Προς το περιεχόμενο

Windows 8: Τέσσερα εκατομμύρια αναβαθμίσεις σε 3 ημέρες


Hal9000

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Το μονο αρνητικο για μενα ειναι το οτι δεν υπάρχει start και δεν καταλαβαινω το λογο οκ βαλε το metro αλλα ασε και το start για μενα που τρεχω πολα προγράμματα .ελεος δηλαδη αυτη η εναλαγη desktop metro για να ανοίγω κάθε φορά κάποιο πρόγραμμα είναι πολύ κουραστική.

οκ τα κουτάκια καλα είναι για παιχνίδι άντε και για να βλέπεις τον καιρο και να μπαίνεις facebook αλλα για μένα που δεν χρησιμοποιώ τον υπολογιστή για διασκέδαση άλλα για επαγγελματικό εργαλείο είναι τελείως άβολο.

Το οτι θα χρησιμοποιούσα συντομεύσεις πληκτρολογίου για να κλείσω τον υπολογιστή δεν θα το πίστευα ποτε.

Πάλι καλά που υπάρχουν προγράμματα που το επαναφέρουν πχ start is back αν ξέρετε κανα καλύτερο πείτε μου...

Κατα τα άλλα είναι πιο γρήγορα και λιγότερο απαιτητικά από τα 7αρια έχουν πολύ εύχρηστο task manager, έχουν μέχρι και ενσωματωμένο εικονικό drive άλλα αυτό το metro στο λαιμό μου κάθεται

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για να δείτε τις ανοικτές εφαρμογές στο metro ui, πάνω αριστερά είτε κάτω αριστερά στο mouse pointer και μετά κίνηση πάνω ή κάτω (ανάλογα).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προσωπικά, θεωρώ την είδηση του νήματος, για 4 μύρια αναβαθμίσεις, ΘΛΙΒΕΡΗ, λυπητερή, και.... απαισιόδοξη για το μέλλον μας...!

 

Αντί ο κόσμος να δώσει την απάντηση του για τα Windows 8, αντί να αντιταχθεί στο πάντρεμα desktop/mobile πλατφόρμας με το έτσι θέλω, να φωνάξει με την δυσχρηστία, την ασχήμια και τον εμετό που ακούει στο όνομα metro (εντάξει το ξέρω δεν λέγεται πια metro) επιβραβεύει την Microsoft να κατσικωθεί περισσότερο, και να κάνει τα ίδια με τα Windows 9...

 

Θλιβερότατη είδηση, και έχουμε ότι μας αξίζει... Μπορεί το metro να ταιριάζει με smartphones, tablets, netbooks, αλλά στο desktop είναι εμετός, γιατί δεν υπάρχουν οι ίδιες ανάγκες και γνωρίσματα....

 

Καλά να πάθουμε, και καλά να μας κάνει στο μέλλον...

 

 

Πολυ βαρυς χαρακτηρισμος "εμετος" προφανως και δεν εχεις μια αισθητικη αντιληψη και πως αυτο μπορει να εφαρμοστει το μετρο,παντως τωρα τελευταια η ms ξεκινησε μια μοδα που πολλοι ακολουθουν και θα ακολουθησουν πολλοι περισσοτεροι οσοι εχουν ματια βλεπουν οι αλλοι ας εθελοτυφλουν. Επισης αυτο που λες για ισχυρη απαντηση στην ms το θεωρω τερμα ατοπο και απαντηση τουλαχιστον εφηβου θεωρησε ως δεδομενο οτι σαν εταιρια εκανε μεγαλη ερευνα γυρω απο αυτο θεμα το πως θα παντρεψει το desktop με το μετρο κ θα τα ενοποιησει ωστε να δουλευουν σωστα και δεν εβγαλε στην τυχη ενα λειτουργικο που θελει να πετυχει οποτε το σχολιο σου ειναι απο πολλες αποψεις ακυρο διοτι δεν εχει βαση να θεωρεις μια καινουργια ιδεα τελειως διαφορετικη εμετικη, οταν φανταζομαι οτι δεν ασχοληθηκες και καθολου για να δεις ποσο απλο σε λειτουργικοτητα ειναι το μετρο πιστευω οτι κραζεις μονο για να κραξεις και επειδη εχει ταμπελα microsoft,και επειδη δεν ενδιαφερεσε να μαθεις καινουργια πραγματα δικαιωμα σου και μαγκια σου αλλα ατοπο καταρχην για εμενα που εχω τελειως διαφορετικη αποψη απο εσενα και μετα απο πεντε μερες χρησης καταλαβα οτι τα win 8 παιζει να ειναι το ποιο ωριμο λειτουργικο απο αποψης χρησης και απλοτητας μετα απο αυτες τις μερες αντιληφθηκα οτι η εναρξη σαν κουμπι δεν χρειαζετε πουθενα

