Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

nioh είμαι περίπου στο 60% και έχω φάει το ξύλο της αρκούδας.

πολύ πιο δύσκολο σε σχέση με το bloodborne που έπαιξα πριν μερικούς μήνες, υπήρχαν 2-3 στιγμές που σκέφτηκα να τα παρατήσω...

προχωράμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
22 ώρες πριν, spiritclay είπε

nioh είμαι περίπου στο 60% και έχω φάει το ξύλο της αρκούδας.

πολύ πιο δύσκολο σε σχέση με το bloodborne που έπαιξα πριν μερικούς μήνες, υπήρχαν 2-3 στιγμές που σκέφτηκα να τα παρατήσω...

προχωράμε.

Πιο δύσκολο δεν είναι, απλά έχει αρκετά spikes και πρέπει κάποια στιγμή και να φαρμάρεις όπλα για σετάκια (όπως στη bridge). Πχ Hino Enma αν πας ντουγρού, κάποια dual boss sidequests στο τέλος  ή η DLC area αν κανείς speedrun όλο το vanilla game.  Από ένα σημείο και μετά όμως που θα έχεις divine set όπλα γίνεται σπασμένο ειδικά με κάποια builds. Όχι ότι δε μπορείς να πας 1-shot σχεδόν και πάλι από κάποια attacks.🤣

Το bloodborne (και ειδικά το sekiro) είναι πιο πολύ skill focused games σε σχέση με το Nioh που είναι το ίδιο σημαντικό να "φτιάξεις build". Αν και έχω να πω το combat στα Nioh είναι πιο διασκεδαστικό από όλα τα from games.

Επεξ/σία από ilos
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γενικά θέλω να φτάσω στο τέλος και εκεί σταματάω. Δεν παίζει να το πάρω μετά απο την αρχή πάλι, το farming είναι κάτι που μισώ στα games.

Γενικά θέλω να βλέπω το βασικό content και μετά πάμε παρακάτω. Για το 2ο έχω ακούσει καλά λόγια και οτι γενικά ειναι πιο βατό, το σκέφττομαι να το αγοράσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετά από 3 και κάτι χρόνια Division 2. Αγόρασα από λάθος το dlc στο ps 5 ... και κόλλησα, έχουν βάλει τον ατελείωτο από περιεχόμενο.

Για χάρη του άφησα το monster Hunter rise στην άκρη. Βέβαια αφού φάγαμε πρώτα το ξενερωμα του Redfall 🙄

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ξεκίνησα για βασικό παιχνίδι το The Callisto Protocol με αμφιβολίες, λόγω των αρνητικών σχολίων που έχει αποσπάσει, και επίσης για κάτι πιο χαλαρό και γρήγορο άνοιξα και το Humanity , που έδωσε δώρο το Ps Plus Extra

Είμαι ακόμα πολύ νωρίς , σχεδόν 2 ώρες, αλλά δεν βρίσκω τίποτα μα τίποτα αρνητικό στο παιχνίδι ίσως μάλλον γιατί μπήκα με χαμηλές προσδοκίες σε αντίθεση με την πλειοψηφία που περίμενε ένα πολύ καλύτερο παιχνίδι και από το Dead Space. Ο χειρισμός που έφαγε κράξιμο (σχετικά με το dodge) , αλλά και οι επιδόσεις του στο Performance mode είναι αψεγάδιαστος. Τα γραφικά του και οι φωτισμοί σε άλλο επίπεδο χωρίς να περνάει απαρατήρητη η πολύ προσεγμένη δουλειά στο Dualsense αλλά και στον ήχο (παίζω με τα 3D Pulse) που πραγματικά σε ανατριχιάζει ολόκληρο . 

Ελπίζω όλη αυτή αρνητική κριτική και το 63 στο Metacritic να μην το νιώσω σύντομα, αν και μέχρι στιγμής φαίνεται ένα πολύ ΑΑ παιχνίδι που θα με κρατήσει ευχαριστημένο. 

Από την άλλη λίγα λόγια για το Humanity , το οποίο είναι ένα μυστήριο puzzle game (είδος που δεν πολύ ενδιαφέρομαι κιόλας) . Μια όμορφη ιδέα , με εύκολο χειρισμό, γραφικά και μουσική . Μίνιμαλ όσο δεν πάει και "to the point" για τους λάτρεις του είδους. Ευχάριστο για να το δοκιμάσεις, αλλά και για να περάσεις μερικά κενά που έχεις στην μέρα σου. 

the-callisto-protocol.jpg

AA1a8M43.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα παιχνιδι  ειναι  το The Callisto Protocol θα περασεις καλα μαζι του.Περιπου κανα δεκαωρο θα σου παρει να το τελειωσεις.Αλλα ναι ο χειρισμος ειναι προβληματικος και θα σε δυσκολεψει στο παιχνιδι.Ειδικα οταν θα σου την πεφτουν πανω απο ενας εχθρος.Εχει και καποια bug το παιχνιδι που θα συναντησεις καποια στιγμη στο παιχνιδι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ερώτηση για nioh καθώς είμαι πολύ κοντά στο τέλος.

