Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα. Εβαλα πανω το ZTE H108NS του ΟΤΕ και τα στατιστικα μου εχουν ως εξης. Ειμαι σε ξεκλειδωτο προφιλ 24αρι ιντερλιβ.

 

37.9 αττ 

11996 νταουν 928 απ

σνρ ξεκινησε απο 9 και μετα απο λιγη ωρα ειναι στο 8-8.3. Μια ημερα απταιμ και εχει παει στο 6-6.2.

 

Μονο με αυτο το μοντεμ μου δειχνει τοσο μεγαλο ατενουεισον. Με τα αλλα μοντεμ πχ Billion 7800DXL (broadcom chip) εχω 32-31.5 αττ και νταουν απο 10 εως 11.2

 

Πως τα βλεπετε τα στατιστικα?

Καλα εισαι.

παιδια ειναι δυνατον να εχω αυτα τα στατιστικα 

 

Downstream

SNR Margin (0.1 dB): 53

Attenuation (0.1 dB): 120

 

και να κατεβαζω σταθερα με 1.7?

Τα στατιστικα σου ειναι 5.3 και 12.0...κοιτα μεσα στις παρενθεσεις πριν απο τα νουμερα τι γραφει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

παιδια ειναι δυνατον να εχω αυτα τα στατιστικα 

 

Downstream

SNR Margin (0.1 dB): 53

Attenuation (0.1 dB): 120

 

και να κατεβαζω σταθερα με 1.7?

ναι.το 53 ειναι στην ουσια 5.3 και το 120 ειναι 12.στο λεει κιολας μεσα στην παρενθεση οτι δεν μετραει σε db αλλα σε 0.1 db.αρα αυτο που βλεπεις ειναι δια 10.μην με ρωτησεις γιατι μερικοι κατασκευαστες το κανουν ετσι.ειναι ανοοητο και ομως το κανουν.οποτε με 12 attenuation το να συγχρονιζεις στα 17 mbit (αφου κατεβαζεις με 1,7 mbyte)τοτε ειμαστε μια χαρα.για το downstream λογικα ειναι αυτα οχι για το upstream σωστα?

Καλησπερα. Εβαλα πανω το ZTE H108NS του ΟΤΕ και τα στατιστικα μου εχουν ως εξης. Ειμαι σε ξεκλειδωτο προφιλ 24αρι ιντερλιβ.

 

37.9 αττ 

11996 νταουν 928 απ

σνρ ξεκινησε απο 9 και μετα απο λιγη ωρα ειναι στο 8-8.3. Μια ημερα απταιμ και εχει παει στο 6-6.2.

 

Μονο με αυτο το μοντεμ μου δειχνει τοσο μεγαλο ατενουεισον. Με τα αλλα μοντεμ πχ Billion 7800DXL (broadcom chip) εχω 32-31.5 αττ και νταουν απο 10 εως 11.2

 

Πως τα βλεπετε τα στατιστικα?

για 37 attenuation και 9 margin εισαι μια χαρα.οτι πηγε στο 8-8,3 ειναι φυσιολογικο.+-1 στο margin δεν ειναι καθολου προβλημα.

καθε ρουτερ εχει διαφορετικο chipset και καταλαβαινει διαφορετικα το margin και το attenuation.τωρα ποιο απο τα δυο ειναι σωστο δεν ξερω.πρεπει να βαλεις και τριτο για να δεις.αν οπως λες με τα αλλα modem εχεις περιπου 32 τοτε το λαθος ειναι στο zte που δεν με παραξενευει αφου το ρουτερ αυτο ειναι οτι νανε.μπορει με κανα firmware update αν εχει βγει και αν βρεις να δειξει ισως κατι πιο σωστο.αν και ειναι απλα ενα νουμερο οποτε δεν σε νοιαζει.απλα αν χεις αλλα ρουτερ παντως βαλε τα αλλα πανω και οχι το zte πουε ειναι χαλια.επισης αν θυμαμαι σωστα καποιος ειχε γραψει εδωμεσα οτι με το billion μπορεις να αλλαξεις το snr>δεν ξερω αν το εννοουσε διαμεσω Telnet μεσα απο το ιδιο το ρουτερ ή αν το εννοουσε οτι γινεται διαμεσω dmt.

