Προς το περιεχόμενο

Να βαλω Αεριο στο Αμαξι η οχι?


vagg_sigio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Βασικά από ότι λένε όλοι το υγραέριο έχει 10% μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με τη βενζίνη, και το υγραέριο έχει κάτι παραπάνω από το μισό κόστος της βενζίνης. Με βάση αυτά η οικονομία σε χρήμα χρησιμοποιώντας υγραέριο φτάνει στο 40%(υπολογίζοντας το υγραέριο με 0,90 και τη βενζίνη με 1,70). Αν όμως η τιμή του υγραερίου ανέβει από 0.90 σε 1.20, τότε αυτόματα η οικονομία χρησιμοποιώντας υγραέριο φτάνει στο 23%. Έτσι λοιπόν κάποιος που μόλις έβαλε υγραέριο στο αυτοκίνητό του, θα χρειαστεί σχεδόν το διπλάσιο χρόνο για να κάνει απόσβεση στα χρήματα που έδωσε.

δεν εχεις αδικο..αλλα ας αφησουμε λιγο καιρο να δουμε τι θα γινει..

μπορει και να μην γινει αυτο και απλα να τρομοκρατουν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει και 1.20 να πάει βέβαια είναι φθηνότερο δεν το συζητάω ,αλλά μην ξεχνάμε και τα 900 Ε στην καλύτερη που θέλει η μετατροπή όλη και το Κτεο κ.α. άσε που αν θες να βάλεις κάτι καλύτερο (lpg) ποιοτικά κάτω από 1100 δεν βρήκα εγώ...αν τα αναλογιστής αυτά για κάποιον που δεν έχει >2000 κυβικά αμάξι και κάνει σχετικά λίγα χιλιόμετρα το χρόνο η απόσβεση θα είναι αργή έως και καθόλου μιας και αν είχες πριν την αλλαγή της τιμής πλάνο απόσβεσης πχ. εγώ σε πάνω από 2 χρόνια < 2.5 τώρα πάει περισσότερο από 3+ χωρίς να είσαι βέβαιος για τον αν η τιμή θα έχει παραμείνει εκεί τόσο καιρό.

Μην ξεχνάμε ότι και πριν από 2 χρόνια νωρίτερα πάλι είχε ανέβει οπότε μιλάμε για 2 προσαυξήσεις σε μικρό χρονικό διάστημα.

Από την άλλη η τιμή αυτή είναι πάντα συγκρίσιμη με την βενζίνη οπότε ο καιρός θα δείξει που τα το πάνε ( οι μεγάλη σωτήρες του έθνους :fear: :huh: ).

 

Kezar

mην ξεχνας βεβαια οι καταστηματαρχες εχουνε χρεωθει εκατομυρια για αντλιες

 

( σωστό και είναι αυτή που έχουν και το μεγαλήτερο πρόβλημα από όλους)

 

εαν γινει αυτο και πεσουν η πωλησεις την μαμισανε..

 

εαν ακουσες στο μεγκα ειπε οτι πανω απο 1 ευρω δεν θα ανεβασουν..

 

(μην ακούς κανέναν μην εμπιστεύεσαι κανέναν όλα είναι στον αέρα μπορεί να γίνουν πολλά μπορεί να μην γίνει και τίποτα για την ώρα- όπως ξυπνήσουν είναι )

 

και 1,5 να παρει ρε παιδια απο 1,89 που ειναι η βενζινη καλυτερα θα ειναι. ( η βενζίνη δεν έχει 1.89 αλλά 1.68 σε εμένα πειραιά τουλάχιστον .)

 

Υπομονή λίγες μέρες κύριοι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω και εγω με 1300 αμαξι αλλα κανω γυρω στα 20,000χλμ με 25 τον χρονο και σκεφτομαι να βαλω?

αποσβεση σε 1 χρονο θα εκανα μπορει και σε 9 μηνες..αιντε τωρα να με παει στο εναμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι να πω και εγω με 1300 αμαξι αλλα κανω γυρω στα 20,000χλμ με 25 τον χρονο και σκεφτομαι να βαλω?

