Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
5 ώρες πριν, mandragoraSCR είπε

πιο καλες θερμοκρασιες απο το lancool 3? αυτο δεν το περιμενα. παντος απο ομορφια ειναι σε αλλο λεβελ. Και ετσι οπως το εχεις στησει εσυ τοταλ μπλακ ειναι παρα πολυ ωραιο

thx man! μαυρο το πηρα. ισχυει οτι εχει ωραιο φινιρισμα. ματ σατινε και βγαζει μια πριμιουμιλα. και σκεφτομαι και γω για τοταλ μπλακ ολα μεσα και zeroRGB 

αποτι βλεπω εχουν βγαλει και μια εκδοση air mini με τζαμι μπροστα αντι για σιτα. ξερεις αν μπορει να μπει στο δικο μου?

δλδ να βγει η σιτα και να μπει το τζαμι. οχι οτι θα το κανω ποτε, καθαρα και μονο απο περιεργεια ρωταω

όντως στο μαύρο νιώθεις οτι έχεις πάρει premium κουτί και έχεις το περιθώριο να κρύψεις κάποιες ατέλειες,δεν γνωρίζω για το τζαμί εμπρός, νομίζω αν υπάρχει μόνο παραγγελία από Amazon η Lian Li θα το βρεις .

Επεξ/σία από ICE-T
  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Σήμερα τελείωσα το στήσιμο. Όλα στην θέση τους. Ανεβάζω και δυο φωτογραφίες από κινητό.

Επεξεργαστής: 14700Κ στοκ

Μητρική: Asrock Z790 Nova

Μνήμη: Corsair Vengeance 2x32gb @6600MHz/C32

Κάρτα γραφικών: Asus 3090 TUF OC 

Κουτί: Corsair 5000D Airflow

Τροφοδοτικό: Be Quiet Straight Power 12 1200W Full Modular 80 Plus Platinum

Nvme 1: Samsung 990 Pro 1TB

Nvme 2: Lexar LN790 4TB

Nvme 3: Adata XPG SX8200 Pro SSD 2TB 

AIO cooler: NZXT Kraken 360 σε push-pull με 3 έξτρα ανεμιστήρες Phanteks T30 120mm

@nickol-us

εικόνα_Viber_2023-12-28_15-03-24-820.jpg

εικόνα_Viber_2023-12-28_15-03-24-902.jpg

Επεξ/σία από pnick
  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

36 λεπτά πριν, pnick είπε

Σήμερα τελείωσα το στήσιμο. Όλα στην θέση τους. Ανεβάζω και δυο φωτογραφίες από κινητό.

Επεξεργαστής: 14700Κ στοκ

Μητρική: Asrock Z790 Nova

Μνήμη: Corsair Vengeance 2x32gb @6600MHz/C32

Κάρτα γραφικών: Asus 3090 TUF OC 

Κουτί: Corsair 5000D Airflow

Τροφοδοτικό: Be Quiet Straight Power 12 1200W Full Modular 80 Plus Platinum

Nvme 1: Samsung 990 Pro 1TB

Nvme 2: Lexar LN790 4TB

Nvme 3: Adata XPG SX8200 Pro SSD 2TB 

AIO cooler: NZXT Kraken 360 σε push-pull με 3 έξτρα ανεμιστήρες Phanteks T30 120mm

@nickol-us

εικόνα_Viber_2023-12-28_15-03-24-820.jpg

εικόνα_Viber_2023-12-28_15-03-24-902.jpg

Το ψυγείο δεν θα έπρεπε να είναι ανάποδα?

  • Like 1
  • Confused 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, Πέτρος said:

Το ψυγείο δεν θα έπρεπε να είναι ανάποδα?

Λες για πιθανές φυσαλίδες; Θεωρητικά έπρεπε, αλλά και έτσι δεν υπάρχει πρόβλημα νομίζω. Εξάλλου, αν έβαζα τις σωλήνες από κάτω θα έβρισκαν πάνω στην κάρτα γραφικών και επειδή υπάρχει προοπτική για 4090 κάποια στιγμή, που είναι αρκετά μακρύτερη σε γενικές γραμμές, για αυτό επέλεξα να το βάλω έτσι. 

  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 ώρα πριν, pnick είπε

Σήμερα τελείωσα το στήσιμο. Όλα στην θέση τους. Ανεβάζω και δυο φωτογραφίες από κινητό.

