Προς το περιεχόμενο

Ποιο παιχνίδι για PC παίζετε αυτό τον καιρό; [The Now Playing PC Games thread]


naruto14

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 920
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

  • Super Moderators

Ναι τα ενεργοποίησα όλα τα Second wave. Μαλακία έκανα?

 

Δυσκολεύει το παιχνίδι αρκετά και προσθέτει επιπλέον παραμέτρους. Η τυχαία κατανομή κεφαλαίων από τις χώρες, ας πούμε, δεν είναι και τόσο μεγάλο θέμα -από όσο έχω δει- αλλά οι παράμετροι που κάνουν πιο τυχαία την εξέλιξη των στρατιωτών μπορεί να δυσκολέψουν την κατάσταση όσο μαθαίνεις να τους διαχειρίζεσαι.

 

Έχουν ενδιαφέρον, όμως. Θα δεις στην πορεία τι και πώς. Yπόψη, νικώντας το παιχνίδι σε διάφορα επίπεδα ξεκλειδώνουν νέες επιλογές.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ κατάλαβα ότι αυτά τα second wave options μπορεί να σε βοήθησουν κι αρκετά εκτός από το να σε δυσκολέψουν.. Thanks for the info πάντως!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Ναι, ορισμένα δίνουν πλεονεκτήματα (εφόσον χρησιμοποιηθούν σωστά) αλλά γενικά, δυσκολεύουν το παιχνίδι. Αυξάνουν το κόστος των υποδομών, λιγοστεύουν τις πιθανότητες να βγάλεις psi στρατιώτες, δίνουν λιγότερο σίγουρη ζημιά στα όπλα.

 

Συν του ότι, είναι κάπως να σου βγαίνει μάπας στο σημάδι ο sniper, ας πούμε (μου έχει τύχει...)

 

Γενικά, όμως, είναι φανταστικό παιχνίδι και παρότι φαίνεται απλό κάποιες φορές, δεν είναι. Αν είχε και πιο τυχαίους χάρτες, σε συνδυασμό με το second wave θα αυξανόταν πολύ η διάρκειά του (α, ναι, υπάρχει και τέτοια παράμετρος αργότερα μέσω second wave).

 

Παρενθετικά, το The Raven ξεκίνησε πολύ καλά. Έχει τα σκαλωματάκια του, αλλά είναι ευχάριστο, με ωραίους χαρακτήρες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεκίνησα σήμερα το Shadowrun Returns, για τις πρώτες 2~ ώρες ΠΟΛΥ θετικές εμπειρίες. Σε πρωτη ματιά, η cyberpunk ατμόσφαιρα και το γενικό "feel" του παιχνιδιού (πολύ noir καταστάσεις το story) είναι αρκετά καλοφτιαγμένο (εξαιρουμένων κάποιων ορθογραφικών-γραμματικών λαθών σε ορισμένους διαλόγους), το combat είναι απλό αλλά λειτουργικό, οι χαρακτήρες είναι unique και (σχετικά) καλογραμμένοι.

 

Το καλύτερο κομμάτι όμως είναι το πόσο open-ended είναι οι αποστολές. Αν και δεν φτάνει τα επίπεδα του Deus Ex ή Planescape: Torment, έχει αρκετούς τρόπους για να προχωρήσεις σε κάθε περιοχή, ώστε να μη νιώθεις πως έκανες κακές επιλογές στο leveling - απο εκφοβισμό (Strength), διάλογο (Charisma), hacking (Decker) μέχρι χρήση summons (Shaman), drones (Rigger) και spells (Mage), το παιχνίδι (αν και γραμμικό) προσφέρει αρκετό replay value.

 

Το μόνο "αρνητικό" που μπόρεσα να του βρω (εκτός των ορθογραφικών πιο πάνω), είναι η έλλειψη save system οποιουδήποτε είδους - το παιχνίδι κάνει auto-save στην αρχή κάθε περιοχής/αποστολής και τίποτα παραπάνω. Ειδικά λόγω της ελευθερίας που παρέχει το παιχνίδι, θα ήταν χρήσιμο να υπήρχαν saves-on-demand (όπως επίσης και τα αυτονόητα προβλήματα για αυτούς που δεν παίζουν για μεγάλα χρονικά διαστήματα), τα οποία θα επέτρεπαν περισσότερο πειραματισμό σε κάθε level.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι διάβασα ότι οι developers λέει, δεν είχαν funds να υλοποιήσουν save system..

