Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Πρώτον για να αλλάξεις το SNR παίρνεις την Forthnet και το ζητάς. Δεύτερον από 6 σε 8 δεν είναι βελτίωση αλλά χειροτέρευση... Όσο μικρότερο το SNR τόσο το καλύτερο για την ταχύτητά σου. Εκτός αν έχεις αποσυνδέσεις. Τότε τους παίρνεις, τους το λες και αυτοί από μόνοι τους θα στο ανεβάσουν. Το SNR της forthnet είναι ευλογία, οι άλλοι οι απατεώνες δε σου επιτρέπουν τέτοιες ταχύτητες...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. 

 

Μετακόμισα και έχω προς το παρόν το εργοστασιακό modem της Forthnet. Το ZXHN H108L

Θα πάρω το 2860 της draytek σε λίγο καιρό.

Το snr margin κυμαίνεται στα Down: 6.2 και Up: 11.2 Δεν είναι πολύ χαμηλά? Με το καινούργιο modem θα βελτιωθεί λέτε?

Στα άλλα είμαι κομπλέ. Line Attenuation: down: 20.5 up: 11.1

Και data rate: down: 19876 up:1020 kbps

 

Τι λέτε?

ολα ειναι φυσιολογικα.λογικα με αλλο ρουτερ θα δεις ακομα καλυτερη ταχυτητα.θεωρητικα και vdsl θα μπορουσες να  παιξεις.to zte διωξτο γρηγορα.για 20 attenuation μια χαρα ταχυτητα.

Α, ok thanks. Με το modem το καινούργιο βελτιώνεται το snr? πχ από 6db να πάει στα 8db?

δες στην πρωτη σελιδα του θεματος και θα δεις τι γινεται με την αυξηση τoυ snr.για να δεις πως δουλευει το ολο πραγμα με τα profiles.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οτι αλλο ειναι Just ask.Υπαρχουν βεβαια καποιες φορες και Profiles που εχουν το ιδιο snr πχ 6 αλλα ειναι αρκετα διαφορετικα μεταξυ τους.αυτο ειναι αλλη ιστορια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.Διαβαζοντας αυτο το θεμα,μου δημιουργηθηκε η απορια αν πρεπει να κανω κατι στις ρυθμισεις μου πειραζοντας το margin.Γιατι ειδα οτι γραφεις για 6 και ειμαι στο 11+.Να πω οτι ειμαι σταθερος χωρις αποσυνδεσεις.Δεν εχω παραπονο απο την γραμμη μου απλα αν μπορω να την κανω καλυτερη,γιατι οχι.Ευχαριστω

 

http://prntscr.com/4c047m

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλημερα σε ολους.Διαβαζοντας αυτο το θεμα,μου δημιουργηθηκε η απορια αν πρεπει να κανω κατι στις ρυθμισεις μου πειραζοντας το margin.Γιατι ειδα οτι γραφεις για 6 και ειμαι στο 11+.Να πω οτι ειμαι σταθερος χωρις αποσυνδεσεις.Δεν εχω παραπονο απο την γραμμη μου απλα αν μπορω να την κανω καλυτερη,γιατι οχι.Ευχαριστω

 

http://prntscr.com/4c047m

το margin δεν το αλλαζεις εσυ αλλα ο παροχος σου.εκτος αν το ρουτερ σου μπορει να αλλαξει το snr.αλλα πρωτα κοιταμε να το αλλαξουμε απο τον παροχο.εσυ εχεις ηδη vdsl και εισαι ηδη στο 30/2,5 Mbit οποτε λογικο το snr σου να ειναι 11 στην συγκεκριμενη περιπτωση.μπορεις αμα θες να κανεις κατι αλλο.να ζητησεις fast path εφοσον εχεις περιθωριο στο margin.λογικα δεν θα σου ριξει την ταχυτητα απλα θα εχεις καλυτερο Ping.επισης ετσι αν θες να το δεις για να ξερεις σε περιπτωση που θες να πας σε μεγαλυτερο πακετο.

http://www.insomnia.gr/topic/535486-προετοιμασια-για-vdsl/

Περι καλωδιωσης vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας σε 50 αρι πακετο εκει με βαση αυτα τα χαρακτηριστικα δεν θα μπορεσεις ναπας πολυ παραπανω.απλα θα πετυχεις καλυτερο Upload

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αν πας σε 50 αρι πακετο εκει με βαση αυτα τα χαρακτηριστικα δεν θα μπορεσεις ναπας πολυ παραπανω.απλα θα πετυχεις καλυτερο Upload

Παλια που ειχα ρωτησει,η περιοχη μου ηταν οριακα για 50αρα οποτε καλυτερα να μην το ρισκαρω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παλια που ειχα ρωτησει,η περιοχη μου ηταν οριακα για 50αρα οποτε καλυτερα να μην το ρισκαρω.

