Προς το περιεχόμενο

Euro Truck Simulator 2


olympiakosgate7

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω λιώσει το πρώτο παιχνίδι πριν αρκετά χρόνια. Εχει και multi-player νομιζω; αν ναι εκει τι κάνεις;

 

Το multiplayer δεν υποστηρίζεται επίσημα από το παιχνίδι, είναι περισσότερο άλλο ένα (τρόπον τινά) ανεξάρτητο mod. Περισσότερα εδώ.

 

Δεν έχω ασχοληθεί ιδιαίτερα και δεν είμαι βέβαιος ότι αξίζει τον κόπο. Ένα από τα μεγάλα προβλήματα του virtual world είναι πως παίζεται μόνο με τους μαμήσιους χάρτες του παιχνιδιού και δεν υποστηρίζει Trucksim maps (TSM), Promods maps κλπ (οι οποίοι δίνουν άλλη διάσταση αφού επεκτείνουν κατά πολύ τις διαθέσιμες τοποθεσίες, προσθέτουν την Ελλάδα κλπ)..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+ το λαγκαρισμα το οποιο ειναι επικο !!!!

 

μπαινοντας - βγαινοντας απο την πολη, ενδεχεται να φας τρελο πεναλτι ή ακομη κ να στουκαρεις το εμπορευμα...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Επειδή έχω αρχίσει να το σκέφτομαι να γίνω νταλικέρης να ρωτήσω: οι χάρτες του παιχνιδιού τόσο εντός των πόλεων όσο και εκτός είναι ρεαλιστικοί; Αν περάσω μέσα από την Αθήνα πχ θα δω την Ακρόπολη,την οδό Σκουφά κτλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα,

 

Επειδή έχω αρχίσει να το σκέφτομαι να γίνω νταλικέρης να ρωτήσω: οι χάρτες του παιχνιδιού τόσο εντός των πόλεων όσο και εκτός είναι ρεαλιστικοί; Αν περάσω μέσα από την Αθήνα πχ θα δω την Ακρόπολη,την οδό Σκουφά κτλ;

 

Οχι, ουτε καν.

 

Οι επισημοι χαρτες, την Ελλαδα δεν την εχουν αλλα αν την ειχαν η αθηνα θα ηταν μια μικρη πολη με 10 δρομους το πολυ η οποια δεν θα διεφερε σε πολυ απο το παρισι. Σχεδον ιδιες ειναι ολες οι πολεις, πιο μεγαλες, πιο μικρες αλλα ιδιες. 

Επεξ/σία από gavros10
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Επειδή έχω αρχίσει να το σκέφτομαι να γίνω νταλικέρης να ρωτήσω: οι χάρτες του παιχνιδιού τόσο εντός των πόλεων όσο και εκτός είναι ρεαλιστικοί; Αν περάσω μέσα από την Αθήνα πχ θα δω την Ακρόπολη,την οδό Σκουφά κτλ;

Οι χαρτες είναι μια "απεικόνιση" των διαφόρων περιοχών, και όχι ρεαλιστικοί.
Μπορεί σε καμιά 20-30 χρόνια, οι game-devs να έχουν το ελεύθερο να  χρησιμοποιουν χάρτες παρμένους ακριβώς από το google-earth....αλλα μεχρι να γίνει αυτό, θα περάσει καιρος απ'οτι φαίνεται. 
Μακάρι να το βλέπαμε τώρα αυτό...αλλα δυστυχως.
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι, μην περιμένεις να δεις τέτοια ρεαλιστικά στοιχεία στο παιχνίδι. Ούτως ή άλλως σχεδόν όλο το χρόνο σου τον περνάς στις εθνικές και στις επαρχιακές οδούς. Ακόμα και οι κανονικοί χάρτες του παιχνιδιού (χωρίς map mods) απέχουν πολύ από το να χαρακτηριστούν πιστές απεικονίσεις.

 

Σου προτείνω να ρίξεις καμια ματιά σε youtube videos, να δεις τι περίπου μπορείς να περιμένεις. Στο (αγαπημένο μου) Trucksim maps ή TSM, οι περισσότερες πόλεις είναι συνήθως πανομοιότυπες μεταξύ τους. Στο Promods mod είναι καλύτερη η κατάσταση, αλλά αν δεν κάνω λάθος έχει λιγότερες τοποθεσίες.

