Προς το περιεχόμενο

Η Apple αναγνωρίζει το πρόβλημα με την κάμερα του iPhone5: Το κρατάτε λάθος


martinoff

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δεν σε κατηγόρησα πότε για κάτι και θα το εκτιμούσα να μην το ξανακάνεις κι εσύ. Κρατάμε ένα κόσμιο τόνο εδώ, δεν έχουμε να χωρίσουμε και χωράφια. Αν δεν είσαι ικανός για κάτι τέτοιο πες από τώρα να μην σου ξαναδώσουμε σημασία μιας και τρολάρεις.

1ον. Δεν σε είπα και "παιδεραστή", ούτε καν χαρακτήρισα εσένα τον ίδιο αλλά το ανακριβές πόστ σου!!!

2ον. Μεταφέρεις σε ένα φόρουμ χωρίς καμία διασταύρωση μια εξωφρενική τιμή, η οποία, όμως, εξυπηρετεί τα επιχειρήματά σου... και μετά θίγεσαι όταν μιλάμε για "κιτρινισμό", την ίδια στιγμή που αφήνεις υποννοούμενα για την αντιληπτική μου ικανότητα! Θα σε παρακαλούσα, στο ίδιο ύφος, αν δε μπορείς να εκφέρεις εμπεριστατωμένη άποψη, να μη χαρακτηρίζεις τους συνομιλητές σου, ούτε σε μορφή υποννοούμενου. Γενικότερα, όταν γράφουμε κάτι, να το ψάχνουμε καλύτερα, διαφορετικά να είμαστε έτοιμοι να δεχτούμε την κριτική (και δεν εννοώ κριτική στο πρόσωπό μας αλλά στην άποψη).

 

Ορίστε και οι πληροφορίες σχετικά με την τιμή του iPhone 5 σε σχέση με αυτή του iPhone 4s

http://www.iphonehel.../iphone-5-timi/

http://www.newsbomb....mi-toy-iphone-5

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

1. Το «ανακριβές» ποστ μου προήλθε από το skroutz. Οπότε κάνε καταγγελία στο skroutz και στο κατάστημα που το έχει τόσο. ;)

 

2. http://www.newsbomb.gr/technologia/story/233871/i-timi-toy-iphone-5 σε αυτό που έδωσες: Αν κάνει 400 δολάρια το 5 (δλδ 309, 69€) αλλάζει το θέμα και πάω πάσο και ζητάω και συγνώμη. Για 300€ smartphone αυτά που παρέχει, με τις ατέλειες του, είναι πολύ καλό!! :P

 

3. Η αντιληπτική σου ικανότητα έχει να κάνει και με το κατά πόσο παίζεις με τη νοημοσύνη μας: Ακόμα περιμένω απαντήσεις στις ερωτήσεις μου ;) Θα τις λάβω ποτέ; Ή να απευθυνθώ στην Apple για να μου πούνε ότι ρωτάω με λάθος... στόμα; (-«μα! δεν έχω άλλο στόμα!» -«δεν μας νοιάζει»).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όταν παραδεχτείς ότι η τιμή των 990 ευρώ που μας παρουσίασες εδώ είναι πέρα για πέρα ανακριβής και ανάξια λόγου και ότι απλά σε "βόλεψε", τότε μόνο θα λάβεις απάντηση σε οτιδήποτε άλλο. Το ποιός παίζει με τη νουμοσύνη μας ενώ οι τιμές στην Ευρώπη και όλον τον κόσμο είναι εκεί έξω, νομίζω είναι ξεκάθαρο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παραδέχομαι ότι η τιμή των 990€ είναι ανακριβής αλλά, δηλώνω ειλικρινώς ότι παραπλανήθηκα κοιτώντας πηγή που πίστευα ότι ήταν σωστή.