Καλησπέρα σε όλους. Τα στατιστικά της γραμμής μου είναι αυτά:

 

DSL Status: Connected DSL Modulation Mode: ADSL2+ DSL Path Mode: Interleaved Downstream Rate: 13308 kbps Upstream Rate: 938 kbps Downstream Margin: 13 db Upstream Margin: 12 db Downstream Line Attenuation: 14 db Upstream Line Attenuation: 3 db Downstream Transmit Power: 12 db Upstream Transmit Power: 21 db

Το ρούτερ είναι ένα παλιό WAG 200g. Το τελευταίο καιρό έχω πολύ μεγάλα ping (~200). Θα το δοκιμάσω αύριο και ενσύρματα να κάνω speedtest. Πάνω σε αυτό το ρούτερ είναι πολλά πράγματα συνδεδεμένα: τηλεόραση, 2 υπολογιστές ασύρματα, blueray, raspberry pi. 

 

Τι με συμβουλεύετε να κάνω; Να αλλάξω ρούτερ ή φταίνε τα στατιστικά της γραμμής μου;

το wag200 ειναι πολυ καλο ρουτερακι.καταρχην περασε του το τελευταιο firmware 1.01.19 Νομιζω ειναι(πανε και χρονια)επισης εχειις μεγαλο margin(βλεπω 13).χανεις ταχυτητα απο αυτο.τι παροχο εχεις?μηπως εχεις οτε και εχεις connex tv για αυτο και το 13 margin?το μεγαλοο Ping μπορει να ειναι θεμα υπολογιστη μπορει να ειναι θεμα καναλιου(να ειναι πιτα το καναλι απο παρεμβολες) μποορει να ειναι επειδη εχεις 500 πραγματα πανω τα οποια μπορει πχ να κατεβαζουν ή να ζοριζουν το ασυρματο.οποτε κλεισε το wireless να μην συνδεεται κανεις και βαλε ενα pc Με καλωδιο και δες τα pings.σαν ρουτερ ειναι μια χαρα αν και παλιο.αν σου κανει κρατησε το.αν θες κατι τωρα που να μην ειναι 802.11g και να ειναι 802.11n εκει πας σε αλλο ρουτερ αναλογα τα λεφτα που θες να δωσεις.η μπορει να πας και σε adsl/vdsl router με σκοπο να εχεις ενα καλο ρουτερ που θα μπορει να παιξει μελλοντικα και σε vdsl.

@poulinos  έπεσες μέσα  :)

 

Έφταιγε το ρούτερ τελικά..ήρθε ο τεχνικός του ΟΤΕ και πήρε μέτρηση στο τέλος της γραμμής (απ'έξω από το κτίριο δηλαδή) και μετά από μέσα (μετά το ρούτερ). Μετά το ρούτερ το σήμα είχε τρελό attenuation, το άλλαξε με ένα απλό, από αυτά που δίνουν του ΟΤΕ και όλα εντάξει! Ευχαριστώ και πάλι!   

γενικως τα zyxel καλα χρυσα ρουτερ αλλα τα 660 και τα 650 εχω δει οταν κανουν προβλημα να κανουν κουφα πραγματα γενικα.δεν καιγεται δηλαδη αλλα κανει τα δικα του.απλα αν σου δωσαν zte ειναι λιγο χαλια οποτε μπορει να δεις παλι αποσυνδεσεις.καλο θα ηταν να παρεις κανα ρουτερ απο το εμποριο εστω και ενα tp lInk.Θα ειναι καλυτερο απο το zte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

 

το wag200 ειναι πολυ καλο ρουτερακι.καταρχην περασε του το τελευταιο firmware 1.01.19 Νομιζω ειναι(πανε και χρονια)επισης εχειις μεγαλο margin(βλεπω 13).χανεις ταχυτητα απο αυτο.τι παροχο εχεις?μηπως εχεις οτε και εχεις connex tv για αυτο και το 13 margin?το μεγαλοο Ping μπορει να ειναι θεμα υπολογιστη μπορει να ειναι θεμα καναλιου(να ειναι πιτα το καναλι απο παρεμβολες) μποορει να ειναι επειδη εχεις 500 πραγματα πανω τα οποια μπορει πχ να κατεβαζουν ή να ζοριζουν το ασυρματο.οποτε κλεισε το wireless να μην συνδεεται κανεις και βαλε ενα pc Με καλωδιο και δες τα pings.σαν ρουτερ ειναι μια χαρα αν και παλιο.αν σου κανει κρατησε το.αν θες κατι τωρα που να μην ειναι 802.11g και να ειναι 802.11n εκει πας σε αλλο ρουτερ αναλογα τα λεφτα που θες να δωσεις.η μπορει να πας και σε adsl/vdsl router με σκοπο να εχεις ενα καλο ρουτερ που θα μπορει να παιξει μελλοντικα και σε vdsl.