αποσβεση σε 1 χρονο θα εκανα μπορει και σε 9 μηνες..αιντε τωρα να με παει στο εναμιση.

 

Με τοσα χλμ τον χρονο μαλλον σε 12 μηνες θα εχεις κανει αποσβεση.Εκτος και σου καιει πολυ λιγο το 1300αρι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν εχεις αδικο..αλλα ας αφησουμε λιγο καιρο να δουμε τι θα γινει..

μπορει και να μην γινει αυτο και απλα να τρομοκρατουν..

 

Εγώ προσωπικά ξέρω τι θα γίνει :)

Με δεδομένο πως από το 1,70 που κοστίζει σήμερα η βενζίνη κάτι παραπάνω από 1.00€ είναι φόροι, φαντάσου πόσους φόρους χάνει το κράτος όταν η τελική τιμή του υγραερίου είναι στα 90 λεπτά... Όσο οι ιδιοκτήτες αυτοκινήτων με υγραέριο είναι(ή ήταν?) λίγοι, η χασούρα για το κράτος θα είναι μικρή. Όταν όμως γίνουν πολλοί το κράτος από κάπου θα προσπαθήσει να βγάλει τα σπασμένα, και από που θα τα βγάλει; Θα αυξήσει τους φόρους στο υγραέριο φυσικά!

Αν συνυπολογίσεις και το ότι το κράτος δεν έχει δεσμευτεί με κανένα τρόπο να κρατήσει χαμηλά την τιμή του υγραερίου, κατά τη γνώμη μου είναι θέμα χρόνου το πότε θα φτάσει η τιμή του υγραερίου σε ύψος ασύμφορο ή σχεδόν ασύμφορο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενδιαφέρουσα ανάλυση που διάβασα σήμερα

Σχετικα με την αυξηση στο υγραεριο κινησης

 

Το υγραεριο κινησης μετραται με τον τονο,οχι με τα λιτρα.

 

Η εξισωση θα γινει στο νεο μειωμενο ΕΦΚ του πετρελαιου κινησης που θα ειναι περιπου 329 ευρω/1000λτ!

Ο φορος στο υγραεριο ειναι ηδη 200ευρω /τονο ομως που σημαινει οτι ο νεος φορος θα ειναι ακριβοτερος 129 ευρω /τονο!

Ενας τονος υγραεριου αντιστοιχουν σε 1750 λιτρα περιπου αρα η διαφορα ειναι 7,5λ και αν προσθεσεις το ΦΠΑ η διαφορα παει στα 9λ!

Απο τα 87 λεπτα(μεση τιμη) στα 97.Αντε και 1 ευρω να παει. Παλι συμφερει,ακομα και αν μεινει η βενζινη ως εχει.

Εκτος αν αλλαξουν και την μοναδα μετρησης του υγραεριου και το γυρισουν στο λιτρο……..Και μετα θα φορολογησουν και τους ηλιακους,μετα απο καταγγελια της ΔΕΗ,για διαφυγοντα κερδη……..

 

Αν εχετε την διαθεση ψαξτε το και εσεις και δημοσιευστε το σωστο.Ευχαριστω

 

Link.png Site: Πηγή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άλλη μία ενδιαφέρουσα ανάλυση εδώ:

 

http://www.star-fm.gr/?p=77553

Με τη λογική της εξίσωσης λοιπόν, θα πρέπει να επιβάλλεται φόρος 328 ευρώ ανά χίλια λίτρα και στο υγραέριο. Πόσος φόρος επιβάλλεται σήμερα; 125 ευρώ ανά χίλια λίτρα (σ.σ ο φόρος στο υγραέριο επιβάλλεται στον τόνο. Επειδή όμως το υγραέριο είναι ελαφρύ, ο τόνος βγάζει περίπου 1800 λίτρα. Αν γίνει η αναγωγή, προκύπτει ότι στα 1000 λίτρα η επιβάρυνση είναι 125 ευρώ

Κάπου εδώ τα μπέρδεψε ο συγγραφέας ή κάτι δεν κατάλαβα εγώ καλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κάπου εδώ τα μπέρδεψε ο συγγραφέας ή κάτι δεν κατάλαβα εγώ καλά.

