Προς το περιεχόμενο

To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Innovation στα καλύτερα του. Κανείς άλλος δεν έχει φτιάξει τόσο άθλιο mapping app. Πρωτοτυπία δεν είναι και αυτό; Λέτε να το πατεντάρει κιόλας; "Σύστημα γεωεντοπισμού που σου δείχνει λάθος θέση".

 

 

Παιδία σοβαρευτειτε, μιλάτε για funboys την στιγμή που όλοι όσοι δεν μπορείτε να σκάσετε τόσα $$ για ένα κινητό βγάζετε την χολή σας.Όσο και να το κράζετε αυτό συνεχίζει να είναι το καλύτερο κινητό και εσείς συνεχίζετε να μην μπορείτε να το πάρετε.

 

Χαχαχα κλασσικός iphone-ας. Δεν είναι μπάζο η συσκευή και όλοι τη ζηλεύετε απλά δεν έχετε λεφτά.

... άκου το καλύτερο. Να σαι καλά φίλε, μου έφτιαξες το βράδυ !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι fanboys.. με άλφα.. αγγλικό όμως..

είδες ξέρω κι εγώ hipsterάδηκες λέξεις και ας έχω android, προσπαθώ να ειμαι in έστω και με τη πλαστικούρα ;) , αλλά δε τα καταφέρνω εξίσου καλά ρε γαμώτη..

 

η αλήθεια είναι ότι εμείς οι φτωχούληδες κλαίμε κάθε βράδυ πριν κοιμηθούμε κουλουριασμένοι στα κρεβάτια μας, επειδή δε μπορούμε να πάρουμε γιωτόφωνα :cry:

 

μας έχει φτύσει η μοίρα.. ειδικά οτάν βλέπουμε αυτούς που δεν έχουν φράγκο να βάλουν κάρτα , αλλά έχουν τοσα $$ κινητό πραγματικά λυπούμαστε τους εαυτούς μας και λέμε μέσα μας "ρε γαμώτο γιατί δε με έκανε ο θεός σαν κι αυτόν? :mad: "

 

να σε ρωτήσω, είναι αλήθεια ότι με το iphone μπορείς να ρίξεις γκομενάκια ? έτσι μου χουν πει κάποιοι φίλοι μου που γνωρίζουν κάτι πλούσιους γ@μάτους τύπους με iphone..

βγαίνουν έξω και κάνουν χαμούς.. γιατί ξέρεις δεν είναι και συνηθισμένο πράγμα να έχει κανείς αυτή τη pussy-magnet συσκευή

Ίσως θα ήταν καλύτερα να μην σε νοιάζει το τι κάνουν άλλοι αλλά το τι κάνεις εσύ. Το ότι είσαι φτωχός δεν σημάινει ότι πρέπει να τα βάψεις μαύρα, σίγουρα ύπαρχει και ένα τηλέφωνο και για σένα, στην αγορά έχει δίαφορα που ξεκινάνε απο 10 ευρώ.

Το τρόπο για να βρείς γκόμενα (γιατί το βλέπω σε καίει :) ) πιστεύω δεν θα τον βρείς εδώ γιατί είσαι off topic.

 

ΥΓ το iphone δεν έχει καμία σχέση με τα προβλήματα σου.

 

Fact 1: Το iPhone είναι ένα από τα ακριβότερα smartphones με τιμή γύρω στα 700 ευρώ στην Ελλάδα.

Fact 2: Η Ferrari είναι μία από τις ακριβότερες κατασκευάστριες σπορ αυτοκινήτων (παραγωγής) στον κόσμο, με μοντέλα των οποίων οι τιμές ξεπερνούν ακόμα και τις 100.000 ευρώ.

 

Αν κάποιοι δε μπορούν να διαθέσουν τα λεφτά που ζητά το iPhone (το «καλύτερο» κινητό, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, τα οποία πιθανότατα να είναι αληθή), αναλογίσου πόσες φορές περισσότεροι είναι εκείνοι που δε μπορούν να διαθέσουν τα λεφτά που ζητά η Ferrari, για ένα από τα - κατά γενική ομολογία - καλύτερα σπορ αυτοκίνητα που πωλούνται.

