Προς το περιεχόμενο

ΕΛΤΑ, έχετε πρόβλημα τώρα τελευταία ?


android7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και μετα αν κλεισουν να σε δω να στελνεις με courier στο εξωτερικο. Για εγχωρια αποστολη μια χαρα τα courier αλλα για εξω ουτε καν,

Ναι καλά με τέτοιες υπηρεσίες & πολύ υψηλές είναι οι τιμές των ελτα για έξω.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 306
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Η αλήθεια είναι πως τα ΕΛΤΑ στέλνουν την αλληλογραφία στο εξωτερικό αρκετά γρήγορα. Μάλιστα μια φορά που πούλησα σε ebay και έστειλα στη Σουηδία, είπα στον αγοραστή να περιμένει να παραλάβει σε περίπου 2 βδομάδες (αναλογιζόμενος τη δική μου εμπειρία). Η έκπληξη ήρθε όταν μου είπε πως έλαβε μέσα σε 5 εργάσιμες!

 

Μάλλον οι ταχυδρόμοι και τα καταστήματα είναι που κάνουν χάλια δουλειά. Την Τρίτη παρέλαβα δέμα που είχε αποσταλεί από Δράμα στις 27/02 και είχε κλείσει στο τοπικό μου κέντρο στις 03/03 (Καθαρά Δευτέρα!) και η ειδοποίηση ήρθε αυτή τη Δευτέρα, μια εβδομάδα αργότερα.

Από όσο έχω καταλάβει, ο ταχυδρόμος βαριέται να ανεβάζει την αλληλογραφία κάθε μέρα και αποφασίζει να τα "αραιώσει".

 

Πραγματικά ταχύτατες οι παραδόσεις από την ACS των συστημένων από Royal Mail. Δεματάκι 1,5 κιλού ήρθε από Σκωτία σε 5 εργάσιμες.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Υπαρχει κανεις εδω που να εχει κανει γραπτη δηλωση στα ελτα, να μην του παραδιδουν δέματα σπίτι του, αλλά να του πηγαινουν πάντα, μόνο ειδοποιητήρια;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Απο τη μια, θελω να μου το φερνουν στο σπιτι οτι ειναι για μενα.

Απο την αλλη, τι γραμματοκιβωτιο να παρω για να χωρανε ολα μεσα? (αλλα να μην μπορει να βαλει κι ο κλεφτης το χερι του να κλεψει?)

Αν ειναι ομως παρατανε τα δεματα οπως να ναι(οπως η ανωτερω φωτο), καλυτερα να αφηνουν ειδοποιητηριο, και να μπαινω μετα στην ταλαιπωρια να τα ζητησω απο τα ελτα. Και δεν θα ειχα προβλημα να το κανω, αλλα με ωραριο κοινου 7-2, αφου δουλευω σε αλλη περιοχη, δεν μπορω να το κανω. Οποτε, πως το λυνω το θεμα;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκ κωλοφαρδίας!Βγήκα 08:10 για να πάω βόλτα τον σκύλο,γυρισα 09:00 μπάμ.Δέν ήταν κάτι ιδιαίτερα ακριβό,μια RGB λεντοταινία με το τροφοδοτικό και χειριστήριο (κανα 20 ευρώ βαριά).

Απλά προβληματίζομαι γιατί όταν κάνω παραγγελία υαλοκαθαριστήρες,royal air mail απλή αποστολή,μου αφήνουν σημείωμα και τώρα ο πάπαρος προσπάθησε να χωρέσει πακέτο πάχους 15cm σε σχισμή με το μισό μέγεθος!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Βισματώνεις κάποιον δικό σου να πάει να παραλάβει με την ταυτότητα σου.