 

O παροχός μου είναι HOL. Είδα και εγώ το margin ήταν λίγο μεγάλο. Τους πήρα τηλέφωνο και με έριξαν στα 9. Τώρα κλειδώνω στα 16 περίπου. Έκανα κάποια τεστ με τον υπολογιστή συνδεδεμένο σε ethernet θύρα του wag200. Έκανα ping κάποιες σελίδες (google κτλ) και το ping ήταν χαμηλό και οκ. Φαινόταν αμέσως η διαφορά στην απόκριση των σελίδων. 

 

Όταν άναψα πάλι τα ασύρματα και ενώθηκαν όλες οι συσκευές ξανά (nas, rasp, smart tv και 2 υπολογιστές ασύρματα και 1 υπολογιστής ενσύρματα), ότι ήταν συνδεδεμένο με wifi ακόμη και σε κοντινή απόσταση ήταν αργό. Άλλαξα κανάλι αλλά βελτίωση δεν είδα. 

 

Επειδή είναι παλιό και θέλω να πάω σε 802.11n σκέφτομαι την αγορά ενός καινούργιου. Το budget που θέτω είναι τα 100-120 ευρώ. Είδα μια προσφορά που τρέχει στο e-shop το tp-link D5 Archer. Αξίζει ή να πάω σε κάτι άλλο; Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

O παροχός μου είναι HOL. Είδα και εγώ το margin ήταν λίγο μεγάλο. Τους πήρα τηλέφωνο και με έριξαν στα 9. Τώρα κλειδώνω στα 16 περίπου. Έκανα κάποια τεστ με τον υπολογιστή συνδεδεμένο σε ethernet θύρα του wag200. Έκανα ping κάποιες σελίδες (google κτλ) και το ping ήταν χαμηλό και οκ. Φαινόταν αμέσως η διαφορά στην απόκριση των σελίδων. 

 

Όταν άναψα πάλι τα ασύρματα και ενώθηκαν όλες οι συσκευές ξανά (nas, rasp, smart tv και 2 υπολογιστές ασύρματα και 1 υπολογιστής ενσύρματα), ότι ήταν συνδεδεμένο με wifi ακόμη και σε κοντινή απόσταση ήταν αργό. Άλλαξα κανάλι αλλά βελτίωση δεν είδα. 

 

Επειδή είναι παλιό και θέλω να πάω σε 802.11n σκέφτομαι την αγορά ενός καινούργιου. Το budget που θέτω είναι τα 100-120 ευρώ. Είδα μια προσφορά που τρέχει στο e-shop το tp-link D5 Archer. Αξίζει ή να πάω σε κάτι άλλο; Οποιαδήποτε συμβουλή είναι καλοδεχούμενη. Ευχαριστώ πολύ.

θεωρητικα μπορεις να ζητησεις 6 margin απο την Hol αντι για 9 που σου εβαλαν.11 ειναι το default.με λιγο πρηξιμο ή με κανα email θα στο βαλουν το 6 ειδικα εσυ που εχεις και καλη γραμμη δεν νομιζω να στο αρνηθουν.και λογικα θα πας 18 Mbit.απλα δεν ξερω αν δινουν 6 margin με fast path αν θελει καποιος.Ουτε καν 9 δεν ξερω αν δινουν με fast path.μαλλον πιταρει λιγο τo wag200.ειτε πιταρει το wireless του και απλα οταν μπεις εσυ με το Pc wireless σουρνεσαι ή απλα πιταρει γενικοτερα το ρουτερ (μνημη,cpu usage)Λογω της κινησης του wifi οποτε σουρνεται και σε ethernet.αν ηταν να παω στα 100 με 120 ευρω εγω προσωπικα θα πηγαινα λιγο πιο πανω στο draytek 2710n ειτε ακομα καλυτερα για να ειμαι και ετοιμος για vdsl (μελλοντικα) θα πηγαινα στο draytek 2760 το οποιο ειναι και n εχει και καποιες gigabit ειναι και adsl/vdsl.λιγο πιο ακριβο απo το budget αλλα ξεμπερδευεις και για μελλοντικα.το delight edition Που ειναι και πιο καινουριο απο το παλιο 2760 που ετρεχε linux.αν και το παλιο με firmware μπορει να παρει το firmware του delight