αξίζει να τσιμπήσω dlc? δεν έχω σκοπό να ξαναπαιξω το game απο την αρχή, οπότε σε περίπτωση που ολοκληρώσω το main, θα μπορώ επιτόπου να συνεχίσω με το dlc ή θα πρέπει να το πάρω πάλι απο την αρχή?

ή καλύτερα να πάρω το nioh2 που όλοι λένε οι είναι πολύ ανωτερο απο το πρώτο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 ώρες πριν, spiritclay είπε

ερώτηση για nioh καθώς είμαι πολύ κοντά στο τέλος.

αξίζει να τσιμπήσω dlc? δεν έχω σκοπό να ξαναπαιξω το game απο την αρχή, οπότε σε περίπτωση που ολοκληρώσω το main, θα μπορώ επιτόπου να συνεχίσω με το dlc ή θα πρέπει να το πάρω πάλι απο την αρχή?

ή καλύτερα να πάρω το nioh2 που όλοι λένε οι είναι πολύ ανωτερο απο το πρώτο?

Τα DLC στο Nioh 1 εχουν spike στο difficulty και προυποθέτει οτι εχεις τελειώσει και new game+ στο story.

Γενικα και τα 2 games εχουν replayability και πολυ καλο end game που θα σε κρατήσουν πολλες ώρες.

Άποψή μου ειναι να τελειώσεις το Nioh 1, (μιας και δύσκολα γυρνάς πίσω αν παίξεις το Nioh2) και προχωράς στο 2. 

Το Nioh 2 το κατατάσω ίσως το καλύτερο game που έχω παίξει.Έχω κάπου στις 500 ώρες με τελειωμένα ολα.(level 30 depths κτλ).

Οτι και να αποφασίσεις να κάνεις παντως (ήτε πάρεις τα DLC στο 1 ή πας κατευθειαν στο 2) εισαι κερδισμένος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Persona 5 Royal.Εξαιρετικό σύστημα μάχης και από τα καλύτερα dungeons σε jrpg.Μουσική το ίδιο.Αλλά όλα τα υπόλοιπα χάλια.Η ιστορία φαίνεται ότι έχει ενδιαφέρον στην αρχή αλλά μετά απλά επαναλαμβάνεται.Οι χαρακτήρες copy paste από τα δύο προηγούμενα παιχνίδια.Δεν έχω κάνει ποτέ μου fast forward διάλογο σε jrpg.Εδώ το έχω λιώσει.Τα social links μια αθλιότητα.Τελειώνεις σε δύο μέρες  ένα dungeon και μετά απλά πας από social link σε social link πατάς fast forward και επιλέγεις την απάντηση που θα σου δώσει τις περισσότερες νότες.Νόμιζα ότι θα είναι καλύτερο από το 4 αλλά δυστυχώς πέρα από τα dungeons που είναι τέλεια είναι ότι πιο αδιάφορο και βαρετό.Θα το τελειώσω αναγκαστικά γιατί το πλήρωσα αλλά δε ξανά ασχολούμαι με τη σειρά.Μόνο αν βγει remastered η διλογία του Persona 2 το οποίο είναι από τα καλύτερα jrpgs που έχω παίξει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Επειδή το ψάχνω καιρό και βλέπω καιρό τώρα ότι το κατεχεις το jrpg από που θα πρότεινες να ξεκινήσω φίλε RazielKvlt με ποιο persona η shin megami θα πρότεινες να ξεκινήσει κάποιος ασχέτως πολυπλοκότητας μηχανισμων ηλικίας και πλατφόρμας. Κυρίως με βάση σενάριο μάχη και immersion. 
υγ. Έπειδη ο χρόνος πλέον δίνετε με το σταγονόμετρο υπολόγισε στην πρόταση και όσο το δυνατόν λιγότερο grinding. 
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τον χρόνο σου!

Είμαι στην αρχή του persona 5 και λίγο αποκαρδιώθηκα από το review σου
😀

Επεξ/σία από gust
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 20/5/2023 στις 12:17 ΜΜ, Mr_Terror είπε

Μια χαρα παιχνιδι  ειναι  το The Callisto Protocol θα περασεις καλα μαζι του.Περιπου κανα δεκαωρο θα σου παρει να το τελειωσεις.Αλλα ναι ο χειρισμος ειναι προβληματικος και θα σε δυσκολεψει στο παιχνιδι.Ειδικα οταν θα σου την πεφτουν πανω απο ενας εχθρος.Εχει και καποια bug το παιχνιδι που θα συναντησεις καποια στιγμη στο παιχνιδι.

Φτάνοντας σχεδόν στο τέλος του παιχνιδιού έχω να πω ότι είχες απόλυτο δίκιο και ίσως το ότι ξεκίνησα έχοντας αρνητικό πρόσιμο βοήθησε ανασταλτικά νομίζω , μιας και τελικά πήρα περισσότερα από ότι περίμενα να πάρω.

