Προς το περιεχόμενο

Δείξτε το κουτί σας.


veteranos123

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 14,2k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

20 λεπτά πριν, Grisos είπε

@Πέτρος αφιερωμένο ρε για την υπομονή

through chaos

Screenshot2023-12-02162915.jpg.4a79738389bc3c8d6990d7cfa5035d29.jpg

a new O11 mini was born

 

Screenshot2023-12-02162812.jpg.4d8ed143d957d69f2824ef3e971f3a37.jpg

 

Λίστα με τα πάντα όλα:

  Απόκρυψη περιεχομένων

-- Tower: Lian Li O11 Dynamic Mini link

-- Cooling: EK-Nucleus AIO CR240 Lux D-RGB link

-- AM5 secure frame: Thermalright  link

-- Thermal Paste: Arctic MX-6 link

-- Fans: 7 x SL120 V2 για κουτί & 2 x P28 για rad link & link

-- Cables (Extensions): Custom από Reaper Cable link

-- PSU: Corsair SF-L Series SF1000L link

-- Motherboard: Asus ROG STRIX B650E-E GAMING WIFI link

-- CPU: AMD 7800x3D link

-- GPU: GeForce RTX™ 4090 GAMING OC 24G link

-- 12+4 Pin Cable: Corsair Premium Individually Sleeved PCIe 5.0 Cable 12+4 Type 5 link

-- RAM: Corsair Vengeance  RGB 32GB (2x16GB) DDR5 DRAM 6000MT/s CL30 link

-- M.2 Disks: 990 Pro 1TB & 980 Pro 1TB link & link

-- Ethernet Adapter: TP-Link TX201 link

-- RGB Splitter Cable: Coolermaster Addressable RGB 1-to-5 Splitter Cable link

 

Το λοιπόν,

Αρχικά να πω ότι το στήσιμο σε mini, όπως είναι το Ο11,  απαιτεί να σαι μαζόχας, τέρας υπομονής, γυμνασμένος και ιδανικά να έχεις γυναικεία δάκτυλα. Κάπου στην μέση βρίσκομαι εγώ και σίγουρα χωρίς γυναικεία δάκτυλα. Θα μου πείς να έπαιρνες ένα NV7 που είναι κουκλί, έλα όμως που το Ο11 Mini είναι έρωτας.

Για τις επιλογές του H/W

Πριν καταλήξω σε CPU και πλατφόρμα, πήγαινα του γρου για 4080 καθώς η 7900xtx δεν με είχε πείσει. Έλα όμως που έπεσα σε κώτσο προσφορά με 400ρου δωροεπιταγή οπότε πήγα σε xx90 και τα ρέστα Motherboard και 980. Τελικά αποφάσισα για ΑΜ5 λόγω αναβαθμισιμότητας, το ΑΜ4 το έχω λιώσει, και εξαιτίας πολύ καλύτερου Β650e σε σχέση με το Β760 της Intel καθώς τα καλά z790 σε Asus, μαζόχας είπαμε, ήταν στον θεό.

Να ευχαριστήσω τον @dalain για την πρόταση του για τα Reaper Cables. Πολύ καλή περίπτωση.

Τροφοδοτικό όταν στήνεις σε mini περιορίζεσαι σε SFX(L). Το συγκεκριμένο έχει γίνει και review απο Hardware Busters και έχει πάρει πολύ καλή βαθμολογία.

Οι ανεμιστήρες ήταν απλή απόφαση καθώς είναι και όμορφοι αλλά και πιο αποδοτικοί στην 2η τους έκδοση. Η ΑΙΟ ενώ είχε δικούς της μέσα και εδώ αποφάσισα με ευκολία να τους αντικαταστήσω με τους εξαιρετικούς P28. Ωστόσο, σε αντίθεση με το πρώτο Ο11 build φρόσντισα να μην χρησιμοποιήσω καθόλου τους παρεχόμενους Controllers αλλά προτίμησα να συνδέσω απευθείας πάνω στους Motherboard Headers. Αυτό μου κόστισε έναν έξτρα SL120v2 καθώς το απαιτούμενο καλώδιο για σύνδεση πάνω στην MB βρίσκεται μόνο στην μονή συσκευασία και δεν πωλείται ξεχωριστά.

Configuration: 3+1 Εxhaust απο πάνω και πίσω | 3 Intake από κάτω και οι 2 P28 Pull

Για την υδρόψυξη είχα διαβάσει αρκετά καλά reviews οπότε είπα why not. Να σημειώσω ότι η Arctic Liquid Freezer λόγω πάχους rad δεν παίζει να μπει στο κουτί αυτό εκτός αν χαλάσεις το airflow, να μπει πάνω ή κάτω, ή να έχεις GPU ίσα ίσα για οθόνη.

