Προς το περιεχόμενο

Δεν μου επιστρέφει την εγγύηση ενοικίου


sotris99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οπως και να χει στην αρχη μπορει να εισαι 3000 μειον μετα ομως θα εισαι 3000 συν. μια για αλλη ειναι. και αν ξερεις οτι θα αλλαξεις σπιτι κανεις τα κουμαντα και κανονιζεις τα οικονομικα!

Και αυτό πάει να πει ότι είναι καλύτερα να δίνεις στον ιδιοκτήτη 3.000 εγγύηση από ότι να πρέπει να δώσεις 300; Θα με τρελάνεις κανονικά. Και αυτήν την φορά θα γίνω υπερόπτης στ'αλήθεια.

Έτσι και ξαναδιαβάσω ποστάρισμά σου να λέει ότι είναι καλύτερα να δίνεις 3.000 ΑΠΟ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΣΟΥ ΓΙΑ ΕΓΓΥΗΣΗ ΣΠΙΤΙΟΥ ΑΠΟ ΤΟ ΝΑ ΔΙΝΕΙΣ 300 ΕΥΡΩ δεν θα ξανασχοληθώ, προφανώς θα έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα, είτε θα μιλάω με 15χρονο που ποτέ του δεν έχει δουλέψει να ξέρει τι πάει να πει ευρώ και πώς το κάνεις οικονομία να το μαζέψεις.

Και αν δεν ξέρεις ότι θ'αλλάξεις σπίτι, τι γίνεται; Αν δεν τα έχεις τα ρημάδια μαζεμένα και πρέπει να μετακομίσεις, τι γίνεται, μου λες; Φίλος έχασε τη δουλειά του και δεν του έφτανε το ταμείο ανεργίας να πληρώνει το νοίκι και να αυτοσυντηρείται, και αναγκάστηκε για 2 μήνες να δουλεύει στο μαύρο (με κίνδυνο να τον πιάσουν και να του κόψουν το ταμείο και να του βάλουν και πρόστιμο χρωστούμενα να τους δώσει πίσω τα όποια λεφτά του είχαν δώσει) και να είναι φιλοξενούμενος σε άλλο σπίτι, γιατί δεν είχε να πληρώσει την εγγύηση που ζητούσαν. Αλλιώς τι θα έκανε, θα έμενε στους δρόμους περιμένοντας πότε θα βγουν τα εκκαθαριστικά να πάρει την εγγύησή του πίσω;

Ό,τι να'ναι γράφεις, είτε χωρίς να το σκέφτεσαι, είτε γιατί αδυνατείς να σκεφτείς.

 

 

που ακριβως το διαβασες αυτο? (απο εμενα τουλαχιστον) γιατι αν ειδες εγραψα μπραβο σου που καταφερες και εφτιαξες τη ζωη σου εκτος ελλαδας. και μονο αυτο. αρα εσυ εχεις θεμα με το να διαβαζεις τα ποστ.

Και επιτελους καταλαβε οτι δεν ειπα οτι εισαι αλλα οτι αυτο βγαζεις προς τα εξω. Δεν ειναι η πρωτη φορα που γινετε παρεξηγηση σε φορουμ γιατι ειναι γραπτος ο λογος.

Ξεχνάμε κιόλας το τι γράφουμε; Εσύ δεν είπες ότι "το υφος σου σε ολα τα ποστ που κανεις ειναι παντα υπεροπτικο" να σου υπενθυμίσω, αφού το χρειάζεσαι.

 

οσο για το φυλο , πριν 10μερες απαντουσες σαν γυναικα !Απλα ρωταω για να ξερω πως να σου μιλαω.!

Υπάρχει κάποιος κανόνας στο φόρουμ να πρέπει να δηλώνουμε ντε και καλά τι φύλο είμαστε; Μου διαφεύγει...

