Προς το περιεχόμενο

Να βαλω Αεριο στο Αμαξι η οχι?


vagg_sigio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σε πρατηριο εδω στην πολη μου αυξηθηκε το αεριο κατα δεκα λεπτα, σημερα, Εφτασε τα 96,8 λεπτα το λίτρο. Κοινως οσοι βαλαμε αέριο την κατσαμε. Ειναι που θα ηταν στην μιση τιμη της βενζινης.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εντάξει, προς το παρόν ακόμα συμφέρει, ειδικά εκείνους που έχουν βάλει πολύ καιρό γκάζι, τουλάχιστον θα έχουν κάνει απόσβεση για τη μετατροπή.

 

Μην εξισωθούν σιγά-σιγά και πεθάνουμε στο γέλιο..

 

Απλά έτσι όπως πάει το πράγμα, δε θα βάλει κανείς γκάζι και θα μείνουν μόνο οι ήδη έχοντες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα τον πιουν κι αυτοί όπως πάνε και θα κλαίγονται. Τώρα που πας κι έχει ουρά λες και θα ΄χει μποϋκοτάζ την επόμενη μέρα, αυξάνουν την τιμή.

Επεξ/σία από phanispal
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν θελουν να χει νοημα η μετατροπη θα πρεπει να τη πανε 500 ευρω.

 

Γιατί, ποιος ελεύθερος επαγγελματίας στον τεχνικό κλάδο (κυρίως) έχει χαμηλώσει τις τιμές του; Όλοι θέλουν τα λεφτά που ζητούσαν και παλιότερα, και τα θέλουν και ντούκου. Όσους ρώτησα εγώ, και για δουλειές στο σπίτι κάτι για το αυτοκίνητο, ΟΛΟΙ τα θέλουν μπροστά, δεν κάνουν καμία απολύτως ευκολία, και μετά γκρινιάζουν που έπεσαν οι δουλειές. Και μην αρχίσει πάλι η πιπίλα ότι δεν δίνουν πίστωση οι τράπεζες, ότι δεν έχουν ρευστό για τα υλικά, κλπ κλπ. Όταν ρωτάς τεράστιες εταιρίες και ακόμη κι αυτές σου λένε τα μισά τώρα τα μισά σε 2 μέρες (λες και περιμένουν το δικό σου 1000ρικο για να επιβιώσουν ως επιχειρήσεις τον τρέχοντα μήνα), μην περιμένουν δουλειές. Για το αέριο συγκεκριμένα, μόνο η αντιπροσωπεία μου έκανε δόσεις.

 

Τώρα με την αύξηση του αερίου που θα πέσουν κατακόρυφα οι τοποθετήσεις, ίσως κάποιοι χαμηλώσουν τον τουπέ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όσους ρώτησα εγώ, και για δουλειές στο σπίτι κάτι για το αυτοκίνητο, ΟΛΟΙ τα θέλουν μπροστά, δεν κάνουν καμία απολύτως ευκολία, και μετά γκρινιάζουν που έπεσαν οι δουλειές. Και μην αρχίσει πάλι η πιπίλα ότι δεν δίνουν πίστωση οι τράπεζες, ότι δεν έχουν ρευστό για τα υλικά, κλπ κλπ.

 

Τώρα τελευταία λόγω κρίσης οι αντιπροσωπείες δεν στοκάρουν καθόλου. Με αυτό δεδομένο, πως περιμένεις οι τεχνίτες να σου κάνουν ευκολίες για υλικά που δεν έχουν και πρέπει να προπληρώσουν για να τα αποκτήσουν? Δίνουν δεν δίνουν πίστωση οι τράπεζες, είναι δυνατόν ποτέ να δανειοδοτηθεί ένας τεχνίτης προκειμένου να σου τοποθετήσει βερεσέ συσκευή υγραερίου στο αυτοκίνητο ή καλοριφέρ στο σπίτι ή οτιδήποτε άλλο?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Τώρα τελευταία λόγω κρίσης οι αντιπροσωπείες δεν στοκάρουν καθόλου. Με αυτό δεδομένο' date=' πως περιμένεις οι τεχνίτες να σου κάνουν ευκολίες για υλικά που δεν έχουν και πρέπει να προπληρώσουν για να τα αποκτήσουν? Δίνουν δεν δίνουν πίστωση οι τράπεζες, είναι δυνατόν ποτέ να δανειοδοτηθεί ένας τεχνίτης προκειμένου να σου τοποθετήσει βερεσέ συσκευή υγραερίου στο αυτοκίνητο ή καλοριφέρ στο σπίτι ή οτιδήποτε άλλο?[/quote']

