Προς το περιεχόμενο

To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το πρόβλημα είναι software του iOS 6 απο ότι καταλαβα, αλλα επειδη είναι τεχνολογικο φόρουμ εδω (γελάμε), το κινητο βγαίνει όλο άχρηστο και χειρότερο απο ένα 300 ευρω κινητο. Οκ.

Μου είναι αδιάφορο το iPhone αλλα δεν μπορώ να κλείσω τα ματια σε αυτο: http://appleinsider.com/articles/12/09/21/first_look_inside_apples_new_iphone_5_a6_chip_appears_to_show_3_gpus_2_cpus

Που το περιμένω πως και πως στο καινούργιο iPad και ας μην έχει και καθόλου χάρτες....

Σορρυ για το off topic. Ξέρω ότι εδω είναι τεχνολογικο φόρουμ και σημασία έχει το software που ενω έχει αρκετα προβλήματα χρόνια τώρα πουλάει προκαλώντας την αγανάκτηση της επιστημονικής κοινότητας αυτού του forum. Μπορείτε να με βρίσετε τώρα με τα επιστημονικά σας επιχειρήματα.....

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το πρόβλημα είναι software του iOS 6 απο ότι καταλαβα, αλλα επειδη είναι τεχνολογικο φόρουμ εδω (γελάμε), το κινητο βγαίνει όλο άχρηστο και χειρότερο απο ένα 300 ευρω. Οκ.

Μου είναι αδιάφορο το iPhone αλλα δεν μπορώ να κλείσω τα ματια σε αυτο: http://appleinsider....w_3_gpus_2_cpus

Που το περιμένω πως και πως στο καινούργιο iPad και ας μην έχει και καθόλου χάρτες....

Σορρυ για το off topic. Ξέρω ότι εδω είναι τεχνολογικο φόρουμ και σημασία έχει το software που ενω έχει αρκετα προβλήματα χρόνια τώρα πουλάει προκαλώντας την αγανάκτηση της επιστημονικής κοινότητας αυτού του forum. Μπορείτε να με βρίσκετε τώρα με τα επιστημονικά σας επιχειρήματα.....

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Αν απαντας σε μενα καλυτερα ξαναδιαβασε και μην αλλοιωνεις τα λεγομενα μου.Επισης δεν ανεφερα για επιστημονικη κοινοτητα αλλα για πιο τεχνολογικα καταρτισμενους σε σχεση με το μεσο χρηστη.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

H tomtom θεωρείται απο τις πιο αξιόπιστες εταιρείες στο εξωτερικό. Στην Ελλάδα δεν την έχω χρησιμοποιήσει και δεν ξέρω πως τα πάει απο χαρτογράφηση αλλά έτυχε να χρησιμοποιήσω gps με TomTom στην Αγγλία και στη Γερμανία και έπαθα πλάκα, ήταν πληρέστατο και άγγιζε το τέλειο απο όλες τις πλευρές.

 

Τώρα γιατί η Apple τα σκάτωσε, άγνωστο... ίσως έκαναν μίξη τους χάρτες της poly9 που είχαν αγοράσει και τους χάρτες της tomtom και κάπου εκεί το έχασαν.

 

Θα τρίζουν τα κόκκαλα του Steve Jobs με την ανοργανωσιά τους και την προχειρότητα που χειρίστηκαν το συγκεκριμένο θέμα. Υποτίθεται τόσο καιρό το δοκίμαζαν...

 

Ελπίζω μόνο να μπει άμεσα στο Appstore το google maps για να καλυφθεί το κενό.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το να αναπτύξεις γεωδαιτικές, χαρτογραφικές υπηρεσίες θέλει τεράστια εμπειρία, αφοσίωση, χρόνο και χρήμα.

Η Apple διαθέτει μόνο τα δυο τελευταία από τα προηγούμενα για αυτό και τα συγκεκριμένα προβλήματα, θα έπρεπε να παραδειγματιστεί από την Nokia και την Google επί του θέματος.

Από εκεί και πέρα, με τον καιρό η υπηρεσία θα βελτιωθεί.