Και όπως είπα, μπορεί να την κουνάω την αχλαδιά, ή να είμαι bi, ή να είμαι λεσβία και κάποιες φορές να μου βγαίνει το θηλυκό μου, μπορεί να συζώ και κάποιες φορές να ποστάρει η γκόμενα, λογαριασμό θα σου δώσω; Και δεν ρώτησες, ψιλοκορόιδεψες, υπάρχει διαφορά. Απλά συμπέρανες ότι ίσως κοροιδεύω, ίσως δεν ξέρω τι μου γίνεται, και το παίζω μία γυναίκα μία άντρας. Άρχισες τα quote να μου αποδείξεις ότι χρησιμοποίησα το θηλυκό γένος σε παλιά ποσταρίσματα, δεν ρώτησες, συμπέρανες και απαίτησες να διευκρινίσω τον ρόλο μου στο φόρουμ, αν είμαι γυναίκα ή άντρας, λες και κάτι τέτοιο αναφέρεται στους όρους χρήσης. Βλάκας δεν είμαι, και αν έχεις όρεξη να παίζεις με τις λέξεις εγώ δεν έχω καμία, βρες κάποιον άλλον.

 

Άντε γεια.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Moderators

>Ξεχνάμε κιόλας το τι γράφουμε; Εσύ δεν είπες ότι "το υφος σου σε ολα τα ποστ που κανεις ειναι παντα υπεροπτικο" να σου υπενθυμίσω, αφού το χρειάζεσαι. 

 

αρχικα ειναι ενα κομματι απο αυτα που ειπα. Ειπα επισης οτι αν δεν ισχυει αυτο προσπαθησε να αλλαξεις τον τροπου που μιλας γιατι αυτο δειχνεις. και επισης σου εγραψα οτι δεν το λεω για να σε μεισωσω ή για καποιο αλλο λογο! ξερεις το να διαλεγεις κομματια και να αποκρυπτεις τα μισα ειναι προπαγανδα :)

Τελος αναφερθηκα σε αυτο "Και όσον αφορά το quote, όταν μπαίνω και διαβάζω "όσοι σπουδάζουν εξωτερικό να κάθονται εκεί να δουλεύουν" τι θέλεις ν'απαντήσω". και σε ρωταω να μου πεις που ακριβως το ειδες να το λεω εγω αυτο!

 

 

Υπάρχει κάποιος κανόνας στο φόρουμ να πρέπει να δηλώνουμε ντε και καλά τι φύλο είμαστε; Μου διαφεύγει...

Και όπως είπα, μπορεί να την κουνάω την αχλαδιά, ή να είμαι bi, ή να είμαι λεσβία και κάποιες φορές να μου βγαίνει το θηλυκό μου, μπορεί να συζώ και κάποιες φορές να ποστάρει η γκόμενα, λογαριασμό θα σου δώσω; Και δεν ρώτησες, ψιλοκορόιδεψες, υπάρχει διαφορά. Απλά συμπέρανες ότι ίσως κοροιδεύω, ίσως δεν ξέρω τι μου γίνεται, και το παίζω μία γυναίκα μία άντρας. Άρχισες τα quote να μου αποδείξεις ότι χρησιμοποίησα το θηλυκό γένος σε παλιά ποσταρίσματα, δεν ρώτησες, συμπέρανες και απαίτησες να διευκρινίσω τον ρόλο μου στο φόρουμ, αν είμαι γυναίκα ή άντρας, λες και κάτι τέτοιο αναφέρεται στους όρους χρήσης. Βλάκας δεν είμαι, και αν έχεις όρεξη να παίζεις με τις λέξεις εγώ δεν έχω καμία, βρες κάποιον άλλον.

 

εγω εκανα μια ρητορικη ερωτηση για το φυλο. δεν συμπερανα και δεν απαιτησα τιποτα(δεν θα μπορουσα ετσι και αλλιως)

Οταν τελειωνουν οι τα επιχειρηματα και ολα ειναι εις βαρος μας απλα φωναζουμε,νευριαζουμε,αντιμιλαμε και σταματαμε να απανταμε (δεν εννοοω οτι τα κανες ολα αυτα ειναι μια γενικοτερη παρατηρηση αυτη)

 

Τελος το ωραιο με την ελληνικη γλωσσα ειναι το παιχνιδι με τις λεξεις. Αν δεν θες παιχνιδια με τις λεξεις προσεχε αυτα που λες!

