Προς το περιεχόμενο

Star Wars: Episode 7 [2015]


privateer

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δε χρειάζεται να κόψω τίποτα. Όλοι αυτοί οι συνθέτες είναι κολοσσοί και έχουν επηρεάσει τους πάντες, δε γίνεται να τους αποφύγεις. Απλά ο Wagner και ο Mahler είναι παλιότεροι συνθέτες, του 19ου αιώνα και οι ιδέες όπως το Leitmotiv υπάρχουν πλέον παντού, όχι μόνο στον John Williams.

 

Εγώ, όμως, μίλησα συγκεκριμένα για την ενορχήστρωση, και η σχέση με τον Stravinsky εδώ είναι ιδιαίτερα εμφανής. Το Leitmotiv δεν είναι αισθητικό εργαλείο, αλλά δομικό. Και με τον Holst υπάρχει μεγάλη σχέση, αλλά αυτό είναι το στυλ που κληρονόμησε ολόκληρος ο κόσμος της κινηματογραφικής μουσικής, οπότε και πάλι δε θα το έβαζα στις βασικές επιρροές (εκτός αν αρχίσουμε να συζητάμε ως επιρροές και αυτόν που έκοψε την οκτάβα σε 12 ημιτόνια, για να υπερβάλλουμε και να κάνουμε λίγο χιούμορ).

 

Θα ήταν ενδιαφέρον να διάβαζα εκείνο το άρθρο. Κρίμα που δεν υπάρχει. Αν το βρεις ξανά δημοσιευμένο, ενδιαφέρομαι.

 

Πάντως εδώ που τα λέμε ο Williams δεν έκανε και κάτι διαφορετικό στο The Force Awakens. Τα πάντα εξελίχτηκαν από τις προηγούμενες (ακόμα και το lightsaber) εκτός απ' αυτόν...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πάντως εδώ που τα λέμε ο Williams δεν έκανε και κάτι διαφορετικό στο The Force Awakens. Τα πάντα εξελίχτηκαν από τις προηγούμενες (ακόμα και το lightsaber) εκτός απ' αυτόν...

 

Ε, ναι. Ωραία τα καινούργια θέματα, αλλά τίποτε ιδιαίτερο. Ίσως εντάσσεται κι αυτό μέσα στο γενικό κλίμα της "ασφαλούς" προσέγγισης που υπάρχει στη νέα ταινία.

 

Εντάξει, όπου να 'ναι κλείνει και τα 84 ο άνθρωπος, πόσο κουράγιο να βρει να κάνει έρευνες για ιδιότυπα στιλ;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ε, ναι. Ωραία τα καινούργια θέματα, αλλά τίποτε ιδιαίτερο. Ίσως εντάσσεται κι αυτό μέσα στο γενικό κλίμα της "ασφαλούς" προσέγγισης που υπάρχει στη νέα ταινία.

 

Εντάξει, όπου να 'ναι κλείνει και τα 84 ο άνθρωπος, πόσο κουράγιο να βρει να κάνει έρευνες για ιδιότυπα στιλ;

 

Μπορεί να φάω ξύλο γι αυτό αλλά δεν πιστεύω ότι ήταν ο κατάλληλος γι αυτήν την ταινία. Έπρεπε να μπει νέο αίμα (όπως και στους υπόλοιπους ρόλους) και να γίνει χρήση του ήδη υπάρχων υλικού και ανάπτυξη του.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπορεί να φάω ξύλο γι αυτό αλλά δεν πιστεύω ότι ήταν ο κατάλληλος γι αυτήν την ταινία. Έπρεπε να μπει νέο αίμα (όπως και στους υπόλοιπους ρόλους) και να γίνει χρήση του ήδη υπάρχων υλικού και ανάπτυξη του.

