Προς το περιεχόμενο

Τέλος στις φήμες το iPhone 5 είναι εδώ


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

offtopic:

Τι εχει η οθονη του HTC One X?

Προφανώς δε θα του αρέσει. Ομολογουμένως και εγω απορισα γιατί γενικά θεωρείται μια απο τις καλύτερες, κατά πολους η καλυτερη. Το σίγουρο ειναι ότι ειναι πολυ φωτεινή και αριστη. Το μονο μειον δεν έχει το μαυρο της amoled. Αλλα τη φωτεινότητά της την ζηλεύω. Μακάρι να φτιάξουν μια amoled με τέτοια φωτεινότητά. Σε κάθε περίπτωσή η ελλείψη sd αποθάρρυνε πολλούς να το αγοράσουν και πήραν συνήθως το sgs3. Αμα διαβασεις διάφορα φόρουμ το βλέπεις συνέχεια.

 

Αποστολή από SGS2 με τη χρήση Insomnia App

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 769
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

εγω παντως με καποιον με gs3 ειχα διαφωνησει και προσφατα εδω περα.. ειναι οθοναρα και δεν εχει τιποτα να ζηλεψει απο το s3

 

μαλιστα και εγω τη θεωρω συνολικα καλυτερη απο τις super amoled της samsung και ας εχω τετοια

 

( και ειναι super ips lcd2 συμφωνα με την htc )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό είχα διαβάσει το οποίο αναφέρει ότι "πλησιάζει" την τεχνολογία IPS αλλά όχι ακριβώς, ότι δεν χρησιμοποιούν την ονομασία IPS για λόγους trademark και ότι η LG ονομάζει τη δική της IPS "true HD IPS". Στα δε δείγματα βλέπουμε ότι της LG τα χρώματα είναι πιο ακριβή ενώ του One X πιο θερμά απ'ότι θα έπρεπε. Ανεξάρτητα από το ποιά είναι καλύτερη, θεωρώ ότι αν το One X είχε Amoled, απλά και μόνο στο άκουσμα αυτού, οι καταναλωτές θα ανταποκρίνονται πολύ πολύ καλύτερα!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εμενα δεν μου αρεσει το Iphone για τους εξης λογους:

 

* Ειναι μια συσκευη που δεν σε αφηνει να την παραμετροποιησεις αρκετα και σε αναγκαζει να την λειτουργησεις οπως θελει αυτη. Εμενα μου αρεσει το αντιθετο. Να ερχεται το κινητο και να "δενει" στα μετρα μου. Να με υπακουει και οχι να το υπακουω (Ν900/HD2/Pre/Droids , anyone..?)

 

* Τα ιδια ακομη και με τα καλωδια φορτιστων/usb. Θα επρεπε να ηταν Micro USB εδω και 2 χρονια τουλαχιστον

 

* Πολλοι κατοχοι του νομιζουν πως η μαρκα λεγεται "Iphone"

 

* Επρεπε να ειναι φθηνοτερο (οχι παρα πολυ αλλα σιγουρα κοντα στα 550-600 ευρω)

 

* Τo "Reality distortion" που χρησιμοποιει η εταιρια οταν το προωθεί

 

* Το μεγαλυτερο ποσοστο των κατοχων του οταν τους ρωτας γιατι το επελεξαν δεν εχουν επιχειρηματα να απαντησουν. Αντιθετως ειναι δογματικοι οσο δεν παει

 

* Απο συσκευη με στυλ εχει καταντησει η απολυτη συσκευη του καγκουρα. Ξερω πως κατι τετοιο τσουβαλιαζει ολους τους κατοχους και δεν ειναι σωστο... Αλλα πρεπει να παραδεχτειτε πως σιγα σιγα το Iphone εχει περασει στην συνειδηση πολλων ως τετοιο.

 

+

 

Σταν συν, η υποστηριξη και η σταθεροτητα του λειτουργικου.

 

Πλην του πρώτου και του δεύτερου, όλοι οι άλλοι λόγοι έχουν να κάνουν με... τους άλλους. Όχι με το τηλέφωνο. Συγγνώμη αλλά δεν με ενδιαφέρει η άποψη που έχουν οι άλλοι για το τηλέφωνο που χρησιμοποιώ εγώ.

 

Αντίθετα λοιπόν με εσένα, προτιμώ το iPhone γιατί, κατά την άποψή μου... :

 

- Η "παραμετροποίηση" είναι ανούσια και άχρηστη - για μένα έφτασε στο ανώτατο όριο όταν μπόρεσα να βάλω wallpaper στην αρχική οθόνη. Όλα τα υπόλοιπα τα αφήνω στη νεότερη γενιά (όπως και τα neon lights στα κουτιά των υπολογιστών τους ή τα μπλε φωτάκια στους υαλοκαθαριστήρες).

 

- Οι φορτιστές και οι παραφορτιστές μένουν οι ίδιοι από γενιά σε γενιά για πέντε γενιές - μόλις φέτος άλλαξαν. Οπότε αν έχεις πάρει προηγούμενο μοντέλο, είσαι ήσυχος. Από φέτος αλλάζεις ένα καλωδιάκι, σιγά το κακό.

 

- Δεν με ενδιαφέρει αν μπορώ να στείλω την τάδε φωτογραφία ή το Χ ringtone με bluetooth. Γι'αυτό ο θεός έφτιαξε το WiFi.

 

- Δεν με ενδιαφέρει να έχω πρόσβαση στην μπαταρία, δεν βρίσκω κανέναν λόγο γι'αυτό.