 

:)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

>Ξεχνάμε κιόλας το τι γράφουμε; Εσύ δεν είπες ότι "το υφος σου σε ολα τα ποστ που κανεις ειναι παντα υπεροπτικο" να σου υπενθυμίσω, αφού το χρειάζεσαι. 

 

αρχικα ειναι ενα κομματι απο αυτα που ειπα. Ειπα επισης οτι αν δεν ισχυει αυτο προσπαθησε να αλλαξεις τον τροπου που μιλας γιατι αυτο δειχνεις. και επισης σου εγραψα οτι δεν το λεω για να σε μεισωσω ή για καποιο αλλο λογο! ξερεις το να διαλεγεις κομματια και να αποκρυπτεις τα μισα ειναι προπαγανδα :)

"ΥΓ: το υφος σου σε ολα τα ποστ που κανεις ειναι παντα υπεροπτικο. Δεν εισαι αλαθητη και ουτε καλυτερη απο ολους εδω μεσα! Απλα αν υποστηριξεις οτι δεν ισχυει αυτο κοιτα να αλλαξεις το τροπο που γραφεις γιατι αυτο βγαζεις προς τα εξω και η ομιλια μεσω φορουμ μπορει ευκολα να παρεξηγηθει.

Προσωπικα δεν δινω σημασια γιατι δεν σε ξερω και δεν ασχολουμαι και με τετοια θεματα. Απλα για σενα το λεω! Και στο λεω χωρις να θελω να σε μειωσω ή να το παιξω καλυτερος απο σενα "

 

Φχαριστημένος; Αλλάζει κάτι από το περιεχόμενο;

Και σιγά μην κάτσω να κάνω προπαγάνδα εναντίον σου, μεγάλη ιδέα έχεις για τον ευατό σου, να τον χαίρεσαι.

Απέκρυψα, μουαχαχαχαχαχχχχαχαααα έχεις πολυ γέλιο, αλήθεια. Τι απέκρυψα, τα λόγια σου στην προηγούμενη σελίδα που μπορεί να τα δει ο οποιοσδήποτε; ΕΝΟΧΟΣ ΤΟ ΠΑΡΑΔΕΧΟΜΑΙ.

Έχεις πολύ πλάκα τελικά, αρχίζω και το διασκεδάζω πολύ, πες μου κι άλλα, πλιζζζζζζ

 

Τελος αναφερθηκα σε αυτο "Και όσον αφορά το quote, όταν μπαίνω και διαβάζω "όσοι σπουδάζουν εξωτερικό να κάθονται εκεί να δουλεύουν" τι θέλεις ν'απαντήσω". και σε ρωταω να μου πεις που ακριβως το ειδες να το λεω εγω αυτο!

Είπα εγώ ότι το είπες εσύ αυτό; Ή μήπως το "Σήμερα το'χει η μέρα, είτε σε ελληνικό είτε σε αγγλόφωνο είτε σε γαλλόφωνο forum μπω, όλο μαμακίες διαβάζω.

Ω ρε τι κάνει η τσίμπλα στο μάτι...τι κοτσάνες μπορεί να γράψει κάποιος όταν ποστάρει πριν καν πιει τον καφέ του...

σόρι αλλά πολύ αμφιβάλλω για την εξυπνάδα σου και για το iq σου." που έγραψα σε διαφορετικό thread, ήταν απάντηση σ'εσένα;

Πες μου κι άλλα....

 

 

 

εγω εκανα μια ρητορικη ερωτηση για το φυλο. δεν συμπερανα και δεν απαιτησα τιποτα(δεν θα μπορουσα ετσι και αλλιως)

Οταν τελειωνουν οι τα επιχειρηματα και ολα ειναι εις βαρος μας απλα φωναζουμε,νευριαζουμε,αντιμιλαμε και σταματαμε να απανταμε (δεν εννοοω οτι τα κανες ολα αυτα ειναι μια γενικοτερη παρατηρηση αυτη)

 

Τελος το ωραιο με την ελληνικη γλωσσα ειναι το παιχνιδι με τις λεξεις. Αν δεν θες παιχνιδια με τις λεξεις προσεχε αυτα που λες!

