Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
6 ώρες πριν, kjtzemis είπε

Χαχαχχα ναι ρε το ξέρω υπό σκέψη εννοώ για το αν θα το αφήσω ή όχι…

H αλλη επιλογη σε λευκη ειναι η Asrock steel Legend που ειναι και λιγο πιο ψηλα χρονισμενη (τουλαχιστον στην rx 7700xt) ωραια καρτουλα , αυτή  ειναι RGB και εχω δει μπορεις να καστομαρεις ακομα και το μικρο ledακι του power σε οτι χρωμα θες , παντως σαν μαρκα και οπτικα (σχημα καρτας κτλ)  προτιμω την pure, δεν ξερω τι σκευτηκαν στην sapphire και δεν το καναν RGB η  μόνο λευκο ή εστω μπλε ανοιχτο που θα πηγαινε πιο πολυ..

εγω τελικα κρατησα το παλιο μου μαυρο κουτι και πηρα μια nitro+ 7700xt , το επομενο build σε ασπρο το φανταζομουνα οπως ακριβως το δικο σου ολα λευκα με λευκο φωτισμο , κουκλι το εχεις κανει  αλλα θα σου ελεγα απλα κλειστο το κοκκινο της sapphιre , γεματο φωτα ειναι το κουτι έτσι κι αλλιώς..

 

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 1
  • Thanks 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

20 ώρες πριν, Miatakias είπε

Ευχαριστω για την βοηθεια , καλο ακουγεται η 3D εκτυπωση αλλα ειμαι τελειως ασχετος με τους 3D εκτυπωτες και δεν ξερω που μπορω να βρω αυτο το stl αρχειο για το συγκεκριμενο faceplate που ψαχνω , θα ριξω μια ματια στο ιντερνετ μπας και βρω κατι σχετικο..

ρώτα εκει στο forum. γενικά βρισκω τετοια αρχεία (stl) για καπάκια, αλλά δεν ξέρω αν είναι universal ή κάθε κουτί έχει δικό του κούμπωμα. μπορεί οι ψαγμένοι εκεί να γνωρίζουν περισσότερα

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 ώρες πριν, D1mm1s είπε

ρώτα εκει στο forum. γενικά βρισκω τετοια αρχεία (stl) για καπάκια, αλλά δεν ξέρω αν είναι universal ή κάθε κουτί έχει δικό του κούμπωμα. μπορεί οι ψαγμένοι εκεί να γνωρίζουν περισσότερα

Δυστυχώς το έψαξα και δεν είναι universal, το καθένα έχει το δικό του, το έψαξα αλλά δεν το βρήκα στο ίντερνετ, μάλλον θα βρω από άλλο κουτί και θα το μονταρω κάπως να το σφηνώσει μέσα έστω και με λίγη κόλλα, απλά να το καλυψώ να μην μπαίνει σκόνη, απλά οπτικά θα ήταν καλύτερο να είχε το γνήσιο... Thanks για την απάντηση 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

7 ώρες πριν, Miatakias είπε

Δυστυχώς το έψαξα και δεν είναι universal, το καθένα έχει το δικό του, το έψαξα αλλά δεν το βρήκα στο ίντερνετ, μάλλον θα βρω από άλλο κουτί και θα το μονταρω κάπως να το σφηνώσει μέσα έστω και με λίγη κόλλα, απλά να το καλυψώ να μην μπαίνει σκόνη, απλά οπτικά θα ήταν καλύτερο να είχε το γνήσιο... Thanks για την απάντηση 

Απ'οσο βλέπω, μιλάμε για μια εντελώς ίσια-παραλληλόγραμη επιφάνεια.

Ακόμη και από ένα παλιό dvd case με ψαλίδι μπορείς να το κόψεις.

Βλέπω φεύγει το cage του dvd.

Βάλε λίγη τσίχλα από πίσω (αυτή που κρεμάν τα posters) πάνω-κάτω-αριστερά-δεξιά και σταθεροποιησέ το in place.

Ελάχιστα να πιάνουν τα χέρια σου θα κάνεις πράματα και θάματα.

Αν έχεις μάλιστα παχύμετρο ή μπορείς να κάνεις σωστή μέτρηση, μπορείς να εκτυπώσεις in size οτι τραβάει η όρεξή σου.