Την Ethernet κάρτα την έβαλα για piece of mind δικό μου καθώς οι Intel έχουν 2 χρονιά μετά ακόμα πρόβλημα με packet drops ενώ το WiFi δεν ήταν επιλογή.

Εφτράπελα/Ατυχήματα

Να μιλήσουμε για τον "ελέφαντα" στο κουτί που δεν είναι άλλος από την 4090. Μέχρι να σιγουρευτώ ότι χωράει είχα δει τόσες φωτογραφίες λες και ήμουν μάρτυρας σε φόνο. Επίσης, στην αρχή που είχα παραγγείλει και την κάρτα και τους P28 μου ήρθε φλασιά ότι παίζει να βγαίνει ΑΙΟ+28mm Fans αρκετά μπροστά και να πέφτουν πάνω στην κάρτα. Ευτυχώς παρά τρίχα.

image.png.73a732e65a5f550b19ed4318c7bc9ea7.png

Μια απώλεια λόγω της κάρτας ήταν δυστυχώς οι USB-Α του πύργου για τον πιο χαζό λόγο:

image.png.325d3383b6d6ff2c671e03b29a7d8eda.png

Έβρισκε το βύσμα πάνω στο anti sag της Giga. Τώρα με ένα ντρεμελ θα μπορούσα, σε ένα παράλληλο σύμπαν, να έτρωγα λίγο την γωνία αλλά τέλος πάντων, ούτως ή άλλως δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ τις συγκεκριμένες USB. Παρεμπιπτόντως τρομερή η anti sag λύση της Gigabyte και είναι must για τον ελέφαντα.

Το PSU ενώ είναι τρομερό και όλα, έχω δύο σχόλια. Πρώτον πρέπει να έχει τα πιο σκληρά καλώδια που έχω δουλέψει ποτέ. Και το σημαντικότερο ενώ παρέχεται 2x8 σε 12+4 καλώδιο rated 600W οι αθεόφοβοι αποφασίσαν να το κάνουν μόνο 400mm. Δλδ. αποφασίσαν το καλώδιο με το πιο άβολο βύσμα της μοντέρνας Πληροφορικής να το κάνουν κοντό λες και ξέρω γω λίγα προβλήματα υπάρχουν. Οπότε αναγκαστικά πήγα στο braided που ειναι 25 ολοκληρα εκατοστά παραπάνω, όπως πρέπει δλδ.

Για έλεγχο ανεμιστήρων και RGB, χρησιμοποίησα FAN Control και Signal RGB. Τρομερά και τα δύο ειδικά το πρώτο. Το Signal RGB έχει μόνιμο 7,5% CPU usage οπότε, θέλει σετάρισμα και κλείσιμο (όχι minimize).

 

Περί θερμοκρασιών OC κλπ στο αντίστοιχο θέμα.

 

Σεντόνιασα λίγο αλλά μπορεί να φανεί κάτι χρήσιμο σε κάποιον.

 

 

Κούκλος!

Ελπίζω να πέρασες την 4090 με πιστολάκι πριν τη βάλεις μέσα, τόσο καιρό παρατημένη σίγουρα είχε πιάσει υγρασία.

Καλοδούλευτο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

24 λεπτά πριν, Grisos είπε

Έβρισκε το βύσμα πάνω στο anti sag της Giga. Τώρα με ένα ντρεμελ θα μπορούσα, σε ένα παράλληλο σύμπαν, να έτρωγα λίγο την γωνία αλλά τέλος πάντων, ούτως ή άλλως δεν τις χρησιμοποιώ ποτέ τις συγκεκριμένες USB.

Υπαρχουν γωνιακοι ανταπτορες, εχω 3 περισσευμα

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@LLLEFTERIS Ομορφο και αυτο! Περιμενω τελος του μηνα να μου στειλει η Montech ενα παρομοιο!

Σιγουρα ομως θα δοκιμασω και το Vision μιας και εχω εναν ερωτα με την Lian Li

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

1 λεπτό πριν, dalain είπε

@LLLEFTERIS Ομορφο και αυτο! Περιμενω τελος του μηνα να μου στειλει η Montech ενα παρομοιο!

Σιγουρα ομως θα δοκιμασω και το Vision μιας και εχω εναν ερωτα με την Lian Li

Εγω ψαχνω μινι κουτι αφου θα παρω mini itx μητρικη αλλα να χωραει κανονικο τροφοδοτικο.

Μολις ειδα και το TK1

https://www.jonsbo.com/en/products/TK12.0Black.html

 

202391949989.jpg

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημέρα σε όλους!

