Προς το περιεχόμενο

Windows 8 - Αλλαγές στο Desktop (video)


gsarig

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Μόλις 2η μέρα με τα 8άρια και έχω μείνει με πάρα πολύ καλές εντυπώσεις σχεδόν από κάθε άποψη. Το κακό είναι ότι δεν έχει κανείς εύκολα την πρόσβαση σε εφαρμογές που προϋπάρχουν μεν εγκατεστημένες αλλά δεν έχουν κάπου πρόχειρα τα shortcuts τους ώστε να τις βρίσκεις εύκολα από την αρχή αν τις θες. Π.χ. ακόμα και τα Calculator, Notepad κλπ, ενώ κάπου υπάρχουν, μόνο αν το ξέρεις και τα κάνεις αναζήτηση γνωρίζοντας το πώς ακριβώς γράφονται (έστω με τα αρχικά τους γράμματα) θα τα βρεις. Αν τα βρεις βέβαια και θες, μπορείς εύκολα μετά να τις βάλεις με shortcuts τους είτε στο taskbar είτε στο Start - Metro UI ώστε να τις έχεις και πιο πρόχειρες πια γενικότερα. Εντάξει, όπως και να το κάνουμε, αυτό δε το λες και λειτουργικότητα ή user friendly, τουλάχιστον όχι σε σχέση με τη λύση που είχε κανείς τόσα χρόνια με το κουμπί Start.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλά αν πας με την λογική ότι δεν είναι unfriendly και ότι δεν μπορώ να αλλάξω συνήθειες τότε μείνε στα 7...

 

και γιατι να αλλαξεις συνηθειες βρε thresh? τελικα τι ειναι αυτο που σου προσφερουν παραπανω τα 8 οταν τα χρησιμοποεις σε ενα desktop?

 

οι διαφορες βελτιωσεις που εχουν γινει στο λειτουργικο δυστυχως ακυρωνονται απο την υποχρεωτικη επαφη σου με το metro, το οποιο καταληγεις να προσπαθεις να αποφυγεις

 

και ακομα και αν του δωσεις μια ευκαιρια , ειναι τελικα αχρηστο και αυτο και οι λιγοστες εφαρμογες που υπαρχουν για αυτο

 

προσωπικα δεν εχω προβλημα με το να υπαρχει το metro και το "παντρεμα" του περιβαλλοντος για συσκευες τυπου tablet και pc, απλα θα ηθελα να υπαρχει ομορφα και ωραια ενας ξεκαθαρος διαχωρισμος αυτων των 2 χωρις κολπα και πατεντες ωστε να μπορει να επιλεξει ο χρηστης τι τον βολευει.

 

αν ειχα tablet με windows παντως θα μου αρεσε παρα πολυ το μετρο, αλλα στο desktop μου δε θα ηθελα να εμφανιζεται πουθενα και για κανενα λογο

 

τα 7αρια παντως ειναι παρα πολυ καλα ωστε να τα εγκαταλειψουν ετσι ευκολα οι χρηστες.. δε τους λειπει τιποτα για αυτο τα βλεπω να αντεχουν για αρκετο καιρο ακομα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

και γιατι να αλλαξεις συνηθειες βρε thresh? τελικα τι ειναι αυτο που σου προσφερουν παραπανω τα 8 οταν τα χρησιμοποεις σε ενα desktop?

 

οι διαφορες βελτιωσεις που εχουν γινει στο λειτουργικο δυστυχως ακυρωνονται απο την υποχρεωτικη επαφη σου με το metro, το οποιο καταληγεις να προσπαθεις να αποφυγεις

 

και ακομα και αν του δωσεις μια ευκαιρια , ειναι τελικα αχρηστο και αυτο και οι λιγοστες εφαρμογες που υπαρχουν για αυτο

 

γιατί βαριέμαι να κάνω συνέχεια τα ίδια και τα ίδια :P

 

μου προσφέρουν όπως είπα features που δεν υπάρχουν στα προηγούμενα windows (κάποια από τα οποία αποκτάς με 3rd party programs, τα οποία δεν έχω όρεξη να installάρω όμως), plus to διαφορετικό περιβάλλον...

