Προς το περιεχόμενο

Παναθηναϊκός


The_Edge

Προτεινόμενες αναρτήσεις

...μια χαρά γράφει (έγραψε, τεσπα) και όχι άκυρα : ΔΕΝ έγραψε "ΑΥΤΟΣ ο ξυλοκόπος" - "ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ" έγραψε. Παραλληλισμός με Ματσιούλις/Νοτσιόνι κλπ (....άστοχος, βέβαια, αναλογικά, διότι δεν έχουν την ίδια,,,,ξυλοκοπτική ποιότητα αυτοί οι 2 με τον Ντάρντεν, αλλά δατς ενάδερ στόρι, καθώς εδώ το στόρι είναι το τί ήθελε να πει. Και αυτό που ήθελε να πει είναι "μια χαρά θα σας κάτσει ένας Ντάρντεν", και όχι "με Ντάρντεν πήρε κούπα η Ρεάλ"...)

(...παρεμπιπτόντως, για τα οικονομικά δεδομένα του ΠΑΟ, ΙΣΩΣ και να μην καθόταν άσχημα ένας Ντάρντεν. Προφανώς δεν είναι και η ιδανική λύση -που θα προτιμούσε ο Σούπερ- αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα, ένας έμπειρος/φτηνός βετεράνος λάικ Τρεμμέλ ίσως πρόσφερε αρκετά. Πόσο μάλλον όταν πιο πολύ για αξιόπιστο δυάρι ή/και μομπάιλ πεντάρι καίγεται ο ΠΑΟ - κι αυτά, κοστίζουν, οπότε...)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 23,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • MiDi_MiLiZ

    2161

  • DKNI

    1827

  • firewalker

    1268

  • 8elwADSL

    955

Στη Ρεαλ ο Νοτσιόνι και ο Μασιούλις δε βοήθησαν στον τελικό της Ευρωλίγκας? Τέτοια 3άρια είναι απαραίτητα. Μάντεψε αν έχετε..

Nα κι ενας γαυρος που λυπηθηκε που διωξαν ενα απο τα χειροτερα 3ρια που περασαν απτην ομαδα του την τελευταια 10ετια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To oποίο σε παστέλωνε όπου σε πετύχαινε.

 

Φυσικά και λυπήθηκα που στη θέση του έμεινε ο (μονίμως) τραυματίας Παπαπέτρου και ο μη μου άπτου, Λοτζέσκι, που είναι (σχεδόν μόνο) σουτέρ αδύναμης πλευράς.


...μια χαρά γράφει (έγραψε, τεσπα) και όχι άκυρα : ΔΕΝ έγραψε "ΑΥΤΟΣ ο ξυλοκόπος" - "ΕΝΑΣ ΤΕΤΟΙΟΣ" έγραψε. Παραλληλισμός με Ματσιούλις/Νοτσιόνι κλπ (....άστοχος, βέβαια, αναλογικά, διότι δεν έχουν την ίδια,,,,ξυλοκοπτική ποιότητα αυτοί οι 2 με τον Ντάρντεν, αλλά δατς ενάδερ στόρι, καθώς εδώ το στόρι είναι το τί ήθελε να πει. Και αυτό που ήθελε να πει είναι "μια χαρά θα σας κάτσει ένας Ντάρντεν", και όχι "με Ντάρντεν πήρε κούπα η Ρεάλ"...)

(...παρεμπιπτόντως, για τα οικονομικά δεδομένα του ΠΑΟ, ΙΣΩΣ και να μην καθόταν άσχημα ένας Ντάρντεν. Προφανώς δεν είναι και η ιδανική λύση -που θα προτιμούσε ο Σούπερ- αλλά έτσι όπως έχουν τα πράγματα, ένας έμπειρος/φτηνός βετεράνος λάικ Τρεμμέλ ίσως πρόσφερε αρκετά. Πόσο μάλλον όταν πιο πολύ για αξιόπιστο δυάρι ή/και μομπάιλ πεντάρι καίγεται ο ΠΑΟ - κι αυτά, κοστίζουν, οπότε...)