 

Ή αν υπάρχει κάποιος στην οικοδομή εμπιστοσύνης που συνήθως δεν λείπει αυτές τις ώρες + που έχει την διάθεση μια στις τόσες να εξυπηρετήσει, λες τον ταχυδρόμο τα μεγάλα να τα αφήνει σε αυτόν ή το λιγότερο όταν βλέπει κατι δικό σου χύμα να το παίρνει. Αν δεν υπάρχει στην οικοδομή, περνάς στον -προυπόθεση, έμπιστο- ψιλικατζή της γειτονιάς που αν θέλει να συνεχίσεις να είσαι πελάτης, να βοηθήσει μια στις τόσες με τον αντίστοιχο τρόπο. Γενικά, όποιος σου κάτσει, βισματώνεις =P

 

Ή αν είσαι σε γραφείο και δεν υπάρχει -το οποιοδήποτε- θέμα, αυτά που ξέρεις ότι λόγω μεγέθους θα αφήσουν σίγουρα ειδοποίηση, τα παραγγέλνεις στη διευθυνση του γραφείου κι οπότε πας πουρνό-πουρνό πριν τη δουλειά στο κατάστημα της περιοχής. Ακόμη και για τα ντεμί δέματα που παίζει να στα αφήσουν όπως το αποπάνω, τα βλέπεις και τα παίρνεις άμεσα αφού θα είσαι εκεί και δεν ανησυχείς ότι μέχρι να γυρίσεις σπίτι κάποιος θα το βουτήξει.

 

Και προφανώς ότι μπορεί να παραδοθεί με κούριερ σου λύνει γενικώς τα χέρια και δεν βισματώνεις και κανέναν.

 

Κουτί να χωράει όλα/τα αρκετά μεγάλα και να μην χωράει χέρι δεν νομίζω πως παίζει, εδώ στα κλασσικά και ψιλοχωράει. Εκτός αν είναι φάση χρηματοκιβώτιο με κωδικό (παίζουν άραγες τέτοια; κι αν παίζουν πόσο θα κάνουν κι αν αξίζει...) που θα δώσεις και στον ταχυδρόμο. Η' αν υπάρχει σημείο να αφήνεις το κλειδάκι να το ξέρει μόνο αυτός και να στα αφήνει μέσα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχει ψαξει κανεις τη δυνατοτητα να γινονται οι παραγγελιες μεσω courier?

Πως το ελεγχεις ομως αυτο?

Κυριως παραγγελνω απο ebay και amazon.

Πως να τους πω 'αποκλειστε τα ελτα' και δωστε μου εναλλακτικη ταχυδρομηση;

Βλεπουμε οτι στελνουν ελλαδα, αλλα τωρα το πως θα φτασει σε εμας, δεν ξερω αν μπορω να το δω εκ των προτερων.

Πχ το ιδιο το αμαζον, αλλοτε μου στελνει με ελτα, αλλοτε με courier, για ισης αξιας και ογκου αντικειμενα. Οτι να ναι.

Ποσο με βολευει με courier! Παω το απογευματακι στην courier και με ανεση παραλαμβανω.

 

Φυσικα μπορει οικονομικα να μη συμφερει ο αποκλεισμος των ελτα , αλλα θα το εξεταζα αν μπορουσα να επιλεξω.

Υπαρχει τετοιος τροπος και πως;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ο μόνος τρόπος είναι επικοινωνία μαζί τους και σχετικό ερώτημα, αν γίνεται επιλεκτικά να τους ενημερώνεις για την εκάστοτε παραγγελία (δεν υπάρχει λογος για όλες/για τα μικρά, αν είναι να φας έξτρα τσεκούρι στα P&P) που θέλεις να σου σταλεί με κούριερ. Στο παρόν σύστημα δεν έχουν κάτι για εκ των προτέρων επιλογή, αλλά ίσως να είναι δεκτικοί τουλάχιστον για τέτοιου είδους εκάστοτε συνεννόηση. Οπότε στειλτους ένα σχετικό μέιλ και βλέπεις τι θα σου πούνε.

Επεξ/σία από scullyist
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ελληνικά ταχυδρομεία 2014...

