Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

αν βρεις τροπο να ριξεις το margin ναι.συν οτι οσο μεταβαλεται το margin σου θα αλλαζει και το attainable ειτε προς τα κατω ειτε προς τα πανω.

στο Up δεν θα το πιασεις βεβαια γιατι απλα σε κοβει ο παροχος στο 1 mbit upload εκτος αν καποιος εχει annex m

μιας και το είδα τυχαία το νήμα τούτο,το attainable υπάρχει περίπτωση να το πιάσουμε;

 

attachicon.gifΚαταγραφή.JPG

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το έχω δεί να πηγαίνει και 5,9 παρ όλα αυτά η ταχύτητα παίζει σε αυτά τα επίπεδα(13,8-14,4)και το attainable πάει μαζί τους.

forthnet έχω,annex A

post-184642-0-46037600-1411979764_thumb.jpg

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

+- 1 ειναι φυσιολογικο.οποτε ναι πρεπει να ριξεις το margin πιο χαμηλα για να δεις παραπανω.σου εχω στειλει ενα Pm.


μεγια τα 18 mbit χρισταρας12

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τι εταιρεια εχεις?αν εχεις hol ζητα να σου ριξουν το Margin στο 6 να κερδισεις σε ταχυτητα.αν εχεις zte πεταξε το και παρε κανενα του εμποριου μπας και δεις ασπρη μεερα.γ.ζητα fast path για καλυτερο Ping.δεν φταιει το 860 στo online gaming.

αν εχεις οτενετ και συγχρονιζεις σε annex m αν το ρουτερ σου το υποστηριζει βγαλε το annex m και ασε μονο annex a για καλυτερο sync.εσυ για vdsl εισαι με αυτα τα χαρακτηριστικα στην γραμμη.

Έχω ΟΤΕ με ip tv και έχω πάρει το tp link td w8970. Το έκανα annex a αλλά έχω ακριβώς τις ίδιες ταχύτητες! το up δεν παίζει ρόλο σε online gaming? εγώ γιατί έχω lag σε σχέση με φίλους που παίζουμε στον ίδιο server αλλά αυτοί με άλλους παρόχους και 1000+ up και αυτοί δεν έχουν κανένα θέμα! Ορισμένες φορές σε speedtest έχω 300+ Ping και άλλες 22! Το snr ο ΟΤΕ δεν μου το ρίχνει στα 9 με τίποτα!
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Έχω ΟΤΕ με ip tv και έχω πάρει το tp link td w8970. Το έκανα annex a αλλά έχω ακριβώς τις ίδιες ταχύτητες! το up δεν παίζει ρόλο σε online gaming? εγώ γιατί έχω lag σε σχέση με φίλους που παίζουμε στον ίδιο server αλλά αυτοί με άλλους παρόχους και 1000+ up και αυτοί δεν έχουν κανένα θέμα! Ορισμένες φορές σε speedtest έχω 300+ Ping και άλλες 22! Το snr ο ΟΤΕ δεν μου το ρίχνει στα 9 με τίποτα!

ζητα fast path τουλαχιστον.δεν καταλαβαινω γιατι δεν σου ριχνουν το margin.Λογικα επειδη εχεις iptv δεν το κανουν για θεμα σταθεροτητας.αλλα βλακεια ειναι αυτο.ας το δοκιμαζαν.δεν ξερω αν πεις τιποτα σε στυλ οτι παιδια δεν το χρησιμοποιω το Iptv Κτλ ή αν ζηταγες να γινει με δορυφορικο.αλλα τo upload δεν φταιει.Eπισης βεβαιωσου οτι δεν κλεβει καποιος ιντερνετ.γιατι και με interleave επρεπε να παιζεις μια χαρα games και οχι με ping 300ms..

αλλα δοκιμασε και το Ping και σε αλλα παιχνιδια αν μπορεις.τυπικα αν δεν πετυχαινε τιποτα ουτε αυτο με το καλωδιο θα  εκλεινα Firewall σε ρουτερ και θα εκανα και Port forward ή dmz για το ps4 να βλεπα αν θα αλλαζε κατι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρόβλημα με το Zyxel Prestige 650HW router παραμένει: Πέφτει κάποια βράδια και θέλει power off και on το πρωί για να επανέλθει. Έχω την εντύπωση ότι αυτό ξεκίνησε να γίνεται μετά από hardaware reset (σκοπός ήταν να γυρίσει στα factory defaults και να μπει καινούργιος κωδικός). Επίσης, από το reset καμμετά η σύνδεση είναι πλέον στον ΟΤΕ. Μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης;

 

Τα configuration έχει ως εξής:

WAN Information:    Mode: Routing    Encapsulation: PPPoE    Multiplexing: LLC    VPI/VCI: 8/35    Service Name : otenetUser Name : ***********Password : ********IP Address : Obtain an IP Address AutomaticallyNetwork Address Translation: SUA OnlyConnection: Nailed-Up ConnectionLAN Information:    IP Address: 10.100.1.251    IP Mask: 255.255.255.0    DHCP: ON    Client IP Pool Starting Address: 192.***.**.**    Size of Client IP Pool: 32  