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Τελείωσες....; :P

 

Δεν χρειαζόταν ξέρεις το spoiler :P

 

-----

 

α. Ναι εμετός, σχεδιαστικά, χρηστικά, λειτουργικά, αισθητικά. Δικαίωμα μου είναι να εκφέρω την προσωπική μου άποψη, ακόμα και αν δεν σου αρέσει :)

 

β. Και επειδή η M$, μια πολυεθνική ΜΟΝΟΠΩΛΙΑΚΗ εταιρεία ξεκίνησε μια "μόδα" του να μπλέκει την βούρτσα με την $#442$@#$@@, πάει να πει ότι ο υπόλοιπος κόσμος θα πρέπει σώνει και καλά να την υιοθετήσει; Θα πρέπει σώνει και καλά επειδή η Microsoft σου ξεκίνησε μια εμετική ενοποίηση 2 διαφορετικών κόσμων, θα πρέπει εγώ να την ακολουθήσω και υιοθετήσω σαν πρόβατο; Όχι, ευχαριστώ... Την τσέπη μου, τις συνήθειες και τα γούστα που έχω, τα ορίζω εγώ, όχι βρώμικες διαπλεκόμενες πολυεθνικές...

 

γ. Δεν εθελοτυφλεί κανείς. Η Microsoft σου, ενοποιεί 2 διαφορετικούς κόσμους. Τον ΚΟΣΜΟ του Desktop και τον ΚΟΣΜΟ του Mobile Computing. Εκτός και αν δεν γνωρίζεις ότι άλλες ανάγκες, χαρακτηριστικά και γνωρίσματα υπάρχουν στο Desktop και άλλες στο Mobile. Εαν δεν μπορείς να εντοπίσεις τις χαώδεις διαφορές που υπάρχουν, συγνώμη ειλικρινά αλλά δεν είναι δικό μου το πρόβλημα. Κάνει ότι κάνει επειδή είναι μονοπωλιακή με ισχυρό μερίδιο αγοράς. Καλό η κακό δεν το κρίνω, και δεν είναι το ζητούμενο του παρόντος νήματος. Δεν είμαι ούτε πιτσιρίκος, ούτε έφηβος, ούτε μωρό όπως θα ήθελες... Μια επίσκεψη στο προφιλ μου θα στο δείξει. (ούτε αυτό θα έκανες νομίζω :P)

 

δ. Είμαι ΝΟΜΙΜΟΣ χρήστης της Microsoft από τα Windows 3.1. Eίμαι χρήστης Linux από την πρώτη φορά που έβγαλε η διανομή η Red Hat και έχω χρησιμοποιήσει εκατοντάδες διανομές. Γνωρίζω από νέες ιδέες και τις επικροτώ όταν κατά την προσωπική μου κρίση υπάρχουν. Θέλω νέες ιδέες και νέα πράγματα. Αλίμονο και αν κάποιος δεν θέλει. Δεν γίνεται όμως όλοι να κρίνουμε ομοιόμορφα όταν κάθε νέα κυκλοφορία λειτουργικού συστήματος είναι έτοιμη για χρήση. Εδώ μπαίνει και ο ΠΡΟΣΩΠΙΚΟΣ ΠΑΡΑΓΟΝΤΑΣ για την τελική κρίση ενός προϊόντος. Η τον ξεχνάς και αυτόν τον παράγοντα και τον κάνεις γαργάρα; Γούστο μου είναι, και δόξα το θεό, ΓΟΥΣΤΑ υπάρχουν σε κάθε άνθρωπο στον πλανήτη. Θα υπήρχε μεγάλο πρόβλημα αν δεν υπήρχαν διαφορετικά γούστα, διαφορετικά μέτρα και σταθμά σε κάθε έναν άνθρωπο σε όλο τον κόσμο.

