Προς το περιεχόμενο

Να βαλω Αεριο στο Αμαξι η οχι?


vagg_sigio

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 274
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

το οτι το λενε παντου δεν υφισταται

το υγραεριο εχει 30% λιγοτερη ενεργεια ανα λιτρο σε σχεση με τη βενζινη.

αρα δεν γινεται με 10% μεγαλυτερη καταναλωση να εχεις ιδιες επιδοσεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το οτι το λενε παντου δεν υφισταται

το υγραεριο εχει 30% λιγοτερη ενεργεια ανα λιτρο σε σχεση με τη βενζινη.

αρα δεν γινεται με 10% μεγαλυτερη καταναλωση να εχεις ιδιες επιδοσεις.

 

Ριξε μια ματια εδω και μην πιστευεις.....Εγω μιλαω εκ πειρας και εσυ εκ...θεωριας

 

http://www.autogasforum.gr/index.php

 

Μεγαλη διαφορα δεν νομιζεις ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιάννης Platano απλώς μην ασχολείσαι άλλο...

 

Βλέπεις ότι υπάρχουν εδώ μέσα πολλοί ξερόλες που αυτά που λένε είναι απλώς θεωρίες/εικδασίες που κάποιος τους είπε ή κάπου τις διάβασαν..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Για αρχή ξέρω την fiat και την opel νομίζω και άλλες θα αρχίζαν να κάνουν κάτι παρόμοιο. :-)

http://media.gm.com/...lpg_models.html

 

http://www.fiat.gr/d...nt=231&root=231

 

 

Άσε με να το δω γιατί όπως σου είπα έχω άγνοια για το συγκεκριμένο, νόμιζα ότι έλεγες για κάποια της Toyota που διαφήμιζαν στην τηλεόραση όπου οι διαφορές δεν είναι πάνω από 10%.

 

Θα επανέλθω όταν διαβάσω και είμαι σε pc.

 

@Ntinaras δεν χρειάζεται δυναμομετρο, κάνεις δουλειά και με g-box ;-)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ριξε μια ματια εδω και μην πιστευεις.....Εγω μιλαω εκ πειρας και εσυ εκ...θεωριας

 

http://www.autogasforum.gr/index.php

 

Μεγαλη διαφορα δεν νομιζεις ?

η πειρα σου ποια ειναι?

οτι δε παρατηρησες διαφορα στη μειωση ιπποδυναμης?

τρομερη πειρα,να σε παρουνε για δυναμομετρητη

 

 

Γιάννης Platano απλώς μην ασχολείσαι άλλο...

 

Βλέπεις ότι υπάρχουν εδώ μέσα πολλοί ξερόλες που αυτά που λένε είναι απλώς θεωρίες/εικδασίες που κάποιος τους είπε ή κάπου τις διάβασαν..

εισαι κι εσυ ενας απο αυτους που καταφερε να καταρριψει τους νομους της θερμοδυναμικης?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μαγκες εγω δεν θα συμβουλευα κανεναν δυστυχως την συγκεκριμενη χρονικη στιγμη να βαλει αεριο στο αμαξι. Θεωρητικα αξιζει,πρακτικα αυτα τα ζωα που μας κυβερνανε μπορει απο την μια μερα στην αλλη να εξισωσουν την τιμη του λιτρου lpg με το πετρελαιο κινησης.Και με την ανοχη του κρατους και την ελλειψη ελεγχου να βλεπεις βενζιναδες να κανουν οργια.Το νου σας μην καταληξετε να πληρωνετε την εγκατασταση στο αμαξι και να μην την χρησιμοποιειτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 linkinp

 

σε 20 μέρες θα ξέρουμε τι θα κάνουν τα τομάρια και θα πράξουμε ανάλογα.

mην ξεχνας βεβαια οι καταστηματαρχες εχουνε χρεωθει εκατομυρια για αντλιες κλπ κλπ.

εαν γινει αυτο και πεσουν η πωλησεις την μαμισανε..

εαν ακουσες στο μεγκα ειπε οτι πανω απο 1 ευρω δεν θα ανεβασουν..

και 1,5 να παρει ρε παιδια απο 1,89 που ειναι η βενζινη καλυτερα θα ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+1 linkinp

 

σε 20 μέρες θα ξέρουμε τι θα κάνουν τα τομάρια και θα πράξουμε ανάλογα.

 

δυστυχως φιλε μου,τα τομαρια ποτε δεν ξερεις τι θα πραξουν και σε συνδυασμο με τα νεα μετρα λιτοτητας...αβεβαιο το μελλον..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια και τι εγινε? 1.20.. παλι ποιο φθηνα απο βενζινη ειναι..

τι θα το φτασουνε ιδια τιμη με πετρελαιο?και τι θα κανουμε εκει? θα δωσουμε 10χιλιαρικα ευρω για αυτοκινητο καινουργιο μεπετρελαιο? η θα μεινουμε με υγραεριο και απλα θα πληρωνουμε ποιο φθηνα απο βενζινη? ειναι ή η μια ή η αλλη..σιγα δεν εγινε τοσο μεγαλο θεμα..εαν ειναι ιδια τιμη με βενζινη το υγραεριο η 20 λεπτα διαφορα να ανησυχουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ωραια και τι εγινε? 1.20.. παλι ποιο φθηνα απο βενζινη ειναι..

 

Βασικά από ότι λένε όλοι το υγραέριο έχει 10% μεγαλύτερη κατανάλωση σε σχέση με τη βενζίνη, και το υγραέριο έχει κάτι παραπάνω από το μισό κόστος της βενζίνης. Με βάση αυτά η οικονομία σε χρήμα χρησιμοποιώντας υγραέριο φτάνει στο 40%(υπολογίζοντας το υγραέριο με 0,90 και τη βενζίνη με 1,70). Αν όμως η τιμή του υγραερίου ανέβει από 0.90 σε 1.20, τότε αυτόματα η οικονομία χρησιμοποιώντας υγραέριο φτάνει στο 23%. Έτσι λοιπόν κάποιος που μόλις έβαλε υγραέριο στο αυτοκίνητό του, θα χρειαστεί σχεδόν το διπλάσιο χρόνο για να κάνει απόσβεση στα χρήματα που έδωσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγω απορω πραγματικα που καποιοι το πηρατε αυτο το 1.20 και το δεσατε χειροποδαρα μην φυγει. Ρε παιδια στην Ελλαδα δεν ζειτε?Και αμα το πανε στην αρχη 1,20 και μετα απο 2 μηνες 1.40 και μετα απο αλλους 2 1.60?Ποτε θα κανετε αποσβεση?ΠΟΤΕ.Κρατειστε μια πισινη και μην μοιραζετε λεφτα,ειναι δυσκολες εποχες.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...