 

Ας ελπίσουμε να γίνει συντομότερα από 20-30 χρόνια :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έλα, πάρτο αλλιώς, δικός μας είναι ο κύριος:

 

 

(άσχετα αν εγώ μετά την τέταρτη μανούβρα βαριέμαι και τα παίρνω όλα σβάρνα για να ξεμπερδεύω)

 

Καλή χρονιά!

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Βλέπω φρέσκο πράμα, American Truck Simulator, διαφορετικό περιτύλιγμα, παρόμοια ουσία. Αν κρίνω από τα διάφορα βίντεο, εκ πρώτης άποψης δεν φαίνεται άσχημο (έστω και χωρίς mods).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δοκίμασα. Λίγο βελτιωμένα γραφικά, μικρός σχετικά χάρτης και μόλις 2 φορτηγά. Η οδήγηση εκ πρώτης όψεως δεν μου έκανε τρομερή διαφορά. Έχουν δυσκολέψει το parking κατά πολύ. Αυτά με μια πρώτη ματιά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμα και το ETS2 στα τελευταία πριν το αφήσω, το έπαιζα με Peterbuilt φορτηγά από mods,(είχαν γινει τα αγαπημένα μου) οπότε το είχα κάνει λίγο American Trucker...lol

 

Τώρα για το ATS απ'ότι διάβασα ξεκινάει με 2 πολιτείες, αλλα στην πορεία θα προθέτουν και άλλες με DLC, που θα τα πληρώνεις. 

Πιστεύω θα προστεθουν και περισσότερα φορτηγα φυσικά.
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα. ¨Έχω αυθεντικό το eurotruck simulator και μέσα από το παιχνίδι κάνω lo-in στο word of trucks αλλά έχω πρόβλημα με το κόφτη. Συγκεκριμένα αν δεν κάνω log-in στο word of trucks μπορώ να ενεργοποιώ και να απενεργοποιώ τον κόφτη μέσα από τις ρυθμίσεις του παιχνιδιού αλλά μόλις κάνω στο word of trucks log-in τότε η επιλογή για τον κόφτη γίνεται ανενεργή και δεν μπορώ να την επιλέξω ή όχι με αποτέλεσμα το φορτηγό να μην πηγαίνει πάνω από 90km. Υπάρχει καμιά λύση;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Κατέβασα το ντέμο. Ο χειρισμός με δυσκόλεψε λίγο (χωρίς τιμονιέρα έπαιξα γαρ), και τα γραφικά δείχνουν πολύ την ηλικία τους.

Η πρώτη κούρσα μου όμως, στο τουτόριαλ καλά πήγε. Το ίδιο και η δεύτερη.

 

Στη τρίτη όμως άκου να δεις τι έπαθα:

Ξεχάστηκα για μια στιγμή αλλά αυτή ακριβώς τη στιγμή δεν έπρεπε! Έβλεπα το δρόμο μπροστά ευθεία και δε κοίταξα το gps και έτσι έχασα μια στροφή!  :fear:

Για να μη βγω στου διαόλου τη μάνα, αποφάσισα να κάνω 180' στροφή (το ξέρω καρακάφρικο) για να γυρίσω και να μπω μέσα.

Πάω να κάνω όπισθεν λοιπόν για τις 180', και τι παθαίνω ? 

Μου δίπλωσε η νταλίκα!  :shock:

Ξεχάστηκα και... νόμιζα θα λειτουργούσε σαν κανονικό αμάξι, πως θα είχε κίνηση και το.. φορτίο. Δεν είχε όμως και πήγε όπισθεν μόνο ο τράκτορας, και έτσι δίπλωσε η νταλίκα πάνω στην εθνική οδό και την έκλεισε όλη! (δεν είχε και πολλές λωρίδες) και εγκλωβίστικα και ύστερα δε μπορούσε να πάω ούτε μπρος ούτε πίσω!  :fear:

Το κλεισα εκεί.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...