 

Βασικά αυτός λέει πως 1 τόνος υγραέριο έχει 1800 λίτρα, και τα 1000 λίτρα έχουν φόρο 125 ευρώ. Συνεπώς υπολογίζει ότι ο φόρος για 1 τόνο είναι 225 ευρώ.

Ο άλλος από το olympia.gr ισχυρίζεται ότι ο τόνος έχει 1750 λίτρα και ο φόρος για 1 τόνο είναι 200 ευρώ.

 

Τώρα ποιος από τους 2 έχει δίκιο...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με τοσα χλμ τον χρονο μαλλον σε 12 μηνες θα εχεις κανει αποσβεση.Εκτος και σου καιει πολυ λιγο το 1300αρι.

ενταξει δεν καιει και πολυ λιγο γιατι το εχω πειραξει αρκετα απο θεμα βελτιωσης..

το θεμα ειναι οτι κανω πολλα χιλιομετρα μεσα στην πολη.. και ταξιδια ειναι τα μισα χιλιομετρα και..

τον χρονο δινω γυρω στα 4κ ευρω για βενζινη..με το υγραεριο μου βγαινει σχεδον τα μισα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ενταξει δεν καιει και πολυ λιγο γιατι το εχω πειραξει αρκετα απο θεμα βελτιωσης..

το θεμα ειναι οτι κανω πολλα χιλιομετρα μεσα στην πολη.. και ταξιδια ειναι τα μισα χιλιομετρα και..

τον χρονο δινω γυρω στα 4κ ευρω για βενζινη..με το υγραεριο μου βγαινει σχεδον τα μισα.

 

Πρέπει να υπολογίσεις ότι όσο το αμάξι είναι κρύο, καίει βενζίνη. Ειδικά το χειμώνα, θα καις βενζίνη για τα πρώτα 2-3 χιλιόμετρα. Αν λοιπόν κάνεις μικρές διαδρομές, θα κάψεις κάμποση βενζίνη.

 

Έχω 2 αμάξια με αέριο, ένα η γυναίκα μου που κάνεις μικρές διαδρομές (7 χλμ) κυρίως το χειμώνα κι ένα εγώ που κάνω πιο μεγάλες. Στο αμάξι της γυναίκας μου χρειάστηκαν 8κ χλμ παραπάνω, για να γίνει απόσβεση, για το λόγο που προανέφερα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πρέπει να υπολογίσεις ότι όσο το αμάξι είναι κρύο, καίει βενζίνη. Ειδικά το χειμώνα, θα καις βενζίνη για τα πρώτα 2-3 χιλιόμετρα. Αν λοιπόν κάνεις μικρές διαδρομές, θα κάψεις κάμποση βενζίνη.

 

Έχω 2 αμάξια με αέριο, ένα η γυναίκα μου που κάνεις μικρές διαδρομές (7 χλμ) κυρίως το χειμώνα κι ένα εγώ που κάνω πιο μεγάλες. Στο αμάξι της γυναίκας μου χρειάστηκαν 8κ χλμ παραπάνω, για να γίνει απόσβεση, για το λόγο που προανέφερα.

εμ χειμωνα καλοκαιρι το αμαξι περιμενω να ζεσταθει μεχρι να πεσουν οι στροφες στης 900..και μετα ξεκιναω.. ειτε μικρη αποσταση ειτε μεγαλη δεν τιθεται θεμα αυτο ειναι λεπτομερια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εμ χειμωνα καλοκαιρι το αμαξι περιμενω να ζεσταθει μεχρι να πεσουν οι στροφες στης 900..και μετα ξεκιναω.. ειτε μικρη αποσταση ειτε μεγαλη δεν τιθεται θεμα αυτο ειναι λεπτομερια.

 

Σε ολο αυτο τον χρονο καταναλωνεις βενζινη.Αρα γιατι να περιμενεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...