Προς το περιεχόμενο

To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Super Moderators

 

 

Αν λυσει το θεμα με τα λαθη οντως θα ειναι μια ωραια εφαρμογη. Το 1ο πραγμα ομως που πρεπει να κανει ειναι να ειναι σωστο οταν του λες να σε παει καπου.

 

Ας συμφωνησουμε λοιπον οτι δεν υπαρχει καποια υπερσυσκευη που ειναι τελεια και οι αλλες συσκευες μπροστα της ειναι ια τα σκουπιδια. Υπαρχουν πολλες συσκευες που η καθεμια εχει τα πλεονεκτηματα της και τα μειονεκτηματα της. Το ποια μας κανει στον καθενα ειναι καθαρα υποκειμενικο :)

 

Αν συμφωνουσαμε όλοι εξ αρχής ως προς αυτά τα αυτονόητα, δεν θα είχαμε σε κάθε topic 40 σελίδες με μόλις 1-2 από αυτές να αφορούν το θέμα επι της ουσίας! :) μπορώ να καταλάβω τον "ενθουσιασμό" από όλες τις πλευρές αλλά από ένα σημείο και μετα γίνεται τουλάχιστον ...τραγικό.

 

:)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

billdano είναι πραγματικά υπόθεση ενός λεπτού να εγκαταστήσεις το σπασμένο google maps με ξεκλείδωτη πλοήγηση. Γίνεται ακόμα και σε συσκευές χωρίς root.

 

Επίσης τα σπασμένα updates βγαίνουν εξ αρχής 0day.

Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να εγκαταστήσεις κάτι σπασμένο στο iOS, αλλά στο android είναι παιχνιδάκι.

Δηλαδή πόσο σε ζορίζει να εγκαταστήσεις κάτι με παρόμοιο τρόπο στο pc?

 

Άσε που το root γίνεται στην πλειονότητα των συσκευών με ένα κλικ στην κυριολεξία (superoneclick)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως, με Steve Jobs εν ζωη τετοια πατατα δεν θα εκανε η apple. Η δεν θα εβγαζε καθολου την υπηρεσια ή θα ανεβαλε την κυκλοφορια του ios 6 ή απλα θα συνεχιζε να συνεργαζεται με τη google στο θεμα των maps.

 

Αν η apple αρχισει να υποκυπτει στις μικροπολιτικες και τις προχειροτητες λογω ανταγωνισμου, τοτε φοβαμαι οτι δε θα μπορεσει να ακολουθησει το τρενο. Φυσικα παντοτε θα υπαρχουν οι ταγμενοι πελατες της, και φυσικα παντα το ios θα ειναι ios, και το android θα παραμενει android και πανω σε αυτο το ισχυρο χαρτι της θα παιζει μπαλα η apple απο δω και μπρος οπως φαινεται.

 

Παντως αν δεν καθυστερησει σημαντικα να προβει σε διορθωσεις δε βλεπω λογους κλαψας και γκρινιας. Πχ αν σε 2-3 μηνες βγαλει ενα update που ολα θα δουλευουν σε ικανοποιητικο βαθμο, τοτε απλα θα εχει μεινει η γκρινια και το hating των 2 μηνων. Ε ο hater θα βρει την επομενη καραμελα του απο αυτες που γενικως ακουμε εδω και χρονια (τιμη, τεχνικα χαρακτηριστικα, οι μηνυσεις, το galaxy S3 που φτιαχνει καφε κλπ). Απλα τωρα βρηκε αυτο το χονδροειδες λαθος και κανει τα πανηγυρακια του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι βρίζεται όλη την Apple απο την στιγμή που πήρε τους χάρτες απο την tomtom η οποια μαζί με την Navigon είναι η δύο μεγαλύτερες εταιρίες για GPS στον κόσμο....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι βρίζεται όλη την Apple απο την στιγμή που πήρε τους χάρτες απο την tomtom η οποια μαζί με την Navigon είναι η δύο μεγαλύτερες εταιρίες για GPS στον κόσμο....

