Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

oroku saki , το οτι χωρανε δε μου λεει κατι. Μπορω το συστημα μου να το βαλω και στο aerocool v3x advance που εχω για εναν pentium 4 και να αφησω ανοιχτο το κουτι για να μπει και η ψυκτρα ή να βαλω τη στοκ για να μη το'χω ανοιχτο. Ομως αυτο τι θα πει; Οτι κανω gaming και ειναι και "υγιες" το μηχανημα μου; 

Σύντομη απάντηση , ναι.

Έχω φτιαξει και δοκιμάσει πολλά κουτιά με τιμές να παίζουν απο 20-170.θα ξαφνιαστείς αν δείς την τρομερά μικρή διαφορά σε θερμοκρασίες μεταξύ τους.

Καλά είναι τα ακριβά κουτιά αλλά μην το παρατραβάμε το σχοινί.

Δεν βλέπω κανένα με Thermaltake Core P5 να κλαψουρίζει για θέματα airflow,θερμοκρασιών,σκόνης κλπ κλπ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα το σκεφτω μηπως το αλλξω το 2017 αν και οπως ειπα δεν νομιζω να χρειαστει επειδη οι kabylake επεξεργαστες που θα βγαλει η intel οπως και οι DDR 4 μνημες ειναι πιο μικρες απο αυτα που εχω τωρα. Θα δουμε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Σύντομη απάντηση , ναι.

Έχω φτιαξει και δοκιμάσει πολλά κουτιά με τιμές να παίζουν απο 20-170.θα ξαφνιαστείς αν δείς την τρομερά μικρή διαφορά σε θερμοκρασίες μεταξύ τους.

Καλά είναι τα ακριβά κουτιά αλλά μην το παρατραβάμε το σχοινί.

Δεν βλέπω κανένα με Thermaltake Core P5 να κλαψουρίζει για θέματα airflow,θερμοκρασιών,σκόνης κλπ κλπ

Οι τιμές δεν κάνουν πάντα διαφορά σε temps/airflow.Υπάρχουν ακριβά κουτιά που προσφέρουν κάθε άλλο παρά ψύξη, και το αντιστροφο.Μιλαμε πάντα για επώνυμα. Τώρα εσύ αν αυτά που δοκίμασες δεν κάναν δεν λέει κάτι αυτό. Αν ήταν έτσι θα παίρναμε όλοι κουτί από λιντλ.

Προσωπικά έχω δει διαφορά από noname σε haf 932 ,η gtx 580 ,8 βαθμούς κάτω.

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οι τιμές δεν κάνουν πάντα διαφορά σε temps/airflow.Υπάρχουν ακριβά κουτιά που προσφέρουν κάθε άλλο παρά ψύξη, και το αντιστροφο.Μιλαμε πάντα για επώνυμα. Τώρα εσύ αν αυτά που δοκίμασες δεν κάναν δεν λέει κάτι αυτό. Αν ήταν έτσι θα παίρναμε όλοι κουτί από λιντλ.

Προσωπικά έχω δει διαφορά από noname σε haf 932 ,η gtx 580 ,8 βαθμούς κάτω.

Εκτός και αν στο noname δεν είχες κανένα είδος airflow ή αν δεν ξέρεις πως να φτιάξεις το airflow το βρίσκω αδύνατο.

Exω δουλέψει σε Εnthoo Pro M,Enthoo Pro,Nzxt S340,Corsair 400C,900D και άλλα και σε κανένα δεν είδα διαφορές της τάξεως που λές σε σχέση με κουτιά τον 25-40 ευρώ(προφανός μιλάω για κουτία που υποστιρίζουν και 2-3-4 φανάκια)

Μου θυμίζεις κάτι άτομα που πάνε απο φανάκια τον 5 ευρώ σε NOctua και λένε είδα διαφορές 5-6 βαθμούς......

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εκτός και αν στο noname δεν είχες κανένα είδος airflow ή αν δεν ξέρεις πως να φτιάξεις το airflow το βρίσκω αδύνατο.

Exω δουλέψει σε Εnthoo Pro M,Enthoo Pro,Nzxt S340,Corsair 400C,900D και άλλα και σε κανένα δεν είδα διαφορές της τάξεως που λές σε σχέση με κουτιά τον 25-40 ευρώ(προφανός μιλάω για κουτία που υποστιρίζουν και 2-3-4 φανάκια)

Μου θυμίζεις κάτι άτομα που πάνε απο φανάκια τον 5 ευρώ σε NOctua και λένε είδα διαφορές 5-6 βαθμούς......

