Προς το περιεχόμενο

[SERIES] - Game of Thrones Season 3 [Full Spoilers till Season 2]


Kasrith

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Moderators

Πολύ καλή η αρχή της season. Κάπου χάθηκα με τις αλλαγές των σκηνών. Προσπάθησαν να κάνουν πέρασμα από πολλούς χαρακτήρες, (και στις περισσότερες περιπτώσεις αυτό δούλεψε αρκετά αποτελεσματικά) και είχαμε και δύο πολύ καλές σκηνές

διάλογος Tywin και Tyrion, και η σκηνή με την Danny και τους slave soldiers και τη μεταφράστρια :D

. Αλλά στο τέλος, σχεδόν είχα ξεχάσει τις αρχικές(?) γρήγορες σκηνές (πχ αυτό που αναφέρει πιο πάνω ως απορία ο ultrobyr, το θυμόμουν αμυδρά :P).

 

Επίσης μάλλον ήθελα

να δω την τύχη της Arya (και πέρσυ νομίζω στο πρώτο επεισόδιο είδαμε Arya μετα βίας στα τελευταία δευτερόλεπτα) και δυστυχώς νοιάζομαι όλο και λιγότερο για την τύχη της Sansa.

 

 

Ισχύει ότι το επεισόδιο φάνηκε πως τελείωσε πολύ γρήγορα (παρά την πραγματική του διάρκεια) ... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,8k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Επίσης μάλλον ήθελα

να δω την τύχη της Arya (και πέρσυ νομίζω στο πρώτο επεισόδιο είδαμε Arya μετα βίας στα τελευταία δευτερόλεπτα) και δυστυχώς νοιάζομαι όλο και λιγότερο για την τύχη της Sansa.

 

 

Με Arya ξεκίνησε η πρεμίερα πέρσυ ρε :P

 

εντιτ γράψε λάθος, το δεύτερο επ ξεκίνησε με την Arya στο ποτάμι

 

Ωρε θα αρχίσουν τα ζόρικα απο τώρα :-D

 

http://www.youtube.com/watch?v=dYgpEMlcQgc

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατί θα κατεβάζεται Τρίτη κι όχι Δευτέρα? :P

Μεχρι τοτε θα εχουν βγει ολες οι εκδοσεις 1080p,1080i(η οποια παρεπιπτοντως ηταν μεγαλυτερη??),δεν το εχω δει ακομα

αλλα πρεπει να εχει πολυ καλη ποιοτητα αν και αυτο που μετραει ειναι η σειρα αυτη καθεαυτη και οχι τα bitrate xaxa

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο χειμώνας, που όλο έρχεται, μόνο στο Westeros θα πιάσει;

Εκεί στα δεξιά (free cities etc) δε βλέπω να αγωνιούν και ιδιαίτερα. Μάλλον με τα καλοκαιρινά θα μείνουν :-(

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο χειμώνας, που όλο έρχεται, μόνο στο Westeros θα πιάσει;

Εκεί στα δεξιά (free cities etc) δε βλέπω να αγωνιούν και ιδιαίτερα. Μάλλον με τα καλοκαιρινά θα μείνουν :-(

 

Εκεί στα δεξιά είναι πιο νότια ήπειρος

Δεν έχουν μέροι που αντιστοιχούν στο North (Winterfell κτλ) πόσο μάλλον βόρεια του τείχος (όπου έχουν πέσει στην σειρά τα χίονια και όπου γενικά δεν φεύγουν ποτέ)

 

 

map-full-view.jpg

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτός ο χειμώνας, που όλο έρχεται, μόνο στο Westeros θα πιάσει;

Εκεί στα δεξιά (free cities etc) δε βλέπω να αγωνιούν και ιδιαίτερα. Μάλλον με τα καλοκαιρινά θα μείνουν :-(

 

Έχουν καιρό ακόμα :P

Edit: beaten  :-(

World_map_Essos.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Εκεί στα δεξιά είναι πιο νότια ήπειρος

Δεν έχουν μέροι που αντιστοιχούν στο North (Winterfell κτλ) πόσο μάλλον βόρεια του τείχος (όπου έχουν πέσει στην σειρά τα χίονια και όπου γενικά δεν φεύγουν ποτέ)

 

 

Αυτό το δέχομαι, αλλά και στο KL υπαρχει ανησυχία για τον επερχόμενο χειμώνα. Θεωρητικά επρεπέ να πιάνει και κάπου στα δεξιά. Τουλάχιστον Bravoos, Pentos.

Θα το δούμε βέβαια. Ουτως ή άλλως όσο μεγαλώνουν τα δρακουλάκια, το ενδιαφέρον θα μεταφέρεται κατά εκεί. Είτε θα ψάχνονται για συμμαχίες είτε θα θέλουν να τα σκοτώσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό το δέχομαι, αλλά και στο KL υπαρχει ανησυχία για τον επερχόμενο χειμώνα. Θεωρητικά επρεπέ να πιάνει και κάπου στα δεξιά. Τουλάχιστον Bravoos, Pentos.

