Προς το περιεχόμενο

Τέλος στις φήμες το iPhone 5 είναι εδώ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

οκ dear. Όπως τα είπες, με τα δικά σου standardσσ.

 

Σου λέω απλά να το σκεφτείς πριν τα σκάσεις. Και στο λέω σαν άτομο με πλήρη εξοπλισμό apple και μουσική στο itunes αγορασμένο από εκεί, που δεν ακούει ραδιόφωνο. Απλά έχει αίσθηση του κλάσματος ποιότητα/τιμή. Εσύ κατάλαβες ότι δεν είμαι αντι apple και ότι έχω δώσει πιο πολλά λεφτά σε αυτή την εταιρεία από ότι οι περισσότεροι εδώ μέσα;

 

Ή μήπως νομίζεις ότι η apple υπάρχει εδώ και 5 χρόνια;

 

Όπως είδες, έγραψα πως δεν θα τρέξω από τους πρώτους! Θα το κάνω σαν ένα upgrade του 4S όταν έρθει η ώρα! Από κει και πέρα, δεν μπορώ να σε πείσω πως για μένα το apple tv, για παράδειγμα, είναι χρήσιμο και το αξιοποιώ σαν player, για streaming περιεχομένου στην tv από όλα τα ios devices κλπ κλπ.

 

Τέλος σε ότι έχει να κάνει με τα gadgets, δεν το σκέφτομαι και πάρα πολύ! Δεν αγοράζω σπίτι ή αυτοκίνητο, αλλά μια συσκευή πολυτελείας. Οπότε η βασική σκέψη είναι το "πότε θα είναι διαθέσιμο το budget"!

 

B)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 769
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Αν καποιος θελει να ψαχτει με android απλα σταματαει να ψαχνεται με samsung. Τοσο απλα.

 

Πες την αλήθεια...Απλά έχεις κάνει επιφανειακό ψάξιμο για android και τελικά σε κέρδισε η Apple.

Λαθος 1: 700 Ευρώ,ε; 582 Ευρώ στην Γερμανία όταν βγήκε...Αλλά προφανώς φταίει και η Samsung γιατί το πλαίσιο και τα υπόλοιπα μαγαζιά βάζουν καπελάρα 100 Ευρώ...

Λάθος 2: Really,μακρυά απο Samsung αν θες android? Απο που να ξεκινήσω;Που έχει προσλάβει άτομα απο CyanogenMod;Που τσεκάρει το xda και μας έχει κάνει beta testers επειδή μπορεί;Επειδή δέχεται διορθώσεις απο χρήστες τους XDA;Που μόνο η σειρά galaxy έχει κάνει 50-60 εκ πωλήσεις; Που είναι η πρώτη εταιρία που θα δώσει JB σε συσκευές; Που η google την έχει αναθέσει για το Nexus;

Εντάξει,σταματάω...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

όχι

μπορεί να μην είσαι Gamer, ούτε εγώ! επίσης υπάρχουν 1800 παιχνίδια ζωγραφικής που δεν απαιτούν και τίποτα το ιδιαίτερο,

 

1GB είναι αρκετά για τα περισσότερα πράγματα που κάνει το iPhone, αν όμως βγει CallofDuty για iOS (OpenGL) πιστεύεις ότι η RAM και η κάρτα γραφικών είναι ικανά να το τρέξουν ;

 

(δεν ξέρω για το iOS, Πάντως το Android σέρνεται με 512 RAM σε 3D Top Games)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

(δεν ξέρω για το iOS, Πάντως το Android σέρνεται με 512 RAM σε 3D Top Games)

 

Το android σερνεται ακόμη και στο ...tetris! :P

 

''Τρομερή'' καινοτομία από την Apple!! Όσοι ''πιστοί'' κορόιδα προσέλθετε..κάντε πιο πλούσια την Apple.

 

...είπε και συνέχισε στο επόμενο forum! :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όπως είδες, έγραψα πως δεν θα τρέξω από τους πρώτους! Θα το κάνω σαν ένα upgrade του 4S όταν έρθει η ώρα! Από κει και πέρα, δεν μπορώ να σε πείσω πως για μένα το apple tv, για παράδειγμα, είναι χρήσιμο και το αξιοποιώ σαν player, για streaming περιεχομένου στην tv από όλα τα ios devices κλπ κλπ.

