Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Vs PlayStation Vita


SteelLord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 332
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

Εγω παλι θεωρω το 10 ως ενα απο τα χειροτερα κυριως λογο του κεντρικου χαρακτηρα που ειναι σαν μωρο και δεν "μεγαλωνει" ποτε και επειδη ειναι εξαιρετικα γραμικο σαν παιχνιδι με μυστικα που χωρις καποιον οδηγο στρατηγικης δεν προκειται να βρεις ποτε. Ειναι σκετο καλο σαν παιχνιδι αλλα στην "μικρη" οθονη ειναι πραγματικα οτι πρεπει. Ακριβως οπως το tales of the abyss για το 3ds (ασχετα αν αυτο ειναι πολυ ποιο πανω απο το FFX σαν παιχνιδι).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στο 10 ο Tidus οντως ειναι λιγο Cry baby, δικαιολογημενα ισως γιατι ειναι γνωστος και διασημος στην Zanarkad και ξαφνικα του ρχονται τα πανω κατω. Γινεται ακομα χειροτερος οταν μαθαινει οτι ο Jecht ειναι ο Sin (οτι πιο χαλια σε FF κακο :P), και ξαφνικα ηρεμει οτι μαθαινει απο τα Faeries, μετα το Mountain Gagazin (στον μεγαλο τοιχο με την γλυτσα, λιγο πριν την old Zanarkad) οτι σκοτωνοντας τον Sin, θα πεθανει ο ιδιος μιας και αυτος ειναι ενα Faery.

 

Oυσιαστικα το βασικο στοιχειο του 10 ειναι αυτη η αποδοχη που πρεπει να κανει ο ιδιος ο ηρωας και η συνηδητοποιση που δειχνει μεχρι τελους του παιχνιδιου. Αλλα overall δε ξεπερναει τα προηγουμενα και για μενα.

 

Για το 12 τι λετε ? :P (Eμενα μου αρεσε, αλλα μαλλον μονο εμενα :P).

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σε προσωπικο επιπεδο το 12 ειναι το αγαπημενο μου. Το καλυτερο απο ολα. Για πολλους λογους οπως οτι η ιστορια δεν εχει κανεναν συγκεκριμενο κυριο χαρακτηρα αν και ο Balthier και Ash ειναι σιγουρα υποψηφιος/α. Η ιστορια ειναι πολιτικου χαρακτηρα και οχι καποιου emo που γινεται σουπερ ηρωας, ο κοσμος του ειναι χαρμα σχεδιασμου και εξερευνησης, το voice acting ειναι "αυθεντικο" του κοσμου που βρισκεσαι, γενικα το παιχνιδι ειναι υπερπαραγωγη με ουσια και σοβαροτητα. Αποτελει το μοναδικο Final Fantasy κανονικης σειρας που ειναι φτιαγμενο για "μεγαλους".

 

Τελος παντων ας μην το κουρασουμε παραπανω με τα final fantasy και δεν ξερω και εγω τι αλλο. Το ζητημα ειναι οτι το PSV χρειαζεται τετοια παιχνιδια. Αφου κατεξοχην ειναι μηχανημα που θα αγορασουν "μεγαλοι" τοτε καλο θα ειναι να κοιταξουν να φερουν και λιγο νοσταλγια πανω του. Ας μην το κρυβουμε, το χαμενο Resident Evil 1.5 και ενα κανονικο και εκτεταμενο PS1/2 classics support θα κανει το μηχανημα να πεταξει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

new low τραγουδάει το vita http://www.youtube.com/watch?v=FLh09U7Oo-A

 

δεν το σώζει τπτ, 4κ αυτή την εβδομάδα,187κ το 3ds ,λόγο animal crossing 3ds. πήρε φόρα το psvita και απορώ που θα φτάσει,όπου νάναι θα αρχίσουν και τα vitua boy jokes...

http://www.neogaf.com/forum/showthread.php?t=499766

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας δωσουμε λιγο χρονο μεχρι την κυκλοφορια του Persona 4 golden και Soul Sacrifice καθως ειναι τα παιχνιδια που βλεπω οτι κατι θα κανουν απο αποψη πωλησεων για το μηχανημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το psn + είναι η μεγαλύτερη απάτη όλων των εποχών, όπως και το xbox live... στο πρώτο το οτι δεν μπορείς να κρατήσεις τα παιχνίδια είναι dealbreaker,στην τελική τι τους πειράζει αν τα κρατήσεις? π.χ τώρα θα κάνουν προσφορά για το vita που δίνουν Uncharted + fft αλλα θα μπορείς να τα παίξεις μόνο όσο είσαι συνδρομητής psn +, ακόμα και για μένα που ψάχνομαι στην τελική δεν γνωρίζω πως πάει το σύστημα γιατί στην αρχή αυτά που σου έδιναν ήταν για 1 μήνα και μετά άλλαζαν ,τώρα κάποιοι λένε οτι τα κρατάς όσο είσαι συνδρομητής,ακόμα και αν κόψεις το Plus μετά αν το ξανακάνεις μπορείς να τα ξαναπαίξεις, με τόσο θολό το τοποίο δεν ασχολείται κανείς. πόσοι γνωρίζουν τι είναι το Psn +? ρωτήστε τους φίλους σας,και να ασχολούνται με gaming οι περισσότεροι δεν θα έχουν ίδέα,μόνο οι καμμένοι(hardcore) το γνωρίζουν και αυτοί όχι και τόσο καλά.