 

:)

 

Φιλοσοφείς κιόλας, φίλε θα χύσω, την βρίσκω πολύ με πάρτη σου, κλαίω από τα γέλια!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators
Φχαριστημένος; Αλλάζει κάτι από το περιεχόμενο;

...

 

απλα δεν εχουν ολοι την ορεξη να διαβασουν ολες τις σελιδες οποτε θα αρκεστουν στα quotes!! :)

 

Είπα εγώ ότι το είπες εσύ αυτό; Ή μήπως το "Σήμερα το'χει η μέρα, είτε σε ελληνικό είτε σε αγγλόφωνο είτε σε γαλλόφωνο forum μπω, όλο μαμακίες διαβάζω.

Ω ρε τι κάνει η τσίμπλα στο μάτι...τι κοτσάνες μπορεί να γράψει κάποιος όταν ποστάρει πριν καν πιει τον καφέ του...

σόρι αλλά πολύ αμφιβάλλω για την εξυπνάδα σου και για το iq σου." που έγραψα σε διαφορετικό thread, ήταν απάντηση σ'εσένα;

Πες μου κι άλλα....

 

εμ αναφερθηκες σε μενα σαν να στο ειπα ενω δεν εχει υποθει κατι τετοιο ποτε! δεν ειπα οτι τα ειπες σε μενα αυτα

απλα εκανα μια παραθεση γιατι μου κατι ελεγες να μην προσβαλω τους αλλους δημοσιος!

 

Φιλοσοφείς κιόλας, φίλε θα χύσω, την βρίσκω πολύ με πάρτη σου, κλαίω από τα γέλια!!!!

 

εμ ναι οταν δεν εχεις τι να πεις απλα αερολογεις !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

απλα δεν εχουν ολοι την ορεξη να διαβασουν ολες τις σελιδες οποτε θα αρκεστουν στα quotes!! :)

Δεν είναι όλοι σαν εσένα, κρίνουμε και εξ ιδίων τα αλλότρια βλέπω...πες μου κι άλλα!!!

Ενώ εσύ δεν έκανες το ίδιο και ξεχώρισες ποσταρίσματα που έχουν γίνει άλλες μέρες σε άλλα threads και γράφτηκαν προς απάντηση σε άλλους και τα έφερες εδώ, έτσι; Παρουσίασες όλα τα γεγονότα, τι ποσταρίσματα προηγήθηκαν, για ποιον λόγο απάντησα έτσι, έδωσες και το link από πού τα βρήκες, σωστά;

Έχεις πολύ μεγάλο πρόβλημα. Όταν το κάνει κάποιος άλλος είναι προπαγάνδα εναντίον σου, όταν το κάνεις εσύ πρέπει να το δεχόμαστε ως σωστό, χαχαχαχαχα, μιλάω με 12χρονο και δεν το είχα πάρει χαμπάρι ρεεεεεε :lol:

 

 

εμ αναφερθηκες σε μενα σαν να στο ειπα ενω δεν εχει υποθει κατι τετοιο ποτε! δεν ειπα οτι τα ειπες σε μενα αυτα

Εσυ δεν έφερες ρε το ποστάρισμά μου από αλλού, και μισό μάλιστα, εδώ προπαγανδίζοντας εναντίον μου; Απάντησα κι εγώ για ποιον λόγο είχα γράψει αυτό που εσύ έφερες εδώ.

Ω ρε τι άλλο θ'ακούσω, χαχαχαχα!!!

απλα εκανα μια παραθεση γιατι μου κατι ελεγες να μην προσβαλω τους αλλους δημοσιος!

Να πάρω τα δικά σου λόγια για να σου απαντήσω εδώ..