Διάθεση να υπάρχει...

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
38 λεπτά πριν, nickol-us είπε

Απ'οσο βλέπω, μιλάμε για μια εντελώς ίσια-παραλληλόγραμη επιφάνεια.

Ακόμη και από ένα παλιό dvd case με ψαλίδι μπορείς να το κόψεις.

Βλέπω φεύγει το cage του dvd.

Βάλε λίγη τσίχλα από πίσω (αυτή που κρεμάν τα posters) πάνω-κάτω-αριστερά-δεξιά και σταθεροποιησέ το in place.

Ελάχιστα να πιάνουν τα χέρια σου θα κάνεις πράματα και θάματα.

Αν έχεις μάλιστα παχύμετρο ή μπορείς να κάνεις σωστή μέτρηση, μπορείς να εκτυπώσεις in size οτι τραβάει η όρεξή σου.

Διάθεση να υπάρχει...

Καλή ιδέα αυτή με την τσίχλα για τα πόστερ από μέσα, σκέφτηκα κάποια "ελαφριά" κόλλα η και μονοτικη ταινία, ένταξη το θέμα είναι όχι μόνο να κλείσω την τρυπα αλλα να είναι και εμφανίσιμο απ' έξω γιατί κάνω και upgrade ταυτόχρονα σε όλα τα άλλα εκτος το κουτί και δεν λέει να έχει κάτι άσχημο ...

Παρήγγειλα ήδη από Κίνα ένα και θα το προσαρμόσω, μαλιστα μου αρέσει που είναι meshy με τρύπες και με κάτι σαν φίλτρο για την σκόνη  μέσα όπως δηλαδή και το front panel του κουτιού μου 

https://www.aliexpress.com/item/1005005594147692.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.69491c3bY0aqjs&browser_id=68d98b0673ea4e5b9c3a1546727170a5&aff_platform=msite&m_page_id=dlehendugucabaio18c1cadd6a419eaa060918ed0c&gclid=&pdp_npi=4%40dis!EUR!1.27!0.88!!!9.75!!%402103010f17012882039215286e061c!12000033681149297!sea!GR!0!AB&isseo=y&algo_pvid=ed38b1df-c2a9-4857-99fb-c4ec1d0c4a5b

Επεξ/σία από Miatakias
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

8 ώρες πριν, Miatakias είπε

Καλή ιδέα αυτή με την τσίχλα για τα πόστερ από μέσα, σκέφτηκα κάποια "ελαφριά" κόλλα η και μονοτικη ταινία, ένταξη το θέμα είναι όχι μόνο να κλείσω την τρυπα αλλα να είναι και εμφανίσιμο απ' έξω γιατί κάνω και upgrade ταυτόχρονα σε όλα τα άλλα εκτος το κουτί και δεν λέει να έχει κάτι άσχημο ...

Παρήγγειλα ήδη από Κίνα ένα και θα το προσαρμόσω, μαλιστα μου αρέσει που είναι meshy με τρύπες και με κάτι σαν φίλτρο για την σκόνη  μέσα όπως δηλαδή και το front panel του κουτιού μου 

https://www.aliexpress.com/item/1005005594147692.html?spm=a2g0n.productlist.0.0.69491c3bY0aqjs&browser_id=68d98b0673ea4e5b9c3a1546727170a5&aff_platform=msite&m_page_id=dlehendugucabaio18c1cadd6a419eaa060918ed0c&gclid=&pdp_npi=4%40dis!EUR!1.27!0.88!!!9.75!!%402103010f17012882039215286e061c!12000033681149297!sea!GR!0!AB&isseo=y&algo_pvid=ed38b1df-c2a9-4857-99fb-c4ec1d0c4a5b

Και για να ειμαστε inTopic μολις το ελειωσεις στειλε μας και το built σου να το θαυμάσουμε 😁

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

28 minutes ago, Miatakias said:

Ναι αυτό έχω, μπορείς να βρεις stl για το dvd cover? 