με βαση το πως εισαι τωρα θα πας στα 35 mbit/5 mbit upload.δεν ξερω βεβαια αν υπαρχει καποιο θεμα στο πως ειναι η εσωτερικη καλωδιωση που να σε αποτρεπει να παιξεις πιο ψηλα.για αυτο και σου στειλα το link με το αλλο θεμα για να δεις εκει τι μπορει να χρειαστει να κανεις αμα δεν εχει γινει ωστε να παιξεις παραπανω αμα αποφασισεις για 50αρι ή γενικοτερα αμα αποφασισεις να φτιαξεις την καλωδιωση σωστα και ιδανικα.αν εχεις καπου ηδη τηλεφωνο με φιλτρο σημαινει οτι δεν ειναι Optimized για vdsl.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 5 εβδομάδες αργότερα...

Αυτό που γράφεις στην αρχή του θέματος πως κάθε γραμμή μπορεί να έχει θέματα που να μην διορθώνονται με ανέβασμα στο SNR αλλά με custom profile μπορείς να το εξηγήσεις περεταίρω; Δηλαδή γίνεται εγώ με κάποιο τρόπο να μάθω ακριβώς που πάσχει η γραμμή μου και με κάποιον άλλο τρόπο να προσπαθήσω να "μπαλώσω" αυτές τις συγκεκριμένες τρύπες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αυτό που γράφεις στην αρχή του θέματος πως κάθε γραμμή μπορεί να έχει θέματα που να μην διορθώνονται με ανέβασμα στο SNR αλλά με custom profile μπορείς να το εξηγήσεις περεταίρω; Δηλαδή γίνεται εγώ με κάποιο τρόπο να μάθω ακριβώς που πάσχει η γραμμή μου και με κάποιον άλλο τρόπο να προσπαθήσω να "μπαλώσω" αυτές τις συγκεκριμένες τρύπες;

θεωρητικα παντα γιατι στην πραξη κανεις δεν το κανει θα μπορουσε καποιος να δει τα bits per tone που εχει οταν παιζει καλα και τα bits per tone που εχει οταν δεν παιζει καλα για να δει ποια bits ειναι που δεν παιζουν σωστα και σε ποια Tones οποτε να εκοβε μονο αυτο.κανεις δεν το κανει βεβαια .απλα υπαρχουν μερικα Profile που κοβουν τα bits per tone που θεωρητικα επηρεαζονται πιο ευκολα .δηλαδη τις ψηλες συχνοτητες.στις φωτογραφιες στο αρχικο post θα δεις οτι τα profile αρχιζουν και κοβουν απο τα δεξια προς τα αριστερα δηλαδη τις υψηλες συχνοτητες.και εβαλα φωτογραφιες απο διαφορες φωτογραφιες ακριβως για να μπορει καποιος να συγκρινει.εσυ δεν μπορεις να κανεις κατι.περα απο το να εχεις ενα καλο σταθερο ρουτερ και να εχεις και σωστα την καλωδιωση δεν υπαρχει κατι αλλο να κανεις.απλα καλο ειναι οποιος μπορεει να κανει δοκιμη στον κατανεμητη/χωνευτη και να βλεπει ποσο συγχρονιζει εκει και μετα να κανει δοκιμη μεσα στο σπιτι για να βλεπει αν εχει σχεδον το ιδιο με κατω.αν εχει σχεδον το ιδιο τοτε σημαινει οτι παιζει μια χαρα ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Πείτε μου λίγο τη γνώμη σας για την ταχύτητα, βασικά το θέμα μου είναι το up που είναι κολλημένο στα 860 και σε online game έχω θέμα!

 

Current rate down 16908 up 860

Max rate. Down 17036 up 956

Snr margin. Down 11. Up 13.4

Line atten. Down. 10. Up. 3

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Πείτε μου λίγο τη γνώμη σας για την ταχύτητα, βασικά το θέμα μου είναι το up που είναι κολλημένο στα 860 και σε online game έχω θέμα!

 

Current rate down 16908 up 860

Max rate. Down 17036 up 956

Snr margin. Down 11. Up 13.4

Line atten. Down. 10. Up. 3

τι εταιρεια εχεις?αν εχεις hol ζητα να σου ριξουν το Margin στο 6 να κερδισεις σε ταχυτητα.αν εχεις zte πεταξε το και παρε κανενα του εμποριου μπας και δεις ασπρη μεερα.γ.ζητα fast path για καλυτερο Ping.δεν φταιει το 860 στo online gaming.

αν εχεις οτενετ και συγχρονιζεις σε annex m αν το ρουτερ σου το υποστηριζει βγαλε το annex m και ασε μονο annex a για καλυτερο sync.εσυ για vdsl εισαι με αυτα τα χαρακτηριστικα στην γραμμη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...