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προχθές έφαγε φρίκη, έκανε 5-6 διακοπές και ξαφνικά όταν συνήλθε μπορούσα να συνδεθώ με 15 για 2 μέρες. Σήμερα πάλι έκανε μία διακοπή και με σύνδεσε με 13.5. Από'κει και πέρα όσα reset και να έκανα δεν ξανα ανέβηκε! Είμαι στα 600 μέτρα από κτίριο του οτε και έχω καλά νούμερα.! Με forthnet και Td5130 στην C62 αυτά.

 

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1021 / 11955

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1230 / 13180 spacer.gif

Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 393820 / 5351491 spacer.gif

Output Power (Up/Down) [dBm]: 10.5 / 16 spacer.gif

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10 / 18.5 spacer.gif

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11.9 / 6.4 spacer.gif

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / - spacer.gif

FEC (Up/Down): 0 / 554 spacer.gif

CRC (Up/Down): 0 / 0

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου είναι τα παρακάτω και συγχρονίζει στα 3,8

Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω κάτι καλύτερο;

 

 

                                       Local          Remote

Σήμα προς Θόρυβο        6.35 dB       6.5 dB

Εξασθένηση Γραμμής   47.0 dB       27.0 dB

Ισχύς Εκπομπής           12.3 dB       17.9 dB

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εμένα προχθές έφαγε φρίκη, έκανε 5-6 διακοπές και ξαφνικά όταν συνήλθε μπορούσα να συνδεθώ με 15 για 2 μέρες. Σήμερα πάλι έκανε μία διακοπή και με σύνδεσε με 13.5. Από'κει και πέρα όσα reset και να έκανα δεν ξανα ανέβηκε! Είμαι στα 600 μέτρα από κτίριο του οτε και έχω καλά νούμερα.! Με forthnet και Td5130 στην C62 αυτά.

 

Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1021 / 11955

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1230 / 13180 spacer.gif

Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 393820 / 5351491 spacer.gif

Output Power (Up/Down) [dBm]: 10.5 / 16 spacer.gif

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10 / 18.5 spacer.gif

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11.9 / 6.4 spacer.gif

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / - spacer.gif

FEC (Up/Down): 0 / 554 spacer.gif

CRC (Up/Down): 0 / 0

 

Οποιαδήποτε βοήθεια ευπρόσδεκτη!

στα 600 μετρα δεν εισαι παντως.χιλιομετρακι εισαι .παιζεις λιγο χαμηλα για το 18 attenuation.παρτους ενα τηλεφωνο και ρωτησε τους αν εισαι σε alcatel dslam ή σε siemens>αν εισαι σε alcatel ζητα free no rfi profile για να κερδισεις σε ταχυτητα διοτι ισως αυτο σου κοβει ταχυτητα.αν δεν ειναι αυτο μετα θελει δοκιμη σε κανα κατανεμητη για να δεις ποσο συγχρονιζεις εκει και να δεις αν χανεις λογω εσωτερικης καλωδιωσης ή αν φταιει κατι στον καλωδιο του οτε.Αν δεν πιανουν τα χερια σου για κατανεμητη τοτε ειτε βγαζεις τα παντα απο πανω και αφηνεις μονο το ρουτερ στην κεντρικη πριζα ειτε λυνεις το κεντρικο πριζακι και αφηνεις μονο το καλωδιο που ερχεται απο κατω απο τον κατανεμητη και δοκιμαζεις εκει.

το 15 ειναι το max bandwidth που ειδες οχι το current bandwidth.λογικα θα κλειδωσε με μικροτερο margin για αυτο και ειδες παραπανω.κοινως ετυχε.και το καλοκαιρι γινεται καμια φορα αυτο που φευγουν ατομα και μειωνεται το crosstalk οπως και μετα απο διακοπες ρευματος.απλα η πρωτη περιπτωση με την δευτερη ειναι λιγο διαφορετικη γιατι στην πρωτη μετα βλεπεις λιγοτερο margin ενω στην δευτερη βλεπεις το default.

