Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στις 23/1/2023 στις 10:20 ΠΜ, Skywalker333 είπε

Τέλος το Chained Echoes. GotY 2022 για εμένα και ένα από τα καλύτερα JRPG που εχω δει εδω και πάρα πάρα πολλα χρόνια. μόνο ουσία, τέλεια σχεδιασμένες περιοχές, υπέροχοι μηχανισμοί, άψογο pacing, διάρκεια τόση όση χρειάζεται, ωραία ιστορία. πραγματικα τα έχει όλα!

Τώρα έπιασα επιτέλους και το Plague Tale Requiem.

GOTY?Μάλλον εχω αρχίσει να μεγαλώνω και να παραξενευω...:το επιασα αλλα στις 10 ώρες περίπου το εβαλα στην άκρη.Δεν καταλάβαινα τι γίνεται μέχρι τότε,πάρα πολλοί χαρακτήρες ,γενικα με ταλαιπωρησε.Θα του δώσω μια 2η ευκαιρία πάντως

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 23/1/2023 στις 10:20 ΠΜ, Skywalker333 είπε

Τέλος το Chained Echoes. GotY 2022 για εμένα και ένα από τα καλύτερα JRPG που εχω δει εδω και πάρα πάρα πολλα χρόνια. μόνο ουσία, τέλεια σχεδιασμένες περιοχές, υπέροχοι μηχανισμοί, άψογο pacing, διάρκεια τόση όση χρειάζεται, ωραία ιστορία. πραγματικα τα έχει όλα!

Τώρα έπιασα επιτέλους και το Plague Tale Requiem.

Το ξεκινησα πριν κανα δυο μερες. Στην αρχη ειμαι ακομη αλλα εντυπωσιαστηκα σε πρωτη φαση με το ποσο mature ειναι η ιστορια. Οταν το πρωτοειχα δει θεωρησα οτι θα ειναι λιγο πιο παιδιαστικο.

Μου βγαζει εντονα Radiant Historia vibes και με εξιταρει!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Star Wars Squadrons: Βαρετό και ανούσιο παιχνίδι χωρίς κανένα ενδιαφέρον. Single player αποστολές λίγων λεπτών όπου κάνεις συνεχώς τα ίδια και τα ίδια. Το παράτησα ήδη μετά από 5-6 αποστολές.

Witcher 3: Φαίνεται η ηλικία του αλλά είναι πολύ καλό παιχνίδι. Κάθε αποστολή έχει νόημα και σου κρατάει το ενδιαφέρον συνεχώς η ιστορία και οι χαρακτήρες. Αρκετά καλή δουλειά στα γραφικά με το update.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Hogwarts legacy, Blaspemus και ξεκίνησα να παίζω ΠΑΛΙ το red dead redemption 2. Τι απίστευτα απάλευτη εισαγωγή. Το έχω ξεκινήσει 4 φορές σε 4 διαφορετικές πλατφόρμες και πραγματικά το παιχνίδι δεν παλεύεται. Καλύτερα να με βάλεις να καθαρίζω φακές παρά να ξαναπεράσω αυτό το μαρτύριο. Δεν νομίζω οτι έχει ξαναυπάρξει χειρότερο pacing στην ιστορία...
Παλιότερα είχα φτάσει κάπου στο τρένο or something, αλλα το να καταφέρω να φτάσω πάλι εκεί τώρα που το έπιασα στο ps5 μου φαίνεται βουνό..

Hogwarts legacy πολύ συμπαθητικό παιχνίδι. Καταπληκτικό περιβάλλον για εξερεύνηση αλλα λιγό παραπάνω fetch quests/fast travels/rpg για τα γούστα μου. Είναι όμως παιχνίδι με άπειρη αγάπη απο τους devs και αυτό φαίνεται. Είμαι κάπου level 22 (χωρίς να είμαι φαν των ταινιών) και διασκεδάζω αρκετά.

Blasphemus το ξανατερματίζω τώρα για το platinum. Κακά achievements αλλα πολύ ωραίο και μικρό metroidvania. Το πιάνω όταν με πιάνει η όρεξη για collectibles.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

13 ώρες πριν, klainmaingr είπε

Hogwarts legacy, Blaspemus και ξεκίνησα να παίζω ΠΑΛΙ το red dead redemption 2. Τι απίστευτα απάλευτη εισαγωγή. Το έχω ξεκινήσει 4 φορές σε 4 διαφορετικές πλατφόρμες και πραγματικά το παιχνίδι δεν παλεύεται. Καλύτερα να με βάλεις να καθαρίζω φακές παρά να ξαναπεράσω αυτό το μαρτύριο. Δεν νομίζω οτι έχει ξαναυπάρξει χειρότερο pacing στην ιστορία...
Παλιότερα είχα φτάσει κάπου στο τρένο or something, αλλα το να καταφέρω να φτάσω πάλι εκεί τώρα που το έπιασα στο ps5 μου φαίνεται βουνό..

Hogwarts legacy πολύ συμπαθητικό παιχνίδι. Καταπληκτικό περιβάλλον για εξερεύνηση αλλα λιγό παραπάνω fetch quests/fast travels/rpg για τα γούστα μου. Είναι όμως παιχνίδι με άπειρη αγάπη απο τους devs και αυτό φαίνεται. Είμαι κάπου level 22 (χωρίς να είμαι φαν των ταινιών) και διασκεδάζω αρκετά.

Blasphemus το ξανατερματίζω τώρα για το platinum. Κακά achievements αλλα πολύ ωραίο και μικρό metroidvania. Το πιάνω όταν με πιάνει η όρεξη για collectibles.

