Προς το περιεχόμενο

Κατι πολυ περιεργο συμβαινει (worldventures)


Hellaslover

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1.5k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Όπως λέει και παππούς μου, αν δε βρέξεις τον :X ψάρι δεν πιάνεις!!

Εεε κάπως έτσι είναι, λεφτά απ τον αέρα δεν βγαίνουν...!

 

Πράγματι, αυτό ακριβώς είπα πιο πριν. Είναι κανονική δουλειά και όσοι δουλεψουν θα βγάλοιυν (γι αυτό και βγάζει το 20% κι όχι όλοι όσοι μπαίνουν). Η διαφορά είανι ότι αφού βέβαια δουλέψεις και βρέξεις κ**ο τότε θα βγάλεις και ίσως περισσότερα αν δουλέψεις περισσοτερα.

 

Η προσωπική μου εμπειρία πάντως - δεδομένου ότι πάρα πολλά άτομα που ασχολούνται με τέτοιες «δουλειές», έχουν έλθει σε τηλεφωνική επαφή μαζί μου προκειμένου να με πείσουν να ασχοληθώ, αλλά έκανα και το λάθος να παρευρεθώ σε κάποια «σεμινάρια» - με κάνει να πιστεύω ακράδαντα ότι όλες ανεξαιρέτως αυτές οι περιπτώσεις, είναι επιεικώς τρίχες. Αιτιολόγηση:

 

1. Όλοι μα όλοι όσοι προσπάθησαν να με προσεγγίσουν, μιλούσαν σα να είχαν καταπιεί κασετόφωνο. Το μόνο σημείο όπου διαφοροποιούνταν οι κουβέντες τους, ήταν το όνομα της εκάστοτε «εταιρείας».

 

2. Όλοι μα όλοι, ισχυρίζονταν ότι έχουν πληρωθεί και συνεχίζουν να πληρώνονται αδρά, αλλά ποτέ και κανείς τους, αν και προθυμοποιήθηκε να το κάνει όταν το ζήτησα προκειμένου να πεισθώ, δε μου παρουσίασε έστω μία απόδειξη αυτών των πληρωμών. Μόνο λόγια και βαρύγδουπες δηλώσεις, ανάλογες με τις χάντρες στους ιθαγενείς.

 

3. Σε όλα τα «σεμινάρια», ίσχυε επίσης το φαινόμενο του κασετοφώνου (ή μάλλον του ...βίντεο, αφού είχα και εικόνα!), επίσης με μοναδικό σημείο διαφοροποίησης, το όνομα της «εταιρείας» :

 

Ένας κουστουμάτος με ύφος και αυτοπεποίθηση, λες και ήταν ο Bill Gates, έκανε μια γενική παρουσίαση κατά την οποία, από το ακροατήριο των υποψήφιων θυμάτων, σηκώνονταν κάθε τόσο ...«αυθορμήτως»(!) πέντε έξι οι οποίοι χειροκροτούσαν σα να βρίσκονταν σε ομιλία του ...άρχοντα του σύμπαντος. Μιλάμε για δέος, όχι αστεία...

 

Στη συνέχεια, προλόγιζε κάποιους οι οποίοι θα μας έλεγαν για το πως άλλαξε η ζωή τους, από τη στιγμή που ασχολήθηκαν με τη συγκεκριμένη δραστηριότητα. Ανέβαιναν λοιπόν στο ...βήμα κάποιοι αχαρακτήριστοι φλούφληδες (με ωραία κοστούμια όμως, οφείλω να αναγνωρίσω...), οι οποίοι διαβεβαίωναν τους «από κάτω» - εννοείται χωρίς την παρουσίαση ούτε ίχνους απόδειξης για τα όσα υποστήριζαν - μεταξύ άλλων ευφάνταστων ότι εργάζονταν μέχρι πρότινος είτε ως υψηλόβαθμα στελέχη γνωστών επιχειρήσεων, είτε ως ανώτερης βαθμίδας δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά μόλις γνώρισαν την εν λόγω «εταιρεία»...παραιτήθηκαν από τις θέσεις τους διότι δεν έβλεπαν μέλλον, ή διότι δεν ήθελαν να σπαταλούν οκτώ έως δώδεκα ώρες της ημέρας τους στη δουλειά και πλέον, οι καθαρές μηνιαίες αποδοχές τους αγγίζουν και ξεπερνούν τα ...δέκα χιλιάρικα, αγόρασαν σπίτια (χάριν των συγκεκριμένων αποδοχών) και οδηγούν - στην πιο ξεφτιλέ περίπτωση - Mercedes & B.M.W. (υπήρξε κι ένας, στην περίφημη Herbal Life, ο οποίος ήταν έτοιμος να αγοράσει ...Porsche!). Μόλις τελείωνε δε το προσωπικό show του καθενός, να σου πάλι οι ...«αυθόρμητοι χειροκροτητές»!

