Προς το περιεχόμενο

Διδακτρα στους "αιωνιους" φοιτητες


fylatos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Οποιαδήποτε επιβολή διδάκτρων είναι ήττα για την κοινωνία και το εκπαιδευτικό σύστημα. Η παιδεία πρέπει να είναι και πρέπει να παραμείνει δημόσια και δωρεάν.

 

Δε με πιάνει το μέτρο ούτε θα με έπιανε όταν ήμουν φοιτητής στην ελλάδα, αλλά πληρώνω φόρους, οι οποίοι πρέπει να καλύπτουν 3 τομείς, παιδεία υγεία ασφάλεια. Δεχτήκαμε πριν από χρόνια σχεδόν αδιαμαρτύρητα τις λίστες φαρμάκων, τις επιλέξιμες ιατροφαρμακευτικές δαπάνες και έχουμε φτάσει σήμερα να πεθαίνουν καρκινοπαθείς από έλλειψη φαρμάκων. Θέλουμε να συμβεί το ίδιο θα συμβεί και στην παιδεία; Για ποιο λόγο; Είναι το κυνήγι των κομματόσκυλων λόγος ή μήπως η τεμπελιά των 18χρονων που μόλις χειραφετήθηκαν, τρόπω τινά, και κάνουν για 1-2 χρόνια κάτι που το γουστάρουν; Γιατί;;; Μήπως δεν πάει το όριο της σύνταξης στα 75 και προλάβουν να χαρούν τη ζωή, να αποκτήσουν εμπειρίες, να ταξιδέψουν, να ερωτευτούν, πριν δουλέψουν για 40 χρόνια;;;;

 

Θέλετε να ορίσουμε ένα σύστημα στο οποίο 18-23 εξειδικεύεσαι τεχνικά, 24-70 κάνεις το 8-10 ωρο σου, 70+ πρέπει να πεθάνεις για να μην επιβαρύνεις το σύστημα;;; Αυτή είναι επιθυμία σας για την κοινωνία;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 264
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εγώ νομίζω ότι οι αιώνιοι φοιτητές έχουν αναχθεί σε ένα από τα μεγάλα προβλήματα της χώρας, ενώ δεν επιβαρύνουν κανέναν, εκτός απ'την οικονομική επιβάρυνση των γονέων τους.

Και αυτή την ωραία αναγωγή, την έχουν κάνει άτομα που προφανώς έχουν θέματα δικά τους και εντελώς ανεξάρτητα των αιωνίων φοιτητών. Η αλήθεια δεν κρύβεται, απλά είναι τα πράγματα. Ξέρουμε και τι είναι οι αιώνιοι και ποιά προβλήματα δημιουργούν (ουσιαστικά μόνο το πρόβλημα που είπα). Οπότε όταν τους κατηγορείς λες και είναι εγκληματίες, τότε είναι προφανές ότι έχεις θέμα εσύ. Αυτή η μιζέρια, η κοντοφθαλμία και η λάθος επίρριψη ευθυνών, είναι η αιτία για πολλά απ'τα ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ προβλήματα που έχουμε σαν χώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ νομίζω ότι οι αιώνιοι φοιτητές έχουν αναχθεί σε ένα από τα μεγάλα προβλήματα της χώρας, ενώ δεν επιβαρύνουν κανέναν, εκτός απ'την οικονομική επιβάρυνση των γονέων τους.

[...]

 

 

Εγώ νομίζω ότι έχεις παντελή άγνοια της πραγματικότητας.

 

Αυτη τη στιγμή, πρακτικά (διότι νόμοι περί του αντιθέτου έχουν ψηφιστεί, αλλά πανεπιστημιακοί "δάσκαλοι" και φοιτητές μάχονται λυσσαλέα ώστε να μην εφαρμοστούν) τα πανεπιστήμια χρηματοδοτούνται βάσει των εγγεγραμμένων φοιτητών και όχι των πραγματικών.

 

Επομένως, όταν λες ότι δεν επιβαρύνουν κανέναν, είτε δεν ξέρεις τι γράφεις, είτε διαστρεβλώνεις συνειδητά την πραγματικότητα (και, ειλικρινά, δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειρότερο).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που θα αναγκάζει τα κομματόσκυλα να τελειώνουν στην ώρα τους και να μην λυμαίνονται τις σχολές κέρδος είναι.

Συμφωνω απολυτως μακαρι να εφαρμοστει το μετρο αρκετα με το παραμυθι της "δωρεαν παιδειας" που μονο δωρεαν δεν ειναι ,πανακριβη και αναποτελεσματικη ειναι για αυτο η τριτοβα8μια εκπαιδευση στην Ελλαδα κατατασεται στις τελευταιες 8εσεις παγκοσμιως .

