Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

    Downstream Upstream      SNR Margin:

6.0 8.0 db    

Line Attenuation:

17.6 11.8 db     Data Rate:15789 1021 kbps

Δεν επρεπε να ημουν γυρω στα 20000? Wind με το κλασσικο H108L

 

θεωρητικα ναι.πρακτικα μπορει να ειναι πολλα τα θεματα.

σιγουρα παιζει να φταιει λιγο και το zte.απο εκει και περα μπορει απλα να μην εχεις πετυχει σε πολυ καλο χαλκο.

αν πιανουν τα χερια σου δοκιμασε στον κατανεμητη της πολυκατοικιας σου.αν δεν πιανουν δοκιμασε στο κεντρικο πριζακι αφου αφαιρεσεις την υπολοιπη καλωδιωση του σπιτιου.αν παλι δεν πιανουν τα χερια σου βγαλε τα παντα απο πανω (φιλτρα,τηλεφωνα,σπλιττερ)και ασε μονο το ρουτερ στο κεντρικο πριζακι.αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρακι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1.1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας, άρχισα να ψάχνομαι αλλά δεν έχω καταλάβει αρκετά πράγματα στο θέμα των συνδέσεων. Έχω Wind 24άρα

 

Link StatusConnected

Rate (Up/Down)705/8107 kbps

Noise Margin (Up/Down)9.7/9.3 dB

Modulation TypeADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down)8.5/14.7 dB

Output Power (Up/Down)12.2/18.6 dBm

Data Path (Up/Down)Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down)705/8876 kbps

Interleave depth4

Annex Type AnnexA

CRC errors542

 

Με αυτό το calculator Link.png Site: adsl calculator θα έπρεπε να έχω 22mbps?

Σίγουρα απ το 22 μέχρι το 8 έχει μια απόσταση, αν δεν έχω κάνει κάτι λάθος

 

Μετρώντας με αυτό Link.png Site: Ookla speedtest μου βγάζει 6,8mpbs περίπου, αν και απ ότι διάβαζα για συνδέσεις άνω των 2 δεν είναι αξιόπιστο. Ψάχνω να βρω κάποιες άλλες μεθόδους με κατέβασμα αρχείου που κάπου είχα πετύχει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το πρώτο που έχεις να κάνεις είναι να ελέγξεις τη συνδεσμολογία σου γιατί κάτι πρέπει να συμβαίνει εκεί.

Δεν γράφεις τον πάροχό σου, αν και δεν έχει σημασία για το συγκεκριμένο πρόβλημα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δεν χρειάζονται άλλα στοιχεία, και αυτά που έγραψες είναι πολλά.

Υπάρχει σημαντική διαφορά μεταξύ του attenuation και της ταχύτητας που έχεις.

Δοκίμασε και με άλλο router και έλεγξε τη συνδεσμολογία σου.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Αντικαταστάθηκε το αρχικό ZTE ZXV10 H108L με το 

 

NETGEAR PG834G v5

ADSL Link                  Downstream   Upstream

Connection Speed      8190 kbps       947 kbps

Line Attenuation          24.5 db            8.5 db

Noise Margin               9.50 db            10.5 db

 

Στο OoklaSpeedtest ανέβηκε μόνο το Upload από το 0.6Mbps περίπου στο 0.8Mbps, που φαίνεται και από τα παραπάνω.

 

Αν κατάλαβα καλά σχετικά με την συνδεσμολογία:

το καλώδιο που ξεκινά από την πρίζα του τηλεφώνου καταλήγει σε ένα adsl splitter. Αυτό έχει 2 εξόδους, από την έξοδο phone ξεκινά ένα ίδιο καλώδιο με adsl filter επάνω του και καταλήγει στο τηλέφωνο. Από την έξοδο modem ξεκινά ένα ίδιο καλώδιο που καταλήγει στο router που ανέφερα αρχικά.

 

Τα router είναι σε λειτουργία wireless. Συνδέομαι με αυτό : Link.png Site: Netgear wifi usb adapter

 

Η απόσταση από το router μέχρι τον αντάπτορα έιναι περίπου 10 μέτρα και παρεμβάλλονται τοίχοι.