"απλα δεν εχουν ολοι την ορεξη να διαβασουν ολες τις σελιδες οποτε θα αρκεστουν στα quotes!! αρχικα ειναι ενα κομματι απο αυτα που ειπα....ξερεις το να διαλεγεις κομματια και να αποκρυπτεις τα μισα ειναι προπαγανδα"

 

2-3 ποστ πριν μου την είπες που ανέφερα κάτι που είπες 5 ποσταρίσματα πριν, αλλά εσύ έκανες το ίδιο με παλιά μου ποσταρίσματα από άλλα threads και τα έφερες εδώ και είναι "μία απλή παράθεση", ενώ εγώ κάνω προπαγάνδα εναντίον σου. ΚΑΡΑlλλλλλλλλλλλλλλλλλλοοοοοοοοοοοοοοοοολλλλλλλλλλλλλλλλ

 

 

 

εμ ναι οταν δεν εχεις τι να πεις απλα αερολογεις !

Τι να πω, μου άφησες και τίποτα; Φάσκεις και αντιφάσκεις όλη την ώρα,

φέρνεις quotes από αλλού δεν συμβαίνει τίποτα, κάνω quote 2 μηνύματά σου πριν προπαγανδίζω εναντίον σου,

αποκρύπτω τα δημόσια μηνύματά σου που είναι πρόσφορα και μπορεί να τα διαβάσει ο καθένας,

συμφέρει περισσότερο να δίνεις 3.000 (ΤΡΕΙΣ ΧΙΛΙΑΔΕΣ ΕΥΡΩ) σε εγγύηση σπιτιού από ό,τι να δίνεις 300 (ΤΡΙΑΚΟΣΙΑ)

είναι ολοφάνερο πια ότι είτε μιλάω με 12χρονο είτε με άτομο που έχει πολυ σοβαρό πρόβλημα.

Και στις δύο περιπτώσεις δεν μπορώ να σε πάρω στα σοβαρά, οπότε

 

πλιζζζζ απάντησέ μου πάλι, εδώ θα είμαι και refresh θα κάνω, το διασκεδάζω πολύ στα τελευταία 2 ποστς, την έχω βρει αφάνταστα μαζί σου, μέρες είχα να γελάσω τόσο, δώσε κι άλλα πλιζζζζζ!!!!!!!!!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως δεν νοιάζει εσένα που δεν κοίταξε να το ανανεώσει, δεν νοιάζει και αυτήν που δεν κοίταξες είτε να το σπάσεις είτε να το ανανεώσεις. Μετά την λήξη του συμβολαίου, αυτό ανανεώνεται επ'αορίστου χρόνου αν κάποιο από τα μέλη (ενοικιαστής ή ιδιοκτήτης) δεν αποφασίσει να το λήξει.

 

Είμαι λογιστής... Σιωπηλή ανανέωση μισθωτηρίου δεν παίζει με τίποτα. Όλα τα μισθωτήρια πρέπει να πάνε εφορία. Εγώ έφυγα στην ώρα μου και όχι νωρίτερα. Δεν άφησα κανένα φέσι εκτός των 120 ευρώ για το πετρέλαιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Είμαι λογιστής... Σιωπηλή ανανέωση μισθωτηρίου δεν παίζει με τίποτα. Όλα τα μισθωτήρια πρέπει να πάνε εφορία.

 

 

Sorry, αλλά λες βλακείες. Μια χαρά παίζει σιωπηλή ανανέωση μισθωτηρίου, εκτός κι αν το ίδιο το μισθωτήριο αναφέρει ότι απαγορεύεται η σιωπηρή ανανέωση. Εφόσον, ο ιδιοκτήτης κόβει αποδείξεις/αποδίδει το νόμιμο φόρο δεν την ενδιαφέρει την εφορία αν υπάρχει ή όχι μισθωτήριο.

 

 

Δεν άφησα κανένα φέσι εκτός των 120 ευρώ για το πετρέλαιο.

 

 

Ήδη σου απάντησαν. Το ότι άφησες φέσι, ασχέτως ποσού, είναι αρκετός λόγος μη επιστροφής της εγγύησης.

