Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Μηπως τo ps4 ειναι ασυρματα και ολα αυτα τα 300+ms ειναι spikes λογω του ασυρματου?αλλαξε καναλι στο ρουτερ και δες και για firmware update.επισης δοκιμασε με καλωδιο.δεν στεκει 300ms.επισης ζητα και fast path για καλυτερο ping και πεστους μηπως στο ριξουν και στο 9 το margin..

δεν θα εχεις Iptv.να δω τι αλλο θα ακουσουμε.fast path οχι 9 margin οχι ε ζητα να γινει δορυφορικο να τελειωνεις να κανεις οτι θες στην γραμμη σου μεετα.αλλιως στειλε email μπας και μπουν στον κοπο.δυσκολο να σπασουν τον κωδικο ειδικα αμα ειναι wpa αλλα θα μπορουσες να δεις ποιοι ειναι μεσα στο ρουτερ αλλα δεν νομιζω οτι μπηκε καποιος.αν μπαινεις με καλωδιο ethernet στο ps4 τοτε κλεισε το wireless για δοκιμη για να δεις αν θα κανει το ιδιο.αν εισαι ασυρματα κατι μου βρωμαει στο ασυρματο οτι παιζει παρα οτι καποιος τραβαει ιντερνετ.

δεν θα δεις κατι παραπανω απο τα τεστ.η συνδεση σωστα φτιαγμενη ειναι.δηλαδη nailed up connection και  Pppoe/llc Που πρεπει.θα μπορουσες α.να κανεις firmware β.να το δοκιμασεις με pppoa/vcmux.σαν να μενει Idle να ριχνει την συνδεση ειναι αλλα μετα να μην ξανακανει προσπαθεια να συνδεθει.το ειχα δει σε ενα zyxel και ηθελε firmware update.650 η 660 ηταν δεν θυμαμαι.δυσκολο να εγινε μετα απο hard reset.επισης τι εννοεις οτι μετα το hard reset η συνδεση ειναι πλεον στον οτε?ο παροχος δεν αλλαζει απο hard reset.Τι εταιρεια εχεις?οτε δεν ειχες πριν οτε δεν εχεις τωρα?η εννοεις οτι ειχες αλλον παροχο και δεν μπορουσες να μπεις στον ρουτερ για να αλλαξεις  τα στοιχεια που γυρισες στον οτε οποτε και εκανες Hard reset?αν εννοεις αυτο τοτε ειχες το ιδιο προβλημα και με το προηγουμενο παροχο?αν ναι κατι με το ρουτερ 100 τις 100 που και τον ιδιο παροχο να εχεις κατι στο ρουτερ δεν παει καλα λογω idle που κανει το βραδυ μαλλον μετα απο καποια ωρα που δεν το χρησιμοποιεις και απλα εκει δεν ξανασηκωνει Pppp.

.κατι παρομοιο εκανε και το usr.αν δεν επεφτε το sync δεν ξανασηκωνε ppp.

αν τρεξεις τo wizard το πολυ να αναγκασεις τo router να ξαναζητησει ip .οποτε ή θα παρει Ip και τα τεστ θα βγουν οκ ειτε δεν θα παρει Ip και θα βγαλει error σε καποιο τεστ που ειναι για την Ip ή Θα βγαλει στο loopback test.το τριτο τεστ και το τεταρτο νομιζω(μετα το dsl sync αν θυμαμαι καλα).αλλα και σκετο τεστ να τρεχες απλα θα σου λεγε οτι δεν εχει παρει Ip ,λογικα συγχρονισμενο το βρισκεις το πρωι σωστα?το dsl αναβει αλλα οχι το Internet?και ακομα και αν ζητησεις ιντερνετ παλι δεν αναβει?σωστα

 

Poulinos, αυτό που υπέθεσες έγινε. Ήμουν στη forthnet και πήγα στον ΟΤΕ, αλλά δεν είχα στοιχεία πρόσβασης (username & psw) στο ρούτερ οπότε για να περάσω τα credentials που μου έδωσε ο ΟΤΕ, έπρεπε να κάνω hardware reset. Τονίζω ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε από τότε που έγινε το reset και μετά. Ως τότε δεν είχε εμφανίσει παρόμοιο πρόβλημα, γι'αυτό και υποψιάζομαι ότι δεν έχει πρόβλημα το ρούτερ, αλλά πιθανόν κάτι απορρυθμίστηκε (εντάξει, δεν κοβω και το λαιμό ότι είναι έτσι, απλά αν είναι να γλυτώσω χρήμα γιατί να μην το σιγουρέψω ;)