 

gammakappaalpharhoalphanutau3AF0_zps93ca

 

Κανε το κοπο και στειλει την φωτογραφια στα κεντρικα. Και σε 2-3 σελιδες κοινωνικου περιεχομενου. Ειναι απιστευτο πως εν ετη 2014 υπαρχουν ακομα τοσοι πολλοι αχρηστοι δημοσιοι υπαλληλοι αναμεσα μας!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν δεν υπήρχε το κιβώτιο πολύ πιθανόν να το έβλεπε πεταμένο κάτω.

προφανώς και δεν ήθελε να το βάλει μέσα ο ταχυδρόμος αλλά να το στερεώσει κάπου.

 

υπάρχουν και χειρότερα. εμένα ένα πακέτο το πέταξε πάνω από τα κάγκελα μέσα στην αυλή.

πάλι καλά που το πακέτο δεν ήταν ευαίσθητο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Ερχεται την περασμένη Τρίτη ειδοποίηση για δυο ΑΠΛΑ δέματα απο Κίνα, τους παίρνω καπάκι τηλέφωνο να πάω να τα παραλάβω αυθημερόν μιας και μετα θα έλειπα σε ταξίδι για 4-5 μέρες και μου λένε έχουμε 100 δέματα, δε προλαβαίνουμε να τα ξεχωρίσουμε-απο αύριο.

 

Πάω την Δευτέρα πλέον και τα δέματα δεν υπάρχουν. Εξαφανισμένα και μη καταχωρημένα στο βιβλίο.

 

Αναφέρεται το θέμα στο διευθυντή και λέγεται μεταξύ άλλων- "πάλι;"...

 

Προφανώς κάποιος απο μέσα τα "εξαφανισε"... Η ερώτηση μου είναι η εξής: τι προβλέπει ο νόμος για την κλοπή αλληλογραφίας; Φίλος φοιτητής νομικής μου είπε ότι αναλαμβάνει εισαγγελέας αυτεπαγγέλτως με καταγγελία μου, ισχύει ή να γίνει ταχυδρομος;

 

Πως θα ξέρω εγω ποιανού δέματα ήταν να πω να μου τα ξανά στείλει τώρα..;

 

Τι μπορω να τους κάνω νομικά;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ερχεται την περασμένη Τρίτη ειδοποίηση για δυο ΑΠΛΑ δέματα απο Κίνα, τους παίρνω καπάκι τηλέφωνο να πάω να τα παραλάβω αυθημερόν μιας και μετα θα έλειπα σε ταξίδι για 4-5 μέρες και μου λένε έχουμε 100 δέματα, δε προλαβαίνουμε να τα ξεχωρίσουμε-απο αύριο.

 

Πάω την Δευτέρα πλέον και τα δέματα δεν υπάρχουν. Εξαφανισμένα και μη καταχωρημένα στο βιβλίο.

 

Αναφέρεται το θέμα στο διευθυντή και λέγεται μεταξύ άλλων- "πάλι;"...

 

Προφανώς κάποιος απο μέσα τα "εξαφανισε"... Η ερώτηση μου είναι η εξής: τι προβλέπει ο νόμος για την κλοπή αλληλογραφίας; Φίλος φοιτητής νομικής μου είπε ότι αναλαμβάνει εισαγγελέας αυτεπαγγέλτως με καταγγελία μου, ισχύει ή να γίνει ταχυδρομος;

 

Πως θα ξέρω εγω ποιανού δέματα ήταν να πω να μου τα ξανά στείλει τώρα..;

 

Τι μπορω να τους κάνω νομικά;

 

Ελεος πλεον με τους κλεφτες.

 

Μακαρι να βγαλεις ακρη, και ας ειναι απλα δεματακια αλλα για το γαμωτο.

 

Δεν γινεται εν ετη 2014 και να κλεβουν απο τον κοσμακι δεματα - γραμματα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...