Προς το περιεχόμενο

Star Wars: Episode 7 [2015]


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Σημερα γυρισα και εγω απο την ταινια(την ειδα 3αστερια στο Ηρακλειο γιατι κλασσικα οπως αναμενώταν στα Village στο Mall ολες οι αιθουσες ηταν γεματες).

 

8/10ατομα περιπου στην γεματη αιθουσα ηταν πιτσιρικια κατι που δυστηχως με ξενερωσε αρκετα αλλα τελος παντων.Δεν ξερω αν αυτο ηταν το target group της Disney,τα πιτσιρικια και οι νεοι που δεν ειχαν δει τα παλια(μιας και το ακουσα αρκετα αυτο οπως''Ποιος ειναι ο Luke,ποια ειναι η Leia κλπ.....).

 

Απεφυγα να διαβασω εδω σχολια αν και εφαγα μεσω twitch τα 3 χοντρα Spoiler(και δυστηχως καλυτερα που τα εμαθα γιατι ισως να ειχα ξενερωσει περισσοτερο απο οτι τωρα

 

 

1)Han solo is dead(κλασσικα ειχε γεμισει ολο το Internet με αυτο το spoiler

2)Rei is the most op parawan in the whole star wars

3)15seconds of Luke on movie

 

 

 

Παμε τωρα στα της ταινιας ώντας και εγω μεγαλος οπαδος,κυριως των παλιων(chewbacca,luke,han solo κλπ)

 

 

 

Η ταινια οπως λενε πολλοι ξεκιναει αποτομα.Ενω το γνωστο κατεβατο πριν αρχισει η ταινια μου αρεσε σαν ιδεα(οτι δηλαδη λειπει ο luke ψαχνουν να δουν τι εγινε με αυτον μετα με το καλημερα βλεπεις απο το πουθενα οτι παλι παιζει πολεμος,χωρις να μαθεις σε ολη την ταινια το πως και γιατι).Απο εκει που στο παλιο 6 οι rebels ειχαν κερδισει,εδω με το καλημερα υπαρχει παλι πολεμος και εχουν ξεπεταχτει καποιοι ιπποτες ren(που κλασσικα μονο ενα δειχνει τον κεντρικο)και το First Order και μαλιστα εχουν και γιγαντιο στρατο.

Η republic ανυπαρκτη και κλασσικα η resistance αν και λιγοτεροι κερδιζουν απο την πρωτη ταινια κιολας.

 

Το story απο την αρχη μεχρι το τελος δυστηχως ειναι γεματο απειρες τρυπες.Μερικα κενα τα καταλαβαινω λογω και των επομενων ταινιων αλλα δυστηχως το παρακανανε και απο πλευρας συνοχης και ιστοριας η ταινια ειναι μια μεγαλη σαλατα.

 

Στα των χαρακτηρων. Δυστηχως ή ευτυχως ξεχωριζει ο γνωστος(και μεγαλος σε ηλικια)Han solo και εν μερη δικαιολογει και τα χρηματα που πηρε ο Ford,ώντας ο πιο ακριβοπληρωμενος ηθοποιος της ταινιας.

Οι νεοι που βαλανε για μενα προσωπικα δεν καταφεραν να τραβηξουν τα βλεματα οπως ο παλιος Hamil σε καμια περιπτωση,αλλα για αυτο εν αναμονη για τις επομενες ταινιες.

 

Οσον αφορα τους νεους ''Sith'' η μεγαλυτερη απογοητευση που εχει υπαρξει για μενα ως τωρα στα star wars. Μια κακη αντιγραφη του Sidious απο τον snoke με το ολογραμμα(που ομως το μονο που κανει ειναι απλα να μιλαει λιγο στην ταινια και τιποτα αλλο καμια σχεση με τον Sidious) και η μεγαλη απογοητευση που ακουει στο ονομα kaylo ren.

Αδιαφορος εμφανησιακα για ''sith''(δεν πιανει τους Vader,maul και Sidious ουτε για πλακα),και ο πιο αδυναμος που εχουμε δει ως τωρα αφου με το καλημερα χανει απο ενα απειρο padawan,την rei.Δυστηχως μια πολυ κακη αποπειρα αντιγραφης του Vader.1000φορες καλυτερος σε αυτο ο maul και ας επαιξε σε μολις μια ταινια.

Η δε Rei κυριολεκτικα με κουρασε που εβλεπε πραγματα για πρωτη φορα και μεσα σε 1-2λεπτα γινώταν master, ειτε στο σπαθι,ειτε στο πως να οδηγει και στα μηχανικα του Falcon,ειτε στις γνωσεις γενικα).Υπερβολικα op μεχρι αηδιας.