 

Ώρα για τις απαντήσεις τώρα... :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

1) Για απαντα μας πιο απο τα προβληματα της λιστας ειναι προσωπικο;;;

2) Προσωπικο προβλημα δεν εχω με κανεναν. Αν το παιρνετε προσωπικα ειναι δικο σας προβλημα. Οσον αφορα εμενα τουλαχιστον, σχολιαζω αποψεις και οχι ατομα. Ακομα και η λεξη "προβατο" αφορα πραξη και οχι προσωπικοτητα.

 

Παρακαλω απαντηστε μια φορα σε αυτο που σας ρωτανε!!! Και οχι να θετετε συνεχως καινουργια θεματα για να μην απαντατε και να αποπροσανατολιζετε την συζητηση. Αν κανω λιστα με οσα δεν εχουν απαντηθει θα χρειαστουμε ξεχωριστο νημα για να τα καταγραψουμε.....

 

Προσπαθώ να σου εξηγήσω πως όσα αναφέρεις (τα περισσότερα) είναι μεμονομένα προβλήματα που παρουσιάζονται σε συγκεκριμένους χρήστες με τις ίδιες πιθανότητες που μπορούν να παρουσιαστούν στον καθένα! Είναι σαν να κάνεις search στο google για "iphone problems" και να αρχίσεις να μου τα απαριθμείς ένα ένα σαν γενικότερα προβλήματα σε όλες τις συσκευές! Πάρε μία μία όποια συσκευή θέλεις και γράψε στο google "όνομα_συσκευής problems" και δες τι θα σου βγάλει...

 

Τι να σου απαντήσω λοιπόν?

 

Τα 1,2,3,8 είναι προβλήματα που παρουσιάστηκαν σε μερικούς χρήστες. ΟΚ, so? Στα τόσα μύρια συσκευών θα υπάρχουν και μερικές ελλατωματικές!

 

Το 4 το συζητάμε εδώ!

 

Το 6 (χάρτες) το ξεσκίσαμε στην ανάλυση στο άλλο topic (btw εγώ ακόμη το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα στην Αθήνα, αλλά δεν θες να το πιστέψεις...)

 

 

Το 7 είναι περιορισμός στο LTE chip που χρησιμοποιεί ή κάτι τέτοιο. Δεν το έψαξα, δεν με ενδιαφέρει, δεν αποτελεί πρόβλημα για μένα.

 

Προφανώς θα δεχτείς σαν απάντηση μόνο ο,τι σε βολεύει και όχι ο,τι πιστεύω εγώ, οπότε όλα καλά!

 

B)

 

(επαναλαμβάνομαι για ακόμη μια φορά μιας και πάντα περνάνε ασχολίαστα):

Έχουμε μια συσκευή που για την ώρα σκίζει στις επιδόσεις (benchmarks), έχει μια από τις καλύτερες οθόνες, ένα από τα καλύτερα design, ποιότητα κατασκευής, δυνατό, σταθερό software, άψογη ποιότητα στην αναπαραγωγή μουσικής σαν mp3 player με απλούστατο χειρισμό on the go από το remote των ακουστικών (ούτε αυτό δεν πέτυχαν πολλοί από τους ανταγωνιστές ακόμη), μία από τις καλύτερες κάμερες σε mobile συσκευή, itunes store, music store, πολύ καλό browser ...να συνεχίσω? Έχει νόημα ή θα τα προσπεράσεις απλά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@lexmark

Οκ, τη μωβίλα με την κάμερα δε βλέπω να τη γλιτώνουμε, αλλά, είναι ξεκάθαρο ότι πρόκειται για "αστείο" πρόβλημα, το dpreview συστήνει ανεπιφύλακτα την κάμερα του iPhone 5, την χαρακτηρίζει, μάλιστα, ως μια εξαιρετική κάμερα. Δεν υπάρχει site που να αντιμετωπίζει το θέμα ως κάτι σοβαρό και αποτρεπτικό για την αγορά της συσκευής. Τώρα, αν κάποιος θέλει να δώσει μεγαλύτερη βαρύτητα, αυτό είναι δικό του πρόβλημα.