 

http://www.pcworld.c...provements.html

 

δεν είναι υποχρεωτική η επαφή με το Metro UI, 9/10 περιπτώσεις το γλυτώνεις εφόσον το θες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι να προσπαθεις να το γλιτωσεις δε καταλαβαινω και να μη σου επιτρεπει η ms να εχεις τη δυνατοτητα να επιλεξεις ενα "προφιλ" χρησης του λειτουργικου αναλογα με τις αναγκες σου ?

δε το βλεπεις δηλαδη σα σπαταλη χρονου να προσπαθεις να στησεις τον υπολογιστη σου για να κανεις καποια πραγματα οπως τα ηξερες?

 

προσωπικα πιστευω (ή θελω να πιστευω) οτι εκει θα καταληξει καποια στιγμη η ms , στο διαχωρισμο, γιατι εινα μεν χρησιμο να υπαρχει ενα περιβαλλον στυλ μετρο για τις touch συσκευες (κατι tablet με win 7 ηταν τελειως αποτυχιες) , αλλα δεν εχει ιδιαιτερο νοημα σε κανονικο υπολογιστη

 

προσπαθει να το επιβαλλει τωρα, προσπαθει να προωθησει καποια πραγματα που θελει να κανει στο χωρο των φορητων συσκευων.. λογω της θεσης της στην αγορα τη παιρνει να πειραματιστει , ομως δε νομιζω οτι τελικα θα της βγει και δε θα διατηρησει την υπαρχουσα κατασταση

 

τελοσπαντων η ιστορια θα δειξει...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Super Moderators

δεν προσπαθώ, απλά δεν το χρειάζομαι, ότι έκανα και στα win7 πάνω κάτω κάνω και τώρα...

 

πχ από το Start Menu χρησιμοποιούσα μόνο την Recent Program List σαν "shortcut list", τώρα απλά βάζω παραπάνω shortcuts στην taskbar ή στο desktop...

 

τι άλλο έχουμε χάσει που χρησιμοποιούσα συχνά? τπτ...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα αρνητικά σχόλια εδω μέσα με φέρνουν σε σκέψης οτι άμα ήταν στο χέρι τους ακόμα θα κυνηγάγαμε με ρόπαλα για βραδινό..

 

Πολύ άστοχο σχόλιο. Τα σύγχρονα όπλα, ή/και η κτηνοτροφία έχουν αμέτρητα πλεονεκτήματα σε σχέση με το ρόπαλο. Πετυχαίνεις το ίδιο πράγμα με πολύ αποτελεσματικότερο και πιο εύκολο τρόπο.

 

Το Modern UI, από την άλλη, δεν προσφέρει κανένα ουσιαστικό πλεονέκτημα για desktop χρήση.

 

Από αυτά που έκανες στο κλασικό shell, τι απ' όλα γίνεται καλύτερα στο Modern UI; Ή αν θέλεις, τι περισσότερο μπορείς να κάνεις; Τίποτα! Κάνεις τα ίδια ακριβώς πράγματα, με έναν νέο-διαφορετικό τρόπο, ο οποίος όμως δεν έχει πλεονεκτήμα έναντι του κλασικού shell. Δηλαδή, αλλαγή απλά και μόνο για να γίνει αλλαγή! Δεν είναι το ίδιο λοιπόν.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

η άποψη σου είναι υποκειμενική γιατι στην δικιά μου περίπτωση είναι πολυ πιο λειτουργικά.. πληροφορούμε καλλίτερα όσο αφορά τα social interactions είναι πιο γρήγορα και οι βελτιώσεις στο original desktop ειναι μακράν πιο ουσιώδεις απο'τι ήταν απο τα win xp/vista στα 7.