Ο fin ηταν η εκδοχη του αστειου στο star wars σε διαφορες σκηνες.Εκτως της χειρονομιας με το ρομποτακι στα περισσοτερα αλλα μου ηταν ψιλο αδιαφορος.

Φυσικα και τα φωτα της ταινιας εκλεψε ο Han Solo που αν και σε αρκετα μεγαλη ηλικια ηταν αψογος.(η σκηνη του θανατου δεν μου αρεσε μονο αλλα σε αυτο δεν φταιει ο ηθοποιος).

Μου αρεσε αρκετα που εδωσαν παραπανω χρονο και στο αγαπητο Chewbacca που ταιριαζε αρκετα με τον Han Solo,οπως στις παλιες ταινιες.

οσο για τον luke,αν και ειχα φαει spoiler οτι δεν θα ειναι ενεργος στην ταινια,να πω ενα μπραβο στον ηθοποιο του mark hamill που ισως να εβγαλε απο τα γρηγοροτερα και ευκολοτερα χρηματα στην ιστορια του cinema.

Ο Πο οπως και αρκετοι αλλοι χαρακτηρες στην ταινια γρηγορα ξεχαστηκαν γρηγορα μιας και ειχαν λιγο χρονο και δεν αναπτυχθηκαν αρκετα.

 

Τα εφε ηταν σε αναμενομενα για το Budget επιπεδα οπως και ο ηχος.Και παλι ομως δεν ξεχωρισαν οπως στις προηγουμενες ταινιες.

 

Σαν οπαδος εμενα προσωπικα(οπως και αρκετους αλλους)με απογοητευσε η ταινια παρα πολυ,κυριως λογω των υψηλων standar που ειχαν θεσει οι προηγουμενες ταινιες και την θεωρω μακραν την χειροτερη ταινια ως τωρα στα star wars. Ακομα και τα phantom menace και Clone wars πιο πολυ τα απολαυσα απο αυτην.

 

Μια κακη αποπειρα αντιγραφης του 4 μου εβγαλε και εμενα η ταινια και οι πωλησεις ειναι αναμενομενες μιας και δεν υπαρχει και τιποτα αλλο αυτη την στιγμη στον κινηματογραφο απο πλευρας υπερπαραγωγης.

 

Παντως πιστευω οτι εκτως απο την μεγαλη διαφημιση πρεπει να δώθηκαν και χρηματα σε αρκετα site που βαθμολογησαν την ταινια.

Σε καμια περιπτωση η ταινια αυτη(για τους οπαδους τουλαχιστον)δεν αντιπροσωπευει τις πολυ υψηλες βαθμολογιες σε Imdb και metacritic.

 

Απο μενα αν ηταν να της βαλω βαθμολογια ειναι ταινια του 5-6/10 και ειναι ταινια που αξιζει μονο για τις γνωστες προσφορες απο Odeon και Village με 2 εισιτηρια στην τιμη του ενος,μονο και μονο για να διαμορφωσει ο καθενας την δικια του προσωπικη γνωμη,και επισης αξιζει που κανει τον κοσμο να κατσει να δεις τις προηγουμενες σειρες,ειδικα τις παλιες.

 

 

 

sorry αλλά κ γω ειμαι οπαδός κ της βαζω 8/10, οπως κ ολοι οι φίλοι που πηγαμε να την δούμε οπότε λογική η βαθμολογία που έχει. Επίσης ο kylo ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ sith δεν έχει ολοκληρώσει τη εκπαίδευσή του .  Πλέον βέβαια μετά το sacrifice λογικά μπορεί να θεωρείτε sith. Αλλά αυτό δεν το ξέρουμε ακόμα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως πιστευω οτι εκτως απο την μεγαλη διαφημιση πρεπει να δώθηκαν και χρηματα σε αρκετα site που βαθμολογησαν την ταινια.

Σε καμια περιπτωση η ταινια αυτη(για τους οπαδους τουλαχιστον)δεν αντιπροσωπευει τις πολυ υψηλες βαθμολογιες σε Imdb και metacritic.

 

 

Και πως εκφέρεις άποψη εκ μέρους των "οπαδών"? Οπάδός είμαι και εγώ και δε θυμάμαι να μιλήσαμε :P

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

sorry αλλά κ γω ειμαι οπαδός κ της βαζω 8/10, οπως κ ολοι οι φίλοι που πηγαμε να την δούμε οπότε λογική η βαθμολογία που έχει. Επίσης ο kylo ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ sith δεν έχει ολοκληρώσει τη εκπαίδευσή του .  Πλέον βέβαια μετά το sacrifice λογικά μπορεί να θεωρείτε sith. Αλλά αυτό δεν το ξέρουμε ακόμα.

