Προς το περιεχόμενο

Nintendo 3DS Vs PlayStation Vita


SteelLord

Προτεινόμενες αναρτήσεις

όπα κιλοτάκιας δεν είναι το ίδιο, οι 17κ και 20κ κασέτες/cd τότε είχαν τα καινούρια όχι τα παλιά που τα έβρισκες μέχρι και 4-7κ αν έψαχνες σε κάτι μαγαζιά(home consoles ,όχι φορητές).άσε που μιλάμε και για διαφορά μισθών με τότε 400κ τον μήνα(τουλάχιστον) και 150δρχ τυρόπιτα και όλα τα είδη κατανάλωσης χαμηλά και τώρα 450ε τον μήνα(και άμα) με 1ε τουλαχιστον την τυρόπιτα.

 

δεν ξέρω για την δικιά σου τσέπη, αλλα με την δικιά μου μόνο το ocarina αξίζει αυτή την στιγμή τα λεφτά του για το 3ds και αυτό με τα χίλια ζόρια,απορώ αν θα βρεις κάποιον εδω μέσα να δώσει 30ε για τα παραπάνω παιχνίδια που ανέφερες στην λίστα.θεωρώ αδιανόητο να έχει ίδια τιμή το ace combat στο ps3/360 με αυτό στο 3ds.

 

τα παιχνίδια στις φορητές έπρεπε να έχουν την παρακάτω κλίμακα,

καινούρια 30ε

remakes καινούρια 20ε

και ανα 6 μήνες να πέφτουν 3-4ε μέχρι να φτάσουν τα 10. τότε θα πουλούσαν όπως του gameboy που ο καθένας είχε 10κασέτες τουλάχιστον ,ξέρεις γιατί? γιατί μερικές τις δίναν δώρο ,γιατί εβρησκες κασέτες και με 2.000δρχ ,μετά αντάλλαζες και 2-3 με 1 καλή ,υπήρχαν παιχνίδια διαμάντια που τα αγόραζες εντελώς τσάμπα, το metroid και το castelvania στο gameboy 2.450 τα πήρα απο τον αρώνη και είχαν δώρο και το marbles mania ,τι να λέμε τώρα,συγκρίνουμε τιμές φορητών? ή δεν τα έζησες η συγκρίνεις με home consoles ,εντελώς ανόμοια πράγματα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 332
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσιευμένες Εικόνες

όπα κιλοτάκιας δεν είναι το ίδιο, οι 17κ και 20κ κασέτες/cd τότε είχαν τα καινούρια

Και τωρα τοσο εχουν τα καινουργια.

 

όχι τα παλιά που τα έβρισκες μέχρι και 4-7κ αν έψαχνες σε κάτι μαγαζιά(home consoles ,όχι φορητές).άσε που μιλάμε και για διαφορά μισθών με τότε 400κ τον μήνα(τουλάχιστον) και 150δρχ τυρόπιτα και όλα τα είδη κατανάλωσης χαμηλά και τώρα 450ε τον μήνα(και άμα) με 1ε τουλαχιστον την τυρόπιτα.

Ποιος έπαιρνε 400κ μισθο; Εκτός αν ήσουν εφοπλιστής τα έπαιρνες αυτά. 200.000αρικα και πολλά μας ηταν.

 

δεν ξέρω για την δικιά σου τσέπη, αλλα με την δικιά μου μόνο το ocarina αξίζει αυτή την στιγμή τα λεφτά του για το 3ds και αυτό με τα χίλια ζόρια,απορώ αν θα βρεις κάποιον εδω μέσα να δώσει 30ε για τα παραπάνω παιχνίδια που ανέφερες στην λίστα.θεωρώ αδιανόητο να έχει ίδια τιμή το ace combat στο ps3/360 με αυτό στο 3ds.

H τσέπη μου 99% ειναι σε χαμηλότερο επίπεδο αρκετών εδώ μέσα.