 

"λογικα συγχρονισμενο το βρισκεις το πρωι σωστα?το dsl αναβει αλλα οχι το Internet?και ακομα και αν ζητησεις ιντερνετ παλι δεν αναβει?σωστα" 

 

Αυτό το τελευταίο που ρωτάς πρέπει να το τσεκάρω..και θα επανέλθω!

Θανκσ!

 

edit: Να προσθέσω ότι η περίπτωση να μπαίνει σε idle, δεν μου μοιάζει και πολύ πιθανή...αυτό γιατί η σύνδεση πέφτει ακανόνιστα, όποτε τύχει, όχι καθημερινά δηλαδή.

Επεξ/σία από Mixalis_t
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

βαλε το Ps4 με ethernet για δοκιμη και βλεπω να μου λες μετα οτι παιζουν ολαμια χαρα.πριν απο αυτο δοκιμασε να αλλαξεις καναλι στο wireless του ρουτερ.βαλε το ρουτερ μακρυα απο εμποδια και οσο γινεται κοντα στο Ps4.το ps4 να μην ειναι μεσα σε κανα γραφειο κτλ.οσο γινεται το ρουτερ ψηλα και οχι κοντα σε γωνιες τοιχων κτλ.γιατι αμα εχεις οριακα σημα λογικο να μην παιζει σωστα και να σου κανει spikes.

Οκ θα δοκιμάσω και με Ethernet αλλά απ την άλλη εβδομάδα για να μπορώ να μπω και με ένα φίλο ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν έχει θέμα o server! Ο τεχνικός του ΟΤΕ όταν ήρθε μου λέει "και με δορυφορικό δεν μπορώ να σου εγγυηθώ τίποτα είσαι 100 μέτρα απ το κέντρο βάλε vdsl να τελειώνεις" παίρνω και γω στο 13888 και μου λένε δεν μπαίνει vdsl σε σας! Ξέχασα να σας πω ότι με τη wind που είχα πριν κλείδωνε στα 22100 down με 1024 up βέβαια χωρίς iptv εννοείται! Απλά δεν μπορω να καταλάβω πως έχω αυτά τα θέματα με τον ΟΤΕ που είναι και δικό του το δίκτυο!

 

edit: ηρθε τελικα τεχνικος παλι σημερα και μετα απο πολυ προσπαθεια μου βαλανε snr 9 με iptv. τωρα συγχρονιζει στα 995 up και 17800 down με ping 8-16ms δεν ειχα χρονο να τσεκαρω σε online game αλλα το iptv παιζει μια χαρα προς το παρων!

Επεξ/σία από pechlis13
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Poulinos, αυτό που υπέθεσες έγινε. Ήμουν στη forthnet και πήγα στον ΟΤΕ, αλλά δεν είχα στοιχεία πρόσβασης (username & psw) στο ρούτερ οπότε για να περάσω τα credentials που μου έδωσε ο ΟΤΕ, έπρεπε να κάνω hardware reset. Τονίζω ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε από τότε που έγινε το reset και μετά. Ως τότε δεν είχε εμφανίσει παρόμοιο πρόβλημα, γι'αυτό και υποψιάζομαι ότι δεν έχει πρόβλημα το ρούτερ, αλλά πιθανόν κάτι απορρυθμίστηκε (εντάξει, δεν κοβω και το λαιμό ότι είναι έτσι, απλά αν είναι να γλυτώσω χρήμα γιατί να μην το σιγουρέψω ;)

 

"λογικα συγχρονισμενο το βρισκεις το πρωι σωστα?το dsl αναβει αλλα οχι το Internet?και ακομα και αν ζητησεις ιντερνετ παλι δεν αναβει?σωστα" 

 

Αυτό το τελευταίο που ρωτάς πρέπει να το τσεκάρω..και θα επανέλθω!

Θανκσ!

