Προς το περιεχόμενο

Διδακτρα στους "αιωνιους" φοιτητες


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όσοι χρωστάνε εργαστήρια δεν έχουν δικαίωμα να το παρακολουθήσουν 2η φορά, παρ'όλα αυτά όμως τους βάζουν να παρακολουθούν, εκεί που το μάθημα είναι 3ωρο το σπάνε σε 2 τμήματα (1.5 & 1.5)

 

άντε τώρα να γίνει μάθημα σε 1.5 ώρα...

 

Αυτό είναι θέμα μείωσης κονδυλίων περισσότερο, παρά ύπαρξης αιώνιων φοιτητών. Διότι φέτος με τους μειωμένους προϋπολογισμούς οι προσλήψεις καθηγητών ήταν λιγότερες, με αποτέλεσμα σε ένα εργαστηριακό τμήμα να υπάρχουν 40 φοιτητές αντί για 20-25.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η μοναδική αιώνια φοιτήτρια που ξέρω είναι η γιαγιά μου, μπήκε στη φιλοσοφική (δεν ξέρω πως ονομαζόταν τότε η σχολή) του εκπα το 1939 και δεν τελείωσε ποτέ... Αιώνια η μνήμη της.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πληρωνουν σιγουρα καποιοι εικαζω οι διαφημιζομενοι ισως και αλλοι τσαμπα δεν ειναι τιποτα αρα το επιχειρημα σου ειναι ακυρο .Τον φοιτητη ομως που ειναι 8 χρονια σε μια σχολη γιατι να τον πληρωνω εγω?

 

Δεν πληρωνεις τιποτα..οι φοιτητες μετα απο ενα χρονικο διαστημα δεν δικαιουνται παροχες..ουτε βιβλια, ουτε τιποτα ομως. Ο διαμοιρασμος των χρηματων γινοταν αναλογα με τον αριθμο, οι φοιτητες οι ιδιοι δεν ειχαν προνομια..

 

και κατι επιπλεον και τελειως μα τελειως γενικο. Καθε χωρα εχει τις ιδιαιτεροτητες της. Διαφωνω με το γεγονος οτι καποιοι εχχουν τοση ξενομανια που βλεπουν ενα ξενο συστημα και θελουν και καλα να το εφαρμοσουν στην Ελλαδα, χωρις να εξεταζουν ιδιαιτεροτητες συνθηκες και ολα αυτα. Νομιζω οτι ενας λογος που φτασαμε σε αυτην την κατασταση ειναι και αυτο . Οτι δεν εξεταζουμε τις συνθηκες, παιρνουμε ενα τελειως ξενο μετρο και το εφαρμοζουμε..και δεν σκεφτομαστε οτι ενα μετρο που αλλου λειτουργει, εδω δεν λειτουργει..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν πληρωνεις τιποτα..οι φοιτητες μετα απο ενα χρονικο διαστημα δεν δικαιουνται παροχες..ουτε βιβλια, ουτε τιποτα ομως. Ο διαμοιρασμος των χρηματων γινοταν αναλογα με τον αριθμο, οι φοιτητες οι ιδιοι δεν ειχαν προνομια..

Tωρα εσυ περιμενεις να σου απαντησω σοβαρα στο επιχειρημα πως δεν φορολογουμαι για την παιδεια δλδ δεν πληρωνω τιποτα ετσι? Ειτε το θελετε ειτε οχι ειναι θεμα χρονου να τελειωνουμε οριστικα με το παραμυθι της δωρεαν παιδειας δυστυχως για οσους παρασιτουν ηρθε το τελος.

http://www.timeshighereducation.co.uk/world-university-rankings/2011-2012/top-400.html

Το παραπανω νημα μιλαει απο μονο του για την παταγωδη αποτυχια της τριτοβαθμιας στην Ελλαδα ολα τα αλλα ειναι επιχειρηματα ανευ ουσιας για εσωτερικη καταναλωση και μονο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα εσυ περιμενεις να σου απαντησω σοβαρα στο επιχειρημα πως δεν φορολογουμαι για την παιδεια δλδ δεν πληρωνω τιποτα ετσι? Ειτε το θελετε ειτε οχι ειναι θεμα χρονου να τελειωνουμε οριστικα με το παραμυθι της δωρεαν παιδειας δυστυχως για οσους παρασιτουν ηρθε το τελος.

Γιατι ειστε τοσο αυστηροι; Εχω γνωστο μου ατομο που καθυστερησε τις σπουδες της γιατι εμεινε εγγυος , εκανε οικογενεια ταυτοχρονα.. τωρα η κοπελα δλδ επρεπε η να παρατησει τις σπουδες της η τα παιδια;Για τοση αδιαλαξεια ;Μαλιστα εισαι κατα της δωρεαν παιδειας γενικα. Ενταξει πεστο ετσι..να το καταλαβουμε.