 

Νομίζω υπήρχε πολύ φόβος από τα prequel και απέφυγαν τα βαριά πειράματα. Τουλάχιστον το έκαναν σωστά (κατά τη γνώμη μου). Τώρα θα δούμε που θα κάτσει η μπίλια στα επόμενα, όπου λογικά θα αναγκαστούν να ξεφύγουν. Άλλωστε οι περισσότερες κριτικές που έχω διαβάσει είχαν συγκρατημένη αισιοδοξία, ακριβώς επειδή όλοι παρατήρησαν ότι ναι μεν έχουμε ένα καινούργιο καλό set up για star wars, δεν έχουμε όμως ακόμη αρκετά νέα στοιχεία πέρα από την εισαγωγή νέων χαρακτήρων/ηθοποιών, της παραλλαγής του κεντρικού θέματος κτλ.

 

Θέλω να πω ότι γενικά προσπάθησαν πολύ να επαναφέρουν το κλίμα της original τριλογίας, οπότε θα ήταν παράξενο να λείπει μέσα από αυτό ο συνθέτης, καθώς η μουσική είναι τεράστιο κομμάτι της ατμόσφαιρας της ταινίας.

 

Θα ήταν πολύ ωραία να δούμε κάποτε ένα εντελώς διαφορετικό Star Wars, με διαφορετικό ηχητικό περιβάλλον, διαφορετική αισθητική παλέτα (εφέ, κοστούμια, πλανήτες) και εντελώς διαφορετικό θέμα, όχι οικογενειακά δράματα και πολιτικές συγκρούσεις, αλλά ας πούμε μια ιστορία που να κεντράρει σε μια ακαδημία με Jedi, τις σχέσεις μαθητών και καθηγητών ή δεν ξέρω κι εγώ τι άλλο.

 

Έχουμε δει ήδη από τα βιντεοπαιχνίδια, τα κόμιξ και τα βιβλία ότι το θέμα προσφέρεται για πολλαπλές εκδοχές και ερμηνείες, οπότε γιατί όχι;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εγώ ήθελα τα Han Solo and the Princess και Binary Sunset / Force Theme που έπαιζε στο 2ο μεγάλο trailer, που είχαν και vocals.

 

Στο soundtrack δεν το εχουν βαλει ολοκληρο και μεγαλειωδες. Ουτε καν μες στην ταινια, λιγο προς το τελος

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Στο soundtrack δεν το εχουν βαλει ολοκληρο και μεγαλειωδες. Ουτε καν μες στην ταινια, λιγο προς το τελος

 

Δυστυχώς... :(

 

https://www.youtube.com/watch?v=ooncd-c519A

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Λοιπον ξεκινησα χτες να δω και τα υπολοιπα απο την αρχη. Ειδα το Episode 4.

 

Εξαιρετικες εντυπωσεις εχω απο τα εφφε και την εικονα. Απ'οτι καταλαβα τα εχουν επεξεργαστει για να μπορει καποιος να την δει ανετα και σημερα διχως να ξενερωσει. Κατα τα αλλα το σεναριο ειναι ΙΔΙΟ με το Episode 7.

 

Οι ερμηνειες(ποιες;) ως και αστειες μου φανηκαν. Δεν ξερω αν εχει να κανει με την σκηνοθεσια, το cast ή αν οι ταινιες της εποχης ηταν ολες ετσι στο θεμα ηθοποιιας(δεν βλεπω καθολου παλιο κινηματογραφο).

Ο Vader ειδικα μονο για παντοδυναμος κακος δεν μοιαζει. Εχω την εντυπωση πως επειδη οι περισσοτεροι τις ειδαν ωντας μικρα παιδια εχουν και διαφορετικη οπτικη στο θεμα. Λιγο η νοσταλγια, λιγο το οτι εισαι μικρο παιδι και ολα σου φαινονται wow... 

 

Ενταξει απο σκηνες δρασης και χορογραφιες δε μπορουσα να περιμενω πολλα για τα δεδομενα της εποχης.

 

Σε γενικες γραμμες η ταινια απλα βλεποταν. Για την εποχη της προφανως πρεπει να ηταν καποια ετη φωτος μπροστα και να επηρεασε το μελλον του genre , αλλα δυστυχως επειδη την βλεπω τωρα απλα αδυνατει να εχει πανω μου καποιο impact.

