Προς το περιεχόμενο

Δεν μου επιστρέφει την εγγύηση ενοικίου


sotris99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Η ΔΕΗ είναι στο Όνομα μου και το νερό είναι οκτώ ευρω το τετράμηνο και τον λογαριασμό του νερού τον πλήρωσα στις 27 Μαΐου. Cyta στο Όνομα μου. Φέσια απο ενοίκια δεν υπάρχουν. Την πλήρωνα κανονικά. Ούτε ζημιές ούτε τίποτα. Το είδε εχθές.

 

Και παλι νομιμοποιειται -αν δεν κανω τραγικο λαθος- απο τους ορους του συμβολαιου να μη σου επιστρεψει ευρω.

Εκτος αν το συμβολαιο δεν εχει τους συνηθισμενους ορους.

 

Και οπως ρωτανε/ειπαν παραπανω, να θεωρησουμε δεδομενο οτι το διαμερισμα το παρεδωσες στην κατασταση που το παρελαβες. Αν οχι, τοτε εις διπλουν δικαιουται να κρατησει την εγγυηση.

 

Ναι ρε μαν αλλά το πετρέλαιο ΔΕΝ το πλήρωσες. Τελικά δεν σου δίνει τίποτε πίσω ή σου δίνει 180; Ρώτησες;

Η εγγυηση δεν επιστρεφεται ως υπολοιπο των οφειλων...Απλως παρακρατειται αν ο ενοικιαστης δεν ηταν ενταξει στους ορους για τους οποιους καταβαλεται (και τους προβλεπει το συμβολαιο).

 

Η εγγύηση δεν είναι τα 2-3 πρώτα ενοίκια?? Ποιός ο λόγος να επιστραφούν??

Η εγγυηση ειναι εγγυηση. Οταν κλεινεις ενα σπιτι πληρωνεις το ενοικιο του πρωτου μηνα κι αλλο ενα ποσο ισο με το ενοικιο ως εγγυηση, το οποιο και παιρνεις πισω φευγοντας απτο σπιτι (συνηθιζεται βεβαια αν ολα ειναι οκ, να μην πληρωνεις το τελευταιο ενοικιο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγγύηση είναι εκτός του ενοίκιου. Δεν μου δίνει τίποτα πίσω γιατί δεν "έχει". αλλα μετα μου πέταξε ότι φεύγω καλοκαίρι και πως θα παει διακοπές. Δεν κοιτά που μας έχουν μαμησει στην φορολογία...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ οι ιδιοκτήτες ακινήτων έχουν αμέτρητες φοροαπαλλαγές και σίγουρο εισόδημα...

 

Το "μένω στο ξένο σπίτι λίγο ακόμα" απλά δεν παίζει.

 

Sent from my GT-I9100 using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συγγνώμη ρε συ αλλά δεν σε καταλαβαίνω. Να μην θέλεις να σου φάει 180 εννοείται, κι εγώ μαζί σου, αλλά ΔΕΝ ΠΛΗΡΩΣΕΣ ΠΕΤΡΕΛΑΙΟ που έκαψες. Που ακριβώς γράφει ότι σου χαρίζονται αυτά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ οι ιδιοκτήτες ακινήτων έχουν αμέτρητες φοροαπαλλαγές και σίγουρο εισόδημα...

 

Το "μένω στο ξένο σπίτι λίγο ακόμα" απλά δεν παίζει.

 

Όπως δε παίζει και το "¨δεν έχω λεφτά να σου επιστρέψω την εγγύηση".

 

Μου θυμίζει την ιδιοκτήτρια του σπιτιού που έμενα παλαιότερα, που απαιτούσε να μου κρατήσει 2 ενοίκια, επειδή λέει το ενοίκιο που της πλήρωνα ήταν πολύ χαμηλό!!!!! Το χειρότερο είναι πως πριν φύγω της έβαψα εγώ το σπίτι.

Με ανάγκασε όχι μόνο να κρατήσω 2 μήνες παραπάνω το σπίτι, αλλά έκανα και το καλύτερο πάρτι της ζωής μου, στο φρεσκοβαμμένο σπίτι B) :mrgreen: :mrgreen:

 

Παρεπιπτόντος σαφως οι ιδιοκτήτες έχουν τεραστια προβλήματα πλέον, εξού και ο λόγος που ωφείλουν να συμπεριφέρονται σωστά στους ενοικιαστές όπως και το αντιστροφο. Οταν μονο ο ένας ειναι καλός, υπάρχει πρόβλημα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Εν τω μεταξύ, στην καλύτερη το εξώδικο θα σου κοστίσει μια τρακοσάρα (ξέρω 'γω άμα ο δικηγόρος είναι γνωστός σου).