Η φαση σου με το RDR2 μου θυμιζει το ανεκδοτο με τον κυνηγο και την αρκουδα. :P 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Η εισαγωγή του rdr2 θυμάμαι κ εμένα με είχε κουράσει. Κ η αλήθεια είναι πως με κουράσε πολύ όσο κατάφερα να παίξω. Δεν μπορεσα να το τερματίσω. Όσο είχα κατά ευχαριστηθεί το 1ο, άλλο τόσο είχα ξενερώσει με το 2ο. Πολύ βαρετό μου φάνηκε. Πρέπει να άντεξα κανα 10-15 ώρες.

Επεξ/σία από ilias78
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, ilias78 είπε

Η εισαγωγή του rdr2 θυμάμαι κ εμένα με είχε κουράσει. Κ η αλήθεια είναι πως με κουράσε πολύ όσο κατάφερα να παίξω. Δεν μπορεσα να το τερματίσω. Όσο είχα κατά ευχαριστηθεί το 1ο, άλλο τόσο είχα ξενερώσει με το 2ο. Πολύ βαρετό μου φάνηκε. Πρέπει να άντεξα κανα 10-15 ώρες.

Εγώ συνειδητοποίησα με το RDR 2 ότι με κουράζουν απίστευτα πολύ πλέον τα open world. Το ίδιο έπαθα και με το ghost of Tsushima. Δεν κατάφερα να το τελειώσω. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, Edel είπε

Εγώ συνειδητοποίησα με το RDR 2 ότι με κουράζουν απίστευτα πολύ πλέον τα open world. Το ίδιο έπαθα και με το ghost of Tsushima. Δεν κατάφερα να το τελειώσω. 

Όχι, κάθε άλλο.  Τα open world είναι για μένα η τοπ κατηγορία video games. Απλά το συγκεκριμένο με κούρασε αφάνταστα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Dead space remake στο ps5.Πάρα πολύ καλή δουλειά,πολύ καλά γραφικά ,συνήθως σταθερό frame rate στα 60fps,καλή δουλειά στο 3d audio(έχω τρομάξει ουκ ολίγες φορές),σχεδόν μηδενικό loading. Βλέποντάς εκ νέου το παιχνίδι καταλαβαίνω τι φοβερή δουλειά είχαν κάνει τότε.Το προτείνω ανεπιφύλακτα σε φαν του είδους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
7 ώρες πριν, Brazhlias είπε

Η φαση σου με το RDR2 μου θυμιζει το ανεκδοτο με τον κυνηγο και την αρκουδα. :P 

Είναι η φάση που διαβάζεις, διαβάζεις για απίστευτο παιχνίδι και παιχνίδι της χρονιάς και της δεκαετίας και του σύμπαντος και απίστευτος κόσμος και λεπτομέρειες και λες πρέπει να του δώσω λίγο χρόνο παραπάνω...

Αλλα ο χαρακτήρας πραγματικά σέρνεται...

Επεξ/σία από klainmaingr
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 17/2/2023 στις 9:33 ΠΜ, najinblue3 είπε

Sunbreak 200+ investigations ατελείωτο grind και κάπου in between Pokémon violet/daemon x Machina που μόλις μ ήρθε από Αμαζον 

Είναι έγκλημα που αυτό το παιχνίδι δεν έχει crossplay μεταξύ pc και switch. Ο κύριος λόγος που το έχω παρατήσει αυτός είναι, δεν έχω κόσμο που να έχει φτάσει εκεί που είμαι στα investigations (150+) και παίζοντας με pubs να καρτάρουν είναι antiproductive οπότε κάποια στιγμή βαριέσαι να φαρμάρεις με τους followers συνέχεια solo (αν και είναι το πιο efficient από playtime). Νομίζω επίσης ότι δεν έχει crossplay ούτε η gamepass με την steam έκδοση lol.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είμαι ένα βήμα πριν τελειώσω το Chained Echoes. Το παιχνίδι είναι αριστούργημα. Είναι από τα καλύτερα jrpg που έχω παίξει ever.

Τα μόνα θεματάκια που μ'ενόχλησαν είναι:

  1. Το σύστημα μάχης είναι κάπως "dull". Δε μπορώ ακριβώς να εξηγήσω τι μ'ενόχλησε αλλά ποτέ δε κλίκαρε σε μένα το "τέμπο" του. Ενώ έχει μια χαρά μηχανισμούς και δυσκολία (είναι αρκετά δύσκολο), θαρρείς κάπου το χάσαν στα νούμερα και είτε χτυπάς το weakness του αντιπάλου ή όχι τα νούμερα δεν αλλάζουν τρελά. Αντίθετα τα crit ειδικά σε συγκεκριμένο χαρακτήρα σου κερδίζουν ή σου χάνουν μια μάχη (όταν δεν έρχονται)
  2. Δε θα γκρινιάξω για τα γραφικά αλλά ρε μάγκες τι πορτρέτα είναι αυτά που διαλέξατε ειδικά για τον κεντρικό χαρακτήρα? Τι φάτσα είναι αυτή?

image.png.12ddd45d63af0b9a0f7d230d866855f3.png

 

Από κει και πέρα το story telling, το pacing και το scale της ιστορίας είναι εξαιρετικό . Θα τολμήσω να πω ότι πλησιάζει FF7.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Hogwarts Legacy. Πολύ καλό. Όχι ότι δεν έχει και τα αρνητικά του, αλλά είναι ένα πολύ καλοφτιαγμένο παιχνίδι, ειδικά για fans του συγκεκριμένου κόσμου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...