Προς το περιεχόμενο

Star Wars: Episode 7 [2015]


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πρωτη φορα που πηγα σε ατμος και δεν ενθουσιαστηκα. Ισως επειδη ειναι ακομα η αρχη και δεν μιξαρουν τον ηχο οπως πρεπει. Το preview βιντεο για το atmos που επαιξαν, ηταν μακραν καλυτερο. 

 

Εγώ ακριβώς αντίθετη εμπειρία. Το είδα στα cosmos Θεσσαλονίκης και το Atmos μου άφησε πολύ θετικές εντυπώσεις. Το καλύτερο ηχοσύστημα γενικά στην Θεσσαλονίκη από ότι άκουσα και κλάσεις ανώτερο από την vmax από την τελευταία φορα που την άκουσα (στο Mad Max). Αυτό που μου άρεσε ειδικά είναι ότι δεν ήταν gimmick, είναι απλά ένα πιο γεμάτο surround sound χωρίς φτηνούς εντυπωσιασμούς. Όσο για το mixing μια χαρά ώριμο είναι. Στις IMAX αίθουσες ήδη έχουνε 12-channel audio mix με ceiling speakers από το 14.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Το είπα από την άποψη ότι επειδή είναι παλιά μπορεί η ποιότητα εικονας και ηχου να μην είναι ευχάριστη, τα εφέ να μην είναι ρεαλιστικά και να επικρατήσει μια μαυρίλα σε σκοτεινά πλάνα. Ευχαριστώ για την απάντηση!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην Atmos σε normal μεγέθους αίθουσα (no. 5 στο cosmos) μέτρησα 39 ηχεία (37 + 2 sub) και φαντάζομαι κάποια δεν φαίνονται.

 

Η διάταξη ήταν κάπως έτσι:

 

--------------screen--------------

 

 

[o>             [o]   [o]            <o]

[o>             [o]   [o]            <o]

[o>             [o]   [o]            <o]

[o>             [o]   [o]            <o]

[o>             [o]   [o]            <o]

[o>             [o]   [o]            <o]

[o>             [o]   [o]            <o]

[o>             [o]   [o]            <o]

 

[O]                                     [O]

-----[o]---[o]---[o]---[o]---[o]----

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως εχει δημιουργηθει τετοιο legacy για τα Star Wars τη στιγμη που οπου κι αν διαβασω, ολοι θαβουν τα prequels , τα θεωρουν αισχρα κλπ. Δηλαδη εχει γινει τοσος ντορος απλα για 3 ταινιες της δεκαετιας 70'-80' ?

 

Και πως διατηρηθηκε/γιγαντωθηκε ολο αυτο ενω οι συνεχειες -υποτιθεται- δεν επρεπε καν να υπαρχουν ξερω γω για πολλους;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και να μην τη δει κανείς στο σινεμά, θεωρώ ότι δεν χάνει τίποτα. Ήταν απλά ΟΚ, ότι περίμενα από star wars αλλά τίποτα παραπάνω. Καμία μα καμία έκπληξη και ποτέ δεν κατάφερε η ταινία να με βάλει μέσα της και να "ξεχαστώ". Από την άλλη, αν κάποιος θέλει να κάνει έξοδο στο σινεμά, καλή είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά δεν ξέρω αν έχει απαντηθεί αλλά θα ήθελα να ρωτήσω κάτι. Δεν έχω δει τις προηγούμενες ταινίες. Θα πρέπει να τις δω γία να καταλάβω την τελευταία? Η μπορώ και χωρίς να τις έχω δει να μην έχω πρόβλημα? Αξίζει βασικά? Επειδή είναι πολύ παλιές το λέω και σκέφτομαι μην είναι βαρετές. ..

Εγώ έκανα μαραθώνιο Star Wars, βλέποντας τα 4, 5, 6 το πρωί της ημέρας που ήταν να δω το καινούριο. Κατά τη γνώμη μου δεν είναι καθόλου βαρετά και αξίζει να τα δεις. Βελτιώνει την εμπειρία. Άλλωστε ένα πράγμα που κατάφερε το 7 είναι να μη δείχνει τελείως παράταιρο με τα εφέ έναντι των κλασσικών, σε αντίθεση με τα 1, 2, 3. Τα 1, 2, 3 δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να τα δεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Aυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως εχει δημιουργηθει τετοιο legacy για τα Star Wars τη στιγμη που οπου κι αν διαβασω, ολοι θαβουν τα prequels , τα θεωρουν αισχρα κλπ. Δηλαδη εχει γινει τοσος ντορος απλα για 3 ταινιες της δεκαετιας 70'-80' ?