Οταν δεν σε ενδιαφέρει το ssf με 15 ευρουλάκια το οποίο ειναι ολόκληρο εχει ολους τους παίχτες μέσα (oχι dlc και λαμακίες) εχει γινει 3d εχει μπει και 3d mode κριμά που μιλάμε αν αξιζουν τα games ή οχι που έγραψα. Άλλο δεν σου αρέσει και αλλο δεν αξίζουν οι τίτλοι μέχρι 30 ευρω.

 

τα παιχνίδια στις φορητές έπρεπε να έχουν την παρακάτω κλίμακα,

καινούρια 30ε

remakes καινούρια 20ε

και ανα 6 μήνες να πέφτουν 3-4ε μέχρι να φτάσουν τα 10. τότε θα πουλούσαν όπως του gameboy που ο καθένας είχε 10κασέτες τουλάχιστον ,ξέρεις γιατί? γιατί μερικές τις δίναν δώρο ,γιατί εβρησκες κασέτες και με 2.000δρχ ,μετά αντάλλαζες και 2-3 με 1 καλή ,υπήρχαν παιχνίδια διαμάντια που τα αγόραζες εντελώς τσάμπα, το metroid και το castelvania στο gameboy 2.450 τα πήρα απο τον αρώνη και είχαν δώρο και το marbles mania ,τι να λέμε τώρα,συγκρίνουμε τιμές φορητών? ή δεν τα έζησες η συγκρίνεις με home consoles ,εντελώς ανόμοια πράγματα

Πλάκα κανεις τωρα ετσι;

30 ευρω έπαιζες παιχνίδια gameboy εποχές 4 bit οταν υπήρχαν τα 16 στην αγορά και έμεινες στα 4-8 μεχρι το τα 64bit.

Και για ποιες 2000δρχ μιλας για ποιες κασέτες 5000δρχ ειχαν οι μοlύφα με 10 παιχνίδια μέσα.Μτχ Έβρισκες απο 4000 και πάνω και αυτες δεν ηταν μάριο και τέτοια.Δεν ξερω την ηλικία σου αλλα θυμάμαι που μαζευόμασταν στη γειτονιά μια φορά την εβδομάδα για να κανονίζουμε ανταλλαγές κασέτες gameboy.

Οι τιμές αυτες ήταν καθαρά για portable games.

Θα με κάνεις να κατεβάσω gamepro απο το πατάρι και δεν θέλω να μπαινω στη διαδικασία για να σου ποστάρω τιμές.

Στο megadrive 24.000δρχ ειχα αγοράσει το sonic 2.

 

Απο την αλλη δεν μας αναγκάζει κανένας να αγοράζουμε το κάθε παιχνίδι.Δεν καταλαβαίνω γιατι sony και καλα :P πρέπει να αγοράσεις το μαριο;Αν σου αρέσει τοσο το αγοράζεις με 40 ευρω αν οχι απλα δεν το αγοράζεις πρόβλημα δεν καταλαβαίνω... αλλά υποθέτω πως δεν τα θεωρείς αξιόλογα για τι τιμή τους διοτι παραπάνω γραφεί για το fire emblem και 100 ευρω θα έδινα αρα γιατι το συζητάμε;

Επίσης δές τι τίτλους βρίσκεις σε psvita μέχρι 30 ευρώ και τι σε 3ds.Εγω το ξανά λέω το 3ds εχει τίτλους καλούς ανεξαρτήτως τιμής.Το vita όχι και τόσο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και εγώ αγορασα το earth worm jim 2 όταν βγήκε στις 27.000δρχ, και το τερμάτησα το ίδιο απόγευμα.. μην συγκρίνεις φορητές με home consoles, αν μου πεις οτι θυμάσαι κασέτα gb να κάνει πανω απο 12κ τότε λές ψέματα, 12.000δρχ κάνανε οι ολοκαίνουριες και πέφτανε τραγικά μετά απο 1-2 μήνες και ναι με 2κ έβρισκες,επαναλαμβάνω εγώ με 2.5 πήρα metroid/castelvania. το οτι θα έδινα 100ε (λέμε τώρα)για fire emblem έχει να κάνει με το πόσο καθυστερημένοι είναι στην νιντέντο και δίνουν μόνο ενα ανα 3-5 χρόνια και αξίζει τα λεφτά του,

 

δεν συγκρίνω τιμές vita/3ds και το ποιο έχει πιο αξιόλογο Library, μιλάω για τιμές γενικά, όταν το pullblox έχει 6-7ε και το boulder dash xl 3d έχει 25+ τότε λες wtf...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

anyway οι απόψεις διίστανται.Εσυ τα θεωρείς ακριβά εγω τα θεωρώ προσιτά αλλά στη τσέπη δεν υπάρχουν πολλά γκαφρά.