 

edit: Να προσθέσω ότι η περίπτωση να μπαίνει σε idle, δεν μου μοιάζει και πολύ πιθανή...αυτό γιατί η σύνδεση πέφτει ακανόνιστα, όποτε τύχει, όχι καθημερινά δηλαδή.

στο ρουτερ δεν εχει κατι αλλο να φτιαξεις.δηλαδη το nailed up connection που εχεις βαλει ειναι το σωστο.

αν θες δοκιμασε και με την αλλη επιλογη που εκει μεν σε idle θα σου ριχνει την συνδεση αλλα θα στην σηκωνει ακαριαια αμα

ζητησεις Net.να δουμε μηπως ειναι bug.επισης δεν χρειαζοταν να κανεις hard reset.απλα εμπενεες μεσα στο ρουτερ και αλλαζες

τα στοιχεια.δεν νομιζω οτι εχει κατι αλλο να πειραξεις.οτι αλλες δοκιμες ειναι στις εγραψα σε προηγουμενο Post.

δες τι γινεται το πρωι και αμα ανεβαινει το ιντερνετ ή οχι.

νομιζω οτι γινεται καθε βραδυ αυτο για αυτο σου ειπα για το Idle.αν πεφτει απλα το ιντερνετ(δηλαδη σβηνει μονο το λαμπακιι ιντερνετ)

και δεν ξαναναβει τοτε μαλον κατι παρομοιο με το θεμα των Usr.τα usr επρεπε να χασουν και το dsl για να ξανακανουν προσπαθεια.

εκτος αν αρχιζε να τα φτηνει το zyxel.κατα τα αλλα οι αποσυνδεσεις που γινονται μπορει να ειναι θεμα ρουτερ αλλα και θεμα γραμμης

ενδεχομενως.μπορει πριν με Forthnet να μην τις ειχες για αυτο να μην ειδες το προβλημα.το να σου αλλαξουν profile ναι μεν

μπορει να κανει πιο σταθερη της γραμμη αλλα θα χασεις σε ταχυτητα οποτε δεν λεει.σκοπος ειναι να βρεθει λυση στο θεμα.

Οκ θα δοκιμάσω και με Ethernet αλλά απ την άλλη εβδομάδα για να μπορώ να μπω και με ένα φίλο ώστε να είμαι σίγουρος ότι δεν έχει θέμα o server! Ο τεχνικός του ΟΤΕ όταν ήρθε μου λέει "και με δορυφορικό δεν μπορώ να σου εγγυηθώ τίποτα είσαι 100 μέτρα απ το κέντρο βάλε vdsl να τελειώνεις" παίρνω και γω στο 13888 και μου λένε δεν μπαίνει vdsl σε σας! Ξέχασα να σας πω ότι με τη wind που είχα πριν κλείδωνε στα 22100 down με 1024 up βέβαια χωρίς iptv εννοείται! Απλά δεν μπορω να καταλάβω πως έχω αυτά τα θέματα με τον ΟΤΕ που είναι και δικό του το δίκτυο!

 

edit: ηρθε τελικα τεχνικος παλι σημερα και μετα απο πολυ προσπαθεια μου βαλανε snr 9 με iptv. τωρα συγχρονιζει στα 995 up και 17800 down με ping 8-16ms δεν ειχα χρονο να τσεκαρω σε online game αλλα το iptv παιζει μια χαρα προς το παρων!

στις απλες συνδεσεις ο οτε δινει παντα 9 margin οποτε δεν βρισκω λογο να μην σου βαλουν.vdsl να μην μπαινει σε εσενα απο το

αστικο κεντρο δυσκολο.απο kv οκ το δεχομαι διοτι μπορει να μην εχουν αλλαχτειτα τα καφαο.αλλα απο το αστικο κεντρο να μην σου δινουν ειναι παραξενο.εκτος