το ψαχνω

 

για τα καταλαβω ακριβως.Θες το απλο καπακι που μπαινει μπροστα και κλεινει το κενο για το 5.25 

Screenshot 2023-11-30 230617.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 λεπτά πριν, alldaynews είπε

το ψαχνω

 

για τα καταλαβω ακριβως.Θες το απλο καπακι που μπαινει μπροστα και κλεινει το κενο για το 5.25 

Screenshot 2023-11-30 230617.png

Ναι , ακριβώς αυτό 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

18 λεπτά πριν, alldaynews είπε

Το θεμα ειναι οτι ενω εξωτερικα εχουν ολα τις ιδιες διαστασεις εσωτερικα εχουν αλλα ''δοντακια'' για να κουμποσει μεσα, εν παση περιπτωση παρηγγειλα ενα φτηνο απο Κινα και με πατεντα , καπως θα το βαλω να κουμποσει , πολυ δυσκολα θα βρεθει το γνησιο η το αρχειο stl για το συγκεκριμενο μοντελο , πιο πιθανο ειναι να βρω καποιον να πουλαει αυτο το κουτι και να μου πουλησει μονο το dvd cover , ευχαριστω για το ενδιαφερον σε καθε περιπτωση..

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Πέτρος αφιερωμένο ρε για την υπομονή

through chaos

Screenshot2023-12-02162915.jpg.4a79738389bc3c8d6990d7cfa5035d29.jpg

a new O11 mini was born

 

Screenshot2023-12-02162812.jpg.4d8ed143d957d69f2824ef3e971f3a37.jpg

 

Λίστα με τα πάντα όλα:

Spoiler

-- Tower: Lian Li O11 Dynamic Mini link

-- Cooling: EK-Nucleus AIO CR240 Lux D-RGB link

-- AM5 secure frame: Thermalright  link

-- Thermal Paste: Arctic MX-6 link

-- Fans: 7 x SL120 V2 για κουτί & 2 x P28 για rad link & link

-- Cables (Extensions): Custom από Reaper Cable link

-- PSU: Corsair SF-L Series SF1000L link

-- Motherboard: Asus ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI link

-- CPU: AMD 7800x3D link

-- GPU: GeForce RTX™ 4090 GAMING OC 24G link

-- 12+4 Pin Cable: Corsair Premium Individually Sleeved PCIe 5.0 Cable 12+4 Type 5 link

-- RAM: Corsair Vengeance  RGB 32GB (2x16GB) DDR5 DRAM 6000MT/s CL30 link

-- M.2 Disks: 990 Pro 1TB & 980 Pro 1TB link & link

-- Ethernet Adapter: TP-Link TX201 link

-- RGB Splitter Cable: Coolermaster Addressable RGB 1-to-5 Splitter Cable link

 

Το λοιπόν,

Αρχικά να πω ότι το στήσιμο σε mini, όπως είναι το Ο11,  απαιτεί να σαι μαζόχας, τέρας υπομονής, γυμνασμένος και ιδανικά να έχεις γυναικεία δάκτυλα. Κάπου στην μέση βρίσκομαι εγώ και σίγουρα χωρίς γυναικεία δάκτυλα. Θα μου πείς να έπαιρνες ένα NV7 που είναι κουκλί, έλα όμως που το Ο11 Mini είναι έρωτας.

Για τις επιλογές του H/W

Πριν καταλήξω σε CPU και πλατφόρμα, πήγαινα του γρου για 4080 καθώς η 7900xtx δεν με είχε πείσει. Έλα όμως που έπεσα σε κώτσο προσφορά με 400ρου δωροεπιταγή οπότε πήγα σε xx90 και τα ρέστα Motherboard και 980. Τελικά αποφάσισα για ΑΜ5 λόγω αναβαθμισιμότητας, το ΑΜ4 το έχω λιώσει, και εξαιτίας πολύ καλύτερου Β650e σε σχέση με το Β760 της Intel καθώς τα καλά z790 σε Asus, μαζόχας είπαμε, ήταν στον θεό.

Να ευχαριστήσω τον @dalain για την πρόταση του για τα Reaper Cables. Πολύ καλή περίπτωση.

Τροφοδοτικό όταν στήνεις σε mini περιορίζεσαι σε SFX(L). Το συγκεκριμένο έχει γίνει και review απο Hardware Busters και έχει πάρει πολύ καλή βαθμολογία.