___________

 

Επίσης, το web configuaration console έχει μια καρτέλα: 

 

maintenance

 

   - Diagnostics

          - General

              - ping function

              - System Reset button

 

          - DSL Line

              - ATM loopback test

              - ATM status

              - Upstream noise margin

              - Downstream noise margin

              - Reset ADSL line

 

 

Μπορώ να ελέγξω κάτι από εκεί μέσα, κάποιο πιθανό πρόβλημα;;

 

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ζητα fast path τουλαχιστον.δεν καταλαβαινω γιατι δεν σου ριχνουν το margin.Λογικα επειδη εχεις iptv δεν το κανουν για θεμα σταθεροτητας.αλλα βλακεια ειναι αυτο.ας το δοκιμαζαν.δεν ξερω αν πεις τιποτα σε στυλ οτι παιδια δεν το χρησιμοποιω το Iptv Κτλ ή αν ζηταγες να γινει με δορυφορικο.αλλα τo upload δεν φταιει.ζητα το fast path και επισης βεβαιωσου οτι δεν κλεβει καποιος ιντερνετ.γιατι και με interleave επρεπε να παιζεις μια χαρα games και οχι ping 300ms.

εχω βαλει δικο μου κωδικο στο ρουτερ, μπορουν να τον σπασουν? fast path ζηταω εδω και 4 μηνες που πηγα στον οτε και μου δινουν το "μακρυτερο" χαχαχα! λενε οτι δεν θα εχω iptv αν μου το γυρισουν σε fast path, τι να πω εχω βαρεθει να τους παιρνω καθε βραδυ τηλ αλλα τιποτα, το μονο που κερδισα απο τοτε που πηγα στον οτε ειναι οτι εμαθα και το ΑΦΜ μου απ εξω!!!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Όλα κλειστά μόνο το ps4!

 

Μηπως τo ps4 ειναι ασυρματα και ολα αυτα τα 300+ms ειναι spikes λογω του ασυρματου?αλλαξε καναλι στο ρουτερ και δες και για firmware update.επισης δοκιμασε με καλωδιο.δεν στεκει 300ms.επισης ζητα και fast path για καλυτερο ping και πεστους μηπως στο ριξουν και στο 9 το margin..

εχω βαλει δικο μου κωδικο στο ρουτερ, μπορουν να τον σπασουν? fast path ζηταω εδω και 4 μηνες που πηγα στον οτε και μου δινουν το "μακρυτερο" χαχαχα! λενε οτι δεν θα εχω iptv αν μου το γυρισουν σε fast path, τι να πω εχω βαρεθει να τους παιρνω καθε βραδυ τηλ αλλα τιποτα, το μονο που κερδισα απο τοτε που πηγα στον οτε ειναι οτι εμαθα και το ΑΦΜ μου απ εξω!!!

δεν θα εχεις Iptv.να δω τι αλλο θα ακουσουμε.fast path οχι 9 margin οχι ε ζητα να γινει δορυφορικο να τελειωνεις να κανεις οτι θες στην γραμμη σου μεετα.αλλιως στειλε email μπας και μπουν στον κοπο.δυσκολο να σπασουν τον κωδικο ειδικα αμα ειναι wpa αλλα θα μπορουσες να δεις ποιοι ειναι μεσα στο ρουτερ αλλα δεν νομιζω οτι μπηκε καποιος.αν μπαινεις με καλωδιο ethernet στο ps4 τοτε κλεισε το wireless για δοκιμη για να δεις αν θα κανει το ιδιο.αν εισαι ασυρματα κατι μου βρωμαει στο ασυρματο οτι παιζει παρα οτι καποιος τραβαει ιντερνετ.

Το πρόβλημα με το Zyxel Prestige 650HW router παραμένει: Πέφτει κάποια βράδια και θέλει power off και on το πρωί για να επανέλθει. Έχω την εντύπωση ότι αυτό ξεκίνησε να γίνεται μετά από hardaware reset (σκοπός ήταν να γυρίσει στα factory defaults και να μπει καινούργιος κωδικός). Επίσης, από το reset καμμετά η σύνδεση είναι πλέον στον ΟΤΕ. Μήπως είναι θέμα κάποιας ρύθμισης;

 

Τα configuration έχει ως εξής:

WAN Information:    Mode: Routing    Encapsulation: PPPoE    Multiplexing: LLC    VPI/VCI: 8/35    Service Name : otenetUser Name : ***********Password : ********IP Address : Obtain an IP Address AutomaticallyNetwork Address Translation: SUA OnlyConnection: Nailed-Up ConnectionLAN Information:    IP Address: 10.100.1.251    IP Mask: 255.255.255.0    DHCP: ON    Client IP Pool Starting Address: 192.***.**.**    Size of Client IP Pool: 32  