Ποικιλία δεν θέλω γιατι λόγω ηλικίας δεν μου το επιτρέπει. Θέλω ποιότητα.To επόμενο που θα αγοράσω μιας και είμαι κάτοχος 3ds λίγες μέρες ειναι το dead or alive μετα tekken και αφου τερματίσω το zelda μάλλον ή για κανα χαλαρό μάριο με βλέπω ή για το castlevania και κάπου στο ενδιάμεσο το mario kart.

:) To vita θα το φάει η σκόνη :P

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν μου πεις οτι θυμάσαι κασέτα gb να κάνει πανω απο 12κ τότε λές ψέματα, 12.000δρχ κάνανε οι ολοκαίνουριες

 

ο βασικός μισθός το '99 για παράδειγμα ήταν 170.000 δρχ όχι 400.000 (μικρότερος παλαιότερα)...το Links Awaking και το Mortal Kombat 2 τα αγόρασα to '94 περίπου για gameboy 17.000-19.000 δρχ

 

συμφωνώ απόλυτα όμως σε αυτό που λες ότι έβρισκες μεταχειρισμένα και παλιότερα games σε πραγματικά εξευτελιστικές τιμές...τώρα δεν λέει με τίποτα να πέσειη τιμή τους

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για τους μισθούς εντάξι απλά θυμάμαι πόσα έβγαζε ο πατέρας χαχαχα,btw τώρα ο μικρότερος είναι 0 με το ποσοστό ανεργίας στο 10πλάσιο απο τότε ,τέσπα μην το πιάσουμε το συγκεκριμένο θέμα , ρε σύ Ultralisk απο που τα αγόρασες τόσο και σε πιάσανε τον@@@ ,εγώ το Killer instinct όταν το αγόρασα day1 ,ένα απο τα πιο αναμενόμενα παιχνίδια που κυκλοφόρησε με απίστευτα τρελή διαφήμιση 12κ το πήρα.τότε όλα τόσο είχαν τα καινούρια,μέχρι και το pokemon red που θυμάμαι πάλι 12κ day1. και όντως τα έπερνα day 1 κάθε εβδομάδα στα μαγαζιά ήμουν και έβλεπα τι βγαίνει. να ήταν 2κ να πω εντάξι διαφορά μαγαζιού αλλα 19κ ?? τι να πω ίσως όταν βγήκαν οι πρώτες κασέτες,δεν το είχα και day1 το gameboy ,το αγόρασα όταν έπεσε στις 40κ μαζί με τέτρις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το ένα το είχα πάρει από JUMBO και το άλλο από Software Center στο κέντρο...θυμάμαι και κάτι RE 2 και Tomb Raider 2 για Playstation τόσο έπαιζαν

 

πήγαινες όμως τότε σε συνοικιακά μαγαζιά ένα παιχνίδι πίσω, τσοντάριζες και 2-3 χιλιάρικα και έπαιρνες άλλο μεταχειρισμένο ή κανα 5χίλιαρο και έπαιρνες καινούριο...τώρα παλιά στο Τέξας

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ο βασικός μισθός το '99 για παράδειγμα ήταν 170.000 δρχ όχι 400.000 (μικρότερος παλαιότερα)...το Links Awaking και το Mortal Kombat 2 τα αγόρασα to '94 περίπου για gameboy 17.000-19.000 δρχ

 

συμφωνώ απόλυτα όμως σε αυτό που λες ότι έβρισκες μεταχειρισμένα και παλιότερα games σε πραγματικά εξευτελιστικές τιμές...τώρα δεν λέει με τίποτα να πέσειη τιμή τους