 

4. Στην ερώτησή μου: «Πώς είναι δυνατόν, από μια σειρά προϊόντων που πουλάει τόσο πολύ όσο λέτε, να μην έχω συναντήσει ούτε μία φορά, ούτε ένα από τα προϊόντα της, σε σπίτι φίλου, συγγενούς, ή απλώς γνωστού;», η απάντηση του ...Γ.Γ. (Γενικός Γ..άω), ήταν: «Είναι συμπτωματικό» και μάλιστα συνοδευόταν και από συμβουλή περί ...στάσης ζωής: «Με τόσο αρνητική σκέψη, δύσκολα θα πας μπροστά στη ζωή σου...»

 

Επίλογος:

 

Μέχρι τη στιγμή που, έστω κι ένας απ' αυτούς τους ...ψαράδες χάννων, θα παρουσιάσει μια αδιαμφισβήτητη απόδειξη των όσων υποστηρίζει περί αποδοχών, για 'μένα όλες ανεξαιρέτως οι «εταιρείες» αυτού του τύπου, δε θα θεωρούνται τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο, από «συμμορίες κομπιναδόρων» (είπα να το «στολίσω» λιγάκι, μια και το «απατεώνες» έχει παραφορεθεί...)

 

πράγματι, αυτες οι παρουσιάσεις είναι πολυ αμερικανιές κι εμένα (που είμαι μέσα) δεν μου αρέσουν και δεν πηγαίνω. όποιος είναι έρχεται στο γραφείο μου, του το παρουσιάζω, κι αν του αρέσει καλώς.

Πολύ δεν έχουν λέγειν, ή δεν ξέρουν πως να παρουσιάσουν την επιχείρηση, και γι αυτό γίνονται οι ομαδικές παρουσιάσεις για να μπορουν αυτοί να πηγαίνεουν εκεί τους δικούς τους.

Αυτά είανι αμερικάνικου τύπου προώθηση που δεν μου αρέσει καθόλου. Γούστα είναι αυτά. Το θέμα ειναι να δει κάποιος πίδω από την κοιυρτίνα και να καταλάβει αν ειανι γι αυτόν κι αν του κάνει, κι αν νομίζει ότι μέσα από αυτή τη δουλειά μπορεί να κάνει κάτι, από το να κοιτάει το ταβάνι και να είανι ανεργος.

 

Συμφωνώ ότι δυστυχώς αρκετοί που είναι μέσα δεν τα ξέρουν καλά και λένε κάποια τραβηγμένα πράγματα με αποτέλεσμα να απωθούν αρκετούς.

Πολλοί μπίνουν και νομίζουν ότι δε θα δουλέοψυν και θα βγάλουν. όχι δεν ισχύει αυτό. Δουλεέυει κανονικά. κι αν δουλέψεις πολύ θα βγάλεις. Στο αρχικό μου ποστ σας είπα για τον φίλου που μου το είπε κι εμένα που έβγαλε αρκετά. Εγώ δεν είχα μπει στην αρχή γιατί ήμουν αρνητικός (οπως οι πιο πάνω φίλοι). Αλλά είδα τον φίλο μου να βγάζει. τα είδα τα χρήματα είδα ότι ξαφνικά αρχισε να έχει αρκετά χρήματα και μπήκα.

Ε , λοιπον, αυτός ο φίλος τόσο πολύ γουσταρε που ασχολήθηκε full time. όλη τη μέρα. 16 ώρες τη μέρα για 3 μήνες κι έτσι έφτασε αυτό το ποσό (8000).

 

Δε λέω ξεσκίστηκε στη δουλειά. αλλά του απέδωσε. ¨οσοι μπαίνουν να ξέρουν ότι πρέπει να δουλέψουν, να διαβάσουν, να μελετήσουν. Δυστυχώς αρκετοί δεν το κάνουν και περιμένουν να βρέξει χρήματα. Ε, δεν είναι έτσι σε καμία δουλειά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η προσωπική μου εμπειρία πάντως - δεδομένου ότι πάρα πολλά άτομα που ασχολούνται με τέτοιες «δουλειές», έχουν έλθει σε τηλεφωνική επαφή μαζί μου προκειμένου να με πείσουν να ασχοληθώ, αλλά έκανα και το λάθος να παρευρεθώ σε κάποια «σεμινάρια» - με κάνει να πιστεύω ακράδαντα ότι όλες ανεξαιρέτως αυτές οι περιπτώσεις, είναι επιεικώς τρίχες. Αιτιολόγηση:

 

1. Όλοι μα όλοι όσοι προσπάθησαν να με προσεγγίσουν, μιλούσαν σα να είχαν καταπιεί κασετόφωνο. Το μόνο σημείο όπου διαφοροποιούνταν οι κουβέντες τους, ήταν το όνομα της εκάστοτε «εταιρείας».

 

2. Όλοι μα όλοι, ισχυρίζονταν ότι έχουν πληρωθεί και συνεχίζουν να πληρώνονται αδρά, αλλά ποτέ και κανείς τους, αν και προθυμοποιήθηκε να το κάνει όταν το ζήτησα προκειμένου να πεισθώ, δε μου παρουσίασε έστω μία απόδειξη αυτών των πληρωμών. Μόνο λόγια και βαρύγδουπες δηλώσεις, ανάλογες με τις χάντρες στους ιθαγενείς.