 

* Υπάρχει και ένα φολκλόρ (το είχα διαβάσει πριν πολλά χρόνια κάπου..), λένε ότι η Apple πάντα μαστιζόταν από την "κατάρα" της 6ης έκδοσης στα λογισμικά της (οπότε το iOS 6 δεν θα μπορούσε ποτέ να είναι ανέφελο με βάση αυτό το φολκλόρ) :-D

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Αν απαντας σε μενα καλυτερα ξαναδιαβασε και μην αλλοιωνεις τα λεγομενα μου.Επισης δεν ανεφερα για επιστημονικη κοινοτητα αλλα για πιο τεχνολογικα καταρτισμενους σε σχεση με το μεσο χρηστη.

 

Δεν απαντώ μόνο σε σένα και δεν έχω καμμιά όρεξη να ξανά διαβάσω την διατριβή σου σε iPhone related topics γιατι είναι πολυ μεγάλη. Λυπάμαι που δεν είμαι τόσο τεχνολογικά καταρτισμένος για να καταλάβω όλους αυτούς που θαβουνε ολόκληρη συσκευη για χάρη μιας εφαρμογής αλλα δεν νομίζω να με παρεξηγησουνε άλλωστε γιατι έχω δηλώσει ότι δεν έχω smartphone πόσο μάλλον iPhone,απο την στιγμη που έχω iPad...

Το ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα στους μέσους χρήστες να συνειδητοποιήσουν ότι το iPhone εξαιτίας αυτού του bug με τους χάρτες δεν αξίζει τα λεφτα του αλλα με το ίδιο σκεπτικό καμία συσκευη με iOS 6 δεν πρέπει να αγοραστεί. Αλλα ξεχασα εδω γράφουν μόνο οι καταρτισμενοι και το θέμα του τοπικ είναι το iPhone 5 και όχι το iOS 6. Μπορείτε να συνεχίσετε την εποικοδομητική συζήτηση επιπέδου τεχνολογικού φόρουμ....

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

 

Δεν απαντώ μόνο σε σένα και δεν έχω καμμιά όρεξη να ξανά διαβάσω την διατριβή σου σε iPhone related topics γιατι είναι πολυ μεγάλη. Λυπάμαι που δεν είμαι τόσο τεχνολογικά καταρτισμένος για να καταλάβω όλους αυτούς που θαβουνε ολόκληρη συσκευη για χάρη μιας εφαρμογής αλλα δεν νομίζω να με παρεξηγησουνε άλλωστε γιατι έχω δηλώσει ότι δεν έχω smartphone πόσο μάλλον iPhone,απο την στιγμη που έχω iPad...

Το ξέρω ότι υπάρχει πρόβλημα στους μέσους χρήστες να συνειδητοποιήσουν ότι το iPhone εξαιτίας αυτού του bug με τους χάρτες δεν αξίζει τα λεφτα του αλλα με το ίδιο σκεπτικό καμία συσκευη με iOS 6 δεν πρέπει να αγοραστεί. Αλλα ξεχασα εδω γράφουν μόνο οι καταρτισμενοι και το θέμα του τοπικ είναι το iPhone 5 και όχι το iOS 6. Μπορείτε να συνεχίσετε την εποικοδομητική συζήτηση επιπέδου τεχνολογικού φόρουμ....

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

Εσυ γινεσαι ειρωνας και εριστηκος και μαλιστα χωρις να διαβασεις απαντας. Τέλος δεν ειναι μονο οι χάρτες εχω αναφερει στο παρελθον τους λογους που δεν θα αγοραζα. το θεμα εδω αφορα τους χαρτες και για αυτο εγραψα. Το μονο που κανεις ειναι να βγαζεις κακια αφηνω τους χαρακτηρισμους αλλωστε δεν με απασχολει η μικροπρεπεια σου.

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μα είναι δυνατόν ρε παιδιά να περιμένουν στην ουρά από τις προηγούμενες ημέρες τόσα άτομα για να αγοράσουν το iphone;δηλαδή ζωή αυτά τα άτομα δεν έχουν; μα πόση κατάντια τέλος πάντων!!!

Και για μενα ακραιο ειναι. Απο την αλλη ακραιο μπορει να ειναι γι' αυτον που βγαινω και πινω 8 ποτα και καμια 10αρια σφηνακια και γυριζω το πρωι καθε Σαββατο.