 

Με αυτην την λογικη ομως γιατι να εχουμε και δωρεαν υγεια. Καποιος που δεν εχει αρρωστησει ποτε στην ζωη του και δεν εχει παει ποτε σε νοσοκομειο γιατι να πληρωνει καθε μηνα ενα καθολου ευκατοφρονητο ποσο για το νοσοκομειο καποιων αλλων που γεννηθηκαν με καρδιακο προβλημα πχ και νοσηλευονται για χρονια; Η καποιος που δεν χρησιμοποιει τους δρομους γιατι μπορει να μην μετακινειται ο ανθρωπος πολυ γιατι να πληρωσει δρομους η μετρο;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έτσι δε θέλουν να πληρώνουν ρε παιδί μου! Τι να κάνουμε τώρα; Δε γουστάρουν να πληρώνουν και να πηγαίνουν τα λεφτά τους στους αιώνιους φοιτητές εκεί πέρα. Γιατί εκεί πάνε τα λεφτά τους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Με αυτή τη λογική, να μην ξέρουμε ούτε πόσους φοιτητές έχουμε, ούτε ποιοι φοιτούν, ούτε τίποτε.

 

Μια χαρά. Ο παράδεισος της λαμογιάς. Συνεχίζουμε όπως πρώτα: μπήκες; Κάααααααααποτε θα βγεις, αγάλι-αγάλι γίνεται η αγουρίδα μέλι.

 

Ξαφνικά αποκτήσαμε όλοι "γνωστούς" που γέννησαν, που πήγαν στρατό (αυτό γιατί αποτελεί "δικαιολογία" δεν το καταλαβαίνω, αλλά δεν πειράζει), που αρρώστησαν (πώς γέμισε η Ζάκυνθος "τυφλούς"; αυτό), που τους έτυχαν αναποδιές, που τους κάηκε το βίντεο κτλ., κτλ.

 

Ένα έθνος αναξιοπαθούντων εγγύων, φαντάρων, αρρώστων, απόρων είμαστε.

 

Ανάπηροι, κανονικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατι ειστε τοσο αυστηροι; Εχω γνωστο μου ατομο που καθυστερησε τις σπουδες της γιατι εμεινε εγγυος , εκανε οικογενεια ταυτοχρονα.. τωρα η κοπελα δλδ επρεπε η να παρατησει τις σπουδες της η τα παιδια;Για τοση αδιαλαξεια ;Μαλιστα εισαι κατα της δωρεαν παιδειας γενικα. Ενταξει πεστο ετσι..να το καταλαβουμε.

 

Με αυτην την λογικη ομως γιατι να εχουμε και δωρεαν υγεια. Καποιος που δεν εχει αρρωστησει ποτε στην ζωη του και δεν εχει παει ποτε σε νοσοκομειο γιατι να πληρωνει καθε μηνα ενα καθολου ευκατοφρονητο ποσο για το νοσοκομειο καποιων αλλων που γεννηθηκαν με καρδιακο προβλημα πχ και νοσηλευονται για χρονια; Η καποιος που δεν χρησιμοποιει τους δρομους γιατι μπορει να μην μετακινειται ο ανθρωπος πολυ γιατι να πληρωσει δρομους η μετρο;

1.Επιλογη της ηταν να κανει οικογενεια δεν την υποχρεωσε κανεις ,οι επιλογες εχουν συνεπειες.

2.Φυσικα και ειμαι κατα της "δωρεαν " παιδειας για λογους που αναφερα και φυσικα δεν υπαρχει κατι τετοιο ειναι μονο στο μυαλο σου για το δωρεαν λεω.

3.Για την καταταξη των ελληνικων πανεπιστημιων βλεπω ουτε λογος ετσι? ε βεβαια αυτο δεν μας συμφερει κλασικη ελληνικη νοοτροπια ,ξερω ξερω φταινε οι ξενοι που ειμαστε στις τελευταιες θεσεις υπαρχει συνομωσια και αλλα τετοια γραφικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση απο μενα, μιας και η μονη μου επαφη με ελληνικο πανεπιστήμιο ειναι να μπω μεσα μερικες φορες για ασχετους λογους.

Ενα ιδρυμα εχει ενα οριο φοιτητων που μπορει να δεχτει σωστα? Οι αιωνιοι δεν πιανονται σε αυτο το νουμερο?

Επισης, επειδη τα εχω φαει στην μαπα απο πρωτο χερι, στην αγγλια ναι οντως δεν χρωστας κλπ.