 

Όσο για το maps, μιλάμε για ένα app, έτσι; Για την Apple ήταν μια επιβεβλημένη κίνηση (αργά ή γρήγορα θα γινόταν, μάλλον συνέβη νωρίτερα απ' ότι θα ήθελε αλλά είναι πια γεγονός). Σε βάθος χρόνου οι χάρτες θα βελτιωθούν, άμεσα φαντάζομαι θα λυθούν με ένα άλλο app, το Google maps, τόσο απλά. Για μένα το πρόβλημα είναι ότι το λειτουργικό δε σε αφήνει να επιλέξεις με ποια εφαρμογή θες να ανοίξεις μια διεύθυνση (ένα τραγούδι κλπ), πρέπει να ανοίξεις πρώτα την εφαρμογή και μετά από εκεί να τρέξεις το αρχείο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καταρχήν, ευχαριστώ.

 

Το θέμα μας δεν είναι κατά πόσο είναι πρόβλημα για κάποιους και καθόλου πρόβλημα για άλλους. Αυτό που λέμε είναι:

 

Μια εταιρία, πολυδιαφημίζει ένα προϊόν της σαν the best, το πουλάει πανάκριβα, είναι από τις top τεχνολογικές εταιρίες. Κι όμως, βρε αδερφέ, πολλά «λαθάκια» για αυτό το super duper wow smartphone... Γιατί; Και κατά πόσο αξίζει να αγοράσεις αυτό και να μην περιμένεις να πάρεις το 5S (<- φανταστικό όνομα σε επόμενο μοντέλο του 5);

 

Και γιατί τέλος πάντων δεν το παραδέχεστε επιτέλους μια και καλή μόνο πρέπει να φτάσουμε στην 11η σελίδα για να γίνει μια όμορφη συζήτηση;

 

Αυτά! :)

 

 

 

Edit:

 

Πάντως ένα έχω να προσθέσω. Το ότι κατάφερα σε μια συζήτηση, να κάνω ένα apple fanboy να κάνει πίσω και να παραδεχτεί, έστω και αυτό το κακό από την μαμά Apple, σίγουρα θα το γράψω στο βιογραφικό μου :P

 

πλακίτσα :D

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσπαθώ να σου εξηγήσω πως όσα αναφέρεις (τα περισσότερα) είναι μεμονομένα προβλήματα που παρουσιάζονται σε συγκεκριμένους χρήστες με τις ίδιες πιθανότητες που μπορούν να παρουσιαστούν στον καθένα! Είναι σαν να κάνεις search στο google για "iphone problems" και να αρχίσεις να μου τα απαριθμείς ένα ένα σαν γενικότερα προβλήματα σε όλες τις συσκευές! Πάρε μία μία όποια συσκευή θέλεις και γράψε στο google "όνομα_συσκευής problems" και δες τι θα σου βγάλει...

 

Τι να σου απαντήσω λοιπόν?

 

Τα 1,2,3,8 είναι προβλήματα που παρουσιάστηκαν σε μερικούς χρήστες. ΟΚ, so? Στα τόσα μύρια συσκευών θα υπάρχουν και μερικές ελλατωματικές!

 

Το 4 το συζητάμε εδώ!

 

Το 6 (χάρτες) το ξεσκίσαμε στην ανάλυση στο άλλο topic (btw εγώ ακόμη το χρησιμοποιώ χωρίς κανένα πρόβλημα στην Αθήνα, αλλά δεν θες να το πιστέψεις...)

 

 

Το 7 είναι περιορισμός στο LTE chip που χρησιμοποιεί ή κάτι τέτοιο. Δεν το έψαξα, δεν με ενδιαφέρει, δεν αποτελεί πρόβλημα για μένα.

 

Προφανώς θα δεχτείς σαν απάντηση μόνο ο,τι σε βολεύει και όχι ο,τι πιστεύω εγώ, οπότε όλα καλά!

