Προς το περιεχόμενο

Windows 8 - Αλλαγές στο Desktop (video)


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

αυτό είναι το θέμα πρόβλημα ξε πρόβλημα τα ΜΕ μας άρεσε δεν μας άρεσε όλοι τα βάλαμε...

κάτι παρόμοιο θα γίνει και με τα 8

εύχομαι βεβαια του χρόνου τέτοιο καιρό να μιλάμε για τα πιθανόν windows 9 που θα είναι κανονικότατα desktop

όπως έγινε και με τα vista και να μην μπούμε στην διαδικασία όσοι δεν γουστάρουμε τα 8 να τα φάμε στην μάπα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 224
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

  • Super Moderators

συγκρίνεις ανόμοιες περιπτώσεις...

 

κανονικότατα desktop είναι και τώρα, απλά δεν έχω την "shortcut" list μου :P

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

δηλαδη εσυ οτι τα tablets θα αντικαταστησουν τους σταθερους??? Να λεγαμε οτι τα laptops θα αντικαταστησουν τους σταθερους οκ... Δηλαδη το κινητο μου το nexus που ειναι ενα μικρο tablet θα αντικαταστησει και τον σταθερο μου και τον φορητο μου??? Λιγο δυσκολο δεν νομιζεις??? Ασε που το φορητο μου ειναι ultrabook δηλαδη σε μεγεθος και βαρος tablet με ολα ομως τα συν ενος κανονικου υπολογιστη.

 

Ποιο ultrabook έχεις και είναι ελαφρύ σαν iPad 2 HP Touchpad κλπ ( Χωρίς ειρωνεία )

 

Sent from my iPhone using Insomnia

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά εμπειρία χρήσης έχουν. Γρήγορα και σε παλαιότερα μηχανήματα.

Εμένα πάντως μου λείπει το Aero και τα side gadgets.

Το start το πάταγα μόνο για search.

Τώρα απλα κάνω άμεσα search.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη σπάει που πρέπει να πας στις γωνίες και μετά κάτω στην charm bar(εκτός αν άλλαξε στην RTM),λες και είσαι ανάπηρος,αρκούσε απλά να πας στην άκρη της οθόνης και να κάνει τσουπ

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μου τη σπάει που πρέπει να πας στις γωνίες και μετά κάτω στην charm bar(εκτός αν άλλαξε στην RTM),λες και είσαι ανάπηρος,αρκούσε απλά να πας στην άκρη της οθόνης και να κάνει τσουπ

Και μενα μου τη σπαει,που ψαχνω το charm στη γωνια και δε μου εμφανιζεται,οταν ειμαι στα 7,αλλα δε το κανω θεμα! :devil:

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Για μενα που τα θελω ολα ομορφα και νοικοκυρεμενα ειναι καταστροφη μισα apps στο desktop τα αλλα στο μετρο και ανοιγουν και fullscreen την καταδικη μου μεσα !! εβγαλαν οι παπαρες και το κλασσικο θεμα μου εχουν βγει τα ματια με τα κουτακια αι σιχτιρ

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρά εμπειρία χρήσης έχουν. Γρήγορα και σε παλαιότερα μηχανήματα.

Εμένα πάντως μου λείπει το Aero και τα side gadgets.

Το start το πάταγα μόνο για search.

Τώρα απλα κάνω άμεσα search.

 

 

Ακριβώς. Συν ότι νομίζω πως το search (σε parallels που τα δούλεψα) είναι αρκετά βελτιωμένο.

 

Η συμπεριφορά των Windows users μου θυμίζει την ίδια συμπεριφορά των MAC users όταν έγινε η αλλαγή σε Lion από SL.

 

 

Προσωπικά τα βρίσκω ανανεωμένα τα 8... καλύτερο feel (νομίζω πως η έλλειψη του 3D effect της επικάλυψης των παραθύρων συν την νέα γραμματοσειρά ότι δίνουν αρκετά νέα και ωραία εικόνα), βελτιωμένος file browser και βελτιωμένες δυνατότητες στο start menu - tiles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Και μενα μου τη σπαει,που ψαχνω το charm στη γωνια και δε μου εμφανιζεται,οταν ειμαι στα 7,αλλα δε το κανω θεμα! :devil:

 

υπαρχει μια σημαντικη διαφορα:στα windows 7 μεσω mouse, μετακινεις ελαχιστα τον καρπο σου για να πας στην κατω αριστερη γωνια της επιφανειας.στα windows 8 μεσω touchscreen monitor, πρεπει να μετακινησεις σε μεγαλυτερη αποσταση ολοκληρο το χερι σου για να φτασεις το ιδιο σημειο.αυτο ηταν το πρωτο ενοχλητικο πραμα που εντοπισα οταν χειριζομουν τα win8 με τo touchscreen monitor και σκεφτομουν γιατι δεν το κανανε να εμφανιζεται με το να πηγαινεις απλως σε καποια απο τις δυο καθετες πλευρες της επιφανειας. θα ηταν ευκολοτερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

υπαρχει μια σημαντικη διαφορα:στα windows 7 μεσω mouse, μετακινεις ελαχιστα τον καρπο σου για να πας στην κατω αριστερη γωνια της επιφανειας.στα windows 8 μεσω touchscreen monitor, πρεπει να μετακινησεις σε μεγαλυτερη αποσταση ολοκληρο το χερι σου για να φτασεις το ιδιο σημειο.αυτο ηταν το πρωτο ενοχλητικο πραμα που εντοπισα οταν χειριζομουν τα win8 με τo touchscreen monitor και σκεφτομουν γιατι δεν το κανανε να εμφανιζεται με το να πηγαινεις απλως σε καποια απο τις δυο καθετες πλευρες της επιφανειας. θα ηταν ευκολοτερο.