Πολλα ακραια εχουμε ολοι μας.

 

@ Παρεδώσε. Δεν εχεις αντικειμενική κρίση. Εισαι mod με παρωπίδες και εμπρηστική διαθεση και είναι επίκινδυνο για το φορουμ αυτό.

Το αν σου επιτίθεμαι' date=' για μενα είναι σαν να πλακωνόμαστε στο ξύλο εγώ κρατώντας ένα κλαδί και εσύ ετοιμος για ανταρτικο πόλεων. Εάν θελεις να παρεμβαίνεις, κανε ενα λογαριασμό χωρίς τα extra δικαιώματα και να συμμετέχεις σαν απλό μέλος. Και να επεμβαίνεις οταν χρειάζεται, όχι όταν θίγεται η αγαπημένη σου εταιρία.

Και τωρα κάνε με Ban.[/quote']

Οποτε εσυ ενδιαφερεσαι περισσοτερο για το Forum;

Μπορω να πω οτι δεν γινονται ban εκει που θα επρεπε ωστε να μην υπαρχει ουτε υποψια για μεροληψια. Ειναι αρκετες φορες που οι Haters λενε προβατα, κλπ. Στην ουσια βριζουν.

 

Καθημερινά ερχομαι σε επαφη με πολλους ανθρωπους χαρακτηριστικα στιγμιοτυπα...

 

"Δεν θα καλεσω απο το σταθερο' date=' θα καλεσω απο το αηφον"

"Μου λετε σε ποια διευθυνση ειναι? εχω αηφον και μπορω να τσεκαρω την περιοχη"

"Εχουμε και αηφον, τι θα ειχαμε @@κιες?"

"Με το αηφον μιλας δωρεαν μεσω βιμπερ!" κτλ

 

Το κοινο χαρακτηριστικο των περισσοτερων κατοχων ειναι το δεν λενε "το κινητο μου" αλλα λενε "το αηφον μου" αυτο σε εναν λογικο ανθρωπο λεει πολλα, ολα τα αλλα ειναι αλλα λογια να αγαπιομαστε... Μοδα ειναι θα περασει... Πραγματα που γινονται χρονια απο κινητο (φωνητικη κλη, Voip, upload φωτογραφιων κτλ) με την διαφημιση που ριχνει η απλ εχει περασει στον απλο κοσμο οτι ειναι προτωποριακη της υπερησια!!! Ακομα και αν την ιδια υπηρεσια προσφερει και ενα κινητο των 60 ευρω!![/quote']

 

 

Πού να δεις όσους λένε το MAC μου. Φαντάζομαι ότι τους κατατάσσεις σε αυτούς που θέλουν άμεσα ψυχολογική βοήθεια.

 

Πάντως' date=' με το iPhone μου και το MAC μου είμαι μία χαρά.[/quote']

Εγω δεν λεω ο υπολογιστης. Λεω ο Mac ή αν αναφερομαι στο PC (Windows), λεω στο PC.

Επισης τις περισσοτερες φορες λεω, "πιασε μια το iPhone".

"Δες κατι στο iPad".

Που ειναι το ζορι;

 

Εντωμεταξυ το 80% απο αυτους που γραφουν σε αυτο το θρεντ' date=' δεν εχουν ουτε iphone ουτε ipad :D[/quote']

Φαντασου.

Ρε συ στεναχωριεμαι που πρεπει να γινομαι κακος. Αληθεια. Ολο λεω οτι δεν θα ξανα ασχοληθω με trolls, αλλα να που σε καθε θεμα που με ενδιαφερει τσουπ τα βλεπεις... Τι να πεις;

Κριμα.

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ΥΓ

Παιδία σοβαρευτειτε, μιλάτε για funboys την στιγμή που όλοι όσοι δεν μπορείτε να σκάσετε τόσα $$ για ένα κινητό βγάζετε την χολή σας.Όσο και να το κράζετε αυτό συνεχίζει να είναι το καλύτερο κινητό και εσείς συνεχίζετε να μην μπορείτε να το πάρετε.