 

3. Σε όλα τα «σεμινάρια», ίσχυε επίσης το φαινόμενο του κασετοφώνου (ή μάλλον του ...βίντεο, αφού είχα και εικόνα!), επίσης με μοναδικό σημείο διαφοροποίησης, το όνομα της «εταιρείας» :

 

Ένας κουστουμάτος με ύφος και αυτοπεποίθηση, λες και ήταν ο Bill Gates, έκανε μια γενική παρουσίαση κατά την οποία, από το ακροατήριο των υποψήφιων θυμάτων, σηκώνονταν κάθε τόσο ...«αυθορμήτως»(!) πέντε έξι οι οποίοι χειροκροτούσαν σα να βρίσκονταν σε ομιλία του ...άρχοντα του σύμπαντος. Μιλάμε για δέος, όχι αστεία...

 

Στη συνέχεια, προλόγιζε κάποιους οι οποίοι θα μας έλεγαν για το πως άλλαξε η ζωή τους, από τη στιγμή που ασχολήθηκαν με τη συγκεκριμένη δραστηριότητα. Ανέβαιναν λοιπόν στο ...βήμα κάποιοι αχαρακτήριστοι φλούφληδες (με ωραία κοστούμια όμως, οφείλω να αναγνωρίσω...), οι οποίοι διαβεβαίωναν τους «από κάτω» - εννοείται χωρίς την παρουσίαση ούτε ίχνους απόδειξης για τα όσα υποστήριζαν - μεταξύ άλλων ευφάνταστων ότι εργάζονταν μέχρι πρότινος είτε ως υψηλόβαθμα στελέχη γνωστών επιχειρήσεων, είτε ως ανώτερης βαθμίδας δημόσιοι υπάλληλοι, αλλά μόλις γνώρισαν την εν λόγω «εταιρεία»...παραιτήθηκαν από τις θέσεις τους διότι δεν έβλεπαν μέλλον, ή διότι δεν ήθελαν να σπαταλούν οκτώ έως δώδεκα ώρες της ημέρας τους στη δουλειά και πλέον, οι καθαρές μηνιαίες αποδοχές τους αγγίζουν και ξεπερνούν τα ...δέκα χιλιάρικα, αγόρασαν σπίτια (χάριν των συγκεκριμένων αποδοχών) και οδηγούν - στην πιο ξεφτιλέ περίπτωση - Mercedes & B.M.W. (υπήρξε κι ένας, στην περίφημη Herbal Life, ο οποίος ήταν έτοιμος να αγοράσει ...Porsche!). Μόλις τελείωνε δε το προσωπικό show του καθενός, να σου πάλι οι ...«αυθόρμητοι χειροκροτητές»!

 

4. Στην ερώτησή μου: «Πώς είναι δυνατόν, από μια σειρά προϊόντων που πουλάει τόσο πολύ όσο λέτε, να μην έχω συναντήσει ούτε μία φορά, ούτε ένα από τα προϊόντα της, σε σπίτι φίλου, συγγενούς, ή απλώς γνωστού;», η απάντηση του ...Γ.Γ. (Γενικός Γ..άω), ήταν: «Είναι συμπτωματικό» και μάλιστα συνοδευόταν και από συμβουλή περί ...στάσης ζωής: «Με τόσο αρνητική σκέψη, δύσκολα θα πας μπροστά στη ζωή σου...»

 

Επίλογος:

 

Μέχρι τη στιγμή που, έστω κι ένας απ' αυτούς τους ...ψαράδες χάννων, θα παρουσιάσει μια αδιαμφισβήτητη απόδειξη των όσων υποστηρίζει περί αποδοχών, για 'μένα όλες ανεξαιρέτως οι «εταιρείες» αυτού του τύπου, δε θα θεωρούνται τίποτε περισσότερο και τίποτε λιγότερο, από «συμμορίες κομπιναδόρων» (είπα να το «στολίσω» λιγάκι, μια και το «απατεώνες» έχει παραφορεθεί...)

 

 

Συμφωνώ με τον φίλο παραπάνω.

 

Έλεος με την κάθε βλακεία.

 

Έιχα κα έγω έναν φίλο που πήγε σε τέτοιο σεμινάρια και άρχισε με πολύ όρεξη να μας σπάει τα α...α.

Το μόνο που κατάφερε ήταν να του έρθει ο λογαριασμός του τηλεφώνου φουσκωμένος οι φίλοι του να μην του μιλάνε και η συγγενεις του να τον αποφεύγουν.