 

Λεω και εγω, δεν μπορει να θυμαμαι λαθος. ΜΑΧ 170 χιλιαρικα επαιρνα τοτε απο τη δουλεια μου (με ποιο σωστο ποσο να ειναι περι τα 120) και ειχα αγορασει απειρες (απειρες για τοτε ηταν και οι 6 που αγορασα) κασετουλες για το N64 με 25 και 30 χιλιαρικα. Ολα τα αλλα παιχνιδια που επαιξα ηταν ή με ανταλλαγες ή απο μεταχειρισμενα.

 

Σε καθε περιπτωση ειναι λαθος να συγκρινεις εκεινη την εποχη με την σημερινη. Τοτε πληρωνες 30 χιλιαρικα για το Ocarina of time και δεν υπηρχε περιπτωση να βρεις πουθενα αλλου κατι αντιστοιχο. Εννοιωθες οτι τα λεφτα του τα αξιζε. Σημερα που βρισκω παραδειγμα το Street fighter 4 arcade edition στα 10 και 15 ευρω για PS3/X360 και ακομα ποιο κατω για PC οπως καταλαβαινεις η εκδοση του 3DS δεν αξιζει και τοσο τα λεφτα του. Το ιδιο ισχυει και με το Vita, δεν μιλαμε για κατι original αλλα για μεταφορες μεγαλυτερων αδερφων οι οποιοι παιζουν στη μιση τιμη και ποιο κατω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25-30 δεν είχαν.

27.000 είχε το πιο ακριβό και ήταν το Pokemon Stadium (ακόμα και αυτό βέβαια το είχα βρει στα 24.000 2 μήνες αφού είχε βγει).

22.000 launch day το Ocarina of Time.

Όλα τα άλλα από 1-3000 κάτω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μάλλον σε έκλεβαν.

21.000 είχα πάρει το JFG και μάλιστα την επόμενη μέρα το βρήκα σε μαγαζί στα 19.000.

Tο DK δεν το είχα αγοράσει. Είχε και αυτό παραπάνω από τα υπόλοιπα αλλά κάτω από 30.000.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

για να επιστρέψουμε στο θέμα 13κ αυτή την εβδομάδα το vita στην ιαπωνία, αρχίζει και ανεβαίνει, 4κ την προηγούμενη, αυτήν την εβδομάδα ανέβηκε λόγο των 2 νέων χρωμάτων κόκκινο και μπλέ. πάλι χάλια είναι σε σχέση με το 3ds168k,αλλα καμία σχέση με την προηγούμενη εβδομάδα, anyway πάλι είναι μικρό το boost για τα νέα χρώματα σε μια εβδομάδα θα ξαναδούμε φούντο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απο 20.000 δεν είχαν τα παιχνίδια τότε. Αυτά του Gameboy ήταν λίγο πιο φθηνά απο αυτά των PS1-N64. Το Pokemon Stadium ήταν πιο ακριβό γιατί πωλούνταν μαζί με το Transfer Pak.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δύο πράγματα τα σώζουν το Vita αυτή τη στιγμή.

 

1. Price drop να ζεσταθεί ο κόσμος μπας οι εταιρείες αποφασίσουν να φτιάξουν παιχνίδια για κονσόλα που έχει πωλήσεις.

2. Χρήση του ως χειριστηρίου όπως στο WiiU για να τσιμπήσουν και όσοι έχουν PS3.

 

Βέβαια μπορεί και εγώ να είμαι ανίδεος και τα τσακάλια της Sony να ξέρουν κάτι περισσότερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πάνω απο 20.000 δεν είχαν τα παιχνίδια τότε. Αυτά του Gameboy ήταν λίγο πιο φθηνά απο αυτά των PS1-N64. Το Pokemon Stadium ήταν πιο ακριβό γιατί πωλούνταν μαζί με το Transfer Pak.

 

 

Φυσικά και είχαν.

Τα παιχνίδια του Ν64 ήταν πιο ακριβά από του PS.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

  • Δημιουργία νέου...