Επεξεργαστής: 14700Κ στοκ

Μητρική: Asrock Z790 Nova

Μνήμη: Corsair Vengeance 2x32gb @6600MHz/C32

Κάρτα γραφικών: Asus 3090 TUF OC 

Κουτί: Corsair 5000D Airflow

Τροφοδοτικό: Be Quiet Straight Power 12 1200W Full Modular 80 Plus Platinum

Nvme 1: Samsung 990 Pro 1TB

Nvme 2: Lexar LN790 4TB

Nvme 3: Adata XPG SX8200 Pro SSD 2TB 

AIO cooler: NZXT Kraken 360 σε push-pull με 3 έξτρα ανεμιστήρες Phanteks T30 120mm

@nickol-us

εικόνα_Viber_2023-12-28_15-03-24-820.jpg

εικόνα_Viber_2023-12-28_15-03-24-902.jpg

Γνωμη μου η βαζεις ιδια fans για push pull η αφηνεις μονο τα t30

  • Like 4
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

γιατι οχι πανω το ψυγειο? 

για να παιρνει φρεσκο αερα απο εξω??? ετσι ριχνεις ζεστο αερα στην καρτα σου

πολυ οφορφο και καθαρο build. αν βαλεις και custom cables θα αγγιζει την τελειωτητα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, pnick είπε

...

Ομορφιά!

Καλορίζικο!

Περιμένουμε και τα πρώτα bench... έχω περιέργεια να δω τι θερμοκρασίες (δεν) πιάνει!

Ο Άη Βασίλης σου ήρθε λίγες μέρες νωρίτερα... :D

Καλή χρονιά!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 minutes ago, nickol-us said:

Ομορφιά!

Καλορίζικο!

Περιμένουμε και τα πρώτα bench... έχω περιέργεια να δω τι θερμοκρασίες (δεν) πιάνει!

Ο Άη Βασίλης σου ήρθε λίγες μέρες νωρίτερα... :D

Καλή χρονιά!!!

Ευχαριστώ!

Έτρεξα ένα Cinebench 2024. Score 2050. Μου είπαν νορμάλ είναι. Θερμοκρασίες πολύ καλές σε στοκ ρυθμίσεις. 22-23 σε idle οι πιό ζεστοί πυρήνες (κάποιοι πέφτουν και μέχρι 19°) και σε full load στο Cinebench για όλα τα run έφτασε ένας πυρήνας στους 84° και οι υπόλοιποι 75-80. Νομίζω ότι είναι πολύ καλά γενικά. Έβαλα βέβαια και contact frame της Thermal Grizzly γνωρίζοντας ότι ζεσταίνονται πολύ και ότι δεν γίνεται σωστό σφίξιμο από το ilm. Έπαιξε ρόλο οπωσδήποτε αυτό. 

Καλή χρονιά και σε σένα!

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ηow it started...

https://ibb.co/mJtk9F9

 

How it ended...

https://ibb.co/n8YNG8T

Δεν έχω πολλά να πω.

Έφυγε πια η αγαπημένη (και συνάμα προβληματική) ντουλάπα (Corsair 800D με αλλαγμένο τζάμι ώστα να παίρνει 2 12άρηδες ανεμιστήρες και επιπλέον αλλαγμένη "φωλιά" δίσκων και front panel ώστε να έχει πλήρη συμβατότητα με sata3/usb3 κλπ) και μπήκε το Lian Li Lancool 216 (no fn RGB, not ever!).

Η μέρα με τη νύχτα στην ευκολία στησίματος για τα ιδια πράγματα (με εξαίρεση το οπτικό που θυσίασα), πανέξυπνα φτιαγμένο κουτί πραγματικά.

Στην οροφή μπήκαν 3 Noctua Industrial (αναγκαστικά με αντάπτορες από molex λόγω voltage...ίσα για να φαίνεται ο κακός χαμός πίσω), στο πάτωμα ένας Arctic F12 (υπάρχει και 2ος, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπει εκεί δίπλα), οι ενσωατωμένοι του κουτιού δημιουργούν πραγματικά εντυπωσιακή ροή κι όλα καλά πιστεύω.

Οκ, μου άλλαξε λίγο τα φώτα χτες να κάνω τη μεταφορά του h/w, κυρίως λόγω της απίστευτης σκόνης που υπήρχε παντού (τελευταίος πλήρης καθαρισμός πριν 3 μήνες που πήρα τη νέα μητρική κλπ, και σκούπα κάθε εβδομάδα!), ρούφα-τρίψε επί τουλάχιστον μια ώρα ήμουν.

Λόγω πιο έξυπνου στησίματος (και μικρότερων αποστάσεων συνάμα), είμαι με -2 sata power (x3) καλώδια, ενώ οι ανεμιστήρες έχουν αυξηθεί.

Επιπλέον, "περίσσεψαν" και 3 sata data καλώδια, αφού λόγω παλαιότητας η φωλιά του Corsair λειτουργούσε προβληματικά με αποτέλεσμα να έχω τους περισσότερους δίσκους εκτός με καλώδια παντού μπας και βγάλω άκρη.