 

 

Ωστόσο, αν θεωρείς ότι θίγεσαι μπορείς να κάνεις αγωγή και να κυνηγήσεις την ιδιοκτήτριά σου δικαστικώς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι λογιστής... Σιωπηλή ανανέωση μισθωτηρίου δεν παίζει με τίποτα. Όλα τα μισθωτήρια πρέπει να πάνε εφορία. Εγώ έφυγα στην ώρα μου και όχι νωρίτερα. Δεν άφησα κανένα φέσι εκτός των 120 ευρώ για το πετρέλαιο.

Λογικά εσύ σαν λογιστής ξέρεις περισσότερα από την πανελλήνια ομοσπονδία ιδιοκτητών. Εδώ ούτε καν από περιέργεια δεν άνοιξες το λινκ, θα ξέρεις και καλύτερα τους νόμους, σίγουρα. Και για το συγκεκριμένο είμαι σίγουρος από προσωπική πείρα.

 

5. ΔΙΑΡΚΕΙΑ - ΛΗΞΗ ΜΙΣΘΩΣΗΣ. Κάθε μίσθωση κύριας κατοικίας έχει ελάχιστη διάρκεια τρία (3) χρόνια από την έναρξή της, υποχρεωτική και για τα δύο μέρη, ανεξάρτητα αν στο μισθωτήριο έχει συμφωνηθεί μικρότερο διάστημα. Μετά τη λήξη της τριετίας η μίσθωση συνεχίζεται συνήθως με σιωπηρή συμφωνία ιδιοκτήτη και ενοικιαστή, ως αορίστου χρόνου. Αυτό σημαίνει ότι τόσο ο ενοικιαστής μπορεί να αποχωρήσει όποτε θέλει, όσο και ότι ο ιδιοκτήτης μπορεί όποτε θέλει να ζητήσει το σπίτι του. Μονομερής αποχώρηση του ενοικιαστή πριν τη συμπλήρωση της τριετίας, χωρίς ρητή συμφωνία του εκμισθωτή, δεν τον απαλλάσσει από τις υποχρεώσεις του, ούτε δικαιολογεί την επιστροφή της εγγύησης

 

Το λινκ ακόμα μία φορά, μπας και φιλοτιμηθείς.

 

Επίσης, είσαι και λογιστής υποτίθεται, το μισθωτήριο ναι πάει στην εφορία. Όταν λήξει το μισθωτήριο, πρέπει ο ιδιοκτήτης να πάει από την εφορία (δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία) να ενημερώσει ότι το μισθωτήριο έχει λήξει και το ακίνητο δεν νοικιάζεται πια. Αν δεν το κάνει, η εφορία θεωρεί ότι το μισθωτήριο συνεχίζεται και στο τέλος του χρόνου θα ζητήσει το λεγόμενο μηνιαίο χαρτόσημο και όποιον φόρο προκύπτει από την ενοικίαση του ακινήτου. Και ούτε τους ενδιαφέρει το γεγονός ότι έληξε το μισθωτήριο, αλλά δεν ήξερες να πας εσύ σαν ιδιοκτήτης να ενημερώσεις την εφορία. Και αυτό, από προσωπική πείρα το γνωρίζω, αυτό που έπρεπε να κάνουν οι γονείς μου πέρσυ όταν έφυγε ο ενοικιαστής τους.

Ενημερωτικά, μην κάψεις κανέναν άνθρωπο και εξαιτίας σου πληρώνει μαμησιάτικα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν είμαι εγώ ο ιδιοκτήτης και το δικό μου μισθωτήριο αναφέρει ρητά ότι η διάρκεια μίσθωσης είναι ένα έτος και δεν υπάρχει σιωπηρή ανανέωση μίσθωσης!

post-54317-0-69255800-1340002052_thumb.png

post-54317-0-04852900-1340002244_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν είμαι εγώ ο ιδιοκτήτης και το δικό μου μισθωτήριο αναφέρει ρητά ότι η διάρκεια μίσθωσης είναι ένα έτος και δεν υπάρχει σιωπηρή ανανέωση μίσθωσης!