Εμένα τα χαρακτηριστικά της γραμμής μου είναι τα παρακάτω και συγχρονίζει στα 3,8

Υπάρχει περίπτωση να καταφέρω κάτι καλύτερο;

 

 

                                       Local          Remote

Σήμα προς Θόρυβο        6.35 dB       6.5 dB

Εξασθένηση Γραμμής   47.0 dB       27.0 dB

Ισχύς Εκπομπής           12.3 dB       17.9 dB

λογικα και εσυ forthnet με 6αρι profile.δυστυχως και σε alcatel να εισαι και να ζητησεις αλλαγη το 3,8 αντι να γινει 4,2 δεν το κοβω για παραπανω.εισαι παρα πολυ μακρια κοντα 4 Km απο τον οτε οποτε δεν υπαρχει και πολλα που μπορεις να κανεις.αμα εχεις zte προσπαθησε να βρεις κανα thomson/technicolor για καλυτερη σταθεροτητα και καλυτερο συγχρονισμο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στα 600 μετρα δεν εισαι παντως.χιλιομετρακι εισαι .παιζεις λιγο χαμηλα για το 18 attenuation.παρτους ενα τηλεφωνο και ρωτησε τους αν εισαι σε alcatel dslam ή σε siemens>αν εισαι σε alcatel ζητα free no rfi profile για να κερδισεις σε ταχυτητα διοτι ισως αυτο σου κοβει ταχυτητα.αν δεν ειναι αυτο μετα θελει δοκιμη σε κανα κατανεμητη για να δεις ποσο συγχρονιζεις εκει και να δεις αν χανεις λογω εσωτερικης καλωδιωσης ή αν φταιει κατι στον καλωδιο του οτε.Αν δεν πιανουν τα χερια σου για κατανεμητη τοτε ειτε βγαζεις τα παντα απο πανω και αφηνεις μονο το ρουτερ στην κεντρικη πριζα ειτε λυνεις το κεντρικο πριζακι και αφηνεις μονο το καλωδιο που ερχεται απο κατω απο τον κατανεμητη και δοκιμαζεις εκει.

το 15 ειναι το max bandwidth που ειδες οχι το current bandwidth.λογικα θα κλειδωσε με μικροτερο margin για αυτο και ειδες παραπανω.κοινως ετυχε.και το καλοκαιρι γινεται καμια φορα αυτο που φευγουν ατομα και μειωνεται το crosstalk οπως και μετα απο διακοπες ρευματος.απλα η πρωτη περιπτωση με την δευτερη ειναι λιγο διαφορετικη γιατι στην πρωτη μετα βλεπεις λιγοτερο margin ενω στην δευτερη βλεπεις το default.

λογικα και εσυ forthnet με 6αρι profile.δυστυχως και σε alcatel να εισαι και να ζητησεις αλλαγη το 3,8 αντι να γινει 4,2 δεν το κοβω για παραπανω.εισαι παρα πολυ μακρια κοντα 4 Km απο τον οτε οποτε δεν υπαρχει και πολλα που μπορεις να κανεις.αμα εχεις zte προσπαθησε να βρεις κανα thomson/technicolor για καλυτερη σταθεροτητα και καλυτερο συγχρονισμο

 

Αδερφέ είσαι πολύτιμος! Είμαι σε alcatel, πήρα όπως μου είπες και μου άλλαξαν το rfi profile και κέρδισα επιτόπου 1.5mbit. 

Link Information

 Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1021 / 13562

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1226 / 14936 spacer.gif

Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 30853 / 625030 spacer.gif

Output Power (Up/Down) [dBm]: 11 / 14 spacer.gif

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10 / 19 spacer.gif

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11.6 / 6.3 spacer.gif

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / - spacer.gif

FEC (Up/Down): 0 / 146 spacer.gif

CRC (Up/Down): 0 / 0        

Κατεβάζω απ'την nvidia στο 1.4 κολλημένο. Οι σελίδες φορτώνουν μπάλα για κάποιο λόγο!  Επίσης έστειλαν τεχνικό που μου είπε ότι οι καλωδιώσεις είναι μία χαρά, οπότε ποιος ξέρει τη παίζει και δεν πάει παραπάνω.! :/ Πάντως και τεχνικός τις Cyta που έριξε μία ματιά στην περιοχή μου είπε ότι σε παράλληλο δρόμο προς τον δικό μου κλειδώνουν με 18 ενώ στον δικό μου με 10 μέσω όρο!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αδερφέ είσαι πολύτιμος! Είμαι σε alcatel, πήρα όπως μου είπες και μου άλλαξαν το rfi profile και κέρδισα επιτόπου 1.5mbit. 