 

Και πως διατηρηθηκε/γιγαντωθηκε ολο αυτο ενω οι συνεχειες -υποτιθεται- δεν επρεπε καν να υπαρχουν ξερω γω για πολλους;

 

Είναι πολλοί οι λόγοι. Σίγουρα δεν έχει να κάνει με τα prequels, καθώς όλα αυτά υπήρχαν από πριν, κυρίως στις ΗΠΑ. Στην Ελλάδα δεν ήταν ποτέ τόσο δημοφιλείς (ούτε και σήμερα).

 

Τις είδα όλες παντελώς τυχαία σε κάτι παράνομα κανάλια που κυκλοφορούσαν τη δεκαετία του '90 και έπαιζαν συχνά τέτοιες ταινίες, χωρίς να βάζουν καν το σήμα τους πάνω αριστερά ακριβώς επειδή τις έπαιζαν παράνομα (και το Jurassic Park θυμάμαι είχα πετύχει εκεί και το είχα γράψει σε βιντεοκασέτα). Πέρα από αυτό, δε θυμάμαι να παίχτηκαν στην ελληνική τηλεόραση για καιρό και ήμουν από τους λίγους που την είχαν δει. Δεν είχαν με ποιον να τις συζητήσω.

 

Στην Αμερική το "ποπ" είναι μέσα στην κουλτούρα τους και εδώ συνδυάστηκαν πολλά στοιχεία που έπιασαν πολύ κόσμο και όπως συμβαίνει συνήθως σε αυτές τις περιπτώσεις, είναι να μην γίνει χιονοστιβάδα. Αν γίνει, αυτό ήταν. Λίγο ανατολική φιλοσοφία, λίγο μάχες με σπαθιά, ένα ενδιαφέρον παραμύθι, η μουσική του John Williams (από τις πρώτες φορές που ακούστηκαν στο σινεμά ενορχηστρώσεις στο στυλ του Stravinsky, ενός από τους σπουδαιότερους συνθέτες του 20ου αιώνα, από τον οποίο "έκλεβε" με την καλή έννοια ο John Williams), η επιστημονική φαντασία ήταν στα πάνω, ήταν ο καιρός που ανακάλυψαν ότι τα "κουκλάκια" και τα διάφορα merchandise πουλάνε κτλ. Θυμάμαι μάλιστα ένα ντοκιμαντέρ που έλεγε ότι ο Lucas ζήτησε τα δικαιώματα για τα χρήματα από κουκλάκια, μπλουζάκια και άλλα τέτοια και του τα έδωσαν από το στούντιο με πολύ μικρό αντάλλαγμα, καθώς τότε δεν θεωρούνταν κάτι ιδιαίτερο, αλλά τα κέρδη ήταν τόσα πολλά που έγινε πάμπλουτος.

 

Τέλος, αλλά ενδεχομένως και σπουδαιότερο: από τη στιγμή που οι ταινίες είχαν απλές βάσεις και σενάριο που άφηνε χώρο στη φαντασία και τις διαφορετικές ερμηνείες, υπήρχαν οι προοπτικές για πολλά και ενδιαφέροντα extended universes. Βιβλία, κόμιξ, βιντεοπαιχνίδια κτλ. Προσωπικά αν δεν υπήρχαν τα βιντεοπαιχνίδια πιστεύω ότι θα είχα ξεκολλήσει εδώ και καιρό από το Star Wars. Αυτό δυστυχώς το χάλασαν τα prequels, γι' αυτό και οι περισσότεροι επιλέγουν να τα αγνοήσουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

... η μουσική του John Williams (από τις πρώτες φορές που ακούστηκαν στο σινεμά ενορχηστρώσεις στο στυλ του Stravinsky, ενός από τους σπουδαιότερους συνθέτες του 20ου αιώνα, από τον οποίο "έκλεβε" με την καλή έννοια ο John Williams), η επιστημονική φαντασία ήταν στα πάνω ...

Κόψε κάτι, ναι μεν ο Τζον Ουίλιαμς εχει δανειστεί και από Στραβίνσκυ αλλά η βάση της έμπνευσής του ήταν ο Βάγκνερ και ο Μάλερ ειδικά στη χρήση των leitmotiv. Κι όχι μόνο αλλά έχει δανειστεί τέτοιες μελωδίες από τα έργα τους με πολύ εποικοδομητικό τρόπο σε σημείο που σχεδόν δεν αναγνωρίζονται. Υπήρχε παλιά - σχεδόν πριν είκοσι χρόνια! - μια ιστοσελίδα που ανέλυε με πολύ πλούσιο κι αναλυτικό τρόπο τα μουσικά παραδείγματα παραθέτοντας παρτιτούρες για το πως επεξεργαζόταν το υλικό του ο Ουίλιαμς αλλά μετά από τόσα πια χρόνια μάλλον έχει κατεβεί και δεν τη βρίσκω. Ένα που βρίσκω είναι αυτό αλλά δεν είναι τόσο αντιπροσωπευτικό.