Για να μην αναφερω την παγκοσμια πρωτοτυπια νομος ψηφισμενος απο τα 2/3 του κοινοβουλιου να μην εφαρμοζεται απο τους δημοσιους υπαλληλους -καθηγητες γιατι? γιατι ετσι τους γουσταρει λες και τους ανηκουν οι σχολες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι οι αιώνιοι φοιτητές έχουν αναχθεί σε ένα από τα μεγάλα προβλήματα της χώρας, ενώ δεν επιβαρύνουν κανέναν

 

όσοι χρωστάνε εργαστήρια δεν έχουν δικαίωμα να το παρακολουθήσουν 2η φορά, παρ'όλα αυτά όμως τους βάζουν να παρακολουθούν, εκεί που το μάθημα είναι 3ωρο το σπάνε σε 2 τμήματα (1.5 & 1.5)

 

άντε τώρα να γίνει μάθημα σε 1.5 ώρα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδή μάλλον γίνεται παρανόηση και για να ξέρουμε τι γράφουμε και να μη διαστρεβλώνουμε την πραγματικότητα. Μήπως έχεις την εντύπωση ότι οι αιώνιοι φοιτητές δεν εγγράφονται; Σωστά κατάλαβα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι έχεις παντελή άγνοια της πραγματικότητας.

 

Αυτη τη στιγμή, πρακτικά (διότι νόμοι περί του αντιθέτου έχουν ψηφιστεί, αλλά πανεπιστημιακοί "δάσκαλοι" και φοιτητές μάχονται λυσσαλέα ώστε να μην εφαρμοστούν) τα πανεπιστήμια χρηματοδοτούνται βάσει των εγγεγραμμένων φοιτητών και όχι των πραγματικών.

 

Επομένως, όταν λες ότι δεν επιβαρύνουν κανέναν, είτε δεν ξέρεις τι γράφεις, είτε διαστρεβλώνεις συνειδητά την πραγματικότητα (και, ειλικρινά, δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειρότερο).

Ετσι ακριβως.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Επειδή γίνεται παρανόηση και για να ξέρουμε τι γράφουμε και να μη διαστρεβλώνουμε την πραγματικότητα. Μήπως έχεις την εντύπωση ότι οι αιώνιοι φοιτητές δεν εγγράφονται; Σωστά κατάλαβα;

 

 

Λάθος κατάλαβες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ νομίζω ότι έχεις παντελή άγνοια της πραγματικότητας.

 

Αυτη τη στιγμή, πρακτικά (διότι νόμοι περί του αντιθέτου έχουν ψηφιστεί, αλλά πανεπιστημιακοί "δάσκαλοι" και φοιτητές μάχονται λυσσαλέα ώστε να μην εφαρμοστούν) τα πανεπιστήμια χρηματοδοτούνται βάσει των εγγεγραμμένων φοιτητών και όχι των πραγματικών.

 

Επομένως, όταν λες ότι δεν επιβαρύνουν κανέναν, είτε δεν ξέρεις τι γράφεις, είτε διαστρεβλώνεις συνειδητά την πραγματικότητα (και, ειλικρινά, δεν ξέρω τι από τα δύο είναι χειρότερο).

Απο αυτο δεν προκυπτει οτι επιβαρυνουν.. απο αυτο προκυπτει απλως οτι ενα πανεπιστημιο με περισσοτερους φοιτητες θα παρει περισσοτερα λεφτα απο ενα με λιγοτερους..το κονδυλι λογικα ειναι συγκεκριμενο..αυτα τα λεφτα σε καποια σχολη θα δωθουν. Αρα ειναι περισσοτερο ενδοπανεπιστημιακο ζητημα..αλλα πλεον ουτε αυτο ισχυει αρα..

 

μου αρεσει να επισημαινω λογικα κενα στον snoob :devil: :devil:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Τα πανεπιστήμια χρηματοδοτούνται βάσει αυτών που εγγράφονται (άπαξ) σε αυτά.

 

Γι' αυτό γίνεται και ο χαμός με τους αιώνιους. Άπαξ και ξεσκαρτάρουν οι ανύπαρκτοι, αυτοί που μένουν για να τσιμπάνε πάσα ή για να παίρνουν αναβολές από το στρατό κτλ., ο αριθμός θα μειωθεί δραματικά κι επομένως τα λεφτά που θα παίρνουν τα πανεπιστήμια.

 

Είναι πανεύκολο να βρεις στοιχεία (κάνε μια αναζήτηση με όρους "αριθμός" + "αιωνίων" + "φοιτητών") αλλά δυστυχώς τα άρθρα που βρίσκω εγώ έχουν ευθείες πολιτικές αναφορές και θα προτιμούσα να τα αποφύγω.