Ο Ντάρντεν δεν υπάρχει περίπτωση να πάει στον βάζελο, ένας παίκτης με παρόμοια χαρακτηριστικά όμως είναι χρήσιμος σε κάθε ομάδα. Το 5 και το 3 είναι οι θέσεις στο σύγχρονο μπάσκετ με τη μεγαλύτερη αμυντική επιρροή αμυντικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 3 εχει τη μεγαλυτερη αμυντικη επιροη στο παιχνιδι . Μπασκετικα αποφθευγματα, οχι αστεια. Λογικα επειδη ειναι στη μεση μεταξυ του 1-5 , οποτε σου λεει αν ο μεσαιος μου παιχτης ειναι τοπ αμυντικος θα κανει δουλεια και για τους αλλους, βασει κανονικης κατανομης.

 

Τωρα αυτο με τα παστελια μονο ως ανεκδοτο μπορω να το εκλαβω απο οπαδο ομαδας που ακομα δεν εχει καταφερει να ξεπερασει τον Αλβερτη σε τιτλους.

Οσο ανεκδοτο ειναι το οτι παιχτες σαν τον Νταρντεν που ειδαμε περυσι, ειναι χρησιμοι σε καθε ομαδα. Γενικοτερα ειναι ανεκδοτο οτι υπαρχει ανθρωπος που βρηκε χρησιμο τον περσινο Νταρντεν. Προφανως ο Βαγγελης ο Ιωαννου ασκει επιροη.

Λογικα θα φωναζεις και γκολ σε καθε τριποντο της ομαδας σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

To 3 εχει τη μεγαλυτερη αμυντικη επιροη στο παιχνιδι . Μπασκετικα αποφθευγματα, οχι αστεια. Λογικα επειδη ειναι στη μεση μεταξυ του 1-5 , οποτε σου λεει αν ο μεσαιος μου παιχτης ειναι τοπ αμυντικος θα κανει δουλεια και για τους αλλους, βασει κανονικης κατανομης.

 

Τωρα αυτο με τα παστελια μονο ως ανεκδοτο μπορω να το εκλαβω απο οπαδο ομαδας που ακομα δεν εχει καταφερει να ξεπερασει τον Αλβερτη σε τιτλους.

Οσο ανεκδοτο ειναι το οτι παιχτες σαν τον Νταρντεν που ειδαμε περυσι, ειναι χρησιμοι σε καθε ομαδα. Γενικοτερα ειναι ανεκδοτο οτι υπαρχει ανθρωπος που βρηκε χρησιμο τον περσινο Νταρντεν. Προφανως ο Βαγγελης ο Ιωαννου ασκει επιροη.

Λογικα θα φωναζεις και γκολ σε καθε τριποντο της ομαδας σου.

 

To 3 και το 5 καθορίζουν το είδος της άμυνας που θα παιχτεί απο την πεντάδα. Όχι το 1, ούτε το 2. Άλλη αμυντική τακτική θα ακολουθήσεις με τον Λάσμε μέσα, άλλη με τον Μπατίστα. Άλλη με τον Παπανικολάου, άλλη με τον Λοτζέσκι. Γιατί τα μεν 5αρια θα δεχθούν την μεγαλύτερη πίεση απο την αντίπαλη επίθεση, τα δε 3αρια είναι ο ορισμος των help defenders. Οι υπόλοιποι προσαρμόζονται στο είδος της άμυνας που καθορίζουν αυτές οι 2 θέσεις.

 

Δε μπορείς να παίξεις αλλαγές σε όλα τα σκριν με τον Ραντούλιτσα στην πεντάδα, ούτε press με παγίδες στο low post με τον Λοτζέσκι.

 

Λίγο να μπορούσες να καταλάβεις τι γίνεται όταν βλέπεις την ομάδα σου, θα έβλεπες πως η αναγκαστική αλλαγή του Γκίστ απο 4αρι σε 5αρι (ή και σε 3αρι σε καποια ματς σπάνια) γίνεται για να εκμεταλλευτείς τις αμυντικές του αρετές. Συνδιάζοντας λοιπόν την γνώση πως ο Γκίστ είναι καλός αμυντικός, πως η ομάδα τον αλλάζει θέση, με το γεγονός που βλέπεις με τα μάτια σου πως έτσι έχει μεγαλύτερη επιρροή στην αμυντική λειτουργία, δε θα έπρεπε καν να είχες γράψει το πάνω ποστ.