 

Σημερα ισως δω το Episode 5.

  • Like 4
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τώρα γύρισα.... Τί μούφα ήταν αυτή μάναμ; Σοβαρά, πίστευαν ότι θα πλησιάσουν έστω και λίγο τη μυθική αρχική τριλογία με αυτές τις δευτεράντζες που επέλεξαν για ηθοποιούς; Ανάθεμα αν είχα ξαναδεί 3 από όλους αυτούς που εμφανίστηκαν, εκτός από τα γερόντια. Και καλά, πέτυχε την πρώτη φορά όπου είχες ένα πρωτότυπο σενάριο και μια ιστορία που επισκίασε όλα τα άλλα. Τώρα, όμως, που το στόρυ δεν είναι πια τόσο πρωτότυπο και τα εφέ δεν εντυπωσιάζουν και η Δύναμη δε μοιάζει πια τόσο μαγική και μυστικιστική και γιατί όχι, αληθινή, τώρα όλα τα αρνητικά βγάζουν μάτι. Φαίνεται ότι μετά την αμοιβή του Φορντ, δεν περίσσευε φράγκο για τους υπόλοιπους. Σου πετάει στην αρχή και τον θεό τον Von Sydow και μετά το χάος. Αναρωτιέμαι αν πληρώθηκε και αυτός ή το έκανε για τη συμμετοχή. Λυπάμαι που θα το πω, η ταινία είναι μόνο για mkv! Λυπάμαι.

 

edit: Χέστηκαν, φυσικά, για όλα τα παραπάνω. Το χρήμα ήδη ρέει σαν ποτάμι...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

ΟΚ... καλό το κλίμα. Καλύτερο απο ότι περίμενα το casting στους ηθοποιούς (still ο αραπάκος και ο Kylo μου έμειναν αδιάφοροι)... Σεναριακά ήταν μια μίξη απο το ANH και κάτι "καινούριο"... προσπάθησαν να πάνε σε safe μονοπάτια...

αλλα τα fight/lightsaber scenes/duels και το πως "ισσορόπησαν" τις δυνάμεις των χαρακτήρων είναι για να γελάνε και οι πέτρες. κακές χορογραφίες... ο πουθενάς ο αραπάκος πήρε ενα lightsaber και τις έπαιζε με τον sith lord για 3 λεπτά... και η κοπελιά που πριν μερικές ώρες πήρε πρέφα ότι έχει force powers... και δεν είχε ξαναπιάσει ποτε σπαθί τον έκανε άλογο.... έναν τύπο που σε λίγο γινόταν Darth... okie dokie. Ο Darth Maul θα τους έκοβε και τους 3 φέτες σε 1 λεπτό και μετά θα πήγαινε να φτιάξει το 2ο double bladed saber του.

meanwhile.... νομίζω δεν έχουμε ξαναδεί sith lord να μην χρησιμοποιεί force lightning... επίσης στις μάχες δεν έκανε ποτέ χρήση της force ενω ταυτόχρονα πολεμούσε με το lightsaber...

worst part... μάχη στο δάσος εχει κόψει 150 δέντρα φέτες... γυρίζει ο αραπάκος πλάτη , τον lightsaberιάζει κάθετα στην σπονδυλική στήλη απο κάτω προς τα πάνω και εκει που λες ΤΩΡΑ ΤΟΝ ΕΚΟΨΕ ΣΤΑ 2... και ίσα που σκίστηκε το δερμάτινο τζάκετ.

really ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Moderators

Ακόμα προσπαθώ να καταλάβω γιατί όλοι λένε ότι

ο Finn είχε τον Kylo Ren στην μάχη. Επιθέσεις κάνει ο Finn και με το ένα χέρι κάνει parry o Kylo, παίζει μαζί του και του βάζει και το guard στον ώμο, αντί να τον κόψει κατευθείαν. Αφού μένει ανοιχτός λόγω υπεροψίας και φάει το ένα και μοναδικό χτύπημα από τον Finn, τον κάνει κατευθείαν disarm, τον γυρνάει με μπουκέτο και τον κόβει στην πλάτη σε γρήγορη συνοχή. Και είναι και χτυπημένος και από το bowcaster.