 

B)

 

Μαλιστα και σε αυτα που ηταν σε ορισμενους χρηστες το ειπα ναι ή οχι;;;; Επισης ποσταρα και τις πηγες για να μπορει να διαβασει καποιος,

Επισης για τα 2 (Wi-fi /WPA2) και 3 (Ξεφτυσμα χρωματος ειδικα στο μαυρο) υπαρχουν πολλες αναφορες για να θεωρηθουν μεμονομενα περιστατικα.

 

Η ουσια ειναι οτι επιτρεπεται μια συσκευη που πλησιαζει τα 700 euro (το πιο φτηνο μοντελο) να παρουσιαζει τετοια ελλατωματα;;;

Και δεν αφορα μονο την apple αυτο αλλα οποιαδηποτε εταιρια πουλαει κατι τοσο ακριβα και το αποκαλει The next big Thing (σ.σ. Samsung).

Αν επαιρνα ενα κινητο με 200 ευρω δεν θα ειχα τις ιδιες απαιτησεις με το Galaxy S3 ή το iPhone 5....

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι λογικό τέτοιου είδους "κινητά" να έχουν τέτοια προβληματάκια. Κατά 99.9 % οι μηχανικοί τα ξέρουν. Απλά δεν υπάρχει λόγο να τα διορθώσουν στην πρώτη παρτίδα.

 

Είναι ηλίθιο να κράζεις τόσο μια εταιρία. Είναι ηλίθιο να υποστηρίζεις τόσο πολύ μια εταιρία.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ενώ εδώ όλος ο κόσμος μιλάει γι'αυτό ε; Έβγαλε ένας τύπος πρόβλημα, είναι δεδομένο ότι ΟΛΑ τα iPhone έχουν πρόβλημα. Μάλιστα... :)

 

 

Αν μη τι άλλο, βλέπω ότι βγάζεις σίγουρα συμπεράσματα. Το "σαφώς" από πού προκύπτει, εκτός από την αχαλίνωτη φαντασία;

 

 

Αλήθεια, τι σχέση έχει το thenextweb.com με το dpreview.com που σε παραπέμπει ο billdanos; Καμία! :)

 

Όσο για τον συγκεκριμένο αρθρογράφο, έπεσες διάνα: Γράφει για την Apple άρα είναι fanboy ή "τουλάχιστον λάτρης της apple".

Προφανώς για σένα δεν έχει σημασία ότι είναι ο Apple editor του site. Ίσως ο Apple editor να πρέπει να γράφει για τη Sony, κατά τη γνώμη σου...

Γιατί δεν στέλνεις στο thenextweb.com τα τρομερά συμπεράσματά σου να τον απολύσουν αφού υπέπεσε σε τέτοιο τρομερό "αδίκημα";

 

Για το άρθρο του dpreview.com όμως τσιμουδιά ε; Ίσως είναι κι αυτοί άσχετοι από φωτογραφίες...

 

 

Δηλαδή, κατά τη γνώμη σου, όταν τραβάς φωτογραφία με ΚΟΝΤΡΑ τον ήλιο, δεν είναι συνηθισμένο το μωβ χρώμα;

Αλήθεια αυτή η "μικρή έκταση" που εμφανίζεται, πόσο μικρή είναι; Γιατί δεν μας λες κανά ποσοστό;

Κι εκείνο το 40%-70% από πού προκύπτει; Έχεις κάνει καμία μέτρηση ή απλώς γράφεις ό,τι νούμερα επιθυμείς; Αλήθεια, καταλαβαίνεις ότι το 40%-70% έχουν τρομερή απόκλιση; Τελικά τι είναι; 40% ή 70%;

 

 

 

Με λίγα λόγια είναι η συνηθισμένη αντίδραση φακών όταν τραβάνε φωτογραφία κόντρα στον ήλιο. Ο αρθρογράφος στο dpreview.com το λέει (εκτός αν είναι κι αυτός άσχετος...).