Link Information

 Current Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1021 / 13562

Max Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]:1226 / 14936 spacer.gif

Data Transferred (Sent/Received) [b/B]: 30853 / 625030 spacer.gif

Output Power (Up/Down) [dBm]: 11 / 14 spacer.gif

Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 10 / 19 spacer.gif

SN Margin (Up/Down) [dB]: 11.6 / 6.3 spacer.gif

Loss of Framing (Local/Remote): 0 / - spacer.gif

FEC (Up/Down): 0 / 146 spacer.gif

CRC (Up/Down): 0 / 0        

Κατεβάζω απ'την nvidia στο 1.4 κολλημένο. Οι σελίδες φορτώνουν μπάλα για κάποιο λόγο!  Επίσης έστειλαν τεχνικό που μου είπε ότι οι καλωδιώσεις είναι μία χαρά, οπότε ποιος ξέρει τη παίζει και δεν πάει παραπάνω.! :/ Πάντως και τεχνικός τις Cyta που έριξε μία ματιά στην περιοχή μου είπε ότι σε παράλληλο δρόμο προς τον δικό μου κλειδώνουν με 18 ενώ στον δικό μου με 10 μέσω όρο!

οπως βλεπω εισαι με 6αρι profile και αφου σου βαλαν και No rfi δεν μπορεις να πας πιο ψηλα.Ειναι το πιο free profile αυτο που σου βαλαν.Ισως το καφαο που πεφτεις εσυ και οι υπολοιποι  να μην ειναι στην καλυτερη κατασταση για αυτο να μην πηγαινει παραπανω.δεν θα εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος.ναι κανονικα με 20 attenuation και 6 margin θα πρεπε να ειχες κανα 18 αρι οπως οι αλλοι.καποιοι παιζουν και οριακα vdsl με τετοιο attenuation.οχι 50 αλλα 30-35.

περα απο το να κανεις δοκιμη στον κατανεμητη δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.Εκτος αν εχει γινει ηδη δοκιμη απο τον τεχνικο και για αυτο σου ειπε οτι δεν φταιει τιποτα σε σενα.Εκει δεν μπορεις να κανεις και πολλα δυστυχως.απλα περιμενεις κανα vdsl απο το kv.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οπως βλεπω εισαι με 6αρι profile και αφου σου βαλαν και No rfi δεν μπορεις να πας πιο ψηλα.Ειναι το πιο free profile αυτο που σου βαλαν.Ισως το καφαο που πεφτεις εσυ και οι υπολοιποι  να μην ειναι στην καλυτερη κατασταση για αυτο να μην πηγαινει παραπανω.δεν θα εισαι ο πρωτος ουτε ο τελευταιος.ναι κανονικα με 20 attenuation και 6 margin θα πρεπε να ειχες κανα 18 αρι οπως οι αλλοι.καποιοι παιζουν και οριακα vdsl με τετοιο attenuation.οχι 50 αλλα 30-35.

περα απο το να κανεις δοκιμη στον κατανεμητη δεν μπορεις να κανεις κατι αλλο.Εκτος αν εχει γινει ηδη δοκιμη απο τον τεχνικο και για αυτο σου ειπε οτι δεν φταιει τιποτα σε σενα.Εκει δεν μπορεις να κανεις και πολλα δυστυχως.απλα περιμενεις κανα vdsl απο το kv.