Θα το ήθελα λίγο πιο ψηλό το κουτί ή να είναι λίγο πιο ψηλά...λογικά θα μπει κάποια βάση τις επόμενες μέρες.

Το κουτάκι για τις βίδες που είχε μέσα η συσκευασία, επική πινελιά.

Ευχαριστώ όλους όσους το πρότειναν ( @BlurayMoviesGreece, @Tambas91 , κι όποιο ξεχνάω...σβήστηκαν τα σχετικά -κι άσχετα- μηνύματα από το νήμα των RDNA3).

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο χάλια κάποιες φωτογραφίες...μάλλον η γωνία και το φως.

Γιατί δεν μπορώ να δω απευθείας τις εικόνες εδώ? Με τί τύπο πρέπει να τις ανεβάσω?

Η ντουλάπα θα καθαριστεί (κάπως) και θα χαριστεί. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, ΡΜ.

Επεξ/σία από Πέτρος
  • Like 12
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

51 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Δεν έχω πολλά να πω.

με γεια το κουτάκι Πέτρο πολύ όμορφο!!! 

από θέμα θερμοκρασιών κάρτα,cpu έκανες κάνα test να δεις πως είσαι?

σε παρακαλώ πολύ όμως κανε μου μια χάρη αυτό το χρώμα το χλεμπονή τις ψύκτρας πάρε ένα πινελάκι και βαψτο μαύρο το ορκίζομαι δε μπορώ να το βλέπω.... :P 

έχω αυτή χωρίς τα fans όμως Noctua NH-U12A chromax.black Ψύκτρα Επεξεργαστή Διπλού Ανεμιστήρα για Socket AM4/AM5/1200/115x/1700 | Skroutz.gr άμα θες στη στέλνω τσάμπα βάλε και 2 φανακια να μη τη βλέπω σε παρακαλώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

39 λεπτά πριν, Tambas91 είπε

με γεια το κουτάκι Πέτρο πολύ όμορφο!!! 

από θέμα θερμοκρασιών κάρτα,cpu έκανες κάνα test να δεις πως είσαι?

σε παρακαλώ πολύ όμως κανε μου μια χάρη αυτό το χρώμα το χλεμπονή τις ψύκτρας πάρε ένα πινελάκι και βαψτο μαύρο το ορκίζομαι δε μπορώ να το βλέπω.... :P 

έχω αυτή χωρίς τα fans όμως Noctua NH-U12A chromax.black Ψύκτρα Επεξεργαστή Διπλού Ανεμιστήρα για Socket AM4/AM5/1200/115x/1700 | Skroutz.gr άμα θες στη στέλνω τσάμπα βάλε και 2 φανακια να μη τη βλέπω σε παρακαλώ

Το σκατουλί είναι ιδέα!

Ο επεξεργαστής στα ίδια, αντε ένα βαθμό κάτω, περιμένω το καπάκι να έρθει, να δούμε αν θα αλλάξει κάτι.

Η gpu κάτι καλύτερο 2-3 κάτω, αλλά δεν έχω προλάβει σε κάτι σοβαρό, μόνο benches του 3λέπτου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
2 ώρες πριν, Πέτρος είπε

Ηow it started...

https://ibb.co/mJtk9F9

 

  Εμφάνιση κρυμμένου περιεχομένου

How it ended...

https://ibb.co/n8YNG8T

  Απόκρυψη περιεχομένων

Δεν έχω πολλά να πω.

Έφυγε πια η αγαπημένη (και συνάμα προβληματική) ντουλάπα (Corsair 800D με αλλαγμένο τζάμι ώστα να παίρνει 2 12άρηδες ανεμιστήρες και επιπλέον αλλαγμένη "φωλιά" δίσκων και front panel ώστε να έχει πλήρη συμβατότητα με sata3/usb3 κλπ) και μπήκε το Lian Li Lancool 216 (no fn RGB, not ever!).

Η μέρα με τη νύχτα στην ευκολία στησίματος για τα ιδια πράγματα (με εξαίρεση το οπτικό που θυσίασα), πανέξυπνα φτιαγμένο κουτί πραγματικά.

Στην οροφή μπήκαν 3 Noctua Industrial (αναγκαστικά με αντάπτορες από molex λόγω voltage...ίσα για να φαίνεται ο κακός χαμός πίσω), στο πάτωμα ένας Arctic F12 (υπάρχει και 2ος, αλλά δεν ξέρω αν έχει νόημα να μπει εκεί δίπλα), οι ενσωατωμένοι του κουτιού δημιουργούν πραγματικά εντυπωσιακή ροή κι όλα καλά πιστεύω.