Το haf932 ήταν από τα καλύτερα σε cooling performance στην εποχή του (και παραμένει ακόμα νομίζω) και η gtx 580 μια από τις πιο ζεστές κάρτες. Επίσης έχει ένα μεγάλο fan που βαράει πάνω στην κάρτα. Σίγουρα το noname δεν είχε καλό airflow, αλλά την διαφορά την είδα με τα μάτια μου.

Σου χαρίζω το PC μου αν βάλεις το hardware που έχω στο κουτί του οροκουσακι και δεν δουλέψουν όλα στο + 5-6 βαθμούς..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το haf932 ήταν από τα καλύτερα σε cooling performance στην εποχή του (και παραμένει ακόμα νομίζω) και η gtx 580 μια από τις πιο ζεστές κάρτες. Επίσης έχει ένα μεγάλο fan που βαράει πάνω στην κάρτα. Σίγουρα το noname δεν είχε καλό airflow, αλλά την διαφορά την είδα με τα μάτια μου.

Σου χαρίζω το PC μου αν βάλεις το hardware που έχω στο κουτί του οροκουσακι και δεν δουλέψουν όλα στο + 5-6 βαθμούς..

Αν είστε και οι δύο απο Ηράκλειο Κρήτης ευχαρίστως να δοκιμάσω,δεν βλέπω να έχω κάτι να χάσω :P :D

Δεν νομίζω όμως να μιλάμε για συγκεκριμένο hardware (gtx580 παράδειγμα) σε συγκεκριμένο στύστημο(με φανάκι να βαράει πάνω της)

Στο τελευταίο μου σύστημα με no name κουτί

 

 

Πλέον έχει μια 1060 και ένα έξτρα φανάκι καθώς χρειαζόμασταν splitter για να βάλουμε και άλλα φανάκια αφού η μητρική σηκώνει 1(πέραν cpu) και δεν είχαμε και molex φανάκια.

IMG_20160826_193158.jpg

 

 

Σε αυτό λοιπόν το σύστημα που κάναμε πρίν 2-3 βδομάδες o 6700Κ τρέχει σε gaming σχεδόν όσο ο 6600Κ μου στο NZXT S340 με καλύτερο airflow.Για θερμοκρασίες gpu θα ξέρουμε σε 2 βδομάδες που θα έχω και γω την δική μου γτ είμαι χωρίς gpu,αλλά είμαι σίγουρος πως θα είναι άψογο.Κουτί τον 20 ευρώ btw.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με θερμοκρασίες παρά μόνο εποχής που είχα έναν E3300 Celeron και ένα κουτί innovator eshop με ένα φανάκι όλο και όλο(και ακόμα και σε αυτό έκανα μόνο τρύπες και έβαλα φανάκια αργότερα)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αν είστε και οι δύο απο Ηράκλειο Κρήτης ευχαρίστως να δοκιμάσω,δεν βλέπω να έχω κάτι να χάσω :P :D

Δεν νομίζω όμως να μιλάμε για συγκεκριμένο hardware (gtx580 παράδειγμα) σε συγκεκριμένο στύστημο(με φανάκι να βαράει πάνω της)

Στο τελευταίο μου σύστημα με no name κουτί

 

 

Πλέον έχει μια 1060 και ένα έξτρα φανάκι καθώς χρειαζόμασταν splitter για να βάλουμε και άλλα φανάκια αφού η μητρική σηκώνει 1(πέραν cpu) και δεν είχαμε και molex φανάκια.

IMG_20160826_193158.jpg

 

 

Σε αυτό λοιπόν το σύστημα που κάναμε πρίν 2-3 βδομάδες o 6700Κ τρέχει σε gaming σχεδόν όσο ο 6600Κ μου στο NZXT S340 με καλύτερο airflow.Για θερμοκρασίες gpu θα ξέρουμε σε 2 βδομάδες που θα έχω και γω την δική μου γτ είμαι χωρίς gpu,αλλά είμαι σίγουρος πως θα είναι άψογο.Κουτί τον 20 ευρώ btw.