 

Αυτά είναι βλακείες κατ'εμέ αλλά τες πα. Καλό θα ήταν να το βάλουν σύντομα γιατί είναι αρκετά εκνευριστικό.

 

Αυτό που με χάλασε και εμένα εκτός του save που δεν υπάρχει είναι το ότι δεν έχει ούτε μια γραμμή διαλόγου με voice acting.

Πραγματικά πιστεύω το παιχνίδι αν ήταν full voiced (αυτό κοστίζει το ξέρω, απλά λέω αν) θα ήταν πολύ καλύτερο.

 

Εκτός αυτών το μόνο bug που έχω βρει μέχρι στιγμής είναι που κάνει κάτι κολληματάκια στα frames και κυρίως ήχο ώρες ώρες αλλά τελικά βρήκε ένας το fix που στην ουσία ορίζεις στο παιχνίδι να παίζει single core στον cpu και όχι multicore.

 

κατά τ'άλλα το παιχνίδι για την ώρα είναι ακριβώς όπως το περίμενα. αλλά πολύ διάβασμα ρε αδερφάκι μου, τα κάναμε αυτά πριν 10-14 χρόνια με τα icewind dale,baldur's κλπ κλπ. Αυτό το "feature" είναι το πραγματικά old school :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι διάβασα ότι οι developers λέει, δεν είχαν funds να υλοποιήσουν save system..

 

Απο μεριά gameplay δεν με ενόχλησε τόοοοσο (είμαι λίγο υπερβολικά min/max-er γενικά, οπότε θέλω save/reload για να βρίσκω τον "βέλτιστο" τρόπο ολοκλήρωσης κάθε αποστολής), αλλά όσο προχωράει το παιχνίδι και μεγαλώνουν οι αποστολές σε διάρκεια γίνεται όλο και πιο ενοχλητική η απουσία save-on-demand. Χρείαστηκε χτες να φύγω για 30-κάτι λεπτά απο το σπίτι και έπρεπε να το αφήσω ανοιχτό για να μη χάσω το progress που'χα κάνει.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Θα με καταστρέψουν. Σε κάτι λιγότερο από μιάμιση ώρα, βγαίνει για προπαραγγελία το Space Hulk (της Full Control που έκανε και το kickstarter για το νέο JA).

 

Έχω να παραδώσω δουλειά, τώρα βρήκαν όλοι! 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Απο την μία, το νέο Jagged Alliance δεν είχε και το καλύτερο critical reception - απο την άλλη όμως... Space Hulk. Whoops, άλλο Jagged Alliance κατάλαβα (το Back in Action) :P.Υπάρχει κάποιο link για το Space Hulk;

Επεξ/σία από Greygore
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

To Shadowrun Returns πράγματι φαίνεται πολύ καλό, λίγο που πρόλαβα να το δω. Είναι σκάνδαλο, κύριοι, όταν έχω να παραδώσω μετάφραση, να πλακώνουν οι παιχνιδάρες μαζεμένες. Γρουμφ.

 

Σύνδεσμος για το Space Hulk. Ελάχιστα πράγματα θα βρείτε εκεί, περισσότερα έχει η σελίδα της προπαραγγελίας στο Steam. Αγαπημένο tabletop παιχνίδι, θα τιμηθεί πάραυτα. TB Warhammer 40K. Ετοιμάζει και η Slitherine δικό της τίτλο, αλλά ξέρω ακόμη λιγότερα πράγματα. Κρίμα η THQ, αλλά για τους φίλους του TBS ήταν... όχι ό,τι πιο τραγικό, ας πούμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Strategy για να κολλήσεις φίλε Sed22.... Χμμμ για να δούμε...

 

 Starcraft 2... Δεν θα χρειαστείς άλλο... Εξάσκηση θες, διάβασμα θες, ότι θέλεις έχει απ' όλα.

 

 Το πιο απαιτητικό eSport αυτή τη στιγμή λένε.

 

 Συνιστώ ανεπιφύλακτα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...