 

Τι να σου πω ρε συ slammingr, ίσως γιατί δε δουλεύει σωστά. Τι κι αν αγόρασε τους χάρτες από το μέλλον; Δε δουλεύουν. That's all.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διαβάζω το site πολλά χρόνια, είχα από το 1ο iphone -ήμουν USA το 7- μέχρι και το 4. Αυτά τα λέω για να "αποδείξω" ότι δεν είμαι κανας hater όπως σίγουρα θα με πείτε.

 

Μάγκες δε γίνεται όμως να συνεχίσω να διαβάζω το insomnia. Τα ίδια τυπάκια που δικαιολογούσαν την apple με το antenna gate και λοιδορούσαν φυσικά τους υπόλοιπους συνεχίζουν να κάνουν το ίδiο και τώρα. Φυσικά θα με ρωτήσετε και τι σου φταίει το site επειδή 2-3 διαχειριστές trollάρουν, θα σας απαντήσω ότι κάνουν κακό στη κοινότητα, την οποία η apple την έκανε να μην έχει, πλέον, απαιτήσεις λόγω ατόμων σαν τους παραπάνω κι επειδή δυστυχώς το site έχει κάμποση κίνηση, τίποτα δεν είναι τσάμπα.

 

Καληνύχτα.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι η πρώτη έκδοση navigation app. Για να το τεστάρουν σωστά θα πρέπει να έχουν testing ομάδες σε κάθε γωνιά του πλανήτη. Λογικό είναι να το δώσουν στο ευρύ κοινό για να κάνει τη δουλειά του testing και να αναφέρει τυχών προβλήματα.

 

Εκεί που θα πρέπει να γκρινιάξουμε θα είναι ο χρόνος απόκρισης επίλυσης των προβλημάτων. Oφείλουν να είναι ταχύτατοι. Στο κάτω κάτω δεν το πληρώνεις, στο δίνουν με το τηλέφωνο και πλέον ξέρεις ότι υπάρχει τέτοιο θέμα (όποιος δηλαδή δε στήθηκε στην ουρά να το πάρει πρώτος και περιμένε να διαβάσει και κάνα review). Εξάλλου υπάρχουν και άλλες λύσεις ...

 

και ναι ..το να συγκρίνετε το google maps με το αντίστοιχο της apple είναι αναπόφευκτο αλλά και ηλίθιο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το λάθος το ήξεραν από την ώρα που απόσυραν τους χάρτες της Google αλλά για σκέψου να λέγανε πριν βγει το 5 ότι οι χάρτες μας είναι προβληματικοί. Δεν θα το αγόραζαν οι μισοί. Και μην στείλή κανένας έξυπνος πως μερικοί δεν παίρνουν το κινητό για χάρτες γιατί το 70% τουλάχιστον χρησιμοποιηέί χάρτες. Τουλάχιστον μπορούν να κατεβάσουν το google maps από το store θέλω να πιστεύω

 

Και μην μου μιλάτε για τεστ ΞΥΠΝΉΣΤΕ στα 700€ πρέπει να λειτουργούν όλα πένα. Αν θέλαν να τε τεστάρουν να μην το βγάζαν τώρα. Ελεος με την κάθε βλακεία που ακούω. Κάνανε μια βλακεία τέλος.

 

Απλά έπεσε το παραδάκι και για αυτό το έβγαλαν τώρα επειδή τους πίεζε το marketing με lumia 920 και τα λοιπά. Φοβήθηκαν μην χάσουν λεφτά.

 

Λένε πρόβατα είναι θα το αγοράσουν και με χαλασμένους χάρτες . Και ναι έτσι θα είπαν μην το υποτιμάτε αυτό που λέω! Εδώ δεν νοιάζονται για τους υπαλλήλους για τους καταναλωτές θα νοιαστούν;

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αναπτύξεις γεωδαιτικές, χαρτογραφικές υπηρεσίες θέλει τεράστια εμπειρία, αφοσίωση, χρόνο και χρήμα.