 

ε. Τα windows 8 τα εγκατέστησα σε ξεχωριστό spare μηχάνημα (σε καλό μηχάνημα by the way) που είχα, από την πρώτη milestone μέχρι τώρα. (Και εξακολουθώ να την έχω εγκατεστημένη --> την RTM). Έμαθα να χρησιμοποιώ το metro, και οτιδήποτε καινούριο και νέο προσφέρει η νέα έκδοση των windows. Οπότε ΑΚΥΡΟ φιλαράκο, έχω χρησιμοποιήσει τα windows 8 όσο δεν πάει, και ξέρω πολλά πραγματάκια, που πιθανόν και εσύ ο ίδιος να μην έχεις ανακαλύψει... (από tweaks, μέχρι και διάφορες νέες ρυθμίσεις σε νέες λειτουργίες στα win 8 που δεν περικλείονται μόνο στο metro.)

 

στ. Εαν ενδιαφερόμουν να "μάθω" δεν θα πήγαινα και "σχολείο" σχετικά με το αντικείμενο μου, αλλά και δεν θα χρησιμοποιούσα υπολογιστές, η ακόμα ακόμα θα είχα μείνει "αδύνατος" στην γνώση μου για τους υπολογιστές, το τι συμβαίνει πίσω από ένα κλικ, το πως χρησιμοποιώ ένα λειτουργικό, τι γίνεται πίσω από ένα λειτουργικό κ.α , ούτε θα σχεδίαζα ιστοσελίδες. Μπορείς να την πεις σε άλλον, όχι σε εμένα. Διαλέγεις λάθος τρόπο να αντιπαραβάλεις την άποψη σου, μην ελέγχοντας το τι λες. Προσβάλεις, την λες σε άλλον προσωπικά, επειδή απλά ΔΙΑΦΩΝΕΙΣ. Προσβάλεις τον άλλο χωρίς να ξέρεις ποιος είναι, τι ξέρει κτλ κτλ.

 

ζ. Μετά από αρκετό καιρό χρήσης και συμβίωσης με το λειτουργικό αυτό, κατέληξα στην προσωπική μου άποψη. Δεν κράζω για να κράζω όπως υποστηρίζεις, αλλά κράζω, αφού έχω... "ξεσ$!!$!#$!#στει" να το χρησιμοποιώ σαν κύριο λειτουργικό, από την εποχή των πρώτων Milestone (αλήθεια γνωρίζεις τι είναι milestone; :P --> http://en.wikipedia....ease_life_cycle). Κατέληξα στην άποψη που έχω, που είναι δική μου, είναι προσωπική, και εκφράζει μόνο εμένα. Από τον καιρό χρήσης των Windows 8, έβλεπα στον υπόλοιπο πλανήτη, κριτικές, σχετικά με τα νέα windows, από απλούς χρήστες και επαγγελματίες, ως και μεγάλα στελέχη εταιριών. Υπήρχε/υπάρχει ένα μεγάλο ρεύμα αντιπάθειας, δυσανασχέτησης, αρνητικότητας σχετικά με τα metro η γενικά τα windows 8. Ούτε είμαι τρελός, ούτε λέω ΟΤΙ ΘΕΛΩ. Ακόμα εδώ στην ελλάδα, κάνε μια μικρή, σύντομη ερεύνα σχετικά με τα windows 8 σε ελληνικά forums και blogs. Θα δεις ότι υπάρχει μερίδα χρηστών και επαγγελματιών που έχει αρνητικές απόψεις για τα windows 8 και πάνω σε αυτή έλπιζα πως ο κόσμος θα αντιδράσει και θα απαιτήσει από την M$ να μην τους θεωρεί γίδια και χαζούς. Να δώσουν στην ms να καταλάβει πως ο κόσμος έχει τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ λόγο και διαμορφώνει εκείνος το σκηνικό...