ειναι fanboys.. με άλφα.. αγγλικό όμως..

είδες ξέρω κι εγώ hipsterάδηκες λέξεις και ας έχω android, προσπαθώ να ειμαι in έστω και με τη πλαστικούρα ;) , αλλά δε τα καταφέρνω εξίσου καλά ρε γαμώτη..

 

η αλήθεια είναι ότι εμείς οι φτωχούληδες κλαίμε κάθε βράδυ πριν κοιμηθούμε κουλουριασμένοι στα κρεβάτια μας, επειδή δε μπορούμε να πάρουμε γιωτόφωνα :cry:

 

μας έχει φτύσει η μοίρα.. ειδικά οτάν βλέπουμε αυτούς που δεν έχουν φράγκο να βάλουν κάρτα , αλλά έχουν τοσα $$ κινητό πραγματικά λυπούμαστε τους εαυτούς μας και λέμε μέσα μας "ρε γαμώτο γιατί δε με έκανε ο θεός σαν κι αυτόν? :mad: "

 

να σε ρωτήσω, είναι αλήθεια ότι με το iphone μπορείς να ρίξεις γκομενάκια ? έτσι μου χουν πει κάποιοι φίλοι μου που γνωρίζουν κάτι πλούσιους γ@μάτους τύπους με iphone..

βγαίνουν έξω και κάνουν χαμούς.. γιατί ξέρεις δεν είναι και συνηθισμένο πράγμα να έχει κανείς αυτή τη pussy-magnet συσκευή

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επι του θέματος, το να βγάλει η Google την δική της εφαρμογή, δε μου λέει και πολλά γιατί μεγάλο ρόλο έχει το integration που έχει η native εφαρμογή με όλες τις άλλες εφαρμογές του κινητού (π.χ αν ζητήσεις πληροφορίες απο το siri θα σου δώσει απο τους χάρτες της Apple και όχι της google).

 

Οπότε... πραγματική λύση είναι μόνο να βελτιωθούν οι χάρτες του iPhone αύριο αν και φοβάμαι θα πάρει πολύ καιρό.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδία σοβαρευτειτε, μιλάτε για funboys την στιγμή που όλοι όσοι δεν μπορείτε να σκάσετε τόσα $$ για ένα κινητό βγάζετε την χολή σας.Όσο και να το κράζετε αυτό συνεχίζει να είναι το καλύτερο κινητό και εσείς συνεχίζετε να μην μπορείτε να το πάρετε.

 

Fact 1: Το iPhone είναι ένα από τα ακριβότερα smartphones με τιμή γύρω στα 700 ευρώ στην Ελλάδα.

Fact 2: Η Ferrari είναι μία από τις ακριβότερες κατασκευάστριες σπορ αυτοκινήτων (παραγωγής) στον κόσμο, με μοντέλα των οποίων οι τιμές ξεπερνούν ακόμα και τις 100.000 ευρώ.

 

Αν κάποιοι δε μπορούν να διαθέσουν τα λεφτά που ζητά το iPhone (το «καλύτερο» κινητό, σύμφωνα με τα λεγόμενά σου, τα οποία πιθανότατα να είναι αληθή), αναλογίσου πόσες φορές περισσότεροι είναι εκείνοι που δε μπορούν να διαθέσουν τα λεφτά που ζητά η Ferrari, για ένα από τα - κατά γενική ομολογία - καλύτερα σπορ αυτοκίνητα που πωλούνται.

 

Ερώτηση 1: Άκουσες ποτέ κανέναν, γνώστη ή όχι του αντικειμένου «σπορ αυτοκίνητο», να «κράζει» τη Ferrari, επειδή τα μοντέλα της είναι ακριβά και δε μπορεί να τα αποκτήσει; Ή μήπως, η συντριπτική πλειοψηφία των φαν της αυτοκίνησης, αναφέρεται σ' αυτή με δέος;

Ερώτηση 2 (συνέπεια της προηγούμενης) : Τι τρίχες είναι αυτές που λέτε όλοι εσείς, μιλώντας για «χολή» και «ζήλια» όσων δε μπορούν να αγοράσουν iPhone; (το ότι ο μόνος λόγος που κάποιος δεν το αγοράζει, είναι ότι αδυνατεί οικονομικά, παραμένει ασχολίαστο...)