 

Καλα η δεν διαβάζεται σωστα, η τι να πω...Της Tomtom είναι οι χάρτες που όπως και προείπα είναι απο τις μεγαλύτερες εταιρίες στον τομέα της. H Apple δηλαδη έκανε τους χάρτες; Την εμπειρία, αφοσίωση, χρόνο και χρήμα η Tomtom την θυσίασε...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

billdano είναι πραγματικά υπόθεση ενός λεπτού να εγκαταστήσεις το σπασμένο google maps με ξεκλείδωτη πλοήγηση. Γίνεται ακόμα και σε συσκευές χωρίς root.

 

Επίσης τα σπασμένα updates βγαίνουν εξ αρχής 0day.

Δεν ξέρω πόσο εύκολο είναι να εγκαταστήσεις κάτι σπασμένο στο iOS, αλλά στο android είναι παιχνιδάκι.

Δηλαδή πόσο σε ζορίζει να εγκαταστήσεις κάτι με παρόμοιο τρόπο στο pc?

 

Άσε που το root γίνεται στην πλειονότητα των συσκευών με ένα κλικ στην κυριολεξία (superoneclick)

 

Έχω αναφέρει πολλές φορές πως δεν με ενδιαφέρει η διαδικασία root, jailbreak κλπ στις συσκευές μου! Εκτός από την προσωπική χρήση, τις έχω και στη δουλειά μου με άπειρο υλικό, πληροφορίες, contacts κλπ που σε καμία περίπτωση δεν θα ήθελα να εκτεθούν σε διάφορες "ομάδες" που κατασκευάζουν custom roms ή "πειράζουν τις εφαρμογές. Θέλω να ανοίξβ το κουτί, να συγχρονίσω τη συσκευή μου και να αρχίσω να τη χρησιμοποιώ. Προφανώς τίποτα δεν είναι ασφαλές από τη στιγμή που αποφασίσεις να το "εκθέσεις" online αλλά τουλάχιστον φροντίζω να "εμπιστεύομαι" περισσότερο τις μεγάλες εταιρίες παρά κάποιες ομάδες.

 

Διαβάζω το site πολλά χρόνια, είχα από το 1ο iphone -ήμουν USA το 7- μέχρι και το 4. Αυτά τα λέω για να "αποδείξω" ότι δεν είμαι κανας hater όπως σίγουρα θα με πείτε.

 

Μάγκες δε γίνεται όμως να συνεχίσω να διαβάζω το insomnia. Τα ίδια τυπάκια που δικαιολογούσαν την apple με το antenna gate και λοιδορούσαν φυσικά τους υπόλοιπους συνεχίζουν να κάνουν το ίδiο και τώρα. Φυσικά θα με ρωτήσετε και τι σου φταίει το site επειδή 2-3 διαχειριστές trollάρουν, θα σας απαντήσω ότι κάνουν κακό στη κοινότητα, την οποία η apple την έκανε να μην έχει, πλέον, απαιτήσεις λόγω ατόμων σαν τους παραπάνω κι επειδή δυστυχώς το site έχει κάμποση κίνηση, τίποτα δεν είναι τσάμπα.

 

Καληνύχτα.

 

Αν διάβαζες το site τόσα χρόνια όπως λες, θα έπρεπε να μας γνωρίζεις όλους έναν προς ένα και θα ήξερες ποιος trollarei! Εκτός αν είναι της μόδας να χαρακτηρίζουμε trollάρισμα οτιδήποτε με το οποίο δεν συμφωνούμε. Επίσης το forum έχει εκατοντάδες topics για όλα τα γούστα, οπότε δεν χρειάζεται να συμμετέχετε σε θέματα που δεν σας αφορούν!

