Προς το περιεχόμενο

Δεν μου επιστρέφει την εγγύηση ενοικίου


sotris99

Προτεινόμενες αναρτήσεις

και αλλο να τρυπησει το 10 ετων καζανακι η ο θερμοσιφωνας. Αυτα τα πληρωνει ο ιδιοκτητης .

Όπως και άλλο να τρυπήσει ένα καζανάκι 10 ετών και άλλο να τρυπήσει ένα καζανάκι μηνών. Όχι ότι δεν υπάρχουν και τα προβληματικά, αλλά πολλές φορές είναι από αμέλεια του ενοικιαστή. Αυτό το πληρώνει ο ενοικιαστής και όχι ο ιδιοκτήτης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Όπως και άλλο να τρυπήσει ένα καζανάκι 10 ετών και άλλο να τρυπήσει ένα καζανάκι μηνών. Όχι ότι δεν υπάρχουν και τα προβληματικά, αλλά πολλές φορές είναι από αμέλεια του ενοικιαστή. Αυτό το πληρώνει ο ενοικιαστής και όχι ο ιδιοκτήτης.

 

πως μπορεί να τρυπήσει το καζανάκι απο αμέλεια του ενοικιαστή ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πως μπορεί να τρυπήσει το καζανάκι απο αμέλεια του ενοικιαστή ?

Να πατήσει πάνω; Ξέρω άτομο που ο γιος του σκαρφαλώνει παντού σαν το κατσίκι. Επίσης ο ανιψιός μου όταν ήταν μικρός κάθε φορά που έμπαινε στην τουαλέτα έκανε και από κάποια ζημιά. Και πλακάκια χάλασε, και το καζανάκι τρύπησε, κατάφερε μέχρι να κάνει και τρύπα στην μπανιέρα και το καταλάβαμε όταν άρχισαν να τρέχουν τα νερά.

Όπως επίσης γνωρίζω και περιπτώσεις που ανοιγόκλειναν το καπάκι και έπαιζαν με το μαραφέτι μέσα που ελέγχει το νερό μέχρι που το έσπασαν. Άσε, και υπάρχουν πολλοί τρόποι. Φυσικά και υπάρχουν τα προβληματικά, αλλά όταν κάτι καινούργιο χαλάει πάντα το ψάχνεις για ελαττωματική και μη κατάλληλη χρήση του από τον ενοικιαστή.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγω πχ τωρα λογω οικονομικων προβληματων θα ξενοικιασω. το συμβολαιο ειναι 2 χρονια και εγω ειμαι μεσα 7 μηνες. εννοειται οτι εχω πληρωσει τα παντα και θα τα πληρωσω. απο εκει και περα εχω το δικαιωμα να μου δωσει την εγγυηση πισω? γιατι δε φευγω επειδη ετσι μου καυλ@@σε αλλα λογω του οτι δεν εχουμε μια και λογικα θα κανω αιτηση στην εστια διοτι ειμαι φοιτητης

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν ξέρω τι παίζει νομικά αλλά υπάρχουν αρκετά ενδεχόμενα.

 

- Μπορεί να σου κρατήσει απλώς την εγγύηση

- Μπορεί να σου ζητήσει να πληρώσεις τους μήνες που θα μείνει ξενοίκιαστω το σπίτι μιας και αποχωρείς μονομερώς απ το συμβόλαιο

- Μπορεί να σου δώσει πίσω την εγγύηση, αν της πεις τον λόγο που φεύγεις και έχετε καλές σχέσεις ως τώρα

 

Τα παραπάνω έχουν συμβεί. Αναλόγως πού θα πέσεις και τι νοικάρης είσαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι σχεσεις μας ειναι πολυ καλες αλλα ποτε δε ξερεις . μπορει να τα παρει ο αλλος. τωρα σε περιπτωση που ζητησει και τα αλλα νοικια , αρχικα δεν ειναι ηθικο. αν κανει τιποτα τετοιο τι να πω....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οι σχεσεις μας ειναι πολυ καλες αλλα ποτε δε ξερεις . μπορει να τα παρει ο αλλος. τωρα σε περιπτωση που ζητησει και τα αλλα νοικια , αρχικα δεν ειναι ηθικο. αν κανει τιποτα τετοιο τι να πω....

E καλα, κι αυτη μπορει να υποστηριξει οτι δεν ειναι ηθικο απτην πλευρα σου να υπογραφεις 3ετες συμβολαιο και να το σπας στους 7 μηνες χωρις να αναλαμβανεις τις υποχρεωσεις σου-ευθυνες σου.

 

Το παν ειναι η συνενοηση και οι καλες σχεσεις.

 

Νομικα στο θεμα της εγγυησης δεν καλυπτεσαι με καμια δυναμη, για πολλους λογους και οχι μονο για εναν. Οποτε αφου την ζητησες και σου εριξε ακυρο δεν χρειαζεται να επιμεινεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα δε θα επιμεινω κιολας , αλλα ουτε εγω φταιω που οταν υπεγραψα 2ετες συμβολαιο δουλευαν και οι δυο μου οι γονεις και τωρα ο ενας απολυθηκε και ο αλλος δεν εχει δουλεια γιατι ειναι ελευθερος επαγγελματιας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ε καλα δε θα επιμεινω κιολας , αλλα ουτε εγω φταιω που οταν υπεγραψα 2ετες συμβολαιο δουλευαν και οι δυο μου οι γονεις και τωρα ο ενας απολυθηκε και ο αλλος δεν εχει δουλεια γιατι ειναι ελευθερος επαγγελματιας

Ούτε και αυτή φταίει γιατί όταν υπογράψατε ίσως υπολόγιζε πάρα πολύ σ'αυτά τα λεφτά για τα επόμενα 2 χρόνια και τώρα ίσως περάσουν μήνες, πριν μπορέσει να το ξανανοικιάσει.

Πάντα να βλέπουμε την σκοπιά και των άλλων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ούτε και αυτή φταίει γιατί όταν υπογράψατε ίσως υπολόγιζε πάρα πολύ σ'αυτά τα λεφτά για τα επόμενα 2 χρόνια και τώρα ίσως περάσουν μήνες, πριν μπορέσει να το ξανανοικιάσει.

Πάντα να βλέπουμε την σκοπιά και των άλλων.

ναι αλλα το θεμα ειναι οτι δεν ειναι δικο μου "θελω" αλλα αναγκη. αν ηταν στο χερι μου θα εμενα οσο πηγαινε...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Από την στιγμή που το παιδί έχει σοβαρό λόγο να φύγει από το σπίτι θα το καταλάβει η ιδιοκτήτρια γιατί όλοι καταλαβαίνουν τι δύσκολες εποχές περνάμε και δεν νομίζω να του ζητήσει και άλλα ενοίκια . Τώρα όσον αφορά την εγγύηση δεν νομίζω να στην δώσει ειδικά αν αντιμετωπίζει και αυτή δύσκολη κατάσταση και είχε υπολογίσει σε αυτά τα χρήματα που θα έπαιρνε από εσένα .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...