 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σημερα γυρισα και εγω απο την ταινια(την ειδα 3αστερια στο Ηρακλειο γιατι κλασσικα οπως αναμενώταν στα Village στο Mall ολες οι αιθουσες ηταν γεματες).

 

8/10ατομα περιπου στην γεματη αιθουσα ηταν πιτσιρικια κατι που δυστηχως με ξενερωσε αρκετα αλλα τελος παντων.Δεν ξερω αν αυτο ηταν το target group της Disney,τα πιτσιρικια και οι νεοι που δεν ειχαν δει τα παλια(μιας και το ακουσα αρκετα αυτο οπως''Ποιος ειναι ο Luke,ποια ειναι η Leia κλπ.....).

 

Απεφυγα να διαβασω εδω σχολια αν και εφαγα μεσω twitch τα 3 χοντρα Spoiler(και δυστηχως καλυτερα που τα εμαθα γιατι ισως να ειχα ξενερωσει περισσοτερο απο οτι τωρα

 

 

1)Han solo is dead(κλασσικα ειχε γεμισει ολο το Internet με αυτο το spoiler

2)Rei is the most op parawan in the whole star wars

3)15seconds of Luke on movie

 

 

 

Παμε τωρα στα της ταινιας ώντας και εγω μεγαλος οπαδος,κυριως των παλιων(chewbacca,luke,han solo κλπ)

 

 

 

Η ταινια οπως λενε πολλοι ξεκιναει αποτομα.Ενω το γνωστο κατεβατο πριν αρχισει η ταινια μου αρεσε σαν ιδεα(οτι δηλαδη λειπει ο luke ψαχνουν να δουν τι εγινε με αυτον μετα με το καλημερα βλεπεις απο το πουθενα οτι παλι παιζει πολεμος,χωρις να μαθεις σε ολη την ταινια το πως και γιατι).Απο εκει που στο παλιο 6 οι rebels ειχαν κερδισει,εδω με το καλημερα υπαρχει παλι πολεμος και εχουν ξεπεταχτει καποιοι ιπποτες ren(που κλασσικα μονο ενα δειχνει τον κεντρικο)και το First Order και μαλιστα εχουν και γιγαντιο στρατο.

Η republic ανυπαρκτη και κλασσικα η resistance αν και λιγοτεροι κερδιζουν απο την πρωτη ταινια κιολας.

 

Το story απο την αρχη μεχρι το τελος δυστηχως ειναι γεματο απειρες τρυπες.Μερικα κενα τα καταλαβαινω λογω και των επομενων ταινιων αλλα δυστηχως το παρακανανε και απο πλευρας συνοχης και ιστοριας η ταινια ειναι μια μεγαλη σαλατα.

 

Στα των χαρακτηρων. Δυστηχως ή ευτυχως ξεχωριζει ο γνωστος(και μεγαλος σε ηλικια)Han solo και εν μερη δικαιολογει και τα χρηματα που πηρε ο Ford,ώντας ο πιο ακριβοπληρωμενος ηθοποιος της ταινιας.

Οι νεοι που βαλανε για μενα προσωπικα δεν καταφεραν να τραβηξουν τα βλεματα οπως ο παλιος Hamil σε καμια περιπτωση,αλλα για αυτο εν αναμονη για τις επομενες ταινιες.

 

Οσον αφορα τους νεους ''Sith'' η μεγαλυτερη απογοητευση που εχει υπαρξει για μενα ως τωρα στα star wars. Μια κακη αντιγραφη του Sidious απο τον snoke με το ολογραμμα(που ομως το μονο που κανει ειναι απλα να μιλαει λιγο στην ταινια και τιποτα αλλο καμια σχεση με τον Sidious) και η μεγαλη απογοητευση που ακουει στο ονομα kaylo ren.