Την ιδια αποσταση διανεις,που την στιγμη που βρησκονται και τα δυο στη γωνια!

Συν οτι στο start του 8,εχεις προσβαση απο 3γωνιες(κατω αριστερα&πανω/κατω δεξια για να εμφανηστει το charm) του desktop και οχι απο μια,που ειναι στα 7!Και αναλογα που ειναι ο κενσορας,διαλεγω και την γωνια που με βολευει για το start!

Στις γωνιες ειναι πιο δυσκολο,να σου εμφανιζεται χωρις να το θες και ετσι δε σε δυσκολευει,οταν δουλευεις κυριως σε fullscreen!

Στις πλευρες,ειχα για ενα διαστημα,στα 7,κρυμμενα docks,και αναγκαστικα να τα απενεργοποιησω,γιατι εμφανιζονταν χωρις να το θελω και με δυσκολευαν πολυ!Το charm,στους 11 μηνες που δουλευω τα 8,το πολυ να μου εμφανηστικε καταλαθος 5-6 φορες!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εντάξει, αυτό το λειτουργικό είναι σκέτη κοροϊδία. Μας έχει συνηθίσει η MS με κάθε νέα έκδοση, τις ίδιες ακριβώς λειτουργίες να τις ανακατεύει και να τις αλλάζει τοποθεσία. Με κάποια όμως βάση λογικής.

 

Ε εδώ πέρα η κατάσταση είναι πλέον εξοργιστική. Για να κάνεις ακριβώς τα ίδια πράγματα, πρέπει να κάνεις Αθήνα - Πάτρα, μέσω Θεσσαλονίκης.

 

Έχουν βάλει απλά αυτό το ηλίθιο metro UI να κάθεται πάνω από το desktop χωρίς λόγο και ουσία. Και αυτό επιβεβαιώνεται γιατί απλά όποια εφαρμογή κι αν ανοίξεις, σε φέρνει στο desktop και σου ανοίγει παράθυρο. Ώπα ρε φίλε, τι λογική είναι τώρα αυτή;

 

Ανάθεμα την ώρα που πρέπει να κυνηγάω τις γωνίες για να βγεί -όποτε αποφασίσει το καταραμένο- το μενού. Άσε που και σαν εμφάνιση, αυτή η flatαδούρα και η απουσία transparency είναι λες και ξαφνικά γυρίσαμε σε 8bit γραφικά.

 

Και επιτέλους, η μη αποδοχή των 8 σε μεγάλη μερίδα του κόσμου, δεν οφείλεται οτι δεν υπάρχει θέληση για κάτι διαφορετικό και καινοτόμο. Κάποιοι, μεγαλώσαμε με ένα απλό DOS, αλλά δεχτήκαμε με χαρά και τα Win95 όπως και τις υπόλοιπες αξιόλογες εκδόσεις.

 

Τα Win8, θα έχουν όχι μόνο την τύχη των Millenium & Vista, αλλά ακόμα χειρότερα αποτελέσματα. Και μιλάω πάντα για desktop συστήματα, όχι για tablet.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Την ιδια αποσταση διανεις,που την στιγμη που βρησκονται και τα δυο στη γωνια!

Συν οτι στο start του 8,εχεις προσβαση απο 3γωνιες(κατω αριστερα&πανω/κατω δεξια για να εμφανηστει το charm) του desktop και οχι απο μια,που ειναι στα 7!Και αναλογα που ειναι ο κενσορας,διαλεγω και την γωνια που με βολευει για το start!

Στις γωνιες ειναι πιο δυσκολο,να σου εμφανιζεται χωρις να το θες και ετσι δε σε δυσκολευει,οταν δουλευεις κυριως σε fullscreen!

Στις πλευρες,ειχα για ενα διαστημα,στα 7,κρυμμενα docks,και αναγκαστικα να τα απενεργοποιησω,γιατι εμφανιζονταν χωρις να το θελω και με δυσκολευαν πολυ!Το charm,στους 11 μηνες που δουλευω τα 8,το πολυ να μου εμφανηστικε καταλαθος 5-6 φορες!!!

 

ποια ιδια αποσταση διανυεις; διαβασες καθολου τι εγραψα; για την κινηση που πρεπει να κανει το χερι αναφερομαι, οχι για το ποσο προχωραει ο κερσορας πανω στην οθονη.

αλλο να χρειαζεται να μετακινησεις το καρπο σου με το ποντικι 1cm για να φτασεις την γωνια και αλλο να μετακινησεις 10cm ολοκληρο το χερι σου.

ποιο απο τα δυο ειναι πιο κουραστικο και χρονοβορο;

capisce?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...