 

- Είναι εργαλείο δουλειάς και διασκέδασης.

 

- Είναι σταθερό και αξιόπιστο.

 

- Έχει άριστη ποιότητα κατασκευής.

 

- Έχει άριστη αισθητική.

 

- Έχει τις εφαρμογές που θα ήθελα να έχω, με συνήθως άψογη ποιότητα και ποικιλία που δεν φανταζόμουν.

 

- Έχω επενδύσει στο οικοσύστημα της Apple και προφανώς δεν με συμφέρει η οποιαδήποτε "μετάβαση".

 

- Ξέρω ότι η συσκευή που αγοράζω θα υποστηρίζεται από πλευράς αναβαθμίσεων τουλάχιστον για τα επόμενα 2 χρόνια.

 

Απλά τα πράγματα: Εμένα μου κάνει. Αν δεν κάνει στους άλλους ή αν το έχουν και 10 κοπέλες που δεν ξέρουν να το χρησιμοποιούν, ποσώς με απασχολεί.

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το ρωτήσω λίγο σα βλάχος που κατέβηκε από τα βουνά, αλλά επειδή βλέπω πολλοί να λένε πως "οι περισσότεροι δεν αξιοποιούν ούτε το 10% των δυνατοτήτων ενός smartphone" τι εννοείτε; Τα δικά σας φτιάχνουν και καφέ; :P Γιατί κατά 99% η χρήση τους είναι τηλέφωνο, sms, internet, μουσική-ταινίες. Και η μαζική πλειοψηφία του κόσμου τα χρησιμοποιεί αυτά.

 

- Δεν με ενδιαφέρει να έχω πρόσβαση στην μπαταρία, δεν βρίσκω κανέναν λόγο γι'αυτό.

 

 

Αν σου χαλάσει, μπορείς να αγοράσεις μια καινούρια και να την κουμπώσεις επιτόπου, ή αν ταξιδεύεις πχ για ώρες μπορείς να έχεις και 2η μπαταρία μαζί σου. Δε λέω, μπορεί να μην σου χρειάζεται η δυνατότητα αυτή (πρόσβαση στην μπαταρία), αλλά όσο να'ναι είναι χρήσιμη γενικά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

- Η "παραμετροποίηση" είναι ανούσια και άχρηστη - για μένα έφτασε στο ανώτατο όριο όταν μπόρεσα να βάλω wallpaper στην αρχική οθόνη. Όλα τα υπόλοιπα τα αφήνω στη νεότερη γενιά (όπως και τα neon lights στα κουτιά των υπολογιστών τους ή τα μπλε φωτάκια στους υαλοκαθαριστήρες).

 

 

 

Τα παραδείγματα που έβαλες βέβαια μοιάζουν πιο πολύ με την παραμετροποίηση που σου επιτρέπει το iOS(καγκουριές δηλαδή).

Του Android φέρνει πιο πολύ στον προγραμματισμό εγκεφάλου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

έλεος με τα funboys λες και εχετε μετοχες στις εταιρίες.

ο ανταγωνισμος μεταξύ των εταιρειών χρειάζεται για να πέσουν οι τιμες.

Ειδικα σε σας τους αιφοναδες αν η νοκια πχ παει καλα και παρει μεγαλο μεριδιο απο το μηλο η apple θα αναγκαστει να ριξει της τιμες.

 

Προσωπικα θεωρώ το μηλο αρκετα αξιολογο αλλα υπερτιμημενο και πολυ περιορισμενο (βλεπε itunes)

το οτι ο Ios ειναι τοσο γρήγορο βοηθαει οτι ή apple φτιαχνει μονο μια συσκευη και οχι 20 που βγαζει η σαμυ πχ (μεγαλη πατατα της σαμυ να βγαζει τοσες συσκευες αντε νατις υποστηριξει μετα(

 

τελος για να μην παρεξηγηθω υποστηριζω νοκια χωρις αυτο να σημαινει οτι δεν μου αρεσουν και το android

τα Χριστούγεννα θα παρω κιν (να αλλαξω το 5800 4 χρονων που εχω) οποια εταιρία μου δωσει οτι ζηταω αυτη θα προτιμησω

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εννοούσα ότι αν είχε amoled θα πουλούσε περισσότερα κομμάτια. Και νομίζω ότι δεν είναι IPS!

 

αν δεν είναι IPS θα είναι PVA

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

dual core στα 1.02 ταχυτερος απο ολους τους quad core...!!!!!

 

This is all less about specs and more about engineering... Apple stuff !!!!

 

it doesn't take a genius tongue.png

 

στο ιδιο test έχει και ένα αλλον πίνακα με μια σύγκριση, ενός gs3 με unofficial jellybean. Ας δούμε τα σκορ.... :whistle:..1761 !

 

iphone-5-vs-galaxy-s3-jelly-bean-geekbench-test-1.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

στο ιδιο test έχει και ένα αλλον πίνακα με μια σύγκριση' date=' ενός gs3 με unofficial jellybean. Ας δούμε τα σκορ.... :whistle:..1761 !

 

[/quote']

 

Μπράβο η unofficial .....φαντάζομαι θα κάνει και καλύτερη κατανάλωση σε σχέση με την official. Αλλα ξεχασα δεν παίζει ρολο γιατι το s3 και το unofficial android το παίρνουν άνθρωποι με το ίδιο τρόπο που παίρνουν ένα pc, κοιτώντας τα specs αδιαφορώντας για την κατανάλωση μιας και θα είναι συνέχεια στην πρίζα...

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...