 

Επιπροσθέτως, το strech-4 που υπάρχει σε κάθε ομάδα στο ευρωπαικό μπάσκετ έχει αυτόν ακριβως το ρόλο. Να απομακρύνει το (πιο αθλητικό και πιο καλό στην άμυνα) αντίπαλο 4άρι απο τη ρακέτα, ώστε ένας ταλαντούχος περιφερειακός επιθετικός να έχει να αντιμετωπίσει στην ουσία το (πιο αργό) αντίπαλο 5άρι.

 

Προυπόθεση των παραπάνω βέβαια, να έχεις έστω μια μικρή ιδέα για το τι είναι αυτό που βλέπεις και όχι να περιμένεις να αστοχήσει ο Σπανούλης για να του βρίσεις τη μάνα.

 

Αμα δεν σου κανει ο λοτζεσκι φερτον σε εμας γαμω τα παιχτακια ειναι εκρηξη εχει σουτ εχει και ειναι φτηνος

Μια χαρά είναι ο Λοτζέσκι για τον ρόλο του. Απλώς δεν είναι ολοκληρωμένος παίκτης, γι αυτό χρειάζονται και 3άρια με διαφορετικά χαρακτηριστικά και αναλόγως πάντα τον αντίπαλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψες ενα σεντονι για να με πεις ασχετο και να μου αναλυσεις τη χρησιμοτητα ενος καλου αμυντικου 5ριου ή 4ριου.

Και δεν πηρες χαμπαρι καν σε τι πραγμα διαφωνησα.

 

Παμε τωρα ενα πιο πειστικο σεντονακι για το οτι το 3 ειναι ο ακρωγωνιαιος λιθος καθε αμυνας στο μπασκετ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σούπερ, ο Ντάρντεν δεν έσωσε τον ΟΣΦΠ στην περίοδο που πέρασε. Αλλά πρόσφερε αρκετά πράγματα (χρόνος γιοκ για ανλύσεις αυτή τη στιγμή, οπότε το αφήνω έτσι "δογματικό"). Το δε γενικό συμπέρασμα από το πέρασμά του, είναι ότι "δεν ήταν αρκετά". ΠΕΡΙΠΟΥ σαν τη φάση του Πέτγουέι. Άχρηστος όμως σε καμμία δεν ήταν. Πες πχ πως έδωσε ένα 49% σε σχέση με το ελάχιστο 50 "που θα όφειλε". Αγκαθάκι επίσης η σχετικά τσιμπημένη τιμή του. Σε καμμία περίπτωση να μην τον πάρει ο ΠΑΟ αν είναι να χαλαλίσει ο πρεζοκοκκάκιας πχ 6 κατοστάρικα (άποψή μου) - αλλά αν τυχόν είναι σε τιμή σκότωμα (πολύ πιθανό, καθώς και ένα χρόνο μεγαλύτερος είναι/θα είναι ΚΑΙ όπως είπαμε δεν έκανε "ιδανική" χρονιά στον ΟΣΦΠ), ίσως και να μην ήταν άσχημη προσθήκη, πίσω από το χάπατο τον Βλάντο. Με την προϋπόθεση, ΞΑΝΑΛΕΩ, μιας συμφέρουσας τιμής...

 

Και για την ιστορία, δεν τα λέει αυτά "μόνο ο Ιωάννου". Όχι ότι ντε και καλά έχει σημασία τί λένε οι 3οι, το θέμα είναι τί λέμε ΚΑΙ εμείς που βλέπουμε - αλλά λέμε τώρα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο ενας παρεδωσε πνευμα πετωντας την κλασσικη ατακα με τα feed και τα trolls, μολις καταλαβε οτι οσα γραφει ειναι ιστοριες του χωριου και δεν εχουν σχεση με το αθλημα.