 

Φυσικότατα υπάρχει και μεγάλη μερίδα χρηστών που τους αρέσουν τα windows 8. Δεν το κρύβω ούτε κάνω γαργάρα...

 

Ούτε τρελός είμαι, ούτε μια μέρα ξύπνησα και είπα: τα windows 8 είναι εμετός. Το έψαξα, διάβασα, τα χρησιμοποίησα, έκανα τις αναζητήσεις και την προσωπική μου ερεύνα, είδα το τι λένε χρήστες και επαγγελματίες στην ελλάδα και στον κόσμο, και κατέληξα στην άποψη που υποστηρίζω ανάλογα με τις γνώσεις μου και την προσωπικότητα μου (γούστα, τι μου αρέσει τι όχι)

 

Μην βιάζεσαι, και μην επιτίθεσαι σε κάποιον άγνωστο συνομιλητή σου, μιλώντας με προσωπικές "εκφράσεις", επειδή πολύ απλά διαφωνείς... Είναι ανάγωγο και άσχημο να γίνεται...

 

"πεντε μερες χρησης καταλαβα οτι τα win 8 παιζει να ειναι το ποιο ωριμο λειτουργικο"

---

Δεν χρειάζεται απάντηση, τα λέει όλα αυτό που έγραψες :P

 

---

Edit: Για να μην παρεξηγηθώ, θεωρώ πως τα Windows 8 διαθέτουν μερικά θετικά features που είναι πολύ όμορφο να υπάρχουν. Δεν είναι όλα μαύρα, δεν τα βλέπω όλα μαύρα...

 

Σημείωση: Ας χρησιμοποιείς τουλάχιστον τελείες και κόμματα στα γραπτά σου... Είναι δύσκολο/κουραστικό στην ανάγνωση....

Επεξ/σία από DaveMurray
  • Like 7
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μόνο που τα windows 8 έχουν bootarei μέσα σε 5 δευτερόλεπτα δεν μετάνιωσα λεπτό που τα πέρασα στον υπολογιστή μου. Μέχρι στιγμής δεν έχω συναντήσει κάποιο πρόβλημα και είμαι πολύ ικανοποιημένος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δεν λεει κατι η ειδηση.

ηταν αναμενομενο με τετοια προσελκυστικη προσφορα αναβαθμισης, να τρεξουν πολλοι να τα βαλουν.

το πραγματικο ερωτημα ειναι ποσοι απο αυτους θα μεινουν στα 8 και θα συνεχισουν να δουλευουν πανω σε αυτα και δεν θα επιστρεψουν πισω στα 7 η ακομη και στα XP.

οπως λεω καθε φορα, το ποσο εχει πραγματικα υιοθετηθει μια τεχνολογια και το που βαδιζει μια επενδυση, θα φανει μετα απο ενα χρονο.

τωρα ειναι πολυ νωρις για να βγαλουμε τελικο συμπερασμα για το μελλον των 8.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο τις καλυτερες κριτικες για τα Windows 8.Υπαρχουν και σε πιο γνωστα sites ,μεχρι στιγμης στην πλειοψηφια τους αρνητικες στην παραμετρο desktop χρηση αλλα διαλεξα αυτο το site επειδη γραφει απλα για τον μεσο χρηστη.

 

http://variableghz.com/2012/08/wow-windows-8-is-really-awkward-review/

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.youtube.com/watch?v=8To-6VIJZRE

 

:P :P :P

 

----

 

Υπάρχουν θετικά στοιχεία στα Windows 8, αλίμονο, αλλά δεν είναι τα πάντα ρόδινα και αγγελικά..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είναι ρηχό κ άχρωμο όσα χρώματα κ αν έχει και χωρίς φαντασία.Αν έλειπε κ το μέτρο που του δίνει αυτή την διάσταση θα ήταν ένα τίποτα,είναι υποτίθεται αυτό το μοδατο της υπεραπλούστευσης που εμάς που ασχολούμαστε χρόνια μας πάει πίσω με μνήμες και όχι στο αύριο ως κατά την γνώμη μου όφειλε.