Πρέπει όμως να γνωρίζεις ότι σύμφωνα με το νόμο, η ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης κατοικίας είναι η τριετία - ανεξαρτήτως από το τι γράφει το μισθωτήριο συμβόλαιο. Όπως θα ξέρεις, μια ιδιωτική σύμβαση δεν μπορεί να υπερκεράσει το νόμο. Ρίξε μια ματιά στο άρθρο 2 του ν.1703/1987 (όπως ισχύει σήμερα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν λήξει το μισθωτήριο, πρέπει ο ιδιοκτήτης να πάει από την εφορία (δεν ξέρω ακριβώς την διαδικασία) να ενημερώσει ότι το μισθωτήριο έχει λήξει και το ακίνητο δεν νοικιάζεται πια. Αν δεν το κάνει, η εφορία θεωρεί ότι το μισθωτήριο συνεχίζεται και στο τέλος του χρόνου θα ζητήσει το λεγόμενο μηνιαίο χαρτόσημο και όποιον φόρο προκύπτει από την ενοικίαση του ακινήτου. Και ούτε τους ενδιαφέρει το γεγονός ότι έληξε το μισθωτήριο, αλλά δεν ήξερες να πας εσύ σαν ιδιοκτήτης να ενημερώσεις την εφορία. Και αυτό, από προσωπική πείρα το γνωρίζω, αυτό που έπρεπε να κάνουν οι γονείς μου πέρσυ όταν έφυγε ο ενοικιαστής τους.

Ενημερωτικά, μην κάψεις κανέναν άνθρωπο και εξαιτίας σου πληρώνει μαμησιάτικα...

Λάθος,στα @@ τους στην εφορία,σιγά μη τροποποιήσουν το συμβόλαιο.

Άμα πας και τους πεις ότι έφυγε ο ενοικιαστής,θα σε χτυπήσουν φιλικά στη πλάτη,ίσως σε κεράσουν λουκουμάκι να σου γλυκάνουν το πόνο και θα σου πουν στην επόμενη ετήσια δήλωση εισοδημάτων να δηλώσεις τους μήνες που ήταν κλειστό.

Κι άμα πέσεις σε ευσυνείδητο υπάλληλο,ίσως σε στείλει να φέρεις τους λογαριασμούς της ΔΕΗ να διαπιστώσει ιδίοις όμασι πότε ακριβώς ήταν κλειστό σε σχέση με τις καταναλώσεις της περιόδου...Αυτό δεν γίνεται όμως ούτε μία στο εκατομύριο γιατί είτε το ρεύμα είναι σε άλλο όνομα,είτε δεν υπάρχει καταμέτρηση λόγω αδυναμίας πρόσβασης του καταμετρητή τη συγκεκριμμένη χρονική περίοδο,είτε τους έχει πάρει μαζί του ο ενοικαστής φεύγοντας (θα σε βάλουν να πας στη ΔΕΗ να ζητήσεις prntscrn),είτε (και το συνηθέστερο...) δεν πρόκειται να πιάσει το κομπιουτεράκι και να προσθαφαιρεί,δεν υπάρχουν αρκετοί stageίστες γι αυτό και οι εναπομείναντες ξυσταρχίδηδες έχουν "άλλα καθήκοντα" εκεί μέσα...

 

Α,το χαρτόσημο έχει καταργηθεί για τα οικαικά συμβόλαια,ισχύει μόνο για τα επαγγελματικά.

 

 

Η σιωπηρή ανανέωση δεν επέχει υποχρέωση του ιδιοκτήτη για μακροχρόνια παραμονή του ενοικαστή μετά το πέρας της τριετίας (ως σοφά ανέδειξε ο χασοδίκης από πάνω-σλουρπ),αλλά να μην τον διώξει μετά το πέρας της διετούς ισχύος του συμβολαίου....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει όμως να γνωρίζεις ότι σύμφωνα με το νόμο, η ελάχιστη διάρκεια μίσθωσης κατοικίας είναι η τριετία - ανεξαρτήτως από το τι γράφει το μισθωτήριο συμβόλαιο. Όπως θα ξέρεις, μια ιδιωτική σύμβαση δεν μπορεί να υπερκεράσει το νόμο. Ρίξε μια ματιά στο άρθρο 2 του ν.1703/1987 (όπως ισχύει σήμερα).