 

Insomniak, απο ερευνητικο θεμα και μονο, στην ελλαδα η τριτοβαθμια κανει κατι? Τα phd που τα παιρνουν τα κομματοσκυλα στις πλατες αλλων πιανονται στην ερευνα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Tωρα εσυ περιμενεις να σου απαντησω σοβαρα στο επιχειρημα πως δεν φορολογουμαι για την παιδεια δλδ δεν πληρωνω τιποτα ετσι

Φαντάζομαι αναφέρεται στο γεγονός πως ο αιώνιος αφού δεν δικαιούται τίποτα από τα παραπάνω δεν κοστίζει -άμεσα- στους φορολογούμενους. Όταν λέω άμεσα, όσον αφορά τα παραπάνω δηλαδή, δεν ξέρω τι παίζει με καθαρά θέματα τις σχολής.

 

1.Επιλογη της ηταν να κανει οικογενεια δεν την υποχρεωσε κανεις ,οι επιλογες εχουν συνεπειες.

2.Φυσικα και ειμαι κατα της "δωρεαν " παιδειας για λογους που αναφερα και φυσικα δεν υπαρχει κατι τετοιο ειναι μονο στο μυαλο σου για το δωρεαν λεω.

3.Για την καταταξη των ελληνικων πανεπιστημιων βλεπω ουτε λογος ετσι? ε βεβαια αυτο δεν μας συμφερει κλασικη ελληνικη νοοτροπια ,ξερω ξερω φταινε οι ξενοι που ειμαστε στις τελευταιες θεσεις υπαρχει συνομωσια και αλλα τετοια γραφικα.

1. Με το ίδιο σκεπτικό επιλογή πολλών είναι να δουλέψουν ή μήπως όχι; B)

2. Όσο έχουμε δημοκρατία άλλο τόσο έχουμε δωρεάν παιδεία ;)

3. Για την κατάσταση των πανεπιστημίων δηλαδή φταίνε μόνο οι αιώνιοι; Γιατί εγώ μπορώ να σου βρω δεκάδες άλλους παράγοντες, από τις παρατάξεις, την ποιότητα των μαθημάτων, τους καθηγητές κ.ο.κ. Παραδείγματα υπάρχουν άπειρα και για τις δυο υποθέσεις, ας μην τα ισοπεδώνουμε όλα :rolleyes:

 

Ενα ιδρυμα εχει ενα οριο φοιτητων που μπορει να δεχτει σωστα?

Υποτίθεται.

 

Οι αιωνιοι δεν πιανονται σε αυτο το νουμερο?

Μάλλον όχι. Όταν στο πρώτο έτος μπαίνουν 300 φοιτητές (παράδειγμα από την δική μου σχολή) και έχουν μείνει "πίσω" άλλοι 500 από διάφορα εξάμηνα, ε υπάρχει πρόβλημα. Το αν αυτό το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τους αιωνίους, από τους καθηγητές, από την ποιότητα των μαθημάτων ή από τον όποιο πολιτικό είναι άλλο θέμα και δεν μπορείς να το δεις τμηματικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι έχεις παντελή άγνοια της πραγματικότητας.

 

Αυτη τη στιγμή, πρακτικά (διότι νόμοι περί του αντιθέτου έχουν ψηφιστεί, αλλά πανεπιστημιακοί "δάσκαλοι" και φοιτητές μάχονται λυσσαλέα ώστε να μην εφαρμοστούν) τα πανεπιστήμια χρηματοδοτούνται βάσει των εγγεγραμμένων φοιτητών και όχι των πραγματικών.

 

Επομένως, όταν λες ότι δεν επιβαρύνουν κανέναν, είτε δεν ξέρεις τι γράφεις, είτε διαστρεβλώνεις συνειδητά την πραγματικότητα (και, ειλικρινά, δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειρότερο).

 

ε ναι.γιατι τα ιδρυματα παιρνουν τοσα πολλα λεφτα που ουτε καθηγητες δεν εχουν να πληρωσουνε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον όχι. Όταν στο πρώτο έτος μπαίνουν 300 φοιτητές (παράδειγμα από την δική μου σχολή) και έχουν μείνει "πίσω" άλλοι 500 από διάφορα εξάμηνα, ε υπάρχει πρόβλημα. Το αν αυτό το πρόβλημα δημιουργήθηκε από τους αιωνίους, από τους καθηγητές, από την ποιότητα των μαθημάτων ή από τον όποιο πολιτικό είναι άλλο θέμα και δεν μπορείς να το δεις τμηματικά.

Με αφορμή το παραπάνω,

Να υπενθυμίσω ότι οι αιώνιοι είναι ανύπαρκτοι και οικονομικά και υλικά στις σχολές και ακριβώς γι'αυτό είναι αιώνιοι και επίσης, ότι δεν είναι άτομα που πάνε κάθε χρόνο και γεμίζουνε τις αίθουσες.