Σχεδόν παρέλαβα όλα τα πράματα για να φτιάξω ένα καινούριο υπολογιστή για την πάρτη μου και θέλω την βοήθειά σας μόνο ως προς το AIO.

Τα πράματα που θα μπουν είναι τα εξής:

Be Quiet Shadow Base 800 FX Gaming Midi Tower

Gigabyte Z790 Aorus Master X

-14900k

- Be Quiet Pure Power 12 M 1200W

Lian Li Galahad II Trinity 360

- 3080TI

Το κουτί BE QUIET 800 έχει 3 τεμ. 140άρια fan μπροστά και 1 τεμ. πίσω.

Έλεγα να βάλω την AIO στο πάνω μέρος του κουτιού που θα πηγαίνει η αντλία στην CPU. Το ερώτημά μου είναι αν βάλω τα fans του AIO να παίρνει από μέσα τον αέρα προς τα έξω (άρα θα περνάει πρώτα από το ψυγείο και μετά έξω από το κουτί) δεν θα παίρνει όλη την ζέστη από την GPU?

Δεν θα ήταν καλύτερα οι επάνω ανεμιστήρες να μπουν ανάποδα να κάνουν intake όλοι εκτός από το πίσω fan?

CASE.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

2 λεπτά πριν, polyvios είπε

 

Δεν θα ήταν καλύτερα οι επάνω ανεμιστήρες να μπουν ανάποδα να κάνουν intake όλοι εκτός από το πίσω fan?

CASE.png

Γενικά οι απόψεις διίστανται πάνω σε αυτό το θέμα, υπάρχουν κάποιοι που είναι υπέρ της Θετικής πίεσης στο air flow του κουτιού (καλή ώρα σαν αυτό που δείχνεις πάνω) για καλύτερη ανανέωση αέρα και αποφυγή της ανακύκλωσης του ζεστού αέρα. Αντίθετα άλλη είναι υπέρ της αρνητικής πίεσης για καλύτερη απαγωγή θερμότητας και λιγότερη σκόνη (αυτό θα το πετύχεις εάν βάλεις όλα τα fans να βγάζουν αέρα). Το καλύτερο κατά την γνώμη πολλών (me to) είναι να έχει ισάξια πίεση, θετική μπροστά και αρνητική πίσω και πάνω, καθώς η θερμότητα αποβάλετε καλύτερα έτσι και συγχρόνως έχεις καλή ανανέωση αέρα, πιο σημαντικό είναι να έχει σωστή ροή ο αέρας παρά εάν είναι ζεστός ή κρύος. Προφανώς το καλύτερο είναι να έχεις καλή ροή με κρύο αέρα, αλλά πιο σημαντικό είναι να αποβάλεις την ζέστη από το κουτί σου.

Συνοψίζοντας τα 3 πάνω fans να βγάζουν και να είναι κάτω από το ψυγείο του aio.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

4 λεπτά πριν, poseidon98 είπε

Γενικά οι απόψεις διίστανται πάνω σε αυτό το θέμα, υπάρχουν κάποιοι που είναι υπέρ της Θετικής πίεσης στο air flow του κουτιού (καλή ώρα σαν αυτό που δείχνεις πάνω) για καλύτερη ανανέωση αέρα και αποφυγή της ανακύκλωσης του ζεστού αέρα. Αντίθετα άλλη είναι υπέρ της αρνητικής πίεσης για καλύτερη απαγωγή θερμότητας και λιγότερη σκόνη (αυτό θα το πετύχεις εάν βάλεις όλα τα fans να βγάζουν αέρα). Το καλύτερο κατά την γνώμη πολλών (me to) είναι να έχει ισάξια πίεση, θετική μπροστά και αρνητική πίσω και πάνω, καθώς η θερμότητα αποβάλετε καλύτερα έτσι και συγχρόνως έχεις καλή ανανέωση αέρα, πιο σημαντικό είναι να έχει σωστή ροή ο αέρας παρά εάν είναι ζεστός ή κρύος. Προφανώς το καλύτερο είναι να έχεις καλή ροή με κρύο αέρα, αλλά πιο σημαντικό είναι να αποβάλεις την ζέστη από το κουτί σου.

Συνοψίζοντας τα 3 πάνω fans να βγάζουν και να είναι κάτω από το ψυγείο του aio.

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Ωραία, σύμφωνοι με τα 3 επάνω fans να είναι ανάποδα και από μέσα, δηλαδή κάτω από το ψυγείο.

Ο φόβος μου είναι η GPU ότι θα βγάζει τόσο ζέστη και δεν θα ψύχεται αρκετά, αν και θα ψύχουν και τα 3 εμπρός intake και 1 ακόμα που θα βάλω στον πάτο του κουτιού.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

6 λεπτά πριν, polyvios είπε

Ο φόβος μου είναι η GPU ότι θα βγάζει τόσο ζέστη και δεν θα ψύχεται αρκετά, αν και θα ψύχουν και τα 3 εμπρός intake και 1 ακόμα που θα βάλω στον πάτο του κουτιού.