Αν θες, διάβασέ το κι εσύ:

 

"The so-called 'purple haze' issue is most obvious when the adjacent area to the flare is quite dark, which is a scenario that is actually quite common in low light situations where you may have a single bright lamp in an otherwise dark room. It can also be triggered by shooting towords the sun, or with any particularly bright light source at or just beyond the edge of the frame. So what's causing it? Here are some of the various explanations we've seen bandied around online."

 

Καλό διάβασμα και καιρός να μάθουμε να διαβάζουμε πέντε πράγματα χωρίς οπαδισμούς και φανατισμούς. ;)

 

 

"εκτός από την αχαλίνωτη φαντασία;"

 

"Γιατί δεν στέλνεις στο thenextweb.com τα τρομερά συμπεράσματά σου να τον απολύσουν αφού υπέπεσε σε τέτοιο τρομερό "αδίκημα";"

 

"Έχεις κάνει καμία μέτρηση ή απλώς γράφεις ό,τι νούμερα επιθυμείς; Αλήθεια, καταλαβαίνεις ότι το 40%-70% έχουν τρομερή απόκλιση; Τελικά τι είναι; 40% ή 70%;"

 

"Καλό διάβασμα και καιρός να μάθουμε να διαβάζουμε πέντε πράγματα χωρίς οπαδισμούς και φανατισμούς."

 

Εκτος του οτι τα επιχειρηματα σου ειναι λεπτα, ο τροπος που μιλας το καθιστα μην ενδιαφερον να συνεχισω το διαλογο μαζι σου. Εγω παιδιαρισματα του τυπου προσωπικων προσβολων τα θεωρω υστατη λυση στην ελλειψη επιχειρηματων. Την τελευταια φραση σου που παρεθεσα απο πανω στην επιστρεφω, φιλικα! Καλημερα!

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

Μαλιστα και σε αυτα που ηταν σε ορισμενους χρηστες το ειπα ναι ή οχι;;;; Επισης ποσταρα και τις πηγες για να μπορει να διαβασει καποιος,

Επισης για τα 2 (Wi-fi /WPA2) και 3 (Ξεφτυσμα χρωματος ειδικα στο μαυρο) υπαρχουν πολλες αναφορες για να θεωρηθουν μεμονομενα περιστατικα.

 

Η ουσια ειναι οτι επιτρεπεται μια συσκευη που πλησιαζει τα 700 euro (το πιο φτηνο μοντελο) να παρουσιαζει τετοια ελλατωματα;;;

Και δεν αφορα μονο την apple αυτο αλλα οποιαδηποτε εταιρια πουλαει κατι τοσο ακριβα και το αποκαλει The next big Thing (σ.σ. Samsung).

Αν επαιρνα ενα κινητο με 200 ευρω δεν θα ειχα τις ιδιες απαιτησεις με το Galaxy S3 ή το iPhone 5....

 

Και σου ξαναλέω: μπορώ να γράψω τα ίδια για οποιαδήποτε συσκευή θέλεις, βάζοντας από κάτω και τις αντίστοιχες πηγές!

Επίσης τι θα πει "υπάρχουν πολλές αναφορές"? Πόσες δηλαδή που να ενοχοποιούν όλες τις συσκευές? Στα 5.000.000+ συσκευές, τι αριθμός προβληματικών συσκευών θα σου φαινόταν φυσιολογικός (εννοώ με πρόβλημα από το εργοστάσιο κατά τη διαδικασία παραγωγής/συσκευασίας/μεταφοράς)?

 

Μιλάμε για προβλήματα wifi που εξαρτώνται με τη σειρά τους από τις συνθήκες για κάθε χρήση (μοντέλο router, ασφάλεια, settings και 1002) και αντίστοιχα προβλήματα στο χρώμα σε μερικές συσκευές από την αρχή με το που ανοίχτηκαν, που απλά τις επιστρέφεις!

