Προς το περιεχόμενο

To iPhone εγκατέλειψε τους χάρτες της Google και ο κόσμος... άλλαξε


Swimmer21

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 275
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ναι αμε.

Εγω που ειμαι ασχετος ειχα την εκδοση iOS 5.1.1. Εγινε αναβαθμιση και ολα τα φωτα ειναι πανω στην εκδοση iOS 6 και ετσι ο γειτονας μου' date=' μου εβαλε αυτην την τελευταια super εκδοση.

Συχνα χρησιμοποιουσα τους χαρτες για να μπαινω σε λεωφορια και εβλεπα ποιο περναει απο που και ποτε. Επειδη μαλιστα ειμαι απο επαρχια περα απο ασχετος, στην Αθηνα χρησιμοποιουσα τα Maps σαν GPS και εβρησκα που ηθελα να παω.

 

Τωρα ξαφνικα δεν μπορω και υπαρχει η δικαιολογια οτι θα φτιαξει με τα Feedbacks των χρηστων και λενε και κατι για Cloud που ειναι και της μοδας.

 

Τη δουλεια μου την κανω οπως εκανα;

ΟΧΙ.

Γιατι και ποτε θα μπορω να την κανω;

ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. ΕΓΩ ΒΛΕΠΩ ΟΤΙ Η ΔΟΥΛΕΙΑ ΜΟΥ ΔΕΝ ΓΙΝΕΤΑΙ.[/quote']

 

Δεκτό και συμφωνώ , αλλά

1. Τα google maps συνεχίζουν και υπάρχουν στο iPhone - έστω και σαν web app -

2. To feedback που λες δεν είναι feedback σε φάση στέλνω email με αλλαγές και δεδομένα , αλλά με - live tracking - της συσκευής σου. Ξέρω ακούγεται κάπως , αλλά και η google , έτσι δημιούργησε σιγά σιγά λεπτομέρεια στο mapping της, αλλά επειδή τότε ήταν η πρώτη δεν υπήρχε μετρό σύγκρισης όπως συμβενει τώρα με τα maps του IOS 6.

 

Απλά είναι θέμα χρόνου και πραγματικά πιστεύω ότι θα ικανοποιηθεις από το αποτέλεσμα .

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://gizmodo.com/ios-6-maps/

Καλό διάβασμα.

Άσχετο αλλά το θέμα εδώ δεν είναι ότι θα βελτιωθούν οι χάρτες με τον καιρό αλλά ότι μια μεγάλη εταιρεία πλασάρει μια υπηρεσία ως σούπερ ντούπερ και είναι μια πατάτα που αν μου πει κάποιος ότι δεν το γνωρίζανε πριν το βγάλουνε στο εμπόριο θα γελάω ώρες. Με λίγα λόγια μπορεί να θεωρείται και κοροϊδία μιας και είναι Key feature στην πώληση του πακέτου συσκευής/λογισμικού καθώς ο χρήστης τώρα θα πρέπει να πληρώσει ή να περιμένει για κάποια αξιόπιστη εφαρμογή καθώς η υπάρχουσα είναι παντελώς αναξιόπιστη και καθιστά την χρήση της αδύνατη με αποτέλεσμα ο πελάτης να χάνει το freature των Maps που μπορεί να είναι υπέρ απαραίτητο για αυτόν.

 

Διάβασα ευχαριστώ ,

Αλλά μην συγκρίνεις ένα active project 1 μέρας με ένα active project 7 ετών όπως είναι το Google Maps! Οπότε ναι συμφωνώ ότι θα έπρεπε να είναι σχετικά accurate από το launch . Αλλά από την άλλη , μη γελιομαστε , θέλει χρόνο ενα τέτοιου είδους project για γίνει αξιόπιστο , και μεταξύ μας.....το ξέρεις ότι θα γίνει !

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα Axtect είναι απο εκεί που είναι ήδη τα πράγματα να πας ένα βήμα παραπέρα, όχι να ξαναγυρίσεις 7 χρόνια πρίν...δεν είναι ο τρόπος που τρέχει πια η τεχνολογία, και προπάντων όχι αυτό που ψάχνουν αυτοί που αγοράζουν προιόντα ανάλογα , όχι αν θες να πρωτοπορείς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα Axtect είναι απο εκεί που είναι ήδη τα πράγματα να πας ένα βήμα παραπέρα' date=' όχι να ξαναγυρίσεις 7 χρόνια πρίν...δεν είναι ο τρόπος που τρέχει πια η τεχνολογία, και προπάντων όχι αυτό που ψάχνουν αυτοί που αγοράζουν προιόντα ανάλογα , όχι αν θες να πρωτοπορείς.[/quote']