Ίσα...ίσα καλύτερα είναι που βγάζει πάνω αέρα, όπως σου είπα πάνω πιο σημαντική είναι η σωστή ροή για την αποβολή του αέρα, επίσης δεν είναι τόσο ζεστή η ψύκτρα της κάρτας σε αυτό το σημείο στον αριστερό ανεμιστήρα τραβάει όλη τη ζέστη. 

Πίστεψέ με καλύτερο είναι για την ροή του αέρα, κατευθύνει τον αέρα από μπροστά προς τα πάνω, άρα με την κοινή λογική θα έχεις καλύτερές αποδόσεις (ούτε 1 βαθμό.... αλλά τέλος πάντων)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

25 λεπτά πριν, poseidon98 είπε

Γενικά οι απόψεις διίστανται πάνω σε αυτό το θέμα, υπάρχουν κάποιοι που είναι υπέρ της Θετικής πίεσης στο air flow του κουτιού (καλή ώρα σαν αυτό που δείχνεις πάνω) για καλύτερη ανανέωση αέρα και αποφυγή της ανακύκλωσης του ζεστού αέρα. Αντίθετα άλλη είναι υπέρ της αρνητικής πίεσης για καλύτερη απαγωγή θερμότητας και λιγότερη σκόνη (αυτό θα το πετύχεις εάν βάλεις όλα τα fans να βγάζουν αέρα). Το καλύτερο κατά την γνώμη πολλών (me to) είναι να έχει ισάξια πίεση, θετική μπροστά και αρνητική πίσω και πάνω, καθώς η θερμότητα αποβάλετε καλύτερα έτσι και συγχρόνως έχεις καλή ανανέωση αέρα, πιο σημαντικό είναι να έχει σωστή ροή ο αέρας παρά εάν είναι ζεστός ή κρύος. Προφανώς το καλύτερο είναι να έχεις καλή ροή με κρύο αέρα, αλλά πιο σημαντικό είναι να αποβάλεις την ζέστη από το κουτί σου.

Συνοψίζοντας τα 3 πάνω fans να βγάζουν και να είναι κάτω από το ψυγείο του aio.

 

6 λεπτά πριν, poseidon98 είπε

Ίσα...ίσα καλύτερα είναι που βγάζει πάνω αέρα, όπως σου είπα πάνω πιο σημαντική είναι η σωστή ροή για την αποβολή του αέρα, επίσης δεν είναι τόσο ζεστή η ψύκτρα της κάρτας σε αυτό το σημείο στον αριστερό ανεμιστήρα τραβάει όλη τη ζέστη. 

Πίστεψέ με καλύτερο είναι για την ροή του αέρα, κατευθύνει τον αέρα από μπροστά προς τα πάνω, άρα με την κοινή λογική θα έχεις καλύτερές αποδόσεις (ούτε 1 βαθμό.... αλλά τέλος πάντων)

Να είσαι καλά... Σε ευχαριστώ για όλες τις απαντήσεις!

Με έκανες και γέλασα... ούτε 1 βαθμό!!!

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@polyvios Το πρόβλημα είναι συνήθως με τις μνήμες, ειδικά αν πας σε DDR5. Αν ακολουθήσεις το παραπάνω orientation θα ρίχνεις ζεστο αέρα στις μνήμες από δύο σημεία, rad και κάρτα. Και δεν ξέρω αν το airflow καθαρού αέρα από 4 intake και έναν exhaust θα επαρκει. Μήπως το rad να το έβαζες να βγάζει αέρα, είτε push είτε pull.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)
51 λεπτά πριν, polyvios είπε

Σε ευχαριστώ για την ενημέρωση.

Ωραία, σύμφωνοι με τα 3 επάνω fans να είναι ανάποδα και από μέσα, δηλαδή κάτω από το ψυγείο.

Ο φόβος μου είναι η GPU ότι θα βγάζει τόσο ζέστη και δεν θα ψύχεται αρκετά, αν και θα ψύχουν και τα 3 εμπρός intake και 1 ακόμα που θα βάλω στον πάτο του κουτιού.

Γτ δεν κανει το πιο απλο? Δοκιμαζεις και βλεπεις ,καθε κουτι και καθε hw ειναι διαφορετικο και εχει διαφορετικες απαιτησεις. 

Δοκιμασε διαφορετικο airflow και δες τι ειναι καλυτερο για το συστημα σου

Επεξ/σία από akoinonitos
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...