Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing thread]


MetalGearFan

Προτεινόμενες αναρτήσεις

καμιά πρόταση για fps με  όσο γίνεται πιο εύκολο χειρισμό

Μου είπαν ότι το wolfenstein έχει εύκολο χειρισμό ή το half life , δεν ξέρω αν ισχύσει .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Deathloop ή πως να καταστρέψεις ένα παιχνίδι με την έλλειψη save:

Το παιχνίδι είναι ΑΑΑ, πολύ καλά γραφικά και εξαιρετική ιδέα του να παίζεις στο ίδιο σενάριο κάθε μέρα, όπως η ταινία "η μέρα της μαρμότας" ή το looper .

Μαζεύεις κάθε μέρα leads και τα ακολουθείς για να βρεις νέα όπλα, στοιχεία ή να πετύχεις του στόχους σου.

Παρόλα αυτά η έλλειψη save καταστρέφει το παιχνίδι σε σημείο που από ένα σημείο και μετά το παρατάς.

Χαρακτηριστικό η τελευταία αποστολή που είχα αναλάβει. Παίζοντας μερικές φορές στο ίδιο σημείο είχε βρει μερικά στοιχεία για να ακολουθήσω. Χρησιμοποιώντας μια μπαταρία μπήκα στην αίθουσα που έπρεπε και καθάρισα τους εχθρούς... αλλά τελικά ξέχασα να δω έναν κρυμμενο πυργίσκο και έχασα 1 από τις 3 "ζωές" που σου δίνει το παιχνίδι.

Συνεχίζοντας με την 2η ζωή ανακάλυψη ότι η χρήση της μπαταρίας ... με είχε κλειδώσει πλέον εκτός της αίθουσας γιατί η μπαταρία έμεινε μέσα!!

Ψάχνοντας να βρω άλλη διέξοδο (που μπορεί και να μην υπήρχε λογικά) καθάρισα όλους τους εχθρούς... αλλά καταλάθος έπεσα σε νερό και σκοτώθηκα. Γενικά έχει πολλά άκυρα σημεία το παιχνίδι. Σε αναγκάζεις απλές αποστολές να τις παίζεις δεκάδες φορές από την αρχή και δεν επιτρέπει πολλά λάθη. 

Δεν υπάρχει χάρτης. Δεν υπάρχουν βοήθειες. Οπότε αν παρατήσεις το παιχνίδι π.χ για 4-5 μέρες έχεις ήδη ξεχάσει που πρέπει να βρεις κάποια στοιχεία που χρειάζεσαι (για παράδειγμα την τοποθεσία κάποιων γεννητριών και πρέπει να μας με τη μνήμη).

Επίσης το stealth είναι ανύπαρκτο. Οι εχθροί σου πολύχρωμοι σε μορφή καρτούν και φοράνε μάσκες... αυτό έχει ως αποτέλεσμα να μην ξέρεις αν αυτό που κοιτάς είναι πρόσωπο ή πλάτη χαχα. Οπότε μόνο με καταμέτωπο επίθεση μπορείς να κινηθείς.

Η default ρύθμιση του παιχνιδιού είχε ενεργό το Online με αποτέλεσμα να πετάγονται ξαφνικά αντίπαλοι και να με κυνηγάνε, παρόλο που αυτό δεν ήταν σαφές εξ αρχής. Ακόμη και απενεργοποίηση του Online παιχνιδιού ήταν δύσκολη και έπρεπε να ψάξω βοήθεια... 

 

 

Επεξ/σία από The_Judas
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ξεκίνησα το Suikoden V για να τελειώσω μια και καλή με όλη τη σειρά.Είμαι γύρω στις δέκα ώρες και αν συνεχίσει έτσι πάει για δεκάρι.Μου αρέσει πάρα πολύ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Χρονια πολλα σε ολους καλη χρονια να εχουμε.

Ερωτηση, η εκδοση far cry 4 για ονε εχει μεγαλη διαφορα στα γραφικα απο την εκδοση του xbox 360? Ειναι η μερα με την νυχτα δηλαδη?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στις 1/12/2022 στις 12:00 ΜΜ, evkar είπε

καμιά πρόταση για fps με  όσο γίνεται πιο εύκολο χειρισμό

Μου είπαν ότι το wolfenstein έχει εύκολο χειρισμό ή το half life , δεν ξέρω αν ισχύσει .