Αυτη είναι η δική μου άποψη από την πρώτη μέρα που το συνάντησα μέχρι και που τ'αγορασα κ το έβαλα μόνιμα στον υπολογιστή μου.

Αλίμονο αν είχε πάνω από 15-30 ευρώ κανείς δεν θα το κοίταζε πάρα μόνο ίσως τις μέρες που θα σκυλοβαριονταν μπροστά στον υπολογιστή του.Αλίμονο αν δεν είχε μέσα του έστω και λίγο εξέλιξη από το προηγούμενο,και δεν ήταν ταχύτερο,είναι μια κακή χαλκομανία όμως 2 διαστάσεων.

Αλλα πάντα υπάρχει ένα αλλά.. όποιος θεωρεί τον εαυτό του μέσα στην αιχμή της τεχνολογίας,σε όποιον δεν προκαλεί προβλήματα με ασυμβατότητες,όποιος πίστεψε έστω και μια φορά οτι η τεχνολογία είναι το αύριο,αργά η γρήγορα είναι αναγκασμένος να ακολουθήσει.. αλλιώς θα είναι του χτες,δεν έχει σημασία αν εμείς πιστέψαμε και στους περισσότερους συμβαίνει αυτό,περισσότερο στο αύριο απο αυτούς που το έφτιαξαν και προδοθηκαμε,δεν είναι η πρώτη φορά νομίζω που μας συμβαίνει αυτό,και θα γίνεται όλο και χειρότερο.. όπως πάμε στο τέλος δεν θα υπάρχει "τούρτα" παρά μόνο κερασάκια κ χρωματιστά κεράκια.. και καλό είναι αν νιώθετε ότι κάνατε μια έκπτωση σήμερα στα θέλω σας να το μοιραζόσαστε,θα κάνει την επόμενη τουλάχιστον να έρθει λίγο αργότερα...

 

P.s Δεν συμβαίνει μόνο στην microsoft αυτό,και οι άλλοι χρήστες άλλο lion k mountain περίμεναν.. άλλο iPhone k Samsung,η διαφορά μας είναι ότι εμείς έχουμε εικαστική,και εκείνοι τιμολογιακή.. Ο γνώμονας τους είναι μόνο πως θα πουλήσουν κανένας άλλος.. Η ζωή μας είναι πλέον χρηματιστήριο και δεν ήταν ποτέ σχεδιασμένη γι'αυτο...

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά δε χρειάζεται να γινόμαστε μελοδραματικοί , μπορεί απλά να πάνε απατα όπως τα svista και η ms να ανασκουμπωθεί..

 

Μην ξεχνάτε και τις κωλοτούμπες που πρόσφατα έκανε στα wp8 σε σχέση με τα 7.

 

Μπορεί στους προσωπικούς υπολογιστές να έχει το μονοπώλιο , όμως έχει και θα συνεχίσει να έχει να ανταγωνιστεί τα πολύ καλά 7αρια που μπορούμε απλά να συνεχίσουμε να προτιμούμε

 

Sent from my Galaxy Nexus using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

είναι καλύτερα επειδή? κάποια τεκμηρίωση...

 

Μ'αρεσει που ρωταμε,καθε φορα το γιατι,ενω ξερουμε οτι δε προκειτε να παρουμε,ποτε,καποια σοβαρη αοαντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα 7 είναι καλύτερα. Αν τα έχεις αυθεντικά τα 7 μην τα αλλάξεις,αλλιώς πάρε τα windows 8 με 15 ευρώ. Για 15 ευρώ καλά είναι, για περισσότερο δεν αξίζουν πάντως.

http://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=Cor-lvXsgx0

ποιο χρήσιμο θα ήταν ένα βιντεάκι με θέμα how cats react with windows 8, ή το ίδιο ουσιαστικό

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...