 

 

Α!! ναι τώρα οδηγάει Φερράρι , κάνει διακοπές στο Μόντε Κάρλο και εχει γιότ.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια φτανει.. Ειναι πυραμιδα.. Ειναι SALES με προμιθεια.. ΤΕΛΟΣ

Οσο για τον φιλο .. οχι δεν τους εχουν κανει πληση.. απλα τους εχουν πει τα ΙΔΙΑ πραγματτα.. και επιδει ΔΕΝ ΒΓΑΖΟΥΝ θελουν να πριξουν δικους τους οστε να γραφτουν και να περνουν λεφτα. Οχι φιλε μην φοβασε δεν προκειτε να σε κανουν BRAIN-WASH. Αν ειναι οντος φιλοι.. ακου τι εχουν να σου πουν .. θα χασεις απλα 30 λεπτα. Απλα στο τελος που θα σου πουν δοκιμασε δοκιμασε.. πες σορρυ φιλε δεν εχω τα λεφτα (της εγγραφης) και οτι αν καποια στιγμη εχεις επιπλεων θα τους ενιμεροσεις ..

 

ΥΓ. ειχα και εγω ενα φιλο που με επριζε... δεν θιμαμαι για ποια εταιρια.. και παρε cd που τα εξιγει.. και οι οικογενια μου απο αυτο ζει!!!! και μην εισαι κοροιδο.. και μπλα μπλα μπλα.. του λεω οκ καλο ακουγετε.. μου λεει για να γραφτεις θελει τωσα ευρω.. του λεω φιλε ολα καλα.. αλλα δεν εχω χρηματα να διαθεσω αυτην την στιμη και δεν παιζει να εχω τωρα στα κοντα εχω υποχρεοσεις. Επιδεις δεν θελω να δωσω λεφτα για κατι που μπορει να μην πετιχω.. (του εξιγισα οτι δεν εχουν ολοι ποιθω και κυκλους μεγαλους).. οποτε τον ευχαριστισα για τον χρωνο του.. ΠΡΟΣΟΧΗ... εδω σε αυτο μου ειπε να παω ΔΩΡΕΑΝ σε ενα ξενοδοχειο οπου θα εκανε παρουσιαση... του ειπα οκ ρε φιλε αν μπορεσω θα παω (επιδει κανουν BRAIN WASH καλητερα απο αυτον σαφως).. και φυσικα την μερα εκινη δεν φανικα αλλα βγικα με μια γκομενα και του ειπα οτι ειχε γενεθλια μια φιλη μου και δεν μπορουσα να την φτισω.... και οτι απλα οταν θα θελω να μην ανισιχει θα γραφτω απο αυτον.. και ΤΕΛΟΣ. (ΥΓ... ο ανθροπος ειχε αλλαξει τελειος.. το εχουν σκοπο της ζωης τους να γραψουν τους ΠΑΝΤΕΣ.. σαν τους ΙΑΧΟΒΑΔΕΣ ενα πραγμα)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και εμενα μου συνεβει κατι παρομοιο και επειδη εχω ακουσει πολλα πηγα σε δικηγορο και ρωτησα τι γινεται με το συγκεκριμενο θεμα! Απο αυτα που μου εδειξε κατεληξα στο συμπερασμα (δικο μου βεβαια) οτι μπορει να σου περασει βραχιολακια η εφορια γτ κατι παιζει με τον τροπο πληρωμης και την χωρα φορολογιας των χρηματων που θα παρεις. Αλλωστε το συστημα πυραμιδας εχει ποινικοποιηθει και αυτο ειναι κατι παρομοιο οποτε δν θα αργησει και αυτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επειδη και εμενα μου συνεβει κατι παρομοιο και επειδη εχω ακουσει πολλα πηγα σε δικηγορο και ρωτησα τι γινεται με το συγκεκριμενο θεμα! Απο αυτα που μου εδειξε κατεληξα στο συμπερασμα (δικο μου βεβαια) οτι μπορει να σου περασει βραχιολακια η εφορια γτ κατι παιζει με τον τροπο πληρωμης και την χωρα φορολογιας των χρηματων που θα παρεις. Αλλωστε το συστημα πυραμιδας εχει ποινικοποιηθει και αυτο ειναι κατι παρομοιο οποτε δν θα αργησει και αυτο!

 

Μπορείς να μου δώσεις συγκεκριμένα λινκ και το όνομα του δικηγόρου που στα είπε αυτά (έστω και με προσωπικό μήνυμα, για να μιλήσω κι εγώ μαζί του ή μαλλον η γυναίκα μου που είανι δικηγόρος); Γιατι αυτά είανι απλώς μάλλον ιδέες. Αντίθετα η εταιρεία έχει επίσημη άδεια από το ελληνικό κράτος κι εκπροσωπείται από δικηγόρο στην Αθήνα.

 

Ε, λοιπόν η γυναίκα μου είναι δικηγόρος. το έψαξε πριν μπω.