 

http://www.classicalmpr.org/story/2015/10/20/star-wars-john-williams-influences

 

Ένα άλλο πρόχειρο παράδειγμα είναι το παρακάτω βίντεο.

 

 

Υπάρχει κι αυτό το πρόσφατο που τα λέει ευσύνοπτα.

 

http://www.classicalmpr.org/story/2015/10/20/star-wars-john-williams-influences

 

Επιφυλάσσομαι για αύριο να βρω περισσότερες σχετικές ιστοσελίδες.

 

ΥΓ. Εϊδα χτες την ταινία στο σινεμά και αυτό που με ξίνισε πιο πολύ από τα αρνητικά που πρόσεξα ήταν το σάουντρακ. Άνευρο και ανάξιο του διαμετρήματος του Ουίλιαμς.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κόψε κάτι, ναι μεν ο Τζον Ουίλιαμς εχει δανειστεί και από Στραβίνσκυ αλλά η βάση της έμπνευσής του ήταν ο Βάγκνερ και ο Μάλερ ειδικά στη χρήση των leitmotiv.

 

Δε χρειάζεται να κόψω τίποτα. Όλοι αυτοί οι συνθέτες είναι κολοσσοί και έχουν επηρεάσει τους πάντες, δε γίνεται να τους αποφύγεις. Απλά ο Wagner και ο Mahler είναι παλιότεροι συνθέτες, του 19ου αιώνα και οι ιδέες όπως το Leitmotiv υπάρχουν πλέον παντού, όχι μόνο στον John Williams.

 

Εγώ, όμως, μίλησα συγκεκριμένα για την ενορχήστρωση, και η σχέση με τον Stravinsky εδώ είναι ιδιαίτερα εμφανής. Το Leitmotiv δεν είναι αισθητικό εργαλείο, αλλά δομικό. Και με τον Holst υπάρχει μεγάλη σχέση, αλλά αυτό είναι το στυλ που κληρονόμησε ολόκληρος ο κόσμος της κινηματογραφικής μουσικής, οπότε και πάλι δε θα το έβαζα στις βασικές επιρροές (εκτός αν αρχίσουμε να συζητάμε ως επιρροές και αυτόν που έκοψε την οκτάβα σε 12 ημιτόνια, για να υπερβάλλουμε και να κάνουμε λίγο χιούμορ).

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να διάβαζα εκείνο το άρθρο. Κρίμα που δεν υπάρχει. Αν το βρεις ξανά δημοσιευμένο, ενδιαφέρομαι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Aυτο που μου κανει εντυπωση ειναι πως εχει δημιουργηθει τετοιο legacy για τα Star Wars τη στιγμη που οπου κι αν διαβασω, ολοι θαβουν τα prequels , τα θεωρουν αισχρα κλπ. Δηλαδη εχει γινει τοσος ντορος απλα για 3 ταινιες της δεκαετιας 70'-80' ?

 

Η παλιά τριλογία όπως είπαμε, πλαισιώθηκε από πολλά novels ανάμεσα και μετά από τις ταινίες, επίσης διάφορα βιντεοπαιχνίδια, κλπ.

 

Όταν εμφανίστηκαν τα prequels, πήγαν να γεμίσουν κενά. Αλλά το legacy υπήρχε και χωρίς αυτά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οχι δεν ειμαι εντελως εξω απο το "κοινο". Ισα ισα, γουσταρω αυτο το ειδος. Απλως θεωρουσα(και δεν μπορω να πω πως αλλαξα γνωμη μετα την ταινια) τα Star Wars καπως...παιδικα. Γενικως εχω θεμα με τις "παιδικες" ταινιες. Ειναι ο λογος που ποτε δεν μπορεσα να δω και δεν θα δω ταινιες οπως Harry Potter,Narnia, κλπ οπως και τα πιο προσφατα teen blockbusters(τυπου twilight κλπ). Η μονη που ειδα ειναι τα Hunger Games κι αυτα μαλιστα μου αρεσαν περισσοτερο οσο σοβαρευαν.

Προτιμω αυτου του ειδους οι ταινιες να εχουν πιο σοβαρο στυλ και να απευθυνονται περισσοτερο σε ενηλικο κοινο(στυλ Dark Knight ας πουμε που ΛΑΤΡΕΨΑ).