 

Ερώτηση 1: Άκουσες ποτέ κανέναν, γνώστη ή όχι του αντικειμένου «σπορ αυτοκίνητο», να «κράζει» τη Ferrari, επειδή τα μοντέλα της είναι ακριβά και δε μπορεί να τα αποκτήσει; Ή μήπως, η συντριπτική πλειοψηφία των φαν της αυτοκίνησης, αναφέρεται σ' αυτή με δέος;

Ερώτηση 2 (συνέπεια της προηγούμενης) : Τι τρίχες είναι αυτές που λέτε όλοι εσείς, μιλώντας για «χολή» και «ζήλια» όσων δε μπορούν να αγοράσουν iPhone; (το ότι ο μόνος λόγος που κάποιος δεν το αγοράζει, είναι ότι αδυνατεί οικονομικά, παραμένει ασχολίαστο...)

 

 

 

 

Η «μόνη εξήγηση που μπορείς να δώσεις», είναι επιεικώς ανεπαρκής... αν ξεκολλήσετε λίγο το μυαλό σας από αυτά που έχετε πείσει τον εαυτό σας ότι ισχύουν, ίσως κατανοήσετε κάτι πάρα πολύ απλό: Το ξεφώνημα δεν απευθύνεται στην apple. Απευθύνεται στις ορδές των αποχαυνωμένων, οι οποίοι επιτρέπουν στον εαυτό τους να πέφτει τόσο χαμηλά, ώστε να στήνονται στις ουρές για 24ωρα, προκειμένου να είναι από τους πρώτους που θα αποκτήσουν ένα γκατζετάκι, ασχέτως του ποια εταιρία το κατασκευάζει.

 

Να είστε δε βέβαιοι, ότι το ίδιο ξεφώνημα θα εισέπρατταν και όποιοι έκαναν το ίδιο, για προϊόν οποιασδήποτε άλλης κατασκευάστριας ...γκατζετακίων! Είδατε ποτέ όμως τέτοια φαινόμενα, έξω από κατάστημα της nokia, της motorola, της htc, ή της samsung; (οι αναφερόμενες μάρκες έχουν καθαρά παραδειγματικό χαρακτήρα) Όταν δείτε, πείτε το και θα είμαι ο πρώτος που θα τους αρχίσει στο ψιλό γαζί. Μέχρι τότε όμως, αφήστε την ψυχανάλυση και τα κούφια συμπεράσματα περί «ζήλιας» και «χολής», σε κανέναν πιο ειδικό...

 

Υ.Γ. Όχι, δεν είμαι κάτοχος smartphone. Σε πληροφορώ δε, ότι έχω όλη την οικονομική άνεση να αγοράσω όποιο μου κάνει κέφι, ακόμα και ένα απ' το καθένα (για να μη σου πω δύο απ' το καθένα, για να έχω και ρεζέρβες...)

Αν και σε κάποια σημεία συμφωνώ, θεωρώ τελείως αποτυχημένο το παραδειγμά σου με την ferrari η οποία τρώει τρελό μα τρελό κράξιμο σε forum αυτοκινήτων από τύπους με πειραγμένα impreza civic κτλ

Κατά τα άλλα να σου πρώτα από όλα δεν έχω iphone. Με τα λεγόμενα μου αυτό που ήθελα να πω και προφανώς παρερμηνεύτικε είναι με μία φράση "τι ζόρι τράβας αν ο άλλος είναι πρόβατο ή όχι"?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

...Το ότι είσαι φτωχός...

 

Αφού το μυαλό σου δε σου επιτρέπει να καταλάβεις πόσο ανόητος φαίνεσαι, επιμένοντας να υποστηρίζεις ότι για να μην αγοράζει κάποιος iPhone, σημαίνει de facto ότι είναι ...φτωχός, η αντιπαράθεση απόψεων μαζί σου δεν έχει πλέον κανένα απολύτως νόημα. Από 'δω και πέρα, μόνο χαβαλέ αξίζει να κάνουμε με την πάρτη σου...

 

θεωρώ τελείως αποτυχημένο το παραδειγμά σου με την ferrari η οποία τρώει τρελό μα τρελό κράξιμο σε forum αυτοκινήτων από τύπους με πειραγμένα impreza civic κτλ

 

Επιβεβαιώνεις αυτά που είπα μόλις προηγουμένως περί μυαλού: κάμποσοι «φελλοί» με πειραγμένα αμάξια, κράζουν έναν από τους μεγαλύτερους θρύλους της ιστορίας της αυτοκίνησης κι εσύ αυτό το θεωρείς επιχείρημα, για να χαρακτηρίσεις το παράδειγμα «αποτυχημένο»...