Πάω πάσο στο θέμα ότι ο χειρισμός έχει κάτι, όχι αποκλειστικά ότι είναι κακός, πιο πολύ θα έλεγα ότι είναι μοναδικός και πρέπει να τον δαμάσεις και να παίξεις όπως το παιχνίδι θέλει να τον χρησιμοποιήσεις και όχι πάμε σπαμάρισμα και τελειώσαμε. Υπάρχει θέμα όταν σου την πέφτουν πολλοί εχθροί μαζί , αυτό όντως μπορώ να το επιβεβαιώσω, αλλά και πάλι πάντα δίνεται λύση. Αν έχεις μάθει καλά τον χειρισμό και κινείσαι σωστά στον χώρο την βγάζεις καθαρή και αλόβιτος , περίπου.

Επίσης , άξιο αναφοράς σχετικά με τον Jacob, μου άρεσε το γεγονός ότι είναι αρκετά αντιήρωας, δεν είναι ο υπερήρωας που τα κάνει όλα "λίμπα" . Είναι πιο προσγειωμένος και πολύ καλά κατά την γνώμη χτισμένη η προσωπικότητα του. 

Γενικά νομίζω ότι η σύγκριση με το Dead Space Remake, που ακόμα δεν έχω παίξει αλλά το έχω στην λίστα μου, είναι κάτι που μόνο κακό του έκανε, μιας κ όλοι το συγκρίναν με εκείνο παρά ως ένα μεμονωμένο παιχνίδι. Μέχρι στιγμής που είμαι στο προτελευταίο κεφάλαιο δεν θα συμφωνήσω με την μαζική κακή κριτική που απέσπασε.

Το γεγονός ότι το Callisto Protocol θεωρείτο χειρότερο από το Dead Space Remake,  με χαροποιεί σκεπτόμενος ότι μάλλον το 2ο θα με κάνει να περάσω ακόμα καλύτερα (εκτός αν ανήκω στην εξαίρεση ) . 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 ώρες πριν, gust είπε

Επειδή το ψάχνω καιρό και βλέπω καιρό τώρα ότι το κατεχεις το jrpg από που θα πρότεινες να ξεκινήσω φίλε RazielKvlt με ποιο persona η shin megami θα πρότεινες να ξεκινήσει κάποιος ασχέτως πολυπλοκότητας μηχανισμων ηλικίας και πλατφόρμας. Κυρίως με βάση σενάριο μάχη και immersion. 
υγ. Έπειδη ο χρόνος πλέον δίνετε με το σταγονόμετρο υπολόγισε στην πρόταση και όσο το δυνατόν λιγότερο grinding. 
Ευχαριστώ πολύ προκαταβολικά για τον χρόνο σου!

Είμαι στην αρχή του persona 5 και λίγο αποκαρδιώθηκα από το review σου
😀

Από persona το δεύτερο της σειράς που αποτελείται από δύο μέρη.Τα innocent sin και eternal punishment.Έχει την καλύτερη ιστορία/χαρακτήρες και για εμένα είναι από τα καλύτερα που έχω παίξει.Δεν έχει καμία σχέση με τα τα 3,4 και 5.Τελείως διαφορετικό παιχνίδι.Από Shin Megami Tensei το 4.Όχι μόνο είναι το καλύτερο της σειράς αλλά και μπαίνει άνετα πεντάδα για τα καλύτερα jrpgs.Για το persona 5 το πιθανότερο να σου αρέσει.Απλά εμένα δεν είναι του στυλ μου ότι έχει σχέση με life sim.Η ιστορία σταματάει συνεχώς για μεγάλα διαστήματα για να σε αφήσει να ανεβάσεις τα social links και με βγάζει κάθε φορά εκτός κλίματος.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, RazielKvlt είπε

Απλά εμένα δεν είναι του στυλ μου ότι έχει σχέση με life sim

Μια από τα ίδια, αυτό με χάλασε όταν είχα δοκιμάσει το persona 3 .

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φορτώνω ήδη στο rg35xx το πρώτο μέρος από το persona 2 και βλέπουμε.

Αξίζει να ξεκινήσω από το smt 5 στο switch που το έχω αγορασμένο ήδη η να δω πρώτα το 4 στο 3ds ?
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, gust είπε

Μια από τα ίδια, αυτό με χάλασε όταν είχα δοκιμάσει το persona 3 .

 

Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση. Φορτώνω ήδη στο rg35xx το πρώτο μέρος από το persona 2 και βλέπουμε.

Αξίζει να ξεκινήσω από το smt 5 στο switch που το έχω αγορασμένο ήδη η να δω πρώτα το 4 στο 3ds ?
 

Αφού έχεις το SMT V ξεκινάς από αυτό και αν σου αρέσει το στυλ του παίζεις και το 4.Όσον αφορά το persona 5 επειδή το έχεις ξεκινήσει αν παίζεις τη royal έκδοση τότε στο πέμπτο παλάτι (okumura's palace) θα κάνεις δεύτερο save ΠΡΙΝ στείλεις την calling card.Είναι από τα πιο δύσκολα boss fights αν δεν είσαι over level ή δεν έχεις τις σωστές personas.

  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...