Οκ, μου άλλαξε λίγο τα φώτα χτες να κάνω τη μεταφορά του h/w, κυρίως λόγω της απίστευτης σκόνης που υπήρχε παντού (τελευταίος πλήρης καθαρισμός πριν 3 μήνες που πήρα τη νέα μητρική κλπ, και σκούπα κάθε εβδομάδα!), ρούφα-τρίψε επί τουλάχιστον μια ώρα ήμουν.

Λόγω πιο έξυπνου στησίματος (και μικρότερων αποστάσεων συνάμα), είμαι με -2 sata power (x3) καλώδια, ενώ οι ανεμιστήρες έχουν αυξηθεί.

Επιπλέον, "περίσσεψαν" και 3 sata data καλώδια, αφού λόγω παλαιότητας η φωλιά του Corsair λειτουργούσε προβληματικά με αποτέλεσμα να έχω τους περισσότερους δίσκους εκτός με καλώδια παντού μπας και βγάλω άκρη.

Θα το ήθελα λίγο πιο ψηλό το κουτί ή να είναι λίγο πιο ψηλά...λογικά θα μπει κάποια βάση τις επόμενες μέρες.

Το κουτάκι για τις βίδες που είχε μέσα η συσκευασία, επική πινελιά.

Ευχαριστώ όλους όσους το πρότειναν ( @BlurayMoviesGreece, @Tambas91 , κι όποιο ξεχνάω...σβήστηκαν τα σχετικά -κι άσχετα- μηνύματα από το νήμα των RDNA3).

Δεν καταλαβαίνω γιατί τόσο χάλια κάποιες φωτογραφίες...μάλλον η γωνία και το φως.

Γιατί δεν μπορώ να δω απευθείας τις εικόνες εδώ? Με τί τύπο πρέπει να τις ανεβάσω?

Η ντουλάπα θα καθαριστεί (κάπως) και θα χαριστεί. Αν κάποιος ενδιαφέρεται, ΡΜ.

Μεγιες,ο ανεμιστήρας κάτω μιας και το είχα , εμένα δεν βοήθησε σε θερμοκρασία στην κάρτα αν και η 4080 είναι πολύ κρύα υλοποίηση, οπότε για εμένα ποίο πολύ ήταν αισθητικο το αποτέλεσμα και να κρύβει κανένα καλώδιο, ίσως στην πίσω μεριά με την βάση στο κουτί και με 2 φαν κάτω να βοηθάει με αερόψυξη.

Επεξ/σία από ICE-T
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

3 λεπτά πριν, ICE-T είπε

Μεγιες,ο ανεμιστήρας κάτω μιας και το είχα , εμένα δεν βοήθησε σε θερμοκρασία στην κάρτα αν και η 4080 είναι πολύ κρύα υλοποίηση, οπότε για εμένα ποίο πολύ ήταν αισθητικο το αποτέλεσμα και να κρύβει κανένα καλώδιο, ίσως στην πίσω μεριά με την βάση στο κουτί και με 2 φαν κάτω να βοηθάει με αερόψυξη.

Στα υπόψιν.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, Πέτρος είπε

Στα υπόψιν.

για τα CPU temps που λες ο Άγγλος που κάνει παρουσιάσεις στα κουτιά στο YouTube το έχει αναλύσει πλήρως με όλους τους συνδιασμούς στησίματος.

  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Καλησπέρα και καλή χρονιά , μιας και έχω την τάση τα τελευταία χρόνια να στήνω κάθε Χριστούγεννα ηδού το νέο απόκτημα

CPU: AMD Ryzen 5 7600 

M/B: Gigabyte Motherboard B650 GAMING X AX

RAM: G.Skill Trident Z5 RGB 32GB DDR5 

Cooler: Be Quiet Pure Rock 2 FX 

GPU: Sapphire VGA Radeon RX 7600 Pulse 8 GB

SSD: Kingston KC3000 SSD 1TB M.2 NVMe PCI Express 4.0

PSU: Be Quiet Pure Power 12 M 650W 

Case: Be Quiet Pure Base 500 FX

IMG_20240105_204120143_HDR.jpg.ef0215e8aa1147bd608a0c1e33a145f6.jpg

Μου το έβγαλε λίγο απο την μύτη η gigabyte με τα βρωμοwindows που δεν αναγνώριζε το wifi στο setup , αφού το έκανα bypass αυτό   η έξυπνη gigabyte αποφάσισε στην ίδια μητρική να έχει 3 διαφορετικούς drivers για το WiFi.

Το φτιάξαμε και αυτό , μετά κόλλησαν τα updates των windows :D

Τεσπα όλα καλά

 

Επεξ/σία από tsofras
  • Like 13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...