 

Κατά τα άλλα να σου πρώτα από όλα δεν έχω iphone. Με τα λεγόμενα μου αυτό που ήθελα να πω και προφανώς παρερμηνεύτικε είναι με μία φράση "τι ζόρι τράβας αν ο άλλος είναι πρόβατο ή όχι"?

 

Ποιος σου είπε ότι ...τραβάω κάποιο ζόρι; Κάθε άλλο! Διασκεδάζω αφάνταστα με την κατάντια του, γι' αυτό και τη σχολιάζω. Όπως θα σχολίαζα και κάποιον που θα έβγαινε στο κέντρο της πόλης βόλτα, φορώντας μόνο ένα...δερμάτινο σώβρακο!

  • Like 11
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γιατί δεν περνάτε το google maps στο iPhone σας να τελειώνουμε μ' αυτή την ιστορία; δεν υπάρχει app?

 

Προσωπικά χρησιμοποιώ google maps (σε Android) και για πλοήγηση. Καταναλώνει ελάχιστο όγκο δεδομένων και είναι ακριβές και γρήγορο. Επίσης, σου δίνει τη δυνατότητα να κατεβάσεις το χάρτη μιας πόλης/περιοχής όσο βρίσκεσαι σε wifi, για να τον χρησιμοποιήσεις αργότερα και να μη χρειαστεί να χρεωθείς data.

It just works.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Innovation στα καλύτερα του. Κανείς άλλος δεν έχει φτιάξει τόσο άθλιο mapping app. Πρωτοτυπία δεν είναι και αυτό; Λέτε να το πατεντάρει κιόλας; "Σύστημα γεωεντοπισμού που σου δείχνει λάθος θέση".

 

 

Η υπηρεσία αυτή είναι ένας συνδυασμός διαφορετικών εταιριών που εξαγόρασε η apple και είναι λογικό να έχει προβλήματα μέχρι να συνδυαστούν σωστά. Από την άλλη βέβαια έχεις κολλήσει μόνο σε συγκεκριμένα περιστατικά που διαβάζεις στο web και όχι στην πραγματικότητα. Αν το δουλεψεις λίγο θα δεις πως κάτι καλό παει να γίνει και ειδικά στην 3d απεικόνιση (άσχετα με το ότι στην Ελλάδα δεν το έχουμε) όπου το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο εντυπωσιακό από της Google. Επιπλέον παρατήρησα ότι σε περιοχές της επαρχίας, έχω δορυφορικές εικόνες που στους χάρτες της google δεν υπάρχουν ακόμη. Δεν ισχυριζομαι πως δεν υπάρχουν τα προβλήματα, απλα δεν είναι τόσο γενικευμενα.

 

Να σου θυμίσω πως τόσα χρόνια μετα, η google δεν έχει ανοίξει ακόμη το navigation στη χώρα μας και αναγκάζονται οι χρήστες να χρησιμοποιούν διάφορα τεχνάσματα ώστε να το "ξεγελάσουν"? και αν το κάνουν, μόλις βγει νέα έκδοση των χαρτών, πρέπει να περιμένουν για να την ενημερώσουν γιατί θα χάσουν την πλοήγηση. Αγοράζεις δηλαδή μια συσκευη android που έχει επίσημο app χαρτών και πλοήγησης, αλλά η google δεν σε αφήνει να το χρησιμοποιήσεις.

 

:)

post-40751-0-61757600-1348385945_thumb.jpg

post-40751-0-09207300-1348385990_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντωμεταξυ το 80% απο αυτους που γραφουν σε αυτο το θρεντ' date=' δεν εχουν ουτε iphone ουτε ipad :D[/quote']

 

Που κολλάει το ipad? Εγώ μπορεί να κριτικάρω το iPhone και να μην το γουστάρω ας πούμε να έχω galaxy s3 αλλά δεν σημαίνει ότι δεν θα αγοράσω πΡΟΙΟΝΤά της apple;;; αν τύχει εξαρτάται τι θέλω κάθε φορά.

 

Μπορεί να με καλύπτει το ipad σαν ταμπλέτα αλλά όχι το iPhone ως κινητό. Μπορεί να θέλω κινητό android, υπολογιστή windows και tablet ipad για να τα έχω όλα. Πειράζει; Έλεος

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γιατί δεν περνάτε το google maps στο iPhone σας να τελειώνουμε μ' αυτή την ιστορία; δεν υπάρχει app?