 

γιατι υπαρχει αυτος ο νομος;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

γιατι υπαρχει αυτος ο νομος;

Για να προστατευθεί κατ'αρχήν ο ενοικιαστής καθώς πρόκειται για μίσθωση κατοικίας.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στα συμφωνητικά μίσθωσης συνήθως αναφέρεται ότι η εγγύηση δεν συμψηφίζεται και επιστρέφεται σε μετρητά όπως καταβλήθηκε.

Δεν έχετε βάλει τέτοιο όρο στο συμφωνητικό σας;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λάθος,στα @@ τους στην εφορία,σιγά μη τροποποιήσουν το συμβόλαιο.

Άμα πας και τους πεις ότι έφυγε ο ενοικιαστής,θα σε χτυπήσουν φιλικά στη πλάτη,ίσως σε κεράσουν λουκουμάκι να σου γλυκάνουν το πόνο και θα σου πουν στην επόμενη ετήσια δήλωση εισοδημάτων να δηλώσεις τους μήνες που ήταν κλειστό.

Κι άμα πέσεις σε ευσυνείδητο υπάλληλο,ίσως σε στείλει να φέρεις τους λογαριασμούς της ΔΕΗ να διαπιστώσει ιδίοις όμασι πότε ακριβώς ήταν κλειστό σε σχέση με τις καταναλώσεις της περιόδου...Αυτό δεν γίνεται όμως ούτε μία στο εκατομύριο γιατί είτε το ρεύμα είναι σε άλλο όνομα,είτε δεν υπάρχει καταμέτρηση λόγω αδυναμίας πρόσβασης του καταμετρητή τη συγκεκριμμένη χρονική περίοδο,είτε τους έχει πάρει μαζί του ο ενοικαστής φεύγοντας (θα σε βάλουν να πας στη ΔΕΗ να ζητήσεις prntscrn),είτε (και το συνηθέστερο...) δεν πρόκειται να πιάσει το κομπιουτεράκι και να προσθαφαιρεί,δεν υπάρχουν αρκετοί stageίστες γι αυτό και οι εναπομείναντες ξυσταρχίδηδες έχουν "άλλα καθήκοντα" εκεί μέσα...

 

Α,το χαρτόσημο έχει καταργηθεί για τα οικαικά συμβόλαια,ισχύει μόνο για τα επαγγελματικά.

 

 

Η σιωπηρή ανανέωση δεν επέχει υποχρέωση του ιδιοκτήτη για μακροχρόνια παραμονή του ενοικαστή μετά το πέρας της τριετίας (ως σοφά ανέδειξε ο χασοδίκης από πάνω-σλουρπ),αλλά να μην τον διώξει μετά το πέρας της διετούς ισχύος του συμβολαίου....

Φίλε, αυτό με το χαρτόσημο δεν το ήξερα, τελευταία φορά που νοίκιασα ήταν πριν το 2008. Μάθαμε και κάτι σήμερα.

 

Όσον αφορά τα ιδιωτικά συμφωνητικά του εμπορίου, ξέρω ότι αυτό που λένε ότι δεν ισχύει η σιωπηρή ανανέωση ΔΕΝ ισχύει και η εφορία βάζει πρόστιμα. Οπότε, αν έχεις υπογράψει ιδιωτικό συμφωνητικό λιγότερο της τριετίας που ορίζει ο νόμος, που ο νόμος το λέει ξεκάθαρα ότι το λιγότερο είναι 3 χρόνια ανεξάρτητα τι έχεις γράψει εσύ στο συμβόλαιο, τότε δεν πρέπει να ενημερώσεις ότι δεν νοικιάζεις πια το σπίτι; Θα φας πρόστιμο από την εφορία που θα πάει καπνός σε περίπτωση που δεν το κάνεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...