 

Η φασαρία γίνεται για τα λεφτά από τη μεριά των πανεπιστημίων και για να συνεχίσουν οι "φοιτητές" (ετών 35, όπως ήταν γνωστός "δημοκρατικός" κομματάρχης των φοιτητικών μου χρόνων -και, για να προλάβω τυχόν καλοθελητές, τόσο εικάζω ότι ήταν και οι κομματάρχες των "απέναντι", απλά εκείνοι δεν είχαν το θράσσος να εμφανίζονται και να μας παραδίδουν μαθήματα δημοκρατικού ήθους στις συνελεύσεις, κάπου θα τα έξυναν αμέριμνοι) να κόβουν βόλτες μέχρι να θυμηθούν να πάρουν πτυχίο.

 

Σαφέστατα υπάρχουν παιδιά που εργάζονται, που αντιμετωπίζουν ατυχίες στη ζωή ή βρίσκουν απέναντι μερικά από τα "καμάρια" της κάστας των πανεπιστημιακών. Όμως, όπως σε όλα τα πράγματα, βιώνουμε μια κατάσταση όπου από τη μία μεριά όλοι, περίπου, συμφωνούμε πως τα πράγματα είναι χάλια στη χώρα και κάτι πρέπει να αλλάξει, όμως κατά διαβολική σύμπτωση αυτό το κάτι δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να αφορά τα δικά μας συμφέροντα.

 

Απο αυτο δεν προκυπτει οτι επιβαρυνουν.. απο αυτο προκυπτει απλως οτι ενα πανεπιστημιο με περισσοτερους φοιτητες θα παρει περισσοτερα λεφτα απο ενα με λιγοτερους..το κονδυλι λογικα ειναι συγκεκριμενο..αυτα τα λεφτα σε καποια σχολη θα δωθουν. Αρα ειναι περισσοτερο ενδοπανεπιστημιακο ζητημα..αλλα πλεον ουτε αυτο ισχυει αρα..

 

μου αρεσει να επισημαινω λογικα κενα στον snoob :devil: :devil:

 

Καλή μου, η υπομονή απέναντι στα τρολ έχει τα όριά της. Αν νομίζεις ότι θα σε αφήνω επ' αόριστο να διαλύεις τα νήματα στα οποία αποφασίζεις να "παρέμβεις", πλανάσαι πλάνην οικτρά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα πανεπιστήμια χρηματοδοτούνται βάσει αυτών που εγγράφονται (άπαξ) σε αυτά.

 

Γι' αυτό γίνεται και ο χαμός με τους αιώνιους. Άπαξ και ξεσκαρτάρουν οι ανύπαρκτοι, αυτοί που μένουν για να τσιμπάνε πάσα ή για να παίρνουν αναβολές από το στρατό κτλ., ο αριθμός θα μειωθεί δραματικά κι επομένως τα λεφτά που θα παίρνουν τα πανεπιστήμια.

 

Είναι πανεύκολο να βρεις στοιχεία (κάνε μια αναζήτηση με όρους "αριθμός" + "αιωνίων" + "φοιτητών") αλλά δυστυχώς τα άρθρα που βρίσκω εγώ έχουν ευθείες πολιτικές αναφορές και θα προτιμούσα να τα αποφύγω.

 

Η φασαρία γίνεται για τα λεφτά από τη μεριά των πανεπιστημίων και για να συνεχίσουν οι "φοιτητές" (ετών 35, όπως ήταν γνωστός "δημοκρατικός" κομματάρχης των φοιτητικών μου χρόνων -και, για να προλάβω τυχόν καλοθελητές, τόσο εικάζω ότι ήταν και οι κομματάρχες των "απέναντι", απλά εκείνοι δεν είχαν το θράσσος να εμφανίζονται και να μας παραδίδουν μαθήματα δημοκρατικού ήθους στις συνελεύσεις, κάπου θα τα έξυναν αμέριμνοι) να κόβουν βόλτες μέχρι να θυμηθούν να πάρουν πτυχίο.

 

Σαφέστατα υπάρχουν παιδιά που εργάζονται, που αντιμετωπίζουν ατυχίες στη ζωή ή βρίσκουν απέναντι μερικά από τα "καμάρια" της κάστας των πανεπιστημιακών. Όμως, όπως σε όλα τα πράγματα, βιώνουμε μια κατάσταση όπου από τη μία μεριά όλοι, περίπου, συμφωνούμε πως τα πράγματα είναι χάλια στη χώρα και κάτι πρέπει να αλλάξει, όμως κατά διαβολική σύμπτωση αυτό το κάτι δεν πρέπει σε καμία περίπτωση να αφορά τα δικά μας συμφέροντα.