 

B)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ρε παιδιά το λάθος το ήξεραν από την ώρα που απόσυραν τους χάρτες της Google αλλά για σκέψου να λέγανε πριν βγει το 5 ότι οι χάρτες μας είναι προβληματικοί. Δεν θα το αγόραζαν οι μισοί. Και μην στείλή κανένας έξυπνος πως μερικοί δεν παίρνουν το κινητό για χάρτες γιατί το 70% τουλάχιστον χρησιμοποιηέί χάρτες. Τουλάχιστον μπορούν να κατεβάσουν το google maps από το store θέλω να πιστεύω

 

Και μην μου μιλάτε για τεστ ΞΥΠΝΉΣΤΕ στα 700€ πρέπει να λειτουργούν όλα πένα. Αν θέλαν να τε τεστάρουν να μην το βγάζαν τώρα. Ελεος με την κάθε βλακεία που ακούω. Κάνανε μια βλακεία τέλος.

 

Απλά έπεσε το παραδάκι και για αυτό το έβγαλαν τώρα επειδή τους πίεζε το marketing με lumia 920 και τα λοιπά. Φοβήθηκαν μην χάσουν λεφτά.

 

Λένε πρόβατα είναι θα το αγοράσουν και με χαλασμένους χάρτες . Και ναι έτσι θα είπαν μην το υποτιμάτε αυτό που λέω! Εδώ δεν νοιάζονται για τους υπαλλήλους για τους καταναλωτές θα νοιαστούν;

 

Αν καταλαβα καλα με αυτα που λες, όσοι περάσουν το iOS 6 στις παλιές συσκευές, σε όσες τέλος πάντων το παίρνουν, δεν είναι πρόβατα επειδη δεν πληρώσανε μια, άσχετα αν αντιμετωπίζουν τα ίδια ακριβώς προβλήματα με τα πρόβατα που παίρνουν το iPhone 5..,

Συγνώμη που γίνομαι έρειστικός και μικροπρεπης αλλα απο την στιγμη που ο τιτλος αυτου του topic είναι χειρότερος απο εμένα,αποφάσισα να σπασω πλάκα με ανθρώπους που νομίζουν ότι γράφουν σοβαρά και το πιστεύουν μάλιστα.

Βάζω στοίχημα αν στον τίτλο, αντι του iPhone ήταν η λέξη iOS 6 πολλοι πιθανόν οι mods να μην χρειαζόταν να επέμβουν ξεσηκώνοντας έτσι τους άσχετους που βρήκαν την ευκαιρία να κράξουνε το καινούργιο iPhone.

Υπενθυμίζω ότι το iOS 6 έχει ξεπεράσει το 15% παγκοσμιος των χρηστών iOS. Για όσους δεν κατάλαβαν ακόμα,το πρόβλημα το αντιμετωπίζουν και οι υπόλοιποι που δεν έχουν iPhone 5, αλλα η "επιστημονική κοινότητα αυτου του forum" ασχολείται μόνο με το πόσο ακριβο είναι το iPhone 5. Ο νοών νοείτω....

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Εγώ πάλι έχω να ρωτήσω πόσοι από εσάς αντιμετώπισαν πρόβλημα με την πλοήγηση στην Ελλάδα, έτσι για να αρχίσουμε να καταγράφουμε τα πραγματικά προβλήματα (και μην ποσταρετε το Αθήνα-Κρήτη μέσω Τουρκίας, γιατί παλιωσε :P ).

 

Δεν το λέω ειρωνικά, σοβαρά θέλω να δούμε τα προβλήματα σε μας και όχι στις γέφυρες του Brooklyn! Επίσης προφανώς ρωτάω μόνο όσους έχουν ios6 συσκευή.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν μπορώ να καταλάβω γιατι βρίζεται όλη την Apple απο την στιγμή που πήρε τους χάρτες απο την tomtom η οποια μαζί με την Navigon είναι η δύο μεγαλύτερες εταιρίες για GPS στον κόσμο....

 

 

Maps-apps-benchmark.jpeg

 

Σου φτάνουν αυτοι οι λόγοι? Οι χάρτες της είναι πολύ πίσω απο τον ανταγωνισμό.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...