Borderlands.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Τέλος το Chained Echoes. GotY 2022 για εμένα και ένα από τα καλύτερα JRPG που εχω δει εδω και πάρα πάρα πολλα χρόνια. μόνο ουσία, τέλεια σχεδιασμένες περιοχές, υπέροχοι μηχανισμοί, άψογο pacing, διάρκεια τόση όση χρειάζεται, ωραία ιστορία. πραγματικα τα έχει όλα!

Τώρα έπιασα επιτέλους και το Plague Tale Requiem.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

34 λεπτά πριν, Skywalker333 είπε

Τέλος το Chained Echoes. GotY 2022 για εμένα και ένα από τα καλύτερα JRPG που εχω δει εδω και πάρα πάρα πολλα χρόνια. μόνο ουσία, τέλεια σχεδιασμένες περιοχές, υπέροχοι μηχανισμοί, άψογο pacing, διάρκεια τόση όση χρειάζεται, ωραία ιστορία. πραγματικα τα έχει όλα!

Τώρα έπιασα επιτέλους και το Plague Tale Requiem.

Και γω περιμένω πώς και πώς να το πιάσω το Chained Echoes. Ψάχνω να βρω τη διάθεση για να να κάνω το commitment.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Mitroglou7 είπε

Και γω περιμένω πώς και πώς να το πιάσω το Chained Echoes. Ψάχνω να βρω τη διάθεση για να να κάνω το commitment.

κ εγω το φοβομουν στην αρχη γιατι τελευταια ολο πεφτω σε κατι bloatware τυπου Xenoblade, Tales κλπ με 100 ωρες διαρκεια που ουσιαστικα θα επρεπε να ηταν 30-40 και πραγματικα δε θα εχανες τιποτα.

αλλα τελικα ειναι 30-40 ωριτσες μονο ψαχνο και μονο δινει δινει δινει. Καμια σχεση με τις υπερφουσκωμενες γαλοπουλες που βγαινουν τα τελευταια χρονια. Το πιανεις δλδ πολυ ανετα και σε τραβαει απο μονο του μετα. Και επειδη ειναι τοσο ευχαριστο, παιζεις και μιση/μια ωριτσα καθε λιγο κ λιγακι, δεν χρειαζεται απαραιτητα να κανεις long sprints.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

5 ώρες πριν, Skywalker333 είπε

κ εγω το φοβομουν στην αρχη γιατι τελευταια ολο πεφτω σε κατι bloatware τυπου Xenoblade, Tales κλπ με 100 ωρες διαρκεια που ουσιαστικα θα επρεπε να ηταν 30-40 και πραγματικα δε θα εχανες τιποτα.

αλλα τελικα ειναι 30-40 ωριτσες μονο ψαχνο και μονο δινει δινει δινει. Καμια σχεση με τις υπερφουσκωμενες γαλοπουλες που βγαινουν τα τελευταια χρονια. Το πιανεις δλδ πολυ ανετα και σε τραβαει απο μονο του μετα. Και επειδη ειναι τοσο ευχαριστο, παιζεις και μιση/μια ωριτσα καθε λιγο κ λιγακι, δεν χρειαζεται απαραιτητα να κανεις long sprints.

Μια χαρά τότε.

Δε με τρόμαζε τόσο η διάρκεια όσο το ότι κάνω λίγο αποτοξίνωση από τα story/text heavy games αυτή τη περίοδο. Βλέπεις από Σεπτέμβριο ξαναέπαιξα FF15 και GoW και συνέχισα με Ragnarok. Για αποτοξίνωση τελείωσα πριν λίγες μέρες φρέσκο playthrough στο Elden Ring και τώρα δοκιμάζω το MH:Rise.

Ταμάμ πέφτει αμέσως μετά το Chainned Echoes και έπειτα Wo Long κάπου στο Μάρτιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 Το Rogue Galaxy.Πάρα πολύ καλό jrpg με πολύ ωραία cell shaded γραφικά,πολύ μεγάλα dungeons,real time σύστημα μάχης,όμορφη μουσική που δεν κουράζει ακόμα και όταν επαναλαμβάνεται και αρκετά ενδιαφέρον cast χαρακτήρων και ιστορία που μέχρι στιγμής δεν έχει κουράσει(είμαι στις 15 κάτι ώρες).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...