Οι ανεμιστήρες ήταν απλή απόφαση καθώς είναι και όμορφοι αλλά και πιο αποδοτικοί στην 2η τους έκδοση. Η ΑΙΟ ενώ είχε δικούς της μέσα και εδώ αποφάσισα με ευκολία να τους αντικαταστήσω με τους εξαιρετικούς P28. Ωστόσο, σε αντίθεση με το πρώτο Ο11 build φρόσντισα να μην χρησιμοποιήσω καθόλου τους παρεχόμενους Controllers αλλά προτίμησα να συνδέσω απευθείας πάνω στους Motherboard Headers. Αυτό μου κόστισε έναν έξτρα SL120v2 καθώς το απαιτούμενο καλώδιο για σύνδεση πάνω στην MB βρίσκεται μόνο στην μονή συσκευασία και δεν πωλείται ξεχωριστά.

Configuration: 3+1 Εxhaust απο πάνω και πίσω | 3 Intake από κάτω και οι 2 P28 Pull

Για την υδρόψυξη είχα διαβάσει αρκετά καλά reviews οπότε είπα why not. Να σημειώσω ότι η Arctic Liquid Freezer λόγω πάχους rad δεν παίζει να μπει στο κουτί αυτό εκτός αν χαλάσεις το airflow, να μπει πάνω ή κάτω, ή να έχεις GPU ίσα ίσα για οθόνη.

Την Ethernet κάρτα την έβαλα για piece of mind δικό μου καθώς οι Intel έχουν 2 χρονιά μετά ακόμα πρόβλημα με packet drops ενώ το WiFi δεν ήταν επιλογή.

Εφτράπελα/Ατυχήματα

Να μιλήσουμε για τον "ελέφαντα" στο κουτί που δεν είναι άλλος από την 4090. Μέχρι να σιγουρευτώ ότι χωράει είχα δει τόσες φωτογραφίες λες και ήμουν μάρτυρας σε φόνο. Επίσης, στην αρχή που είχα παραγγείλει και την κάρτα και τους P28 μου ήρθε φλασιά ότι παίζει να βγαίνει ΑΙΟ+28mm Fans αρκετά μπροστά και να πέφτουν πάνω στην κάρτα. Ευτυχώς παρά τρίχα.

image.png.73a732e65a5f550b19ed4318c7bc9ea7.png

Μια απώλεια λόγω της κάρτας ήταν δυστυχώς οι USB-Α του πύργου για τον πιο χαζό λόγο:

image.png.325d3383b6d6ff2c671e03b29a7d8eda.png

Έβρισκε το βύσμα πάνω στο anti sag της Giga. Τώρα με ένα ντρεμελ θα μπορούσα, σε ένα παράλληλο σύμπαν, να έτρωγα λίγο την γωνία αλλά τέλος πάντων, ούτως ή άλλως δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ τις συγκεκριμένες USB. Παρεμπιπτόντως τρομερή η anti sag λύση της Gigabyte και είναι must για τον ελέφαντα.

Το PSU ενώ είναι τρομερό και όλα, έχω δύο σχόλια. Πρώτον πρέπει να έχει τα πιο σκληρά καλώδια που έχω δουλέψει ποτέ. Και το σημαντικότερο ενώ παρέχεται 2x8 σε 12+4 καλώδιο rated 600W οι αθεόφοβοι αποφασίσαν να το κάνουν μόνο 400mm. Δλδ. αποφασίσαν το καλώδιο με το πιο άβολο βύσμα της μοντέρνας Πληροφορικής να το κάνουν κοντό λες και ξέρω γω λίγα προβλήματα υπάρχουν. Οπότε αναγκαστικά πήγα στο braided που ειναι 25 ολοκληρα εκατοστά παραπάνω, όπως πρέπει δλδ.

Για έλεγχο ανεμιστήρων και RGB, χρησιμοποίησα FAN Control και Signal RGB. Τρομερά και τα δύο ειδικά το πρώτο. Το Signal RGB έχει μόνιμο 7,5% CPU usage οπότε, θέλει σετάρισμα και κλείσιμο (όχι minimize).

 

Περί θερμοκρασιών OC κλπ στο αντίστοιχο θέμα.

 

Σεντόνιασα λίγο αλλά μπορεί να φανεί κάτι χρήσιμο σε κάποιον.

 

 

  • Like 10
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...