 

Αλλά μην πας μακρυά, δες τις πωλήσεις! Αν τα "ελλατώματα" αυτά ήταν γενικευμένα δεν θα έσκαγε κανείς 700 ευρώ για να το πάρει! Και τέλος όπως βλέπεις όλα τα τελευταία smartphones που θεωρούνται "ναυαρχίδες" από 700 και πάνω ξεκινάνε!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και σου ξαναλέω: μπορώ να γράψω τα ίδια για οποιαδήποτε συσκευή θέλεις, βάζοντας από κάτω και τις αντίστοιχες πηγές!

Επίσης τι θα πει "υπάρχουν πολλές αναφορές"? Πόσες δηλαδή που να ενοχοποιούν όλες τις συσκευές? Στα 5.000.000+ συσκευές, τι αριθμός προβληματικών συσκευών θα σου φαινόταν φυσιολογικός (εννοώ με πρόβλημα από το εργοστάσιο κατά τη διαδικασία παραγωγής/συσκευασίας/μεταφοράς)?

 

Μιλάμε για προβλήματα wifi που εξαρτώνται με τη σειρά τους από τις συνθήκες για κάθε χρήση (μοντέλο router, ασφάλεια, settings και 1002) και αντίστοιχα προβλήματα στο χρώμα σε μερικές συσκευές από την αρχή με το που ανοίχτηκαν, που απλά τις επιστρέφεις!

 

Αλλά μην πας μακρυά, δες τις πωλήσεις! Αν τα "ελλατώματα" αυτά ήταν γενικευμένα δεν θα έσκαγε κανείς 700 ευρώ για να το πάρει! Και τέλος όπως βλέπεις όλα τα τελευταία smartphones που θεωρούνται "ναυαρχίδες" από 700 και πάνω ξεκινάνε!

 

Παλι το ιδιο "η κατσικα του διπλανου"!!! Ωραια εγω εχω Galaxy S2 βρες μου τα προβληματα του και ανεφερε ποια ειναι σε ολες τις συσκευες και ποια σε καποιες. Σιγουρα θα υπαρχουν αλλα δεν θα με πειραξει....

Για την ιστορια οπως εχω ξαναπει ουτε με την Samsung ειμαι ευχαριστημενος.

Δεν λεω ομως αφου και το iPhone 5 εχει προβληματα ειμαι μια χαρα......

Αυτη ειναι η διαφορα μας......

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

 

 

Παλι το ιδιο "η κατσικα του διπλανου"!!! Ωραια εγω εχω Galaxy S2 βρες μου τα προβληματα του και ανεφερε ποια ειναι σε ολες τις συσκευες και ποια σε καποιες. Σιγουρα θα υπαρχουν αλλα δεν θα με πειραξει....

Για την ιστορια οπως εχω ξαναπει ουτε με την Samsung ειμαι ευχαριστημενος.

Δεν λεω ομως αφου και το iPhone 5 εχει προβληματα ειμαι μια χαρα......

Αυτη ειναι η διαφορα μας......

 

Η διαφορα μας ειναι πως δεν καταλαβαίνεις τι σου λέω γιατι δεν δέχεσαι τίποτα που να περιεχει τη λέξη apple και να είνα ταυτόχρονα και θετικό! Εχω αναφέρει πολλές φορές πράγματα που με ενοχλούν στην apple, αλλά δεν λέω πως "αφου ΚΑΠΟΙΟΣ είχε πρόβλημα με το iphone του, θα το έχουν όλοι άρα και γω"!

Δεν μπορω να στο πω πιο απλά...

 

https://www.google.gr/search?q=galaxy+s2+problems&ie=UTF-8&oe=UTF-8&hl=en&client=safari

:P

 

Ps δεν με ενδιαφέρει η κατσίκα του γείτονα, παρά μονο να είναι καλά η δική μου και να είμαι ευχαριστημένος. Και απο τη στιγμή που είμαι συνολικα, δεν με ενδιαφέρει αν οι κατσίκες των άλλων είναι άρρωστες! Αν μπορώ ομως θα βοηθήσω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...