 

Είναι δυνατόν εγώ (ο μέσος και κάτω) πολίτης να έχω άμεση ρευστότητα 2-3-5 χιλιάρικα έτσι στην ψύχρα και να τα δώσω στον άλλον, όχι μόνο για τα υλικά του (δεκτό, μέχρι ενός σημείου) άλλα ΚΑΙ για το κέρδος ΚΑΙ για το καπέλο του, χωρίς να μου κάνει έστω μια έκπτωση; Γιατί αν διάβασες καλά, μιλάω για επιχειρήσεις που αφενός έχουν μια κάποια ρευστότητα, αφετέρου δεν καταδέχονται να κάνουν ούτε 1 ευρώ καλύτερη τιμή τώρα με την κρίση. Πουλάνε όσο πουλούσαν και πριν τρία χρόνια, χωρίς διευκολύνσεις. Να τα δώσω μπροστά, άλλα τουλάχιστον κάνε μου μια έκπτωση που να ανταποκρίνεται και στην έννοια «ντούκου» όπως όλοι την ξέρουμε, και στην εποχή που ζούμε. Ειδικά φέτος, οποίος δεν δέχεται να δουλέψει με λιγότερα από όσα έχει (καλο)μάθει, την άνοιξη δεν θα υπάρχει. Εγγυημένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι δυνατόν εγώ (ο μέσος και κάτω) πολίτης να έχω άμεση ρευστότητα 2-3-5 χιλιάρικα έτσι στην ψύχρα και να τα δώσω στον άλλον, όχι μόνο για τα υλικά του (δεκτό, μέχρι ενός σημείου) άλλα ΚΑΙ για το κέρδος ΚΑΙ για το καπέλο του, χωρίς να μου κάνει έστω μια έκπτωση; Γιατί αν διάβασες καλά, μιλάω για επιχειρήσεις που αφενός έχουν μια κάποια ρευστότητα, αφετέρου δεν καταδέχονται να κάνουν ούτε 1 ευρώ καλύτερη τιμή τώρα με την κρίση. Πουλάνε όσο πουλούσαν και πριν τρία χρόνια, χωρίς διευκολύνσεις. Να τα δώσω μπροστά, άλλα τουλάχιστον κάνε μου μια έκπτωση που να ανταποκρίνεται και στην έννοια «ντούκου» όπως όλοι την ξέρουμε, και στην εποχή που ζούμε. Ειδικά φέτος, οποίος δεν δέχεται να δουλέψει με λιγότερα από όσα έχει (καλο)μάθει, την άνοιξη δεν θα υπάρχει. Εγγυημένα.

 

Πιστεύω πως κάνεις αρκετά λάθη στον τρόπο που σκέφτεσαι.

Πρώτα από όλα όταν κάποιος τεχνίτης σου ζητάει σήμερα τα ίδια χρήματα που ζητούσε και πριν 3 χρόνια για κάτι που απαιτεί υλικά + εργασία, αυτό σημαίνει ότι έχει μειώσει την εργασία. Τα υλικά (οτιδήποτε και να είναι αυτά) σίγουρα έχουν ανέβει τα 3 τελευταία χρόνια, ο φπα έχει ανέβει, τα καύσιμα το ίδιο, η φορολογία δε άστα να πάνε.

Επίσης το "έκπτωση στο ντούκου" ισχύει μόνο αν η τιμή είναι επί πιστώσει. Όταν ζητάς τιμές για δουλειές στο αυτοκίνητο ή στο σπίτι σε μηχανικό ή σε υδραυλικό αντίστοιχα, οι τιμές που σου δίνουν είναι πάντα τοις μετρητοίς.

 

Όσο για το ότι κανένας ελεύθερος επαγγελματίας δεν έχει μειώσει τις τιμές του προσωπικά παραδείγματα:

Πέρσι υδραυλικός μου ζήτησε 1.000€ για να τοποθετήσει καλοριφέρ. Τελικά μου το έβαλε φέτος με αμοιβή μόλις 400€...

Αρχές 2011 εγκαταστάτης LPG ζήτησε 1.250€ για να βάλει υγραέριο σε ένα συγκεκριμένο αυτοκίνητο. Τώρα ζητάει 900€ για την ίδια εργασία με τα ίδια ακριβώς ανταλλακτικά...

Σίγουρα υπάρχουν κάποιοι δεν δέχονται να δουλέψουν με λιγότερα όπως λες και εσύ, αλλά αυτοί είναι μειοψηφία. Και σίγουρα δε θα υπάρχουν για καιρό ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...