Αδιαφορος εμφανησιακα για ''sith''(δεν πιανει τους Vader,maul και Sidious ουτε για πλακα),και ο πιο αδυναμος που εχουμε δει ως τωρα αφου με το καλημερα χανει απο ενα απειρο padawan,την rei.Δυστηχως μια πολυ κακη αποπειρα αντιγραφης του Vader.1000φορες καλυτερος σε αυτο ο maul και ας επαιξε σε μολις μια ταινια.

Η δε Rei κυριολεκτικα με κουρασε που εβλεπε πραγματα για πρωτη φορα και μεσα σε 1-2λεπτα γινώταν master, ειτε στο σπαθι,ειτε στο πως να οδηγει και στα μηχανικα του Falcon,ειτε στις γνωσεις γενικα).Υπερβολικα op μεχρι αηδιας.

Ο fin ηταν η εκδοχη του αστειου στο star wars σε διαφορες σκηνες.Εκτως της χειρονομιας με το ρομποτακι στα περισσοτερα αλλα μου ηταν ψιλο αδιαφορος.

Φυσικα και τα φωτα της ταινιας εκλεψε ο Han Solo που αν και σε αρκετα μεγαλη ηλικια ηταν αψογος.(η σκηνη του θανατου δεν μου αρεσε μονο αλλα σε αυτο δεν φταιει ο ηθοποιος).

Μου αρεσε αρκετα που εδωσαν παραπανω χρονο και στο αγαπητο Chewbacca που ταιριαζε αρκετα με τον Han Solo,οπως στις παλιες ταινιες.

οσο για τον luke,αν και ειχα φαει spoiler οτι δεν θα ειναι ενεργος στην ταινια,να  πω ενα μπραβο στον ηθοποιο του mark hamill που ισως να εβγαλε απο τα γρηγοροτερα και ευκολοτερα χρηματα στην ιστορια του cinema.

Ο Πο οπως και αρκετοι αλλοι χαρακτηρες στην ταινια γρηγορα ξεχαστηκαν γρηγορα μιας και ειχαν λιγο χρονο και δεν αναπτυχθηκαν αρκετα.

 

Τα εφε ηταν σε αναμενομενα για το Budget επιπεδα οπως και ο ηχος.Και παλι ομως δεν ξεχωρισαν οπως στις προηγουμενες ταινιες.

 

Σαν οπαδος εμενα προσωπικα(οπως και αρκετους αλλους)με απογοητευσε η ταινια παρα πολυ,κυριως λογω των υψηλων standar που ειχαν θεσει οι προηγουμενες ταινιες και την θεωρω μακραν την χειροτερη ταινια ως τωρα στα star wars. Ακομα και τα phantom menace και Clone wars πιο πολυ τα απολαυσα απο αυτην.

 

Μια κακη αποπειρα αντιγραφης του 4 μου εβγαλε και εμενα η ταινια και οι πωλησεις ειναι αναμενομενες μιας και δεν υπαρχει και τιποτα αλλο αυτη την στιγμη στον κινηματογραφο απο πλευρας υπερπαραγωγης.

 

Παντως πιστευω οτι εκτως απο την μεγαλη διαφημιση πρεπει να δώθηκαν και χρηματα σε αρκετα site που βαθμολογησαν την ταινια.

Σε καμια περιπτωση η ταινια αυτη(για τους οπαδους τουλαχιστον)δεν αντιπροσωπευει τις πολυ υψηλες βαθμολογιες σε Imdb και metacritic.

 

Απο μενα αν ηταν να της βαλω βαθμολογια ειναι ταινια του 5-6/10 και ειναι ταινια που αξιζει μονο για τις γνωστες προσφορες απο Odeon και Village με 2 εισιτηρια στην τιμη του ενος,μονο και μονο για να διαμορφωσει ο καθενας την δικια του προσωπικη γνωμη,και επισης αξιζει που κανει τον κοσμο να κατσει να δεις τις προηγουμενες σειρες,ειδικα τις παλιες.

 

 

 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...