αν δεν εχουν βαλει ακομα καρτα για vdsl.απλα ο οτε σου βαλει profile.το Ping Πιστευω οτι ειναι κατι με το ασυρματο και οχι απο τον οτε εκτος αν το ρουτερ εχει θεμα οποτε βαλε αυτο που σου δωσε ο οτε απλα για δοκιμη.αλλα παιξει με καλωδιο και δες αν θα το κανει.επισης αλλαξε καναλι στο wifi και ολα αυτα που εγραψα..Τεχνικο γιατι στειλανε?αφου απο μακρυα αλλαζουν το margin.σε δουλεια να βρισκονται.ολα γινονται αμα θελουν.λογικα ισως εχεις και fast path .μια χαρα θα παιξει το Iptv.μια χαρα γραμμη εχεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Poulinos   μάντεψε τι φίλε;   Μίλησα με ΟΤΕ και το πρόβληγμα βρισκόταν τελικά από τη μεριά τους, στο Καφάου (κάπως έτσι μου το είπε) . Τελικά με σύνδεσε με γραμμή του υπόγειου δίκτυου τους - προσωρινά απ'ότι κατάλαβα, για να δώσει για αναβάθμιση το καφάου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@Poulinos   μάντεψε τι φίλε;   Μίλησα με ΟΤΕ και το πρόβληγμα βρισκόταν τελικά από τη μεριά τους, στο Καφάου (κάπως έτσι μου το είπε) . Τελικά με σύνδεσε με γραμμή του υπόγειου δίκτυου τους - προσωρινά απ'ότι κατάλαβα, για να δώσει για αναβάθμιση το καφάου.

ειναι πολυ παραξενο.οκ πες οτι ειχες προβληματικο ζευγαρι και σου εριχνε το ιντερνετ.παλι το zyxel θα πρεπε να το ξανασηκωσει αυτοματα.και δεν θα πρεπε να στο κανει μονο το βραδυ εκτος αν η γραμμη χαλαει βραδυνες ωρες και κανει πολλα dc's και μετα σε καποιο σημειο απλα τo zyxel δεν ξανασηκωνει ppp.αν σου εβαλαν καλυτερο ζευγαρι τωρα οκ ναι μεν μπορει να μην εχεις αποσυνδεση οποτε το zyxel δεν θα χρειαστει να σηκωσει ppp αφου δεν θα πεσει αλλα παλι δεν διορθωνει την πιθανη παραξενια του zyxel.μπορει πχ να στο ξανακανει αλλα πιο αραια και που εφοσον δεν θα πεφτει η συνδεση ευκολα.εκτος αν εκαναν καμια αλλαγη σε κανα dslam που μπορει να τρωγε κανα σκαλωμα η data καρτα.

επισης αυτο που ειπε οτι  σε συνδεσε με γραμμη υπογεια παλι δεν μου κολλαει πολυ εκτος αν το σπιτι σου παιρνει και απο αλλο bοx και σου δωσε απο αλλο bοx.γιατι κατα τα αλλα απο το καφαο υποχρεωτικα θα περασεις αφου το κεντρικο καλωδιο εκει καταληγει και απο εκει παιρνουν τα χ box και οι χ κατανεμητες.μεχρι το καφαο παει υπογεια παντα.οπως και απο το καφαο μεχρι box/κατανεμητη παει υπογεια.μετα απο το αρχικο bοx παει εναερια μεχρι εσενα.anyway θα το δεις στην πραξη.αν ξυπνησεις καμια μερα και το δεις να ειναι down το intrernet και να ειναι sync το ρουτερ τοτε ξερουμε.σπανιες περιπτωσεις να υπαρχει κατανεμητης που να επαιρνε απο εναεριο και μετα να του δωσαν και υπογειο καλωδιο.πολυ σπανιο αλλα υπαρκτο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ειναι πολυ παραξενο.οκ πες οτι ειχες προβληματικο ζευγαρι και σου εριχνε το ιντερνετ.παλι το zyxel θα πρεπε να το ξανασηκωσει αυτοματα.και δεν θα πρεπε να στο κανει μονο το βραδυ εκτος αν η γραμμη χαλαει βραδυνες ωρες και κανει πολλα dc's και μετα σε καποιο σημειο απλα τo zyxel δεν ξανασηκωνει ppp.αν σου εβαλαν καλυτερο ζευγαρι τωρα οκ ναι μεν μπορει να μην εχεις αποσυνδεση οποτε το zyxel δεν θα χρειαστει να σηκωσει ppp αφου δεν θα πεσει αλλα παλι δεν διορθωνει την πιθανη παραξενια του zyxel.μπορει πχ να στο ξανακανει αλλα πιο αραια και που εφοσον δεν θα πεφτει η συνδεση ευκολα.εκτος αν εκαναν καμια αλλαγη σε κανα dslam που μπορει να τρωγε κανα σκαλωμα η data καρτα.