 

το έχω ψάξει πολύ, έχει άδεια νόμιμης λειτουργίας κι από το ελληνικό κράτος πλέον, αλλά κι από το αμερικάνικο,γερμανικό κλπ-

εδώ λοιπόν όλοι λενε τη λεξη πυραμίδα και νομίζουν οτι είναι παράνομο

(το έχει ψάξει κι η γυναίκα μου που είναι δικηγόρος με τη δικηγόρο εκπρόσωπο της εταιρείας στην Αθήνα)

Η μορφή πυραμίδας είναι νόμιμη. Είναι παράνομη στις περιπτώσεις που δεν υπάρχει προιον

 

όταν δεν αγοράζεις τίποτα απλά δίνει 100 ευρώ για να πάρεις 150 (όπως έγινε πριν μερικά χρόνια στην Αλβανία)

χωρίς προιον

 

αυτό είναι ακριβώς σαν τα γυμναστήριο

δίνεις πχ. 300 ευρώ μπροστά και έχει π.χ. δικαίωμα να πηγαίνει στο γυμανστήριο για 4 χρόνια

έχει δηλαδή προϊόν

 

κι όπως γινόταν με τα hosting, ή με ΄τις ασφάλειες.

αν μπει κάποιος κι τον έχεις προτείνει εσύ

παίρνεις προμήθεια

 

τόσο απλό, πουλάς ένα πακέτο και παίρνεις προμήθεια. αν δεν πουλήσεις δε θα πάρεις τίποτα, θα έχεις χάσει την αρχική σου επένδυση των 300 ευρώ.

 

έχει τη μορφή πυραμίδας που λέτε, γιατί παίρνεις και προμήθειες από τις προμήθειες που παίρνει και η ομάδα σου που είναι από κάτω σου.

 

Τόσο απλό. Κάποιοι βγάζουν σε αυτή τη ζωή και κάποιοι κοιτούν τους άλλου που βγάζουν. .. Τόσο απλό κι απόλυτα νόμιμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

heisenberg ολοι αυτοι οι επιτηδειοι εχουν βρει προσφορο εδαφος πλεον με τοση ανεργια που υπαρχει.Το "προιον" υπαρχει μονο και μονο για το ξεκαρφωμα.Να σε ρωτησω το πιο απλο δηλαδη ,αν και ξερω οτι δεν θα απαντησεις αμεσως και ξεκαθαρα.εσυ ποια "ιδεα" προωθεις το ονομα της εταιριας μπορουμε να το εχουμε ή ειναι τοσο φοβερη η "ιδεα" που δεν λεγεται απο ενα φορουμ και μπλα,μπλα,μπλα

 

Το objection handling (αντιμετωπιση ενστασεων/αντιρρησεων) σε ποιο σεμιναριο σας το μαθαινουν;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Heisenberg, γνωστός και ως Χέωπας (πλακίτσα).

 

Oι πυραμίδες είναι μεγάλη απάτη γιατί υπόσχονται ότι θα σε κάνουν "επιχειρηματία" και "εισοδηματία" (με αυτή την πρόφαση σε τσιμπάνε ΟΛΟΙ) ενώ αυτό είναι μεγάλο ψέμα. Μόνο η κορυφή της πυραμίδας έχει έσοδα και όλοι οι άλλοι τρέχουν σαν είλωτες που πείστηκαν από ένα σεμινάριο.

 

Οι πυραμίδες είναι παράνομες, Υπάρχει νομοθεσία που ορίζει αν ένα επιχειρηματικό σχήμα είναι πυραμίδα. Για να μην τους κλείσουν το μαγαζάκι λοιπόν, οι εταιρείες αυτές έχουν μια νόμιμη δραστηριότητα (πχ πώληση καλλυντικών) για να μην καταταγούν στην κατηγορία πυραμίδας και χαρακτηριστούν παράνομες. Το ζουμί όμως είναι στο σύστημα προμηθειών, από εκεί κονομάνε και αυτό δουλεύει σαν πυραμίδα.

 

Anyway σε αυτά τα schemes θα βρεις δύο είδη ανθρώπων. Τους απατεώνες που λένε ψέματα για να δελεάσουν τα θύματα/βλάκες και τα θύματα/βλάκες που δελεάστηκαν από τους απατεώνες.

 

Σχετικό ανάγνωσμα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

heisenberg ολοι αυτοι οι επιτηδειοι εχουν βρει προσφορο εδαφος πλεον με τοση ανεργια που υπαρχει.Το "προιον" υπαρχει μονο και μονο για το ξεκαρφωμα.Να σε ρωτησω το πιο απλο δηλαδη ,αν και ξερω οτι δεν θα απαντησεις αμεσως και ξεκαθαρα.εσυ ποια "ιδεα" προωθεις το ονομα της εταιριας μπορουμε να το εχουμε ή ειναι τοσο φοβερη η "ιδεα" που δεν λεγεται απο ενα φορουμ και μπλα,μπλα,μπλα

 

Το objection handling (αντιμετωπιση ενστασεων/αντιρρησεων) σε ποιο σεμιναριο σας το μαθαινουν;

 

Ε λοιπόν θα απαντήσω κανονικά. !!!