Ποτέ δεν είχα πρόβλημα με θερμοκρασίες παρά μόνο εποχής που είχα έναν E3300 Celeron και ένα κουτί innovator eshop με ένα φανάκι όλο και όλο(και ακόμα και σε αυτό έκανα μόνο τρύπες και έβαλα φανάκια αργότερα)

Προφανώς και αστειεύομαι :) όσο για τα υπόλοιπα, το ίδιο λέμε με άλλα λόγια. Είπα πριν ότι τα λεφτά δεν κάνουν το καλό case. Υπάρχουν ακριβά με κακό performance και φτηνά με καλύτερο.

Πάντως αν διαβάσεις reviews για το haf θα δεις ότι σε gpu υπάρχουν και μεγαλύτερες διαφορές από 8 βαθμούς που είδα εγώ, σε σχέση με άλλα επώνυμα κουτιά με stock fans.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλά, αν δεν έχεις καλό ariflow και βάλεις 2 κάρτες πχ 470 ή 480 (nvidia ειδικά, η fermi ήταν ότι και τα prescott της ιντελ), αν δεν είχες καλό κουτί τα έβραζες χαλαρά...

 

Πηγή? Το κουτί πριν το κάνω σουρωτήρι και το γεμίσω Ultra Kaze 3K.

 

BTW oroku saki, εγώ θα ήθελα μια φωτό και απο μέσα απο το κουτί σου. Οι υπολογιστές σε παλιά κουτιά έχουν άλλη γοητεία, άλλη μαγεία. Χτίζεις πάνω σε περίεργα θεμέλια που δεν έχουν τους χώρους ή τα χρώματα να το κάνουν να φαίνεται ωραίο.

 

Και για να μην λες ότι "σιγά μην το βάλω φωτογραφία δίπλα στα δικά σας NZXT και 500R πχ" θα ανεβάσω δίπλα τον ντενεκέ μου.

Κάνε το ίδιο να γελάσουμε με την καλή έννοια. :)

 

Σε προκαλώ λοιπόν, τροφοδοτικό πάνω, κολλητική ταινία, μπόλικη σιλικόνη, τσιμεντόκολλα, λάμπες καθοδικού σωλήνα (περιμένω λεντ αλλά δεν βαριέσαι), και καμια 20αριά zip ties.

 

Βάλε να δούμε να συγκρίνουμε τα "καρναβάλια μας". Αν δεν το κάνεις και δεν σηκώνει καλοπροαίρετα σχόλια για το δικό σου, μην ποστάρεις καθόλου φωτογραφίες εδώ.

 

Οι υπόλοιποι, όσοι δεν με κράξατε τότε, κράξτε με τώρα. Είναι παλιά φωτογραφία και έχει πέσει καθάρισμα απο τότε.  B)

20151205_205220.jpg

  • Like 18
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα στο thread , ήρθε και η σειρά μου να σας παρουσιάσω το "τερατάκι" μου !

Την Δευτέρα θα εχει υλοποιηθεί πλήρως με οπτικό μέσο της Asus & GPU Asus Strix 1070 OC edition.

 

 

Αναμένω τα σχόλια σας :)

post-331027-0-55893900-1475308197_thumb.jpg

  • Like 8
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μπομπα το μηχανημα. Δες μονο αν χωραει το ψυγειο πανω να το βαλειε εκει. Μπροστα και το airflow χαλαει και δημηουργει θεματα με σκονη.

Νομίζω χωράει γενικά το κουτί ειναι αρκετά ευρύχωρο , ειδικά για mid case. Ειναι αυτο με το ακρυλικό παράθυρο αλλά σε ανθρακί κ όχι σε μαύρο.

http://www.skroutz.gr/s/8340305/Phanteks-Enthoo-Pro-M-Acrylic-Window.html

 

Το θέμα αν ειναι αν χωράνε τα πάνω ανεμιστηράκια μπροστά , ειναι 2x140mm..

Πάντως ευχαριστω για την συμβουλή , θα το τσεκάρω !

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όχι φιλε δεν είχε , αυτά ειναι της corsair συγκεκριμένα αυτά : http://www.skroutz.gr/s/5239684/Corsair-SP140-LED-Red-High-Static-Pressure-140mm-Twin-Pack.html αν δεν κάνω λάθος .

 

Το μείον σε αυτο το κουτί αυτο ήταν Κατ εμε : είχε μόνο ένα ανεμιστηράκι , κ αυτο μόνο στο πίσω μέρος το οποίο αλλάχτηκε κι αυτο .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...