επισης αυτο που ειπε οτι  σε συνδεσε με γραμμη υπογεια παλι δεν μου κολλαει πολυ εκτος αν το σπιτι σου παιρνει και απο αλλο bοx και σου δωσε απο αλλο bοx.γιατι κατα τα αλλα απο το καφαο υποχρεωτικα θα περασεις αφου το κεντρικο καλωδιο εκει καταληγει και απο εκει παιρνουν τα χ box και οι χ κατανεμητες.μεχρι το καφαο παει υπογεια παντα.οπως και απο το καφαο μεχρι box/κατανεμητη παει υπογεια.μετα απο το αρχικο bοx παει εναερια μεχρι εσενα.anyway θα το δεις στην πραξη.αν ξυπνησεις καμια μερα και το δεις να ειναι down το intrernet και να ειναι sync το ρουτερ τοτε ξερουμε.σπανιες περιπτωσεις να υπαρχει κατανεμητης που να επαιρνε απο εναεριο και μετα να του δωσαν και υπογειο καλωδιο.πολυ σπανιο αλλα υπαρκτο.

 

Πάντα άψογος και στην τεχνική ανάλυση σου και στην υποστήριξη από το φόρουμ!!

Όπως είπες και εσύ θα φανεί στη συνέχεια, αν όντως το zyxel τραβάει ζόρια. Πολλά θανκς!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αυτα τα στατιστικα

Transmission mode
VDSL2
CRC Errors (Down/Up)
20315 / 36
FEC Errors (Down/Up)
1766647 / 98
SNR (Down/Up)
24.1 / 29.7 dB
Attenuation (Down/Up)
3.0 / 0.0 dB
Downstream
29993 kBit/s
Upstream
2495 kBit/s
πως ειναι?
 
Γιατι βλεπω πολλα erros ,μπορω να κανω κατι να τα μειωσω?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

Καλησπερα θα ηθελα να ρωτησω αυτα τα στατιστικα

Transmission mode
VDSL2
CRC Errors (Down/Up)
20315 / 36
FEC Errors (Down/Up)
1766647 / 98
SNR (Down/Up)
24.1 / 29.7 dB
Attenuation (Down/Up)
3.0 / 0.0 dB
Downstream
29993 kBit/s
Upstream
2495 kBit/s
πως ειναι?
 
Γιατι βλεπω πολλα erros ,μπορω να κανω κατι να τα μειωσω?

 

γενικως θα εχεις errors και ειναι φυσιολογικο.

απο εκει και περα γενικοτερα για την vdsl αμα θες αν και πιανεις το max και με πολυ καλα νουμερα μπορεις να κανεις το παρακατω σχετικα με την καλωδιωση.

 

http://www.insomnia.gr/topic/535486-προετοιμασια-για-vdsl/

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Είχα αποσυνδέσεις και γενικά η γραμμή δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση. Είχα γράψει το πρόβλημα μου ο φίλτατος moderator με βοήθησε.

Είχε γυρίσει το profil σε Annex M USA, ήμουν Downstream 10mbps κατι και up 800k κάτι
το snr 11/11.5

Γυρνάω σε Annex A και παίρνω ΟΤΕ και ζητώ snr 9 όπως με συμβούλεψε. 

Προς το παρών δεν έχω αποσυνδέσεις και η γραμμή μου τώρα είναι κάπως έτσι
 

DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.040 / 11.788 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 11.447 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,0 / 32,5 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 7,0

με snr να παίζει από 9 μέχρι 10 (9,5 καμιά φορά)
Νομίζω οτι πλέων είμαι εντάξει. Μια σκέψη έκανα και είπα να την μοιραστώ μαζί σας παιδιά

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ευχαριστω πολυ,θα το δοκιμασω.

anytime.

Είχα αποσυνδέσεις και γενικά η γραμμή δεν ήταν στην καλύτερη κατάσταση. Είχα γράψει το πρόβλημα μου ο φίλτατος moderator με βοήθησε.