 

Εκτός κι αν νομίζεις ότι οι δικηγόροι δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Εκτός κι αν νομίζεις ότι οι δικηγόροι δουλεύουν για την ψυχή της μάνας τους.

Θα βρει δικηγόρο που δουλεψε πριν στην εφορευτική επιτροπή των εκλογων και πήρε 500 ευρω για να ελέγχει και να έχει τεράστια "ευθύνη" :devil: :devil: :mrgreen:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δε παίζει και το "¨δεν έχω λεφτά να σου επιστρέψω την εγγύηση".

 

Μου θυμίζει την ιδιοκτήτρια του σπιτιού που έμενα παλαιότερα, που απαιτούσε να μου κρατήσει 2 ενοίκια, επειδή λέει το ενοίκιο που της πλήρωνα ήταν πολύ χαμηλό!!!!! Το χειρότερο είναι πως πριν φύγω της έβαψα εγώ το σπίτι.

Με ανάγκασε όχι μόνο να κρατήσω 2 μήνες παραπάνω το σπίτι, αλλά έκανα και το καλύτερο πάρτι της ζωής μου, στο φρεσκοβαμμένο σπίτι B) :mrgreen: :mrgreen:

 

Παρεπιπτόντος σαφως οι ιδιοκτήτες έχουν τεραστια προβλήματα πλέον, εξού και ο λόγος που ωφείλουν να συμπεριφέρονται σωστά στους ενοικιαστές όπως και το αντιστροφο. Οταν μονο ο ένας ειναι καλός, υπάρχει πρόβλημα.

Δεν ξερω αν το προσεξες.

Αλλα ο τοπικ σταρτερ λεει οτι εχει απληρωτα 120 ευρω πετρελαιου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τοπικ στάρτερ ωφειλει να πληρωσει τα κοινόχρηστα και να απαιτήσει τα χρήματα της προκαταβολής. Νομίζω οτι εννοείτε πως δεν αφήνεις απλήρωτο τίποτε, το έχουν επαναλάβει και άλλοι. Μη λέμε τα ιδια και τα ιδια.

 

Εδω η άλλη του λέει πως δεν έχει λεφτά να του επιστρέψει την εγγυηση και μιλάμε για κοινόχρηστα?

Να πει, πως δεν έχει λεφτά να της τα πληρώσει :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Να μιλήσω από τη μεριά του ιδιοκτήτη;

 

Εάν με φέσωνε ο άλλος, ακόμα και άριστο να ήταν το σπίτι θα έλεγα ότι έχει ζημιές και θα κράταγα την εγγύηση. Στην πουτ#να κάνεις πουτ#νιές. Θα έλεγα «φίλε μου χάλασες αυτό», άντε εσύ να αποδείξεις ότι δε το χάλασες εάν έχεις κέφια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο Τοπικ στάρτερ ωφειλει να πληρωσει τα κοινόχρηστα και να απαιτήσει τα χρήματα της προκαταβολής. Νομίζω οτι εννοείτε πως δεν αφήνεις απλήρωτο τίποτε, το έχουν επαναλάβει και άλλοι. Μη λέμε τα ιδια και τα ιδια.

Λαθος.

Ο τοπικ σταρτερ απτη στιγμη που εχει απληρωτη υποχρεωση δικαιοδοτει την ιδιοκτητρια να παρακρατησει την εγγυηση χωρις περαιτερω διαπραγματευσεις εκ του πονηρου, τυπου "τωρα που ειναι να παρω την εγγυηση πισω, αντι να μου δωσεις 300 ευρω πισω δωσε μου τα 180 και ειμαστε ενταξει".

Δεν ησουν συνεπης στις υποχρεωσεις σου κυριος? Θα παρεις εγγυηση πισω...ΝΟΤ. Εξαλλου αυτο ειναι και το νοημα της εγγυησης. Να γλυτωνει τον ιδιοκτητη απτα φεσια του ενοικιαστη. Και εν προκειμενω υπαρχει φεσι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αφου του είπε ότι δεν έχει λεφτά :P

Προφανως οτι ειπε και ο τοπικ σταρτερ οταν δεν πληρωνε το πετρελαιο. Αναμενομενη απαντηση δεν νομιζεις?!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...