στο σύνολο το λειτουργικό ειναι πιο snappy και η πραγματικότητα ειναι οτι δεν υπάρχει κατι που να μην βελτιώθηκε στα 8.

 

ναι το start θα έπρεπε να εχει παραμείνει αλλα πρακτικά η μόνη διαφορά με της προηγούμενες εκδόσεις είναι οτι το σταρτ απλά σε πάει σε αλλο παράθυρο αντι να ειναι floating πάνω στο υπάρχον παράθυρο εργασίας.

 

και τα επιχειρήματα σου στο σχόλιο μου ειναι επίσης άκυρα γιατι εδω μιλάμε για εξέλιξη και ολο αυτο ειναι ακριβώς παρόμοιο με της όποιες αλλαγές κάνει το facebook η οποιο διαδεδομένο πρόγραμμα η υπηρεσία που στην αρχή οποιες αλλαγές που ξεφεύγουν απο τον τρόπο λειτουργίας που έχουμε συνηθίσει υποδέχονται με γκρίνια και μεγάλες δόσεις δυσπιστίας στην αρχή.. γιατι μετα απο λιγο καιρο απλα το εχεις συνηθίσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγεις. Μιλάμε για το Modern UI και τη Start Screen και μόνο — ΌΧΙ για το σύνολο των νέων στοιχείων στα Windows 8! Μη γενικεύεις και μιλάς για όλο το λειτουργικό, δεν αμφισβητεί κανείς ότι είναι βελτιωμένο σε πολλούς τομείς σε σχέση με τα Windows 7. Η "μάχη" έχει να κάνει με κάτι συγκεκριμένο.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παντως οι εφαρμογες του winows ui (πρώην metro) είναι Χαλια και πολυ λιγες σε αριθμο, απορο τα windows rt που θα τρεχουν μονο τετοιες πως θα τη βγαλουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγεις. Μιλάμε για το Modern UI και τη Start Screen και μόνο — ΌΧΙ για το σύνολο των νέων στοιχείων στα Windows 8!

 

Έχουν βγει πολλαπλά workarounds οπότε no more fighting. :D :P

 

Πέραν της πλάκας, το βρίσκω βλακεία να μαλώνουμε για κάτι που μπορεί να φτιαχτεί με ένα απλό προγραμματάκι, ενώ το σύνολο είναι τόσο καλό! :)

 

Παντως οι εφαρμογες του winows ui (πρώην metro) είναι Χαλια και πολυ λιγες σε αριθμο, απορο τα windows rt που θα τρεχουν μονο τετοιες πως θα τη βγαλουν.

 

Όπως τη βγάλαμε και οι πρώτοι χρήστες WP7. ;)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ξεφεύγεις. Μιλάμε για το Modern UI και τη Start Screen και μόνο — ΌΧΙ για το σύνολο των νέων στοιχείων στα Windows 8! Μη γενικεύεις και μιλάς για όλο το λειτουργικό, δεν αμφισβητεί κανείς ότι είναι βελτιωμένο σε πολλούς τομείς σε σχέση με τα Windows 7. Η "μάχη" έχει να κάνει με κάτι συγκεκριμένο.

 

νομίζω η απάντηση μου ήταν και επί του θέματος όσο ήταν και γενική.. στη τελική το προϊών μετράει στο σύνολο του και όχι μόνο συγκεκριμένα σε μια λειτουργιά. (θα ήταν σε μια αν η λειτουργία ήταν χαλασμένη, αλλα στην περίπτωση εδώ δεν ειναι χαλασμένη.. είναι απλά διαφορετική.)

 

φυσικά και τον δυο μας οι απόψεις ειναι υποκειμενικές γιατί σε άλλους αρέσει και σε άλλους όχι ( και εγώ έχω βάλει το start 8 ώστε να μην είναι η μετάβαση μου τόσο βίαιη (15e upgrade) κάνει τη δουλειά και με το παραπάνω. ωστόσο στο επόμενο καθαρό install δε θα βάλω κανένα σταρτ8)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...