 

Δεν προωθώ καμιά μυστήρια ιδέα. Και φυσικά λέγεται σε ένα φόρουμ κλπ. ¨οπως είπα παραπάνω εγώ δε συμφωνώ με τις αμερικανιές. Είναι ένα παλό προίον και του πουλαω. Όπως παλιότερα έφτιαχνα websites και πήγαινα σε μαγαζιά στη σειρά κανόνιζα ραντεβού, τους παρουσίαζα τι είανι ενα website και γιατι το χρειάζονται. Κάποιοι ήθελαν κάποιοι όχι.

Ακριβώς το ίδιο κάνω.

 

Πουλάω ένα προίον. Δεν είναι κρέμες, καθαριστικά κλπ. Σε αυτήν την εταιρεία το προιον είναι η εγγραφή σε Travel club. Το μέλος έχει δικαίωμα να συμμετέχει σε φτηνά πακέτα διακοπών (που είναι μόνο για τα μέλη). έχει πακέτα διακοπών όλο το χρόνο σε όλα τα μέρη, σε καλές τιμές. Δεν είανι τίποτα καινουργιο ή μυστικό. Όπως κάνουν τα τουριστικά γραφεία στο εξωτερικό και προαγοράζουν πακετά διακοπών από τους εδώ ξενοδόχους και τα πουλάνε παμφτηνα στους ξένους τουρίστες κι έρχονται οι ξένοι εδώ με 5 ευρώ τη μέρα. Αυτό είναι. Δεν είναι ούτε κανένα μυστικό.

 

Κι αυτή είναι η διαφορά αυτής της εταιρείας με τις άλλες. Δεν είανι κάποια μυστική φόρμουλα, κάποιο μυστικό συστατικό για κάποια κρέμα. είναι πακέτα διακοπών.

 

π.χ. αυτήν την εβδομάδα έχει 4 μέρες σε 4* ξενοδοχείο στη Ζάκυνθο με 50 ευρώ το άτομα ΣΥΝΟΛΙΚΑ και για τις 4 μέρες!!! (κι αυτό γιατί; γιατι ως γνωστόν οι ξενοδόχοι προπωλούν κάποιες εβδομάδες πολύ φτηνα 1 χρόνο πριν σε πράκτορες για να εχουν τουλάχιστον σίγουρα κάποια λίγα χρήματα για την επόμενη χρονιά να βγάλουν κάποια λειτουργικά κόστη, αλλά και για να μην κρυβόμαστε... δεν είναι και γεμάτοι συνέχεια, αλλά δεν μπορούν να δώσουν έτσι απλά στον κόσμο φτηνά το δωμάτιο. πρέπει να έχουν μια δικαιολογία)

 

 

Τόσο απλό. Γράφω κι άλλους παίρνω προμήθεια. Τόσο απλό. Θέλω να δουλέψω πολύ, δουλεύω κι άρα γράφω περισσότερους, αρα παίρνω προμήθειες περισσότερες. Τόσο απλό. Και πάω και φτηνότερες διακοπές.

 

όπως βλέπεις δεν είναι καθαριστικά και κρέμες με κάποιο μυστικό υλικό. Και δεν έχω λόγο να μην το πω. (ή δεν έχω λόγο να ακολουθήσω τις αμερικανιές μαρκετινγκ).

 

Και γι αυτό κι εγώ που τόσα χρόνια ήμουν αρνητικότατος κι έλεγα όσο λέτε κι εσείς κι ακόμα παραπάνω, τώρα μπήκα!!!

 

Heisenberg, γνωστός και ως Χέωπας (πλακίτσα).

 

Oι πυραμίδες είναι μεγάλη απάτη γιατί υπόσχονται ότι θα σε κάνουν "επιχειρηματία" και "εισοδηματία" (με αυτή την πρόφαση σε τσιμπάνε ΟΛΟΙ) ενώ αυτό είναι μεγάλο ψέμα. Μόνο η κορυφή της πυραμίδας έχει έσοδα και όλοι οι άλλοι τρέχουν σαν είλωτες που πείστηκαν από ένα σεμινάριο.

 

Οι πυραμίδες είναι παράνομες, Υπάρχει νομοθεσία που ορίζει αν ένα επιχειρηματικό σχήμα είναι πυραμίδα. Για να μην τους κλείσουν το μαγαζάκι λοιπόν, οι εταιρείες αυτές έχουν μια νόμιμη δραστηριότητα (πχ πώληση καλλυντικών) για να μην καταταγούν στην κατηγορία πυραμίδας και χαρακτηριστούν παράνομες. Το ζουμί όμως είναι στο σύστημα προμηθειών, από εκεί κονομάνε και αυτό δουλεύει σαν πυραμίδα.

 

Anyway σε αυτά τα schemes θα βρεις δύο είδη ανθρώπων. Τους απατεώνες που λένε ψέματα για να δελεάσουν τα θύματα/βλάκες και τα θύματα/βλάκες που δελεάστηκαν από τους απατεώνες.

 

Σχετικό ανάγνωσμα.