 

Οσο για αυτα που λες εσυ wash, δεν υπαρχει επιχειρημα "προσφερε". Ολοι οσοι παιρναν 20λεπτα ανα αγωνα "προσφεραν". Βρες μου εναν που να μην το εκανε για να μην το κανει ο Νταρντεν. Κατα τ'αλλα μιλαμε για παιχτη που κρεμαγε την ομαδα του οποτε περνουσε η μπαλα απο τα χερια του, γιατι ουτε σε καποιο συστημα βοηθουσε, ουτε εκτελεστικα.

 

Για το επιχειρημα της αμυνας τωρα, εχετε παρεξηγησει καποια πραγματα.

Ειναι αλλο ο καλος αμυντικος κι αλλο ο αμπαλος παιχτης που επειδη παιζει αξιοπρεπη αμυνα, τον βαφτιζουμε αμυντικουρα επειδη δεν εχουμε κατι αλλο να πουμε γιαυτον (εδω ειναι οι επιροες του Ιωαννου που απλως πιπιλαγε την καραμελα της υπεραμυντικαρας). Απο Βαγγεληδες Βουρτζουμηδες χορτασαμε. Το μπασκετ εχει προχωρησει εκτοτε.

Αν η κουβεντα μας ειναι να εχουμε εναν παιχτη τυπου Βουρτζουμη Νταρντεν στην ομαδα επειδη οπως λεει ο αλλος τρολλακιας οτι ειναι σουπερ χρησιμο για οποιαδηποτε ομαδα το να εχεις αμυντικο 3ρι, ε τοτε ολοι ξερουν οτι εχει ΚΑΙ φθηνοτερους, ΚΑΙ νεοτερους, ΚΑΙ κοινοτικους, μην πω Ελληνες. Χαρακτηριστικο προσφατο παραδειγμα, Μπραμος, ο οποιος εκανε και 1-2 πραγματα παραπανω στην επιθεση.

 

Οταν λεγεσαι ΠΑΟ/ΟΣΦΠ και σπρωχνεις χρημα στο 3 για μεταγραφη 30χρονου+ Αμερικανου, εννοειται οτι δεν το κανεις για να παρεις καλα σπρωξιδια στα αντιπαλα 3ρια.

 

Αλλα νταξ κουβεντα να γινεται , εδω διαβασαμε οτι το 3 ειναι η σημαντικοτερη θεση για την αμυντικη λειτουργια+διαταξη μιας ομαδας, με επιχειρηματολογια οτι το 5 και το 4 ειναι ακομα πιο σημαντικα :lol: Στα υπολοιπα θα σκαλωσουμε; Ο ΠΑΟ του 1,5 ποιντ γκαρντ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το σχολιο το ειδα σαν μια καζουρα στους φιλους μου τους παναθηναϊκους και για αυτο πατησα like τιποτε λιγοτερο τιποτε περισσοτερο...

Σε κακοπροαιρετα σχόλια δεν αξίζουν εξηγήσεις αδερφε. Σε αυτό το θέμα ειδικά. Τεσπα.

 

Στα του αποκλεισμού η μόνη παρατήρηση, που επιβεβαιώνει παλιότερα ποστ μου από τις αρχες που ανέλαβε, οι τραγικές δηλώσεις Αναστασίου μετά από κάθε αποτυχία. Κάθε φορά όμως.

Μια επαναλαμβανομενη προσπάθεια αποφυγής ευθυνών.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...στο μπάσκετ του σήμερα, Σούπερ (όχι ότι δεν το ξέρεις, αλλά απλά το τονίζω), η πλειονότητα των παικτών είναι ρολίστες. Και δη σε μια ήδη αποδεκατισμένη εκ των θέλγητρων του ΝΒΑ Ευρώπη (όπου ούτως ή άλλως δεν εμφανίζονται ταλέντα όπως του παρελθόντος).