___________

 

Επίσης, το web configuaration console έχει μια καρτέλα: 

 

maintenance

 

   - Diagnostics

          - General

              - ping function

              - System Reset button

 

          - DSL Line

              - ATM loopback test

              - ATM status

              - Upstream noise margin

              - Downstream noise margin

              - Reset ADSL line

 

Μπορώ να ελέγξω κάτι από εκεί μέσα, κάποιο πιθανό πρόβλημα;;

 

Ευχαριστώ

δεν θα δεις κατι παραπανω απο τα τεστ.η συνδεση σωστα φτιαγμενη ειναι.δηλαδη nailed up connection και  Pppoe/llc Που πρεπει.θα μπορουσες α.να κανεις firmware β.να το δοκιμασεις με pppoa/vcmux.σαν να μενει Idle να ριχνει την συνδεση ειναι αλλα μετα να μην ξανακανει προσπαθεια να συνδεθει.το ειχα δει σε ενα zyxel και ηθελε firmware update.650 η 660 ηταν δεν θυμαμαι.δυσκολο να εγινε μετα απο hard reset.επισης τι εννοεις οτι μετα το hard reset η συνδεση ειναι πλεον στον οτε?ο παροχος δεν αλλαζει απο hard reset.Τι εταιρεια εχεις?οτε δεν ειχες πριν οτε δεν εχεις τωρα?η εννοεις οτι ειχες αλλον παροχο και δεν μπορουσες να μπεις στον ρουτερ για να αλλαξεις  τα στοιχεια που γυρισες στον οτε οποτε και εκανες Hard reset?αν εννοεις αυτο τοτε ειχες το ιδιο προβλημα και με τον προηγουμενο παροχο?αν ναι κατι με το ρουτερ 100 τις 100. Που και τον ιδιο παροχο να εχεις κατι στο ρουτερ δεν παει καλα λογω idle που κανει το βραδυ μαλλον μετα απο καποια ωρα που δεν το χρησιμοποιεις και απλα εκει δεν ξανασηκωνει Pppp.

.Παρομοιο προβλημα ειχαν και καποια Usr που φτιαχτηκε και εκει με firmware .αν δεν επεφτε το sync δεν ξανασηκωνε ppp.

αν τρεξεις τo wizard το πολυ να αναγκασεις τo router να ξαναζητησει ip .οποτε ή θα παρει Ip και τα τεστ θα βγουν οκ ειτε δεν θα παρει Ip και θα βγαλει error σε καποιο τεστ που ειναι για την Ip ή Θα βγαλει error στο loopback test το τριτο τεστ και το τεταρτο (μετα το dsl sync αν θυμαμαι καλα).αλλα και σκετο τεστ να τρεχες απλα θα σου λεγε οτι δεν εχει παρει Ip ,λογικα συγχρονισμενο το βρισκεις το πρωι σωστα?το dsl αναβει αλλα οχι το Internet?και ακομα και αν ζητησεις ιντερνετ παλι δεν αναβει?σωστα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μηπως τo ps4 ειναι ασυρματα και ολα αυτα τα 300+ms ειναι spikes λογω του ασυρματου?αλλαξε καναλι στο ρουτερ και δες και για firmware update.επισης δοκιμασε με καλωδιο.δεν στεκει 300ms.επισης ζητα και fast path για καλυτερο ping και πεστους μηπως στο ριξουν και στο 9 το margin..

ασυρματο ειναι το ps4 αλλα δεν κανω speedtest απο εκει και δεν ειναι παντα 300+, καποιες φορες παει και στα 22-30, πριν καμια εβδομαδα που ειχα up στα 999 ειχα και ping 14-18, ξαφνικα 300+ τι να πω? 9 margin και fast path δεν μου δινουν λογο iptv

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ασυρματο ειναι το ps4 αλλα δεν κανω speedtest απο εκει και δεν ειναι παντα 300+, καποιες φορες παει και στα 22-30, πριν καμια εβδομαδα που ειχα up στα 999 ειχα και ping 14-18, ξαφνικα 300+ τι να πω? 9 margin και fast path δεν μου δινουν λογο iptv

βαλε το Ps4 με ethernet για δοκιμη και βλεπω να μου λες μετα οτι παιζουν ολαμια χαρα.πριν απο αυτο δοκιμασε να αλλαξεις καναλι στο wireless του ρουτερ.βαλε το ρουτερ μακρυα απο εμποδια και οσο γινεται κοντα στο Ps4.το ps4 να μην ειναι μεσα σε κανα γραφειο κτλ.οσο γινεται το ρουτερ ψηλα και οχι κοντα σε γωνιες τοιχων κτλ.γιατι αμα εχεις οριακα σημα λογικο να μην παιζει σωστα και να σου κανει spikes.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...