 

και τότε πως εξηγείς ότι εγώ (και το παιδί που με σύστησε) βγάζουμε; Ούτε μέσο τον ιδρυτή είχαμε, ούτε τίποτα. Σε μια επαρχιακή πόλη είμαστε. έχουμε βγάλει τουλάχιστον τα χρήματα που βάλαμε, και ένα κέρδος. κι εδώ να σταματήσει το κέρδος έχω ήδη βγάλει.

 

κι όπως θα δεις και σε άλλο μου ποστ, το προιον είναι πακέτα διακοπών που θέλω να χρησιμοποιήσω κι όχι κρέμες που δε θέλω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

heisenberg αρα εισαι στην worldventure , δεν το καταλαβα εγω συγνωμη.Αρα για να παει καποιος διακοπες π.χ στην ζακυνθο που λες εαν εργαζεται πρεπει να παρει αδεια τις ημερες που ειναι η προσφορα της worldventure,αυτο γινεται δεν ειναι δυσκολο ΑΛΛΑ οι διακοπες θα του εχουν στοιχησει 250€ εγγραφη + 40€ το μηνα + 50€ = 830€ για ενα 4ημερο στην ζακυνθο μονο!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αρκετοί, όπως κι εγώ στο παρελθόν μπερδεύουν το τι είναι μια πυραμίδα. Η πυραμίδα είναι μια νόμιμη μορφή οργανωσης όπως π.χ. η εταιρεία που δουλεύετε όλοι. Πάνω πάνω είναι ο ιδιοκτήτης που βγαζει πολλά, πιο κάτω είναι οι διευνθυντες που βγαζουν πολλά, μετά είναι οι προϊστάμενοι που βγάζουν αρκετά και μετά είανι οι υπάλληλοι που βγάζουν ένα σταθερό μισθό με ελάχιστες κι αργες προοπτικές εξέλιξης. Φανταστείτε και σχεδιασμένο που είναι πυραμίδα.

 

Οι πυραμίδες κέρδους που έχουν προιον έχουν ένα καλό κι ένα κακό (είδατε, δεν ακολουθώ τις αμερικανιές και σας λέω όλα όσα λενε να μη λετε κλπ στους αντιπρσώπους, κι αυτό γιατι ειανι πολύ απλό και ξεκάθαρο το προιον).

 

Το θετικό είναι ότι αν δουλέψεις αρκετά θα βγάλεις αρκετά που στη δουλειά γραφείου της εταιρείας οι προοπτικές εξέλιξης ειναι πολυ αργες. (ξαναλέω, δουλεύεις και βγάζεις, δεν βρέχει λεφτά. απλ΄αείναι μια δουλειά που μπορείς να την κάνεις και βλέπεις αποτέλεσμα γρήγορα και χαίρεσαι !!!)

 

το αρνητικό είναι ότι αν μπεις τελευταίος και όλοι μα όλοι οι άλλοι έχουν μπει ή το ξέρουν και δεν ενδιαφέρονται δε θα έχεις άλλους να βάλεις άρα να πάρεις προμήθεια. (κι αν το προιον πραγματικά σε ενδιαφέρει, έχει καλώς, αλλιώς τσάμπα έδωσες τα χρήματα σου για να μπεις.)

 

 

όπως βλέπετε δε σας κρύβω τα αρνητικά. όπως σε όλες τις δουλειές υπάρχουν αρνητικά.

 

Πλαιά το 1998 που ξεκίνησα να φτιάχνω websites σε όποιον πελάτηκαι να το έλεγα ήθελε website. έκαναν όλοι website. μετά από χρόνια, είχαν όλοι. κανείς δεν ήθελε πια.

 

Ετσι λοιπόν κι εδώ. Βλέπεις το προιον. πιστεύεις ότι μπορείς να βρεις κάποιους που ενδιαφέρονται; αν ναι μπαίνεις, αν όχι, δεν κανει για σένα. Κι όπως είπα σε άλλο ποστ. από όσους μπαίνουν το 20% βγάζει. οι υπόλοιπο, όπως λε΄τε κι έσεις, νόμιζαν ότι θα μπουν και να κάθονται και θα βρέχει χρήματα. όχι δεν γίνεται αυτό. δουλεύεις και βγαίνουν (πιθανότατα αρκετά, αλλά τα δουλεύεις)

 

heisenberg αρα εισαι στην worldventure , δεν το καταλαβα εγω συγνωμη.Αρα για να παει καποιος διακοπες π.χ στην ζακυνθο που λες εαν εργαζεται πρεπει να παρει αδεια τις ημερες που ειναι η προσφορα της worldventure,αυτο γινεται δεν ειναι δυσκολο ΑΛΛΑ οι διακοπες θα του εχουν στοιχησει 250€ εγγραφη + 40€ το μηνα + 50€ = 830€ για ενα 4ημερο στην ζακυνθο μονο!!!