Εγραψα και στο αλλο θεμα οτι δυστηχως και για μενα και για τον φιλο μου που την ειδαμε την ταινια,και οπως εγραψα και στο αλλο θεμα γενικα σαν ταινια ειναι 7-8/10 αλλα σαν star wars με τοσα κενα ειναι στα δικα μου ματια του 5-6/10.Και τα παιδια ηλικιας κατω των 17 που ακουγα στο cinema τους αρεσε η ταινια πολυ,ασχετως που λεγανε''Ποιος ειναι ο Luke,τι ειναι οι Jedi,γιατι ο κακος εχει αλλη φωνη οταν φωραει το κρανος κλπ'' :P .Επισης το λογικη η βαθμολογια που εχει επειδη σου αρεσε εσενα και στους φιλους σου δεν πολυ στεκει νομιζω καθως δεν ειναι και λιγος ο κοσμος που την κραζει την ταινια και ολως τυχαιως ειναι κυριως οι οπαδοι του star wars. Επισης εβλεπα και στο αλλο θεμα ατομα να της βαζουν 8/10 της ταινιας εχοντας αναφερει ενα σωρο αρνητικα που οπως καταλαβαινεις δεν στεκει. 

 

Εκτως αν ειδαμε διαφορετικη ταινια τι να σου πω ή εχουν πεσει τοσο πολυ τα standar του ποια ταινια(που εχει απο πισω και τις αλλες ταινιες φυσικα)για να μπαινουν τετοιες βαθμολογιες. Star wars ταινια με τοσο αδιαφορο κακο και τοσα πολλα κενα για 8/10 πραγματικα μου διαφευγει.

Και πως εκφέρεις άποψη εκ μέρους των "οπαδών"? Οπάδός είμαι και εγώ και δε θυμάμαι να μιλήσαμε :P

Γιατι προφανως και οι οπαδοι ειναι αυτοι που ριχνουν το μεγαλυτερο κραξιμο αυτο εννοω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγραψα και στο αλλο θεμα οτι δυστηχως και για μενα και για τον φιλο μου που την ειδαμε την ταινια,και οπως εγραψα και στο αλλο θεμα γενικα σαν ταινια ειναι 7-8/10 αλλα σαν star wars με τοσα κενα ειναι στα δικα μου ματια του 5-6/10.Επισης το λογικη η βαθμολογια που εχει επειδη σου αρεσε εσενα και στους φιλους σου δεν πολυ στεκει νομιζω καθως δεν ειναι και λιγος ο κοσμος που την κραζει την ταινια και ολως τυχαιως ειναι κυριως οι οπαδοι του star wars. Επισης εβλεπα και στο αλλο θεμα ατομα να της βαζουν 8/10 της ταινιας εχοντας αναφερει ενα σωρο αρνητικα που οπως καταλαβαινεις δεν στεκει. 

 

Εκτως αν ειδαμε διαφορετικη ταινια τι να σου πω ή εχουν πεσει τοσο πολυ τα standar του ποια ταινια(που εχει απο πισω και τις αλλες ταινιες φυσικα)για να μπαινουν τετοιες βαθμολογιες. Star wars ταινια με τοσο αδιαφορο κακο και τοσα πολλα κενα για 8/10 πραγματικα μου διαφευγει.

Γιατι προφανως και οι οπαδοι ειναι αυτοι που ριχνουν το μεγαλυτερο κραξιμο αυτο εννοω.

 

Και εγώ σου λέω πως υπάρχουν οπαδοί στους οποιούς άρεσε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και εγώ σου λέω πως υπάρχουν οπαδοί στους οποιούς άρεσε.

Εγω εγραψα οτι αυτοι που την κραζουν ειναι κυριως οπαδοι,οχι οτι σε ολους τους οπαδους δεν αρεσε :P

Επισης υποψην αλλα το 6/10 δεν σημαινει οτι δεν μου αρεσει η ταινια γενικα, και οτι αν μας αρεσει μια ταινια ειναι 8/10 και πανω :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παρανόησα, apologies. Ναι λογικό, ο οπαδός έχει περισσότερες απαιτήσεις οπότε πάει περισσότερο στα άκρα.

 

Anyway όπως είπα και σε προηγούμενο post έχει κάποια αρνητικά αλλά overall good, τουλάχιστον για εμένα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οκ παρανόησα, apologies. Ναι λογικό, ο οπαδός έχει περισσότερες απαιτήσεις οπότε πάει περισσότερο στα άκρα.

 

Anyway όπως είπα και σε προηγούμενο post έχει κάποια αρνητικά αλλά overall good, τουλάχιστον για εμένα.