Πρωτον αυτο πλεον δεν ισχυει..δευτερον δεν νομιζω οτι εχεις δικιο λεφτα στα πανεπιστημια θα δινοταν ετσι και αλλιως, απλως ο διαμοιρασμος γινοταν με αυτο τον τροπο..και μπορει καποιοι να το χρησιμοποιουσαν και με δολο με αυτον τον τροπο..

 

και εδω λογικο κενο..στις περισσοτερες χωρες του κοσμου πλυν της Αγγλιας που ειναι χωρα που εχει κερδη απο τα πανεπιστημια της..οικονομικα, οι σχολες εχουν ισο χρονο αποφοιτησης με τον δικο μας..η αγγλια παιδια ειναι ειδικη περιπτωση, πανε εκει να σπουδασουν απο ολη την Ευρωπη και εχει αγγλικα ως πρωτη γλωσσα. Εδω θα μπορουσαμε να δημιουργησουμε τμηματα στις σχολες μας στα αγγλικα.Αλλα μεχρι τωρα δεν ισχυει κατι τετοιο..οι περισσοτεροι καθηγητες μας βεβαια μιλανε αγγλικα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραία σόρυ χάζεψα. Μπες εδώ και διάβαζε το ποστ μου (#69) για να καταλάβεις γιατί ουσιαστικά δε θέλουν καθόλου λεφτά απ'το κράτος οι αιώνιοι φοιτητές. Που αν σε ενδιέφερε δηλαδή να σκεφτείς λογικά και αμερόληπτα, ή αν είχες κάποια άμεση σχέση, θα το βλεπες έτσι κι αλλιώς.

 

Ωπ! εντιτ: μόλις είπες ότι οι σχολές παίρνουν περισσότερα λεφτά απ'αυτά που θα πρεπε;

χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα οκ ευτυχώς που δυσκολεύομαι να καταλάβω αυτά που λες

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνω απολυτως μακαρι να εφαρμοστει το μετρο αρκετα με το παραμυθι της "δωρεαν παιδειας" που μονο δωρεαν δεν ειναι ,πανακριβη και αναποτελεσματικη ειναι για αυτο η τριτοβα8μια εκπαιδευση στην Ελλαδα κατατασεται στις τελευταιες 8εσεις

Άραξε αδερφέ. Μπορείς να μας εξηγήσεις γιατί είναι αναποτελεσματική η τριτοβάθμια εκπαίδευση στην Ελλάδα;

Είναι πανάκριβη η παιδεία στην Ελλάδα; Θα ήθελες να βγαίνεις με Bsc από ένα μέσης ποιότητας πανεπιστήμιο των ΗΠΑ και να έχεις χρέος $40000 χρέος στα 22 σου και να έχουν πληρώσει και οι δικοί σου άλλα τόσα για 4 χρόνια;

 

Το ελληνικό σύστημα έχει παθογένειες που είναι γνωστές, έχουν αναφερθεί πάμπολλες φορές και δεν υπάρχει κανένας λόγος να τις κρύψουμε. Αλλά ειλικρινά από τα 1000 κακά των ελληνικών πανεπιστημίων, ποιο είναι αυτό που θα απαλειφθεί με την επιβολή διδάκτρων;

 

Δεν ξέρω ποιεσ ειναι οι εμπειρίες σας και με τι συγκίνετε, αλλά έχοντας περάσει από 6 πανεπιστήμια σε 3 ηπείρους, έχω αρκετές εικόνες τόσο για το επίπεδο σπουδών και έρευνας όσο και για τον τρόπο διοίκησης των ιδρυμάτων και σε καμία περίπτωση δεν μπορώ να μηδενίσω την ελληνική τριτοβάθμια εκπαίδευση χαρακτηρίζοντας την μονολεκτικά αναποτελεσματική.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η λειτουργία του insomnia δεν είναι δωρεάν, έχει κόστος και το πιο δίκαιο είναι να πληρώνουν κυρίως αυτοί που την απολαμβάνουν, οι users. Επίσης είναι θέμα κινήτρου, όταν έχει πληρώσει κανείς πονάει τα χρήματά του και προσπαθεί περισσότερο να κάνει σοβαρά posts.

Πληρωνουν σιγουρα καποιοι εικαζω οι διαφημιζομενοι ισως και αλλοι τσαμπα δεν ειναι τιποτα αρα το επιχειρημα σου ειναι ακυρο .Τον φοιτητη ομως που ειναι 8 χρονια σε μια σχολη γιατι να τον πληρωνω εγω?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...