 

Aυτο.

Ενα απο τα καλα του να εχει κανεις smartphone ειναι πως υπαρχουν εναλλακτικες εφαρμογες για το οτιδηποτε. Οποτε κατεβαζει κανεις μια και λυνει το προβλημα.

 

Επισης ειναι οντως fail η συγκεκριμενη εφαρμογη αν εχει τοσα λαθη, αλλα φανταζομαι πως θα διορθωθουν συντομα. Αν οχι, εκει θα υπαρχει προβλημα.

 

Επισης, γενικα, μην αρχιζετε το ξεκατινιασμα σε οσους εχουν iphone ή σε οσους δεν εχουν, το να κραζεις καποιον για το κινητο του ειναι εντελως decadence :lol:

 

Για την ιστορια, δεν εχω iphone και ουτε προκειται να αποκτησω συντομα απο τη στιγμη που υπαρχει το android και βγηκε το Note 2 :wub:

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά τα διάβασα όλα σε αυτό το φόρουμ.

Ακούς εκεί,εάν δεν πετάς 700+ ευρά για ένα υπερτιμημένο κινητό είσαι ένας ζηλόφθονας τσιπλάκης. :D

Τύφλα να έχει η θρησκοληψία.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η υπηρεσία αυτή είναι ένας συνδυασμός διαφορετικών εταιριών που εξαγόρασε η apple και είναι λογικό να έχει προβλήματα μέχρι να συνδυαστούν σωστά. Από την άλλη βέβαια έχεις κολλήσει μόνο σε συγκεκριμένα περιστατικά που διαβάζεις στο web και όχι στην πραγματικότητα. Αν το δουλεψεις λίγο θα δεις πως κάτι καλό παει να γίνει και ειδικά στην 3d απεικόνιση (άσχετα με το ότι στην Ελλάδα δεν το έχουμε) όπου το αποτέλεσμα είναι πολύ πιο εντυπωσιακό από της Google. Επιπλέον παρατήρησα ότι σε περιοχές της επαρχίας, έχω δορυφορικές εικόνες που στους χάρτες της google δεν υπάρχουν ακόμη. Δεν ισχυριζομαι πως δεν υπάρχουν τα προβλήματα, απλα δεν είναι τόσο γενικευμενα.

 

Να σου θυμίσω πως τόσα χρόνια μετα, η google δεν έχει ανοίξει ακόμη το navigation στη χώρα μας και αναγκάζονται οι χρήστες να χρησιμοποιούν διάφορα τεχνάσματα ώστε να το "ξεγελάσουν"? και αν το κάνουν, μόλις βγει νέα έκδοση των χαρτών, πρέπει να περιμένουν για να την ενημερώσουν γιατί θα χάσουν την πλοήγηση. Αγοράζεις δηλαδή μια συσκευη android που έχει επίσημο app χαρτών και πλοήγησης, αλλά η google δεν σε αφήνει να το χρησιμοποιήσεις.

 

:)

 

Τα λογια ειναι περιττα....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Τα λογια ειναι περιττα....

 

Τι ΔΕΝ κατάλαβες; :P

 

Διαφωνείς σε κάτι ως προς αυτά που γράφω για την google?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τι ΔΕΝ κατάλαβες; :P

 

Διαφωνείς σε κάτι ως προς αυτά που γράφω για την google?

 

Ελπιζω αντι να υποστηριξεις την apple και καποιος αλλος την google να συμφωνησουμε οτι μας εχουν χεσμ..... στην Eλλαδα. :(

Π.χ. επισης SIRI,S-Voice,Google Voice κτλ δεν ακουνε ελληνικος.....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αφού το μυαλό σου δε σου επιτρέπει να καταλάβεις πόσο ανόητος φαίνεσαι, επιμένοντας να υποστηρίζεις ότι για να μην αγοράζει κάποιος iPhone, σημαίνει de facto ότι είναι ...φτωχός, η αντιπαράθεση απόψεων μαζί σου δεν έχει πλέον κανένα απολύτως νόημα. Από 'δω και πέρα, μόνο χαβαλέ αξίζει να κάνουμε με την πάρτη σου...