 

Συμφωνώ , αλλά δεν νομίζω ότι η Apple είναι τόσο αφελής ώστε να τζογαρει τόσο χοντρά εναντίον του Νο 1 map provider στον κόσμο χωρίς να έχει πλάνο . Μπορεί τώρα να φέρεται εκτεθειμένη με αυτό που παρουσίασε , αλλά , το ξέρουμε καλά , ότι έχει την υποδομή και το μέγεθος να αλλάξει τα κακώς κείμενα παρά πολύ γρήγορα. Και στην τελική , αυτό σε κάνει πρωτοπόρο , ο χρόνος αντίδρασης σου στα δύσκολα , αν δεν....τότε απλά δεν είσαι ... Time is the enemy !

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δε τζογάρει η Apple και το ξέρει, το fan base που έχει είναι διατεθιμένο να της συγχωρήσει τα πάντα προκειμένου να πάρουν στα χέρια του το νέο lifestyle/icon gadget.

Μερικές φορές ο τρόπος που προσεγγίζουν τα προιόντα της Apple οι πελάτες (fans) της θυμίζει αίρεση.

Άραγε πόσοι θα τους το γυρίσουν να τους το τρίψουν στη μούρη μετά απο όλο αυτό το hype?

Όσο και να ακούγεται κάπως η Samsung στη (αντι) διαφήμηση του GS3 τους Apple lovers τους πέτυχε πολύ σωστά...

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ , αλλά δεν νομίζω ότι η Apple είναι τόσο αφελής ώστε να τζογαρει τόσο χοντρά εναντίον του Νο 1 map provider στον κόσμο χωρίς να έχει πλάνο . Μπορεί τώρα να φέρεται εκτεθειμένη με αυτό που παρουσίασε , αλλά , το ξέρουμε καλά , ότι έχει την υποδομή και το μέγεθος να αλλάξει τα κακώς κείμενα παρά πολύ γρήγορα. Και στην τελική , αυτό σε κάνει πρωτοπόρο , ο χρόνος αντίδρασης σου στα δύσκολα , αν δεν....τότε απλά δεν είσαι ... Time is the enemy !

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

 

 

Δεκτό και συμφωνώ , αλλά

1. Τα google maps συνεχίζουν και υπάρχουν στο iPhone - έστω και σαν web app -

2. To feedback που λες δεν είναι feedback σε φάση στέλνω email με αλλαγές και δεδομένα , αλλά με - live tracking - της συσκευής σου. Ξέρω ακούγεται κάπως , αλλά και η google , έτσι δημιούργησε σιγά σιγά λεπτομέρεια στο mapping της, αλλά επειδή τότε ήταν η πρώτη δεν υπήρχε μετρό σύγκρισης όπως συμβενει τώρα με τα maps του IOS 6.

 

Απλά είναι θέμα χρόνου και πραγματικά πιστεύω ότι θα ικανοποιηθεις από το αποτέλεσμα .

 

Sent from my iPad using Insomnia

 

 

Διάβασα ευχαριστώ ,

Αλλά μην συγκρίνεις ένα active project 1 μέρας με ένα active project 7 ετών όπως είναι το Google Maps! Οπότε ναι συμφωνώ ότι θα έπρεπε να είναι σχετικά accurate από το launch . Αλλά από την άλλη , μη γελιομαστε , θέλει χρόνο ενα τέτοιου είδους project για γίνει αξιόπιστο , και μεταξύ μας.....το ξέρεις ότι θα γίνει !

 

Sent from my iPad using Insomnia

Ως λατρης Apple προιοντων, ναι μπορω να περιμενω κανα 6μηνο max. Παραπανω θεωρειται αποτυχια.

Αν ειναι να βγαλει η Google app με χαρτεδ και ολοι να μπαινουμε απο αυτους, τοτε πως στο καλο θα φτιαχτει;

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το είναι από άλλο πλανήτη, ψάξε το

είναι το στάτους της απλ

το διακυβεύει η ίδια

 

όποιος κρατάει προϊόν απλ είναι κοινωνικά ανώτερος, όλοι οι άλλοι είναι κατώτεροι,φτηνιάριδες κλπ

αυτό διαφημίζει, αυτό ψάχνουν το 80% των αγοραστών

μια θέση στην κοινωνία

 

"πρεσβεύει" μήπως εννοείς αντί για "διακυβεύει" ;

 

Το ακούσαμε και αυτό. Οι χάρτες της TomTom έχουν πρόβλημα. Και εντάξει να έχουν πρόβλημα στην Ελλάδα όπως το 99%, αλλά και στις ΗΠΑ;

 

Apple Maps is the best maps app ever created.