 

 

Η μόνη εξήγηση που μπορώ να δώσω είναι η ζήλια... Αλλιώς, κάνεις το σχόλιο σου και τέλος.Έκτος αν θέλεις να μου πεις ότι σε οποιαδήποτε από τις 100δες συσκευές που κυκλοφορούν και δεν γουστάρεις δείχνεις το ίδιο ενδιαφέρον. I don't think so...

 

Η «μόνη εξήγηση που μπορείς να δώσεις», είναι επιεικώς ανεπαρκής... αν ξεκολλήσετε λίγο το μυαλό σας από αυτά που έχετε πείσει τον εαυτό σας ότι ισχύουν, ίσως κατανοήσετε κάτι πάρα πολύ απλό: Το ξεφώνημα δεν απευθύνεται στην apple. Απευθύνεται στις ορδές των αποχαυνωμένων, οι οποίοι επιτρέπουν στον εαυτό τους να πέφτει τόσο χαμηλά, ώστε να στήνονται στις ουρές για 24ωρα, προκειμένου να είναι από τους πρώτους που θα αποκτήσουν ένα γκατζετάκι, ασχέτως του ποια εταιρία το κατασκευάζει.

 

Να είστε δε βέβαιοι, ότι το ίδιο ξεφώνημα θα εισέπρατταν και όποιοι έκαναν το ίδιο, για προϊόν οποιασδήποτε άλλης κατασκευάστριας ...γκατζετακίων! Είδατε ποτέ όμως τέτοια φαινόμενα, έξω από κατάστημα της nokia, της motorola, της htc, ή της samsung; (οι αναφερόμενες μάρκες έχουν καθαρά παραδειγματικό χαρακτήρα) Όταν δείτε, πείτε το και θα είμαι ο πρώτος που θα τους αρχίσει στο ψιλό γαζί. Μέχρι τότε όμως, αφήστε την ψυχανάλυση και τα κούφια συμπεράσματα περί «ζήλιας» και «χολής», σε κανέναν πιο ειδικό...

 

Υ.Γ. Όχι, δεν είμαι κάτοχος smartphone. Σε πληροφορώ δε, ότι έχω όλη την οικονομική άνεση να αγοράσω όποιο μου κάνει κέφι, ακόμα και ένα απ' το καθένα (για να μη σου πω δύο απ' το καθένα, για να έχω και ρεζέρβες...)

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατα τη ταπεινή μου γνώμη, το επιχειρημα ότι "κραζεις το iPhone γιατί δεν έχεις λεφτά να το αγορασεις ¨ δείχνει ακριβώς γιατί υπάρχουν τόσοι hater.

 

Ματαιοδοξία ανθρώπων, που αγοράζουν ένα ρημαδοπραγμα και νομίζουν ότι είναι κοινωνικά ανώτεροι. Δεν έχει σημασία αν είναι καλό η όχι, φτάνει που έχω εγώ και όχι εσύ.

 

Υ.Γ.

Για μια ακόμη φορά, ο paredwse καταστρέφει με τον φανατισμό του το thread.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εδω κοντεψα να ξεχασω και αυτα που ηξερα! Την ανοιξα να δω μια οδο στην λιβαδεια και με εβγαλε σχεδον παραλια! Λεω ρε πουστη μου ειμαστε τοσο κοντα στν θαλασσα και δεν το εχω παρει χαμπαρει 20 χρονια!

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε ευχαριστώ πολύ, μετά από αυτό το μήνημα νιώθω πολύ καλύτερα που δεν έχω iphone :)

Τι να το κάνεις αν σου δείχνει την γέφυρα στραβά? 1000 φορές zte blade!

 

ΥΓ

Παιδία σοβαρευτειτε, μιλάτε για funboys την στιγμή που όλοι όσοι δεν μπορείτε να σκάσετε τόσα $$ για ένα κινητό βγάζετε την χολή σας.Όσο και να το κράζετε αυτό συνεχίζει να είναι το καλύτερο κινητό και εσείς συνεχίζετε να μην μπορείτε να το πάρετε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...