 

Ο γείτονας μου, γωνία του δρόμου (παίζει να είναι σε άλλο καφάο) κλειδώνει vdsl 35άρι του οτε στα 27. Με αυτήν την αιτιολογία επικοινώνησα με την Cyta που έχει vdsl στην γειτονιά μου. Ο τύπος που μίλησε μαζί μου μου είπε για 18Mbit (το 24άρι τους) στον παράλληλο με εμένα, άλλα στον δικό μου γύρω στο 10. Για κάποιο λόγο όλος ο δρόμος εδώ δεν τα πάει καλά σε ταχύτητες. Μου είπε θα με ξανά έπαιρνε πίσω να μου κάνει προσφορά για Vdsl αν οι ταχύτητες που θα του έδιναν απ'τα κεντρικά για την γειτονιά μου θα ήταν ικανοποιητικές. Δεν με ξαναπήρε! Τέλος πάντων καλά είμαστε κι εκεί, σήμερα κλείδωσα στα 15800. Με κάνα καλύτερο ρούτερ απ'το fothnet (Td5130) θα δω καμιά διαφορά?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ο γείτονας μου, γωνία του δρόμου (παίζει να είναι σε άλλο καφάο) κλειδώνει vdsl 35άρι του οτε στα 27. Με αυτήν την αιτιολογία επικοινώνησα με την Cyta που έχει vdsl στην γειτονιά μου. Ο τύπος που μίλησε μαζί μου μου είπε για 18Mbit (το 24άρι τους) στον παράλληλο με εμένα, άλλα στον δικό μου γύρω στο 10. Για κάποιο λόγο όλος ο δρόμος εδώ δεν τα πάει καλά σε ταχύτητες. Μου είπε θα με ξανά έπαιρνε πίσω να μου κάνει προσφορά για Vdsl αν οι ταχύτητες που θα του έδιναν απ'τα κεντρικά για την γειτονιά μου θα ήταν ικανοποιητικές. Δεν με ξαναπήρε! Τέλος πάντων καλά είμαστε κι εκεί, σήμερα κλείδωσα στα 15800. Με κάνα καλύτερο ρούτερ απ'το fothnet (Td5130) θα δω καμιά διαφορά?

πιθανοτατα το κεντρικο καλωδιο να ειναι λιγο σακατεμενο παρεα με το καφαο για αυτο να μην παιζεις τοσο καλα.η μπορει για καποιο λογο το δικο σου καλωδιο να κανει πιο μεγαλη αποσταση αν και δυσκολο διοτι το attenuation σου ειναι μικρο.οποτε μαλλον ποιοτητα καλωδιου.απο το πολυ κοψε ραψε μαλλον δεν παιζει οπως θα πρεπε να παιζει.μπορει πχ να εχει και πολλα isdn πανω να εχει και κανα φερεσυχνο ποιος ξερει οποτε και αυτα χαλανε λιγο την ταχυτητα.εφοσον παιζεις οσο παιζεις το ξεχνας το vdsl.θα δεις πολυ μικρη διαφορα.ηδη το 19 attenuation ειναι λιγο οριακα για αυτο και ο γειτονας παιζει 27 στο πακετο των 30/2,5 mbit.απλα εσυ το ξεχνας τελειως λογο ποιοτητας χαλκου.θα κερδιζες απο λιγο εως τιποτα .εχω δει και περιπτωσεις που βαζοντας vdsl δεν επαιζε ουτε καν το upload καλυτερα.αντιθετα επαιζε χειροτερα απο adsl.ηδη το 5130 που εχεις εχει καλο sync.Οποτε δεν νομιζω να δεις καμια σοβαρη διαφορα με αλλο ρουτερ.συν οτι κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι με αλλο ρουτερ θα συγχρονισεις καλυτερα ή οχι.

μπορει να κερδισεις λιγο μπορει να εισαι στα ιδια μπορει και να χασει ομως.θελει δοκιμη πριν παρεις κατι αλλο.συν οτι δεν σε βλεπω να κερδιζεις παραπανω απο 1 mbit ακομα και με αλλο ρουτερ.ηδη το 5130 εχει σχετικα καλο συγχρονισμο.αν ειχες zte θα σου ελεγα οκ αλλαξε το αλλα τωρα δεν πολυβρισκω λογο εκτος αν δεν το θες το td5130 για αλλους λογους οποτε ναι εκει αλλαξε το.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