 

όντως αυτό είναι η μεγαλύτερη ανοησία που έχω διαβάσει...

άλλο πράγμα να μην έχεις λεπτομέρεια σε κάποιες χώρες, κι άλλο να εμφανίζει το ένα βουνό σε άλλη ήπειρο..

σίγουρα δεν είναι της tom tom αυτές οι μαλακίες..

 

http://gizmodo.com/ios-6-maps/

Καλό διάβασμα.

Άσχετο αλλά το θέμα εδώ δεν είναι ότι θα βελτιωθούν οι χάρτες με τον καιρό αλλά ότι μια μεγάλη εταιρεία πλασάρει μια υπηρεσία ως σούπερ ντούπερ και είναι μια πατάτα που αν μου πει κάποιος ότι δεν το γνωρίζανε πριν το βγάλουνε στο εμπόριο θα γελάω ώρες. Με λίγα λόγια μπορεί να θεωρείται και κοροϊδία μιας και είναι Key feature στην πώληση του πακέτου συσκευής/λογισμικού καθώς ο χρήστης τώρα θα πρέπει να πληρώσει ή να περιμένει για κάποια αξιόπιστη εφαρμογή καθώς η υπάρχουσα είναι παντελώς αναξιόπιστη και καθιστά την χρήση της αδύνατη με αποτέλεσμα ο πελάτης να χάνει το freature των Maps που μπορεί να είναι υπέρ απαραίτητο για αυτόν.

 

όντως , το failure είναι στο "ψέμα" της παροχής υπηρεσίας χαρτών..

και στο πόσοι θα ζητήσουν refund επειδή δεν τους παρέχονται τα χαρακτηριστικά που αναφέρονται στα διαφημιστικά..

 

Πιθανότατα κανείς, γιατί δεν ξέρω κατά πόσον χρησιμοποιεί κάποιος online χάρτες για την πλοήγηση του στα σοβαρά.

Γενικότερα όλο αυτό το concept είναι αναξιόπιστο , ή αλλιώς το τυράκι για να σε χρεώνουν data transfer..

 

Οπότε και το να αναφέρεις ως key feature ένα τόσο αναξιόπιστο service (γενικά και όχι στην περίπτωση της apple μόνο), για μένα είναι παραπλάνηση ..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

....Aφου ρε παιδιά η Apple τα κάνει όλα λάθος, είναι το 4ο Reich ,έχει άσχετο ψωνισμενο fun base ,τα λειτουργικά της είναι χάλια , το design είναι προβλεπσιμο και γενικά είναι το μεγαλύτερο πρόβλημα σας στον τομέα της πληροφορικής .....γιατί καθεστε και σπαταλατε τόσες ώρες από την ζωή σας να διαβάζετε reviews, blogs και μακροσκελή άρθρα για την κ*λ*εταιρια?? Αφήστε τους αφελείς Apple users να τα σκάνε στην Apple - δεν σας ζητήσανε δανεικά - και εσείς δώστε τα όπου σας κάνει κέφι ! Οι κοινωνικοπολιτικές αναλύσεις τύπου ο Τσιπρας στο Silicon Valley ειναι ότι χειρότερο μπορεί κανείς να διαβάσει σε ένα αξιοπρεπεστατο blog για ενημέρωση τεχνολογίας . Ελεος αδέρφια ! Μην τρελενεστε ! Peace !

 

Sent from my iPad using Insomnia

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ωχ αμάν' date=' να δεις που τα ορκισμένα funboys θα αρχίσουν να κουνάνε χωριά και πόλεις - γιατί δεν μπορεί να κάνει λάθος το iSomething τους :D[/quote']

 

Ολα γίνονται , καλή θέληση να υπάρχει ! Εγώ είμαι αρχιτέκτονας , έχω και κάτι φιλαράκια μηχανικούς και πολεοδομους , οπότε κομπλε !

Να γελάμε παιδιά , να γελάμε και λίγο !

 

Btw δεν είμαι fanboy whatever that means...

είμαι Apple user εδώ και 25 χρόνια ,

και μια χαρά περνάω ! εσείς ??

 

Γιατί σαν πολύ γκρίνια και κράξιμο ακούω !

 

Sent from my iPad using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...