Βασικα τα αρνητικα της ταινιας ειτε σε αυτους που τους αρεσε ειτε σε αυτους που δεν τους αρεσε ειναι πανω κατω τα ιδια αν διαβασεις τα περισσοτερα σχολια,απλα ειναι το θεμα αν δινεις βαρυτητα ή οχι οπως λες και εσυ :)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, εγώ λοιπόν όταν βλέπω ταινία οποιοδήποτε είδους την εξετάζω ανάλογα. Στο Star Wars δεν πάω με την ίδια λογική που θα έβλεπα το Apocalypse Now, Usual Suspects ή το Νονό (τυχαία παραδείγματα). Ήθελα να δω παραμυθάκι, lightsabers, κλπ και γενικά να πάρω το feel που ένιωσα μικρός. Αυτό το πήρα... ναι έχει τρύπες... ναι έχει αρνητικά αλλά πέρασα καλά.

 

Εσύ δίνεις βάση σε άλλα πράγματα των οποίων τα αρνητικά σου χάλασαν το γενικό mood... σεβαστό :)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ, εγώ λοιπόν όταν βλέπω ταινία οποιοδήποτε είδους την εξετάζω ανάλογα. Στο Star Wars δεν πάω με την ίδια λογική που θα έβλεπα το Apocalypse Now, Usual Suspects ή το Νονό (τυχαία παραδείγματα). Ήθελα να δω παραμυθάκι, lightsabers, κλπ και γενικά να πάρω το feel που ένιωσα μικρός. Αυτό το πήρα... ναι έχει τρύπες... ναι έχει αρνητικά αλλά πέρασα καλά.

 

Εσύ δίνεις βάση σε άλλα πράγματα των οποίων τα αρνητικά σου χάλασαν το γενικό mood... σεβαστό :)

Κοιτα ασχημα δεν περασα ουτε με πηρε ο υπνος,απλα ειχε περισσοτερ αρνητικα απο οσα περιμενα να πω την αληθεια. Ισως εφταιγε και το γεγονος οτι η αιθουσα ηταν γεματη και με πολλα πιτσιρικια κατω των 15χρονων και υπηρχε μια μικρη βαβουρα :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Κατά τη γνώμη μου το μόνο αρνητικό ήταν

 

η δημιουργία νέου Death Star και η καταστροφή του τόσο εύκολα διότι όντως θυμίζει ANH. Αυτό μαζί με το χάρτη που είχε το νέο droid είναι κόπιες, οι μοναδικές όμως. Όλη η υπόλοιπη ταινία ΔΕΝ είναι αντιγραφή του ANH, έχουμε τελείως διαφορετική υπόθεση και χαρακτήρες και εξελίσσονται με τελείως διαφορετικό τρόπο.

 

Δε θα βάλω στα αρνητικά την ξαφνική ευκολία της Rey να χρησιμοποιεί Force διότι ακόμα δεν έχουμε δει τις επόμενες 2 ταινίες για να ξέρουμε τί έγινε. Το ίδιο ισχύει και για Snoke και Kylo Ren. Ο δεύτερος btw μου άρεσε πολύ που ήταν ένα ανεκπαίδευτο πιτσιρίκι που ψαχνόταν. Έχει αρκετό backstory και δίνει πολύ υλικό για την επόμενη ταινία. Το γεγονός ότι δεν παίρνουμε έτοιμο villain είναι πολύ καλό, γιατί μπορούμε να δούμε την εξέλιξή του, αλλά επίσης είναι λογικό αν σκεφτούμε ότι 30 χρόνια μετά το RotJ έγιναν τόσα πράγματα αλλά δεν υπήρξε το κατάλληλο χρονικό περιθώριο να γίνει 100% κακός, master της dark side και να αγνοεί το παρελθόν του. ΔΕΝ είναι Anakin/Vader vol.2. Period.

 

 

Οπότε γενικά η ταινία μου άρεσε πολύ και ακόμα περισσότερο τη δεύτερη φορά που την είδα. Μου δίνει πολλές ελπίδες για τις επόμενες δύο. Οι καινούριοι χαρακτήρες ήταν η έκπληξη για 'μένα, μου φάνηκαν ενδιαφέροντες και οι ηθοποιοί έκαναν καλή δουλειά. Όσο για τη σκηνοθεσία, δε χωράει αμφισβήτηση ότι ήταν χιλιόμετρα μπροστά από prequels.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

 

Μετά την καταστροφή του new "Death Star" περιμένουμε κι ένα κόψιμο χεριού στην επόμενη ταινία :P

 

 

 

Ε ναι, παράδοση.

 

 

 

Edit:

Star Wars : Evolution of the Lightsaber Duel

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...