 

Παρ'ολα αυτα το Star Wars με κεντρισε παρ'ολη την ελαφροτητα του γιαυτο και εβαλα μπρος να τις δω ολες. Θα τις δω λογικα με την σειρα που βγηκαν καθως αυτην θεωρω "σωστη" απο την αποψη οτι αφου ετσι τα ειδε ολος ο πλανητης και ετσι φτιαχτηκαν, ετσι πρεπει να τα δω κι εγω.

 

και εγώ το θεωρώ αρκετά παιδικό. Είδα τον τελευταίο καιρό τα επεισόδια 1-3 και το 6.

 

Ιδιαίτερα το παλιό μου φάνηκε υπερβολικά παιδικό.

Οι εξωγήινοι είναι αστείοι, σαν μικρά αρκουδάκια, σκυλάκια και Γέτι. Εκτός από τα εφέ και την δράση, δεν έχει και πολλά πράγματα να πει η σειρά των star wars.

 

Γι' αυτό και μου άρεσαν περισσότερο τα επεισόδια 1-3, ειδικά το 3 που είναι για μένα το καλύτερο.

Ακούω πολλούς να μιλάνε για μονότονους διαλόγους στα νέα επεισόδια. Λες και στα παλιά ήταν κάποιο φιλοσοφικό σύγγραμμα. Ολοι οι διάλογοι είναι σε στυλ... the daaaark side... compleeeete, goooood οσον αφορά του κακούς. Οι καλοί έχουν διαλόγους: the force is strong with you... fear and anger leads to the dark side κλπ...

 

Γι' αυτό και δεν θεωρώ το star wars επιστημονική φαντασία. Δεν έχει τίποτα το επιστημονικό, περισσότερο μου θυμίζει ηρωική λογοτεχνία με ιππότες, πριγκήπισες, θεούς και δαίμονες.

 

Στο θέμα των games όμως, τους παραδέχομαι. Εχουν βγάλει παιχνιδάρες ειδικά τα Knights of the Old Republic...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Γι' αυτό και δεν θεωρώ το star wars επιστημονική φαντασία. Δεν έχει τίποτα το επιστημονικό, περισσότερο μου θυμίζει ηρωική λογοτεχνία με ιππότες, πριγκήπισες, θεούς και δαίμονες.

 

Εμ...αυτό ακριβώς είναι το Star Wars. :P

 

Space magic. Good against Evil.

 

Γι' αυτό όταν ακούσαμε ότι η Force μετριέται σε midi-chlorians στο Episode I τρελαθήκαμε. :P

 

Αν θες sci-fi με technobabble που "εξηγούν" επιστημονικά πως γίνονται όλα. -> Star Trek.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Kαλα τον ντορο που γινεται με τα prequels δεν μπορω να τον καταλαβω..To phantom of menace ισως ηταν το χειροτερο. Το revenge of the sith το θεωρω πολυ αξιολογο (το ειδα και πριν μια βδομαδα) και το attack of the clones απ'οτι θυμαμαι ηταν οκ. Δεν ηταν και αριστουργηματα (ειδικα το 1) αλλα δεν αξιζουν το hate που δεχονται.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας πω και εγώ την άποψή μου για την ταινία! :P

Πολύ καλή αλλά όχι καλύτερη από τα original. Επίσης γιατί τόσο copy paste το σενάριο του A New Hope ρε παιδιά; Μάλλον επειδή ήταν τόσο επιτυχημένο; 

Οι ηθοποιοί από την καλή πλευρά ήταν αρκετά καλοί με καλύτερο τον Χαν Σόλο. Ωραίοι και ο Φιν και ο Πο Ντάμερον. Η Ρέη απλά καλή.Η Λέια πολύ στο background μου φάνηκε.Μόνο κάτι female empowerment σκηνές με τη Ρέη να έλειπαν γιατί ήταν πολύ κακόγουστες. Να της δίνει ο άλλος το χέρι να τη βοηθήσει και αυτή να κάνει σαν τρελή ότι μπορεί μόνη της.

Όλοι οι κακοί πολύ αδύναμοι χαρακτήρες. Αυτό ισχύει για όλους και περισσότερο για τον στρατηγό Χαξ.

Επίσης θα έπρεπε να έλειπαν και κάποιες σεναριακές υπερβολές οι οποίες φαντάζουν εξωπραγματικές.

Γενικά δεν βλέπω κάποιον ηθοποιό από τους νέους με την προσωπικότητα του Χάρισον Φορντ. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...