 

Τέλος σε ότι έχει να κάνει με τα gadgets, δεν το σκέφτομαι και πάρα πολύ! Δεν αγοράζω σπίτι ή αυτοκίνητο, αλλά μια συσκευή πολυτελείας. Οπότε η βασική σκέψη είναι το "πότε θα είναι διαθέσιμο το budget"!

 

B)

 

 

Εμ αυτό σου λέω. Η apple δεν είναι εταιρεία που βγάζει γκάτζετ. Είναι εταιρεία που καινοτόμησε στο παρελθόν.

 

Δεν έχω windows για την επιχείρηση μου, ούτε στο ιατρείο για να τρέχω τις τομογραφίες σε υψηλή ανάλυση. Δεν πήρα το iphone 2g για να το βάλω στο τραπέζι ούτε για να κάνω stream μουσική, αλλά γιατί ήθελα να στηρίξω ένα όραμα μιας εταιρείας για μια συσκευή all in one, για μια συσκευή που θα αντικαθιστούσε το macbook και πολλά άλλα. 5 γενιές μετά, απλά απογοητεύτηκα, από την έλλειψη καινοτομίας. Από την επιβράδυνση του υπολογιστή παλάμης που ξεκίνησε στην palm και έφτασε στο 2g.

 

Δεν ήθελα από την apple ένα ακόμα iphone4 αλλά το επόμενο βήμα.

 

Ποιός ξέρει ίσως του χρόνου.

 

Αν είναι όπως τα λες μην το πάρεις, δεν είναι τόοοσο μεγάλη αναβάθμιση.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τις 19:59 οι 3.5" ήταν το ιδανικό μέγεθος οθόνης... οτιδήποτε παραπάνω ήταν περιττό. Στις 20:00 δεν ήμασταν σίγουροι. Στις 20:01 είχαμε συμφωνήσει όλοι

ScreenClip-3.jpg

  • Like 15
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Εμ αυτό σου λέω. Η apple δεν είναι εταιρεία που βγάζει γκάτζετ. Είναι εταιρεία που καινοτόμησε στο παρελθόν.

 

Δεν έχω windows για την επιχείρηση μου, ούτε στο ιατρείο για να τρέχω τις τομογραφίες σε υψηλή ανάλυση. Δεν πήρα το iphone 2g για να το βάλω στο τραπέζι ούτε για να κάνω stream μουσική, αλλά γιατί ήθελα να στηρίξω ένα όραμα μιας εταιρείας για μια συσκευή all in one, για μια συσκευή που θα αντικαθιστούσε το macbook και πολλά άλλα. 5 γενιές μετά, απλά απογοητεύτηκα, από την έλλειψη καινοτομίας. Από την επιβράδυνση του υπολογιστή παλάμης που ξεκίνησε στην palm και έφτασε στο 2g.

 

Δεν ήθελα από την apple ένα ακόμα iphone4 αλλά το επόμενο βήμα.

 

Ποιός ξέρει ίσως του χρόνου.

 

Αν είναι όπως τα λες μην το πάρεις, δεν είναι τόοοσο μεγάλη αναβάθμιση.

 

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά όλα αυτά μάλλον τελείωσαν μαζί με τον Steve!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μέχρι τις 19:59 οι 3.5" ήταν το ιδανικό μέγεθος οθόνης... οτιδήποτε παραπάνω ήταν περιττό. Στις 20:00 δεν ήμασταν σίγουροι. Στις 20:01 είχαμε συμφωνήσει όλοι

 

Σε ποιούς αναφέρεσαι; :confused:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Σε ποιούς αναφέρεσαι; :confused:

 

Μην του δίνεις σημασία αυτουνού! Ο Alex τα έχει πολύ μεγάλα! (τα δάχτυλα).

 

B)

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταλαβαίνω τι λες, αλλά όλα αυτά μάλλον τελείωσαν μαζί με τον Steve!

 

 

Ίσως έχεις δίκιο. Έχω πει ότι την επόμενη φορά που θα πάρω μακ (έχω macbook, αρκετά iphone, αρκετά Powerpc, αρκετά πιο παλιά και από αυτά) θα είναι όταν ξανανιώσω αυτό που ένιωσα όταν είδα το g4 με το γυάλινο κουτί (πλαστικό αλλά έμοιαζε σαν κρύσταλλο) να τρέχει maya και να σχεδιάζει το toy story. Το iphone 2g είναι μακράν το καλύτερο κινητό της εταιρείας, απλά γιατί τάραξε συθέμελα την βιομηχανία.