 

Είχε γυρίσει το profil σε Annex M USA, ήμουν Downstream 10mbps κατι και up 800k κάτι

το snr 11/11.5

 

Γυρνάω σε Annex A και παίρνω ΟΤΕ και ζητώ snr 9 όπως με συμβούλεψε. 

Προς το παρών δεν έχω αποσυνδέσεις και η γραμμή μου τώρα είναι κάπως έτσι

 

DSL Type: G.992.5 annex A spacer.gif Maximum Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.040 / 11.788 spacer.gif Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 11.447 spacer.gif Data Transferred (Sent/Received) [kB/kB]: 0,00 / 0,00 spacer.gif Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,0 / 18,5 spacer.gif Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 17,0 / 32,5 spacer.gif SN Margin (Up/Down) [dB]: 9,5 / 7,0

με snr να παίζει από 9 μέχρι 10 (9,5 καμιά φορά)

Νομίζω οτι πλέων είμαι εντάξει. Μια σκέψη έκανα και είπα να την μοιραστώ μαζί σας παιδιά

μια χαρα εισαι.μακαρι να στο εβαζαν και 6 αλλα δεν το κανει ο οτε δυστυχως.για 9 Margin και 32 attenuation εισαι φυσιολογικα.το Margin το να παιζει +-1 δεν ειναι προβλημα.λογικο ειναι.καλα εκανες και εγραψες:)πρεπει οποιος μπορει να το γυρναει απο annex m σε annex a για να κερδισεις οσο γινεται και να ζηταει 9 margin.σε καποιους βαζουν παραπανω 11 ή και 14 αν εχουν connex tv και εκει πρεπει να τους πριξεις λιγο για να στο ριξουν στο 9.το βαζουν 11,14 υποτιθεται για σταθεροτητα.σου κοβει ομως αρκετα σε ταχυτητα ειδικα αμα εχεις καλη γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

@poulinos  έπεσες μέσα  :)

 

Έφταιγε το ρούτερ τελικά..ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και πήρε μέτρηση στο τέλος της γραμμής (απ'έξω από το κτίριο δηλαδή) και μετά από μέσα (μετά το ρούτερ). Μετά το ρούτερ το σήμα είχε τρελό attenuation, το άλλαξε με ένα απλό, από αυτά που δίνουν του ΟΤΕ και όλα εντάξει! Ευχαριστώ και πάλι!   

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα σε όλους. Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι αυτά:

 

DSL Status: Connected DSL Modulation Mode: ADSL2+ DSL Path Mode: Interleaved Downstream Rate: 13308 kbps Upstream Rate: 938 kbps Downstream Margin: 13 db Upstream Margin: 12 db Downstream Line Attenuation: 14 db Upstream Line Attenuation: 3 db Downstream Transmit Power: 12 db Upstream Transmit Power: 21 db

Το ρούτερ είναι ένα παλιό WAG 200g. Το τελευταίο καιρό έχω πολύ μεγάλα ping (~200). Θα το δοκιμάσω αύριο και ενσύρματα να κάνω speedtest. Πάνω σε αυτό το ρούτερ είναι πολλά πράγματα συνδεδεμένα: τηλεόραση, 2 υπολογιστές ασύρματα, blueray, raspberry pi. 

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να αλλάξω ρούτερ ή φταίνε τα στατιστικά της γραμμής μου;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπερα. Εβαλα πανω το ZTE H108NS του ΟΤΕ και τα στατιστικα μου εχουν ως εξης. Ειμαι σε ξεκλειδωτο προφιλ 24αρι ιντερλιβ.

37.9 αττ 
11996 νταουν 928 απ
σνρ ξεκινησε απο 9 και μετα απο λιγη ωρα ειναι στο 8-8.3. Μια ημερα απταιμ και εχει παει στο 6-6.2.

Μονο με αυτο το μοντεμ μου δειχνει τοσο μεγαλο ατενουεισον. Με τα αλλα μοντεμ πχ Billion 7800DXL (broadcom chip) εχω 32-31.5 αττ και νταουν απο 10 εως 11.2

Πως τα βλεπετε τα στατιστικα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...