 

πραγματικά απορώ αν στην Ελλάδα έχει τώρα το 1% απο αυτούς που έχουν ps3 psn+,στάνταρ λέω όχι,στα 100 άτομα που έχουν Ps3 δεν πιστέυω οτι ούτε 1 έχει psn plus.στα 1000 ίσως βρείς 2-3....

 

με λίγα λόγια όχι δεν το σώζει το vita το psn plus,γιατί είναι σχεδόν κάτι άχρηστο για φορητή συσκευή που δεν θα την συνδέεις (εκτός αν είσαι ο γιός του κόκαλη με 3g και 4g τώρα που μας πρίξανε...)και γιατί τα games που δίνει στα δανείζει αλλα σέβεν και απαιτεί αιμοδοσίες σαν το wow. προσωπική άποψη πάντα ,αλλα πιστέυω θα δικαιοθώ και εδώ,

 

ikaruga συμφωνώ οτι το persona 4 golden θα δώσει ένα boost στα sales στην ιαπωνία ,το soul sacrifice όχι όμως,αν δούμε και το demon souls δεν πήγε τόσο καλά ιαπωνία ,δεν παίζουν τετοια games εκεί, και μην ξεχνάμε οτι θα έχει ανταγωνισμό τα dragon quest vii και monster hunter 4,βασικά δεν χρειάζεται να αναφέρουμε άλλον τίτλο ,όταν βγει Pokemon 3ds θα είναι η οριστική ταφόπλακα του psvita, και η νιντέντο έκανε άσχημη κίνηση που δεν έκανε την gamefreak να κάνει rush ένα pokemon 3ds game αντί να βγάλει τα black/white 2 ,αν είχε βγεί φέτος pokemon 3ds το vita θα πήγαινε για απόσυρση,όχι οτι τώρα στις 4κ την εβδομάδα δεν πάει....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πρόκειται να γίνω κάτοχος σε ενα απο τα δυο ωστοσο θα ηθελα μια ξεκαθαρη και σιγουρη απαντηση σχετικα με την εμβελεια wi-fi που εχουν..πιο ειναι καλύτερο?

 

ρε παιδια κοιταξα στην gamespot για αναμενομενους τιτλους Vita και πραγματικα μεχρι το καλοκαιρι που ειδα δεν αναμένεται τιποτε τιποτα το ιδιαίτερο.Τοσο τραγικα ταπραγματα?ολα δειχνουν 3ds

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skanjos

Tο ps+ ειναι απο τις καλυτερες gaming υπηρεσιες ολων των εποχων,αν οχι η καλυτερη.

Αν σε αφηνε να κρατησεις 50-60 παιχνιδια τον χρονο(4-5 τον μηνα) χωρις συνδρομη ,τοτε θα μιλαγαμε για φιλανθρωπικη οργανωση οχι εταιρια βιντεοπαιχνιδιων.

 

Χαμος γινεται στο neogaf απο θετικα σχολια.Σπανια,ενας στους 100 γραφει κατι αρνητικο πλεον και του τη πεφτουν ολοι..

Αντιθετα πριν αλλαξει το ps+ πολιτικη(πριν την Ε3) ακουγες αρνητικα και θετικα,για να μην πω περισσοτερο αρνητικα.Γι αυτο και δεν ημουν συνδρομητης και ουτε προκειται να γινομουν αν δεν αλλαζε το plus.

 

Οσο δινει τοσα πραγματα δεν υπαρχει λογος καποιος να διακοψει την συνδρομη.Δεν βρισκω καποιον σοβαρο λογο,εκτος αν εχει βαρεθει το gaming,αν παιζει ανεκαθεν σε σπασμενη κονσολα ή εχει κολλημα με την συλλογη retail τιτλων με τα κουτακια τους κτλ

 

Στην friend list μου λιγο πανω απο τους μισους φιλους εχουν plus.

 

YΓ.Κρατας τα παιχνιδια που αγοραζεις με εκπτωση(του plus) για παντα.Τα δωρεαν για οσο εισαι συνδρομητης.Δεν ειναι πυρηνικη φυσικη.

ΔΕΝ τα κρατας για ενα μηνα μονο,αλλα ενα απο αυτα τα παιχνιδια που δινει τον μηνα ειναι διαθεσιμο για εναν μηνα.Δλδ μπορεις να το κατεβασεις εκεινον τον μηνα.Αν το κατεβασεις το εχεις για οσο θα εισαι συνδρομητης.Αν εισαι για παντα,θα το εχεις για παντα.

Λες οτι δεν γνωριζεις πως λειτουργει,αλλα απο την αλλη εκφραζεις με σιγουρια οτι ειναι απατη..