πιθανοτατα το κεντρικο καλωδιο να ειναι λιγο σακατεμενο παρεα με το καφαο για αυτο να μην παιζεις τοσο καλα.η μπορει για καποιο λογο το δικο σου καλωδιο να κανει πιο μεγαλη αποσταση αν και δυσκολο διοτι το attenuation σου ειναι μικρο.οποτε μαλλον ποιοτητα καλωδιου.απο το πολυ κοψε ραψε μαλλον δεν παιζει οπως θα πρεπε να παιζει.μπορει πχ να εχει και πολλα isdn πανω να εχει και κανα φερεσυχνο ποιος ξερει οποτε και αυτα χαλανε λιγο την ταχυτητα.εφοσον παιζεις οσο παιζεις το ξεχνας το vdsl.θα δεις πολυ μικρη διαφορα.ηδη το 19 attenuation ειναι λιγο οριακα για αυτο και ο γειτονας παιζει 27 στο πακετο των 30/2,5 mbit.απλα εσυ το ξεχνας τελειως λογο ποιοτητας χαλκου.θα κερδιζες απο λιγο εως τιποτα .εχω δει και περιπτωσεις που βαζοντας vdsl δεν επαιζε ουτε καν το upload καλυτερα.αντιθετα επαιζε χειροτερα απο adsl.ηδη το 5130 που εχεις εχει καλο sync.Οποτε δεν νομιζω να δεις καμια σοβαρη διαφορα με αλλο ρουτερ.συν οτι κανεις δεν μπορει να σου εγγυηθει οτι με αλλο ρουτερ θα συγχρονισεις καλυτερα ή οχι.

μπορει να κερδισεις λιγο μπορει να εισαι στα ιδια μπορει και να χασει ομως.θελει δοκιμη πριν παρεις κατι αλλο.συν οτι δεν σε βλεπω να κερδιζεις παραπανω απο 1 mbit ακομα και με αλλο ρουτερ.ηδη το 5130 εχει σχετικα καλο συγχρονισμο.αν ειχες zte θα σου ελεγα οκ αλλαξε το αλλα τωρα δεν πολυβρισκω λογο εκτος αν δεν το θες το td5130 για αλλους λογους οποτε ναι εκει αλλαξε το.

 

Οκ, ευχαριστώ για όλα φίλε, και το 1.5mbit που πήρα "εξ αιτίας" σου είναι μία χαρά!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα και από μένα.

 

Παραθέτω τα δικά μου στατιστικά με ZTE H108NS από ΟΤΕ. Πιστεύετε ότι είμαι καλά; Θα μπορούσα να κάνω κάτι καλύτερο; Η αλήθεια είναι ότι διαπιστώνω καθυστερήσεις που νομίζω ότι ωφείλονται σε συχνές αποσυνδέσεις. Παράλληλα από andoid συσκευές δε φορτώνουν καλά πολλές σελίδες ή apps.

 

 

Bandwide Down/Up(kbps)    11638 kbps / 824 kbps  

SNR Margin Down/Up(db)    10.9 dB / 11.4 dB   

FEC Down/Up                       1982 / 7   

CRC Down/Up                       15 / 0   

HEC Down/Up                        290 / 0

 

 

Παραθέτω και τα παρακάτω :

 

                                Downstream    Upstream     

 

SNR Margin :           10.8 dB             11.5 dB     

Line Attenuation :    48.9 dB              21.3 dB     

Data Rate :              11638 kbps       824 kbps

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα

 

Τα παρακάτω είναι τα χαρ/κα της γραμμής μου

 

Ρυθμός            Λήψη Αποστολή
Ρυθμός Bit        4441000 509100
Ρυθμός Κελιών 10474 1200
Σήμα                             Τοπικό  Απομακρυσμένο
Απώλεια Σήματος         0           0
Σήμα προς Θόρυβο      9.00 dB 22.0 dB
Εξασθένηση Γραμμής  40.0 dB  20.5 dB
Ισχύς Εκπομπής          12.3 dB 19.0 dB
 
Έχω σύνδεση της tellas και το modem είναι ένα oxygen gennet. Παλιότερα είχα και ένα bautec από τον ΟΤΕ, με το οποίο είχα γύρω στα 5 στο download, αλλά κάποια στιγμή κάηκε και επανήλθα στο oxygen.
 
Παλιότερα μας είχαν πει πως είμαστε μακρύα απο το καθαο, εξού και η χαμηλή ταχύτητα. Υπάρχει περίπτωση να μπορώ να κάνω τίποτα να βελτιωθεί η κατάσταση (με διαφορετικό modem ίσως)?
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...