 

Τώρα οι μηνύσεις δεν μου λεν κάτι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Apple spends 2% of revenues on R&D

 

Google US$ 37.905 billion (2011) so 14%: US$ 5.3 billion

MS US$ 73.72 billion (2012) so 14%: US$ 10.3 billion

Apple US$ 108.249 billion (2011) so 2%: US$ 2.1 billion

 

Με 2% σε R&D μη ζητάτε περισσότερα :lol:

 

Lumia 920>iPhone 5

 

 

Sorry αλλά είσαι λάθος.

Η μεν google "σπάει" το R&D της σε δεκάδες άλλες υπηρεσίες (τις οποίες πλέον άρχισε να καταργεί).

Η ΝΟΚΙΑ δεν ασχολείται πλέον καθόλου με software και περιμένει το CD μετα windows. Επίσης, όσο άλλαξε σχεδιαστικά το 5 ap;o to 4S και το 4, άλλαξε και το 920 από το -πανέμορφο- 900).

H Microsoft δεν ασχολείται με την παραγωγή συσκευών (Mac, mac mini, macbook, etc) παρα μόνο του software. (Θεωρώ πάντως ότι είναι η χρονιά της φέτος).

 

Όσο για το R&D της Apple, το κατάλαβα καλά, όταν πέταξα 15 μέτρα καλώδια και 20 κιλά PC από το γραφείο μου, για να εγκαταστήσω ένα μικροσκοπικό mac mini.

 

Με λίγα λόγια:

1. συγκρίνεις πορτοκάλια με ... μήλα.

2. δεν μπαίνουν όλα τα φρούτα στην ίδια σακούλα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πες την αλήθεια...Απλά έχεις κάνει επιφανειακό ψάξιμο για android και τελικά σε κέρδισε η Apple.

Τοσο επιφανειακο που ειμαι κατοχος 2 galaxy S και S2. Και φυσικα εχω επαρκεστατο μετρο συγκρισης των 2 OS (πιθανως καλυτερα απο εσενα αν κρινω το ποσο μονοπλευρος παρουσιαζεσαι στα ποστ σου), μιας και ειμαι κατοχος ΚΑΙ ενος ipad2. Οποιος βλεπει την αληθεια καταματα πρεπει να ανηκει στο ενα απτα 2 στρατοπεδα επειδη ετσι σε συμφερει ε?

Λαθος 1: 700 Ευρώ,ε; 582 Ευρώ στην Γερμανία όταν βγήκε...Αλλά προφανώς φταίει και η Samsung γιατί το πλαίσιο και τα υπόλοιπα μαγαζιά βάζουν καπελάρα 100 Ευρώ...

Ποιο πλαισιο? Μιλαμε για ολα τα ελληνικα καταστημα που το φερανε και δεν ηταν λιγα.

Οσο για την Γερμανια ωραιο επιχειρημα, αφορα αμεσα τον καταναλωτη.

 

Λάθος 2: Really,μακρυά απο Samsung αν θες android? Απο που να ξεκινήσω;Που έχει προσλάβει άτομα απο CyanogenMod;Που τσεκάρει το xda και μας έχει κάνει beta testers επειδή μπορεί;Επειδή δέχεται διορθώσεις απο χρήστες τους XDA;Που μόνο η σειρά galaxy έχει κάνει 50-60 εκ πωλήσεις; Που είναι η πρώτη εταιρία που θα δώσει JB σε συσκευές; Που η google την έχει αναθέσει για το Nexus;

Εντάξει,σταματάω...

 

Μπλαμπλα. Το point αφορα το σημερα. Και σημερα εχουμε μια samsung που εχει παρει πολυ ψηλα τον αμανε για να νομιζει οτι αξιζει 600+ ευρω ενα android κινητο. Ειπαμε, μετραγε ασχημα οταν εβγαζε ανταγωνιστικα android μοντελα σε τιμες χαμηλες, τωρα την ειδαν apple οι Κορεατες και προσπαθουν να φτασουν την apple και στις τιμες πλεον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...