ΥΓ2.Το vita δεν ξερω αν θα σωθει απο το plus,αλλα ισως του δωσει λιγο πνοη οπως λεει και ο Vole.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skanjos, αν και με καλύψε ο PDS σχετικά με το τι προσφέρει το plus - είναι πραγματικά απλό το πώς λειτουργεί και καθόλου θολό - να προσθέσω κι εγώ ότι πάνω από τα μισά άτομα στο friends list μου είναι συνδρομητές και δεν είναι καμμένοι, οπότε δε νομίζω να μιλάμε για 1%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

skanjos, αν και με καλύψε ο PDS σχετικά με το τι προσφέρει το plus - είναι πραγματικά απλό το πώς λειτουργεί και καθόλου θολό - να προσθέσω κι εγώ ότι πάνω από τα μισά άτομα στο friends list μου είναι συνδρομητές και δεν είναι καμμένοι, οπότε δε νομίζω να μιλάμε για 1%.

 

Ακριβώς. Να δεις που σε λίγο καιρό άνετα θα ξεπεράσει και το 50%.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ikaruga συμφωνώ οτι το persona 4 golden θα δώσει ένα boost στα sales στην ιαπωνία ,το soul sacrifice όχι όμως,αν δούμε και το demon souls δεν πήγε τόσο καλά ιαπωνία ,δεν παίζουν τετοια games εκεί, και μην ξεχνάμε οτι θα έχει ανταγωνισμό τα dragon quest vii και monster hunter 4,βασικά δεν χρειάζεται να αναφέρουμε άλλον τίτλο ,όταν βγει Pokemon 3ds θα είναι η οριστική ταφόπλακα του psvita, και η νιντέντο έκανε άσχημη κίνηση που δεν έκανε την gamefreak να κάνει rush ένα pokemon 3ds game αντί να βγάλει τα black/white 2 ,αν είχε βγεί φέτος pokemon 3ds το vita θα πήγαινε για απόσυρση,όχι οτι τώρα στις 4κ την εβδομάδα δεν πάει....

 

Δεν θα με βρεις να διαφωνω ως προς την ποσοτητα και ποιοτητα των τιτλων που θα βγαλει το 3DS, δεν εχω αυταπατες ποιο ειναι το κυριαρχο gaming φορητο αυτη τη στιγμη. Παρα αυτα εχεις αδικο για το PS+, σου δινει ενα καρο παιχνιδια για οσο εισαι συνδρομητης (ασχετα αν το ειπες σωστα οτι εγινε Se7en η κατασταση χαχα) αλλα η συνδρομη ειναι αστειο ποσο για ολο το χρονο και ηδη τα 2 απο τα πολλα παιχνιδια που σου προσφερει θα σου κοστισουν το ιδιο ή μεγαλυτερο ποσο για να τα αποκτησεις σημερα. Απο τη στιγμη που σου προσφερει και τοπ τιτλους σε διαθεση για το PS+ δεν βρισκω λογο να θεωρεις οτι η υπηρεσια ειναι κοροιδια. Αν ειχαμε μονο indie παιχνιδια στη λιστα ισως και να συμφωνουσα αλλα δεν παιζει αυτο οποτε...

 

Δευτερον το Soul Sacrifice δεν ειναι souls παιχνιδι. Καμια σχεση. Αφου η Sony εχασε το Monster Hunter επρεπε να καλυψει το κενο με κατι αντιστοιχο και το Soul Sacrifice ειναι αυτο ακριβως το παιχνιδι για να καλυψει αυτο το κενο. Το παιχνιδι φενεται καλο και πολλα υποσχομενο και σαν first party τιτλος της sony αναμενουμε να ειναι και μεγαλη παραγωγη. Εμενα το monster hunter ποτε δεν με κερδισε να πω την αληθεια. Το Soul Sacrifice λογο theme ομως ειναι κατι που με δελεαζει να του ριξω μια ματια. Ειμαι σιγουρος οτι υπαρχουν και αλλοι σαν εμενα. Φαντασου τωρα σαν τιτλος της Sony να το προσφερει δωρεαν σε κατοχους PS+ για να παιζουν online ενα τετοιο παιχνιδι. Θα ειναι πολυ καλη κινηση.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω μόνο 3DS (και DS, PSP στη προηγούμενη γενιά). Από κανονικές wii και ps3. Για μένα η μόνη στιγμή που σκέφτηκα να αγοράσω PSV (και ακόμα το σκέφτομαι), ήταν μόλις είδα την ανακοίνωση για το PSN+. H υπηρεσία είναι τόσο προκλητικά φθηνή, που φοβάμαι πως δεν θα είναι μόνιμη κατάσταση, αλλά απλά μια περίοδος λανσαρίσματος. Θα δούμε...

 

Πάντως πράγματι δεν είναι ακόμα τρομερά δημοφιλής και υπάρχει μια κάποια καχυποψία, αυτό είναι κάτι που και εγώ το έχω διαπιστώσει. Ίσως να είναι καλύτερα για εμάς που το έχουμε και ελπίζουμε να κρατήσει όσο γίνεται πιο πολύ ;) ;) ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...