Συνεπώς, δεν μπορεί κάποιος να περιμένει και τόσα πολλά από τέτοιους ρολίστες. Πόσο μάλλον όταν μιλάμε για ομάδες 2ης ταχύτητας, αναφορικά με το μπάτζετ τους (ακόμη και οι 2ης ταχύτητας ρολίστες είναι λιγότερο καλοί από από τους της 1ης, εν τω μεταξύ και σπανίως προκύπτουν μπιζουδάκια που και λίγα θα πάρουν και λίγα περιμένει κανείς να προσφέρουν αλλά τελικά κάνουν υπερβάσεις).

 

Με βάση τα αποπάνω, και κρατώντας ως γνώμονα ότι η δική μου τουλάχιστον γνώμη δεν διαμορφώνεται κατά βάση με το τί διαβάζω ή ακούω (αλλά απλά δίνω βάση και επιλέγω τί θα κρατήσω/στηρίξω από 3ους, ΟΠΟΙΟΙ κι αν είναι θεωρητικά και πρακτικά αυτοί), ξαναλέω ότι δεν πα' να λέει ο Βαγγέλακλας ό,τι θέλει; Εγώ έχω μια γενική εκτίμηση περί Ντάρντεν σε σχέση με τί βίωσα από δαύτον, όσο έπαιξε στον ΟΣΦΠ. Και χωρίς να είμαι "ειδικός", είδα ότι είχε μια αξιοσημείωτη προσφορά. Όπως επίσης είδα ότι σε διάφορες περιπτώσεις (μέχρι και σε παιχνίδια ολόκληρα) ήταν από τραγικός έως ανύπαρκτος (ειδικά στην επιθετική του προσφορά). Γι' αυτό και η γνώμη μου είναι ότι ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ ΤΟΥ (και όχι τόσο για τις ανάγκες του ΟΣΦΠ, τις οποίες τις βάζω σε 2η μοίρα), ήταν στο όριο για να πει κανείς "τον κρατάω" ή "τον σουτάρω". Υπάρχει όμως και το θέμα του "μετά". Και ωραία σουτάρεις έναν κοντούτσικο (αν και ακόμα καλογυμνασμένο) τριαντα-φευγάρη βετεράνο μαύρο για να μην πληρώσεις τα 650 (που νομίζω έπαιρνε), τα οποία ήταν παραπάνω από όσα προσέφερε, αλλά μετά, τί; Λες για φθηνότερους και καλύτερους. Εγώ δεν έχω ιδέα, αλλά εσύ έχεις παραδείγματα για το νευραλγικό "3" που χρειάζονται αμφότεροι ΟΣΦΠ και ΠΑΟ ("Μπράμος πχ" είπες, αλλά ο Μάικ είναι τελειωμένη ιστορία ήδη. Άλλος; Ποιός; Εφικτός ε) ;

Μάιντ γιου ότι ο Ντάρντεν κάλυπτε και κατά συνθήκας ΚΑΙ το 4, όποτε χρειαζόταν (όχι βεβαίως με τρελλή επιτυχία, αλλά αν δεν ήταν κι αυτός αναρωτιέμαι τί θα είχε κάνει ο Σφαιρό).

 

Τεσπα για άλλη μια φορά, ξαναλέω πως σίγουρα δεν είναι ιδανική μια τέτοια επιλογή για τον ΠΑΟ, μιας ομάδας που είναι για τρίτο συνεχόμενο ρημπήλντινγκ σχεδόν σε 3 χρόνια μέσα, αλλά εξαρτάται κυρίως από τα φράγκα : ΑΝ είναι της φάσης 3 κατοστάρικα ας πούμε, συνεχίζω να πιστεύω ότι δεν θα του κακόπεφτε, να έρχεται ως μπακάπ του Βλάντο. Δεν τον κόβω κι όλας βέβαια - απλά απέχω από το "όχι Παναγία μου, μη ο Ντάρντεν" που είπες εσύ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε πρόσφερε κάτι περισσότερο ο Νταρντεν στον ΟΣΦΠ από ότι ο Μπράμος της 1ης χρονιάς στον ΠΑΟ ίσα ίσα που ο Μπράμος απειλούσε και επιθετικά λόγω του σουτ που έχει σε αντίθεση με τον ανύπαρκτο επιθετικά Νταρντεν.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...