 

αυτό ειανι ενα παράδεγμα που είπα. κάθε χρόνο έχει γύρω στα 2000 πακε΄τα διακοπων σε διάφορες χώρες, πόλεις, κλπ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ετσι λοιπόν κι εδώ. Βλέπεις το προιον. πιστεύεις ότι μπορείς να βρεις κάποιους που ενδιαφέρονται; αν ναι μπαίνεις, αν όχι, δεν κανει για σένα. Κι όπως είπα σε άλλο ποστ. από όσους μπαίνουν το 20% βγάζει. οι υπόλοιπο, όπως λε΄τε κι έσεις, νόμιζαν ότι θα μπουν και να κάθονται και θα βρέχει χρήματα. όχι δεν γίνεται αυτό. δουλεύεις και βγαίνουν (πιθανότατα αρκετά, αλλά τα δουλεύεις)

Εσύ που πουλάς το πακέτο διακοπών, δελεάζεις τον πελάτη δίνοντας μία πολύ ανταγωνιστική τιμή Ή λέγοντάς του το παραμύθι ότι με την εγγραφή μπορεί να κερδίσει και αυτός;

 

Επίσης μπορώ να αγοράσω ένα πακέτο διακοπών χωρίς να με στρατολογήσεις;

 

το αρνητικό είναι ότι αν μπεις τελευταίος και όλοι μα όλοι οι άλλοι έχουν μπει ή το ξέρουν και δεν ενδιαφέρονται δε θα έχεις άλλους να βάλεις άρα να πάρεις προμήθεια. (κι αν το προιον πραγματικά σε ενδιαφέρει, έχει καλώς, αλλιώς τσάμπα έδωσες τα χρήματα σου για να μπεις.)

 

όπως βλέπετε δε σας κρύβω τα αρνητικά. όπως σε όλες τις δουλειές υπάρχουν αρνητικά.

 

Και κάπου εκεί (στο σημείο δηλαδή που δεν βρίσκεις άλλα θύματα να βάλεις μέσα στην πυραμίδα για να την κρατήσεις ζωντανή) το όλο scheme καταρρέει. Εσύ βέβαια έχεις βγάλει μια χαρά λεφτά έχοντας στρατολογήσει θύματα δίνοντάς τους ψευδείς ελπίδες κέρδους.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εαν η εταιρια Worldventure δεν εκδιδει παραστατικα για ολα τα εσοδα και εξοδα προς εσενα ειναι παρανομη.Εαν εσυ δεν εχεις τεβε και εαν δεν δηλωνεις τα εσοδα σου εισαι παρανομος.

 

Και κάπου εκεί (στο σημείο δηλαδή που δεν βρίσκεις άλλα θύματα να βάλεις μέσα στην πυραμίδα για να την κρατήσεις ζωντανή) το όλο scheme καταρρέει. Εσύ βέβαια έχεις βγάλει μια χαρά λεφτά έχοντας στρατολογήσει θύματα δίνοντάς τους ψευδείς ελπίδες κέρδους.

 

Τα οποια θυματα ειναι απο το στενο φιλικο και οικογενειακο περιβαλλον.Τωρα τελευταια εχω παρατηρησει και αυτο το φαινομενο της στρατολογησης μεσω forum.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδια φτανει.. Ειναι πυραμιδα.. Ειναι SALES με προμιθεια.. ΤΕΛΟΣ

...

newtech εδω κάνεις ένα μικρό λαθάκι. Το εμποριο (sales με κέρδος) δεν είναι απατη. Αντίθετα όλες αυτές οι πυραμίδες MLM ΕΙΝΑΙ απάτη απο τη δομή τους. Οι απατεωνίσκοι απο τις πυραμίδες δεν κάνουν εμποριο γιατί πραγματικός σκοπός είναι να σε βάλουν στην πυραμίδα. Το χειρότερο ειναι οτι ΚΑΙ οι ίδιοι έχουν πέσει θύματα και δεν μπορούν να το δούν ή δεν θέλουν να το παραδεχτούν.

 

Αν έρχονταν ο heisenberg (γενικά μιλώ) και μου έλεγε πάρε 4 μέρες στην Πράγα για σένα και την καλή σου με 120 δολάρια, θα αγόραζα χωρίς ενδιασμό ακόμα κι αν αυτός έβγαζε κέρδος. Αυτό θα ήταν sales με προμήθεια. Αντίθετα έρχεται και με το καρότο των 120-Πράγα σου λεει γράψου στην εταιρεία μας (γιατί αν πει πυραμίδα θα φαει έξοδο) πλήρωσε 200+480 για ένα χρόνο και πάρε το ταξίδι των 120 για Πράγα.

 

 

Εγω εχω βρει αλλο κόλπο για να τους ξεφορτώνομαι (γενικά μιλάω για όλες τις πυραμίδες, την συγκεκριμένη δεν την εχω κουτουλήσει ακόμα). Τους λεω οτι δεν εχω λεφτά αυτό τον καιρό και εφόσον είναι τόσο σίγουροι οτι θα βγάλω τρελά κέρδη, να πληρώσουν αυτοί τη συνδρομή μου και τα έξοδα και ας παρακρατούν απο τα έσοδα μου τα διπλάσια από όσα δώσανε. Οι 9 στους δέκα γίνονται καπνός.

  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...