Αντιθέτως, ακριβώς επειδή ΔΕΝ πάνε, είναι αιώνιοι.

 

Και γι'αυτό που είπε κάποιος ότι οι αιώνιοι πάνε και ξαναπαρακολουθούν τα εργαστήρια και γίνονται δυο 1,5άωρα αντί για ένα 3ωρο, 1ον αυτό δε γίνεται γενικά σε όλες τις σχολές (εγώ πρώτη φορά το ακούω) και 2ον δεν έχει να κάνει με το ότι είναι αιώνιοι, αλλά με το ότι κόπηκαν σε ένα εργαστήριο. Θα μπορούσες να είσαι 3ο έτος, να κοπείς σε ένα εργαστήριο και να το ξαναπαρακολουθήσεις στο 4ο έτος. Δεν είναι θέμα των αιωνίων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια ερωτηση απο μενα, μιας και η μονη μου επαφη με ελληνικο πανεπιστήμιο ειναι να μπω μεσα μερικες φορες για ασχετους λογους.

Ενα ιδρυμα εχει ενα οριο φοιτητων που μπορει να δεχτει σωστα? Οι αιωνιοι δεν πιανονται σε αυτο το νουμερο?

Επισης, επειδη τα εχω φαει στην μαπα απο πρωτο χερι, στην αγγλια ναι οντως δεν χρωστας κλπ.

 

όχι

 

Insomniak, απο ερευνητικο θεμα και μονο, στην ελλαδα η τριτοβαθμια κανει κατι? Τα phd που τα παιρνουν τα κομματοσκυλα στις πλατες αλλων πιανονται στην ερευνα?

 

τι σχέση έχουν τα κομματόσκυλα και τα phd? μιλάμε για προπτυχιακούς...

 

 

 

και ένα γενικό σχόλιο...

 

τα τσουβαλιάσματα συνεχίζονται... από τους ίδιους που ότι δεν τους συμφέρει το κατατάσουν ως λαϊκισμό... τους ίδιους που δεν παραθέτουν ούτε ένα στοιχείο και ένα επιχείρημα για να στηρίξουν τις θέσεις τους... μόνο γενικεύσεις...

 

οι ίδιες γενικεύσεις που ακούω από τον Άρη, τον Μπάμπη, τον Πάσχο κλπ... και ενοχλούνται μάλιστα αν κάποιος τους ειρωνευτεί πως αναπαράγουν την προπαγάνδα...

 

επαναλαμβάνω... ζούμε στο 2012 και έχουμε στην κατοχή μας άπειρους τρόπους να ενημερωθούμε, να βρούμε στοιχεία, να διαβάσουμε... δεν είναι ανάγκη να κατεβάζουμε αμάσητο ότι μας προσφέρουν...

 

τώρα πως από τα κομματόσκυλα φτάνουμε πως πρέπει να υπάρχουν δίδακτρα για τους αιώνιους δεν μπορώ να το καταλάβω... άλματα λογικής...

 

έπιασε δάκο η ελιά, κόβουμε την ελιά... λογικότατο... :eek:

 

και για τους συνανθρώπους μας χεστήκαμε έτσι...

 

ας πρόσεχε... ας έκανε... ας έρανε...

 

αυτό δεν είναι κοινωνία είναι ζούγκλα (aka νεοφιλελευθερισμός)

 

όποιος είναι τυχερός-ικανός κομπλέ... αν σε κάποιον τύχει κάποια αναποδιά στον καιάδα...

 

όταν τα υποστηρίζεις αυτά να έχεις το σθένος να βγεις να πεις ξέρετε κάτι είμαι παρτάκιας χέστηκα για τους άλλους και πιστεύω πως αυτό είναι σωστό να γίνει γιατί συμφέρει εμένα...

 

μη προσπαθείς όμως να μας το παρουσιάσεις σαν το σωστό και καλό για το κοινωνικό σύνολο με γενικεύσεις και αφορισμούς...

 

"τους πληρώνω εγώ"... όπα ρε χαλάρωσε λίγο... σαν αφεντικό ακούγεσαι... ίσως είναι το όνειρο σου να γίνεις εντάξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν θυμαμαι κανα keyword για να βρω ενα thread απο εναν βοηθο καθηγητη νομιζω που ειχε γραψει εδω μεσα και ηθελε να κανει δουλεια στην σχολη που ηταν και του λεγανε οι καρεκλοκενταυροι "ωραια αυτα, αλλα να δουμε αν θα παρουμε καμια επιδοτηση πρωτα και μετα το κανουμε" και στο τελος την εκανε για εξωτερικο. Ειχε πει και για phd νομιζω που τα παιρνουν τα δικα μας τα παιδια χωρις να εχουν γραψει ουτε μια προταση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...