 

 

 

Επιβεβαιώνεις αυτά που είπα μόλις προηγουμένως περί μυαλού: κάμποσοι «φελλοί» με πειραγμένα αμάξια, κράζουν έναν από τους μεγαλύτερους θρύλους της ιστορίας της αυτοκίνησης κι εσύ αυτό το θεωρείς επιχείρημα, για να χαρακτηρίσεις το παράδειγμα «αποτυχημένο»...

 

 

 

Ποιος σου είπε ότι ...τραβάω κάποιο ζόρι; Κάθε άλλο! Διασκεδάζω αφάνταστα με την κατάντια του, γι' αυτό και τη σχολιάζω. Όπως θα σχολίαζα και κάποιον που θα έβγαινε στο κέντρο της πόλης βόλτα, φορώντας μόνο ένα...δερμάτινο σώβρακο!

Συγγνώμη κύριε ξερόλα που δεν έχω την δική σου νοημοσύνη να καταλάβω τα όσα εσύ καταλαβαίνεις.Το να απομονώνεις λέξεις μου και να βγάζεις αυθέρετα προσβλητικά συμπεράσματα η αλήθεια είναι πως με πειράζει αλλά το προσπερνάω.

 

Το παράδειγμα για την ferrari γιατί το έθεσες γιατί είμαι μάλλον πολύ χαζός για να καταλάβω??Δεν το είπες για να αποδείξεις πως ενώ είναι πανάκριβη και λίγοι μπορούν να την αγοράσουνε δεν την κράζουν??Ε, κάνεις λάθος την κράζουνε...

 

Καλά κάνεις και τον σχολιάζεις το ξεβράκοτο, αλλά όταν κάθε φορά που βγαίνεις στο κέντρο ψάχνεις τον τύπο με το δερμάτινο σόβρακο για να τον σχολιάσεις....κάτι δεν μου πάει κάλα.

Επεξ/σία από andypolitis
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Ελπιζω αντι να υποστηριξεις την apple και καποιος αλλος την google να συμφωνησουμε οτι μας εχουν χεσμ..... στην Eλλαδα. :(

Π.χ. επισης SIRI,S-Voice,Google Voice κτλ δεν ακουνε ελληνικος.....

 

Μα σε αυτά τα θέματα "βριζω" αντίστοιχα τόσο την apple όσο και την google! Απλα δεν μπορώ να αγνοησω μια προσεγμένη εφαρμογή, ακόμη και αν δεν απευθύνεται και τόσο σε μας!

 

(Πάντως το Siri στο ios6 με καταλαβαίνει καλύτερα σε σχέση με πριν. Tip: γυριστε το στα ..,Καναδικά Αγγλικά! )

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Διάβασα την είδηση και ήρθα απευθείας στη σελίδα 17: Ferrari, Πληβείοι, apple VS google, αλλά δερμάτινα σώβρακα δεν περίμενα να διαβάσω :D :D :D :D :D

 

Epic fail οι χάρτες της Apple. Όταν είσαι λάθος σε τέτοιο βαθμό ή βγάζεις εξ΄αρχής disclaimer (αντί για παπάτζες marketing) ή απλά δεν βγάζεις την υπηρεσία, γιατί πολύ απλά δεν είσαι έτοιμος...

 

Σύντομα θα έρθει και 6.0.1 update οπότε ίσως κάτι να αλλάξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μα σε αυτά τα θέματα "βριζω" αντίστοιχα τόσο την apple όσο και την google! Απλα δεν μπορώ να αγνοησω μια προσεγμένη εφαρμογή, ακόμη και αν δεν απευθύνεται και τόσο σε μας!

 

(Πάντως το Siri στο ios6 με καταλαβαίνει καλύτερα σε σχέση με πριν. Tip: γυριστε το στα ..,Καναδικά Αγγλικά! )

 

Αν λυσει το θεμα με τα λαθη οντως θα ειναι μια ωραια εφαρμογη. Το 1ο πραγμα ομως που πρεπει να κανει ειναι να ειναι σωστο οταν του λες να σε παει καπου.

 

Ας συμφωνησουμε λοιπον οτι δεν υπαρχει καποια υπερσυσκευη που ειναι τελεια και οι αλλες συσκευες μπροστα της ειναι ια τα σκουπιδια. Υπαρχουν πολλες συσκευες που η καθεμια εχει τα πλεονεκτηματα της και τα μειονεκτηματα της. Το ποια μας κανει στον καθενα ειναι καθαρα υποκειμενικο :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...