Θα το δούμε βέβαια. Ουτως ή άλλως όσο μεγαλώνουν τα δρακουλάκια, το ενδιαφέρον θα μεταφέρεται κατά εκεί. Είτε θα ψάχνονται για συμμαχίες είτε θα θέλουν να τα σκοτώσουν όσο πιο γρήγορα γίνεται.

 

Στο KL υπάρχει ανησυχία γιατί είναι πιο φτωχή πόλη σε σχέση με τα Free Cities επειδή έχουν πολλά στόματα να ταίσουν (Flee Bottom) κτλ. Υπάρχει μεγαλύτερη διαφορά μεταξύ αριστοκρατίας και φτωχών στο KL ενώ τα FC είναι πιο ισορροπημένα και αυτόνομα.

 

Και όπως λες δεν έχουμε ιδιαίτερη αντίληψη για το πόσο ανησυχούν η όχι κατα κει. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είναι και λοστ που έφτανε και 20 εκατομμύρια  :))

νομίζω είναι τόσο χαμηλά επειδή είναι από συνδρομητικό κανάλι αν δεν κάνω λάθος

 

Υπαρχουν πολλες παραμετροι που πρεπει να ληφθουν υποψη

Πχ το HBO ειναι premium cable, δλδ σε σχεση με το AMC που ειναι basic cable (και βλεπουμε κατι 15Μ στο Walking Dead) ή τα ελευθερα που βλεπαμε 20αρια σε Lost, House, CSI, NCIS κτλ πληρωνεις οχι μονο για cable tv αλλα και εξτρα συνδρομη γιατι ειναι κωδικοποιημενο το σημα. Οπως καταλαβαινετε το pool θεατων ειναι ενα κλασμα των cable δικτυων και ακομα μικροτερο των broadcast (fox, cbs, nbc κτλ)

 

Επισης, μην κοιτατε τα εκατομμυρια θεατων συνολικα, αυτο που ενδιαφερει ειναι το demo 18-49 οπου ειναι και η κυρια κατηγορια καταναλωτων. Πχ κατι NCIS και CSI κτλ τα βλεπουν ξερω γω 20Μ θεατες αλλα ειναι ολοι παππουδια

 

4.4 εκατομμυρια, σε premium cable (δλδ οτι πιο ακριβο συνδρομητικο) και με τρελο rating στο σημαντικο demo ειναι σουπερ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν ηταν πολυ καλο. και μια αλλη παρατηρηση

στην σκηνη που περπαταει ο τυριον νομιζω με τον σωματοφυλακα του, το νερο εχει lag. 

 

Βασικά βιάζονται όλα τα μαγαζάκια να το βγάλουν γρήγορα, οπότε δυστυχώς το encoding δεν είναι το καλύτερο δυνατό συνήθως. Εγώ απο άλλο μαγαζάκι είχα στη σκηνή με τον Davos lag.

 

 

εγω εχω απορια τι εχει συμβει με το winterfell, γιατι, αν δεν κανω λαθος, στο τελος του 2ου κυκλου καιγοταν απο "500 βορειους που ειχαν στρατοπεδευσει απ εξω (ειχαν κι εναν με ντουντουκα που εσπαγε τα νευρα του theon)"...

 

 

 

έχουν αφήσει αρκετές σημαντικές, λεπτομέρειες έξω σε ότι αφορά αυτό σε σχέση με το βιβλίο, καθαρά για "suspense"...hold on έχει πολύ ψωμί η ιστορία!!! ;)

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ετσι για συγκριση HBO η σειρα που κανει τα μεγαλυτερα νουμερα ειναι το True Blood 5-6 καπου κει, το Boardwalk 2-3

οι υπολοιπες λιγοτερο μπορει και κατω απο 1 πχ το Girls

 

το GoT ξεκινησε με 2,2 η πρεμιερα και καθε χρονο κερδιζει κοινο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει το μισό από το 1ο επεισόδιο.Όσο πάει γίνεται και πιο βαρετό , μιας και φαίνεται ότι οι παραγωγοί έχουν ψύχωση με τις ανούσιες λεπτομέρειες της ζωής των χαρακτήρων. Πραγματικά τόσο μακροσκελείς και ανούσιοι διάλογοι δεν έχουν ξαναγίνει σε σειρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω δει το μισό από το 1ο επεισόδιο.Όσο πάει γίνεται και πιο βαρετό , μιας και φαίνεται ότι οι παραγωγοί έχουν ψύχωση με τις ανούσιες λεπτομέρειες της ζωής των χαρακτήρων. Πραγματικά τόσο μακροσκελείς και ανούσιοι διάλογοι δεν έχουν ξαναγίνει σε σειρά.

http://www.imdb.com/title/tt1848220/
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

 

Έχω δει το μισό από το 1ο επεισόδιο.Όσο πάει γίνεται και πιο βαρετό , μιας και φαίνεται ότι οι παραγωγοί έχουν ψύχωση με τις ανούσιες λεπτομέρειες της ζωής των χαρακτήρων. Πραγματικά τόσο μακροσκελείς και ανούσιοι διάλογοι δεν έχουν ξαναγίνει σε σειρά.

http://www.imdb.com/title/tt1848220/
συνφωνω :)
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...