 

edit: Τα παραπάνω αποτελέσματα μένουν ίδια εάν συνδέσω το router απευθείας, χωρίς να παρεμβάλλεται τηλέφωνο και splitter

 

edit2: Μετά από πολλές εναλλαγές με τα 2 router έβαλα πάλι το αρχικό της Wind (μαζί με splitter και τηλέφωνο) και μου χάλασε ακόμα περισσότερο τα νούμερα

 

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 595/7029 kbps
Noise Margin (Up/Down) 9.2/9.1 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 8.2/14.2 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/18.8 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 591/7568 kbps
Interleave depth 4
Annex Type AnnexA
CRC errors 544

 

Επεξ/σία από chicken32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Επίσης διάβασα αυτό, γνωρίζει κάποιος αν έχει εφαρμογή στην περίπτωσή μου? Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω τέτοια στοιχεία για τα router που ανέφερα στο προηγούμενο post

 

Cable Internet providers have greatly increased connection speeds over the years. If your cable modem is several years old, it may only conform to the DOCSIS 1.1 or older standards, which may be limiting your connection speeds. For example, I had been using a DOCSIS 1.1 modem and (according to Speedtest.net) was experiencing download speeds of greater than 8Mbps and upload speeds of greater than 2Mbps. After replacing my DOCSIS 1.1 modem with a newer DOCSIS 2.0 model, my connection speeds increased to greater than 20Mbps download and greater than 8Mbps upload—nearly triple the performance! Since DOCSIS 2.0 is limited to a maximum of 38Mbps, when I subscribed to a 50Mbps connection I had to replace the modem again. DOCSIS 3.0 modems supporting up to 304Mbps are required for most of the higher connection speeds offered today.

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το μοναδικό φίλτρο που υπάρχει (adsl filter γράφει) είναι στο καλώδιο από το splitter ως το τηλέφωνο, όπως στην εικόνα: Link.png Site: Φίλτρο

 

Το δοκίμασα, αν δεις έκανα edit και update στο πρώτο ποστ.

 

Από αυτά που διαβάζω και σε αυτό το thread Link.png Site: Κλειδώνει το bandwidth η Wind σε χαμηλότερες ταχύτητες; νομίζω θα τους πάρω ένα τηλέφωνο, αν και μου φαίνεται κουλό να με έχουν κλειδώσει σε 8άρα, νόμιζα οτι καταργήθηκε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βλέποντας το σχήμα σύνδεσης που έχεις αναρτήσει, νομίζω ότι είναι λάθος.

Δεν χρειάζεται το πρώτο (απλό) splitter αλλά αυτό που δίνουν οι πάροχοι και το βρίσκεις στα ηλεκτρονικά που κουμπώνει στην πρίζα και βγάζει 2 εξόδους, phone και adsl.

Βάλε αυτό και δοκίμασε πρώτα χωρίς να συνδέσεις τηλέφωνο. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δηλώθηκε ως βλάβη στην Wind, αφού έγιναν κάποιες μετρήσεις και μου είπαν ότι έπρεπε να πιάνω 16. Αναμένουμε.

 

Θα κάνω και αυτό που λες, αφού το setup πριζα-καλωδιο-σπλιτερ-2 νεα καλωδια τρώει απ την ταχύτητα απ ότι το πρίζα-σπλίτερ κουμπωτό-2 καλώδια (αν κατάλαβα καλά)

 

Αν κάτσει και καμια προσφορά σε router της προκοπής θα βελτιωθούν μάλλον τα πράγματα.

 

Ευχαριστώ makfil για τη βοήθεια!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήθελα κι εγώ τη βοήθειά σας, άρχισα να ψάχνομαι αλλά δεν έχω καταλάβει αρκετά πράγματα στο θέμα των συνδέσεων. Έχω Wind 24άρα

 

Link StatusConnected

Rate (Up/Down)705/8107 kbps

Noise Margin (Up/Down)9.7/9.3 dB

Modulation TypeADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down)8.5/14.7 dB

Output Power (Up/Down)12.2/18.6 dBm

Data Path (Up/Down)Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down)705/8876 kbps

Interleave depth4

Annex Type AnnexA

CRC errors542

 

Με αυτό το calculator Link.png Site: adsl calculator θα έπρεπε να έχω 22mbps?

Σίγουρα απ το 22 μέχρι το 8 έχει μια απόσταση, αν δεν έχω κάνει κάτι λάθος

 

Μετρώντας με αυτό Link.png Site: Ookla speedtest μου βγάζει 6,8mpbs περίπου, αν και απ ότι διάβαζα για συνδέσεις άνω των 2 δεν είναι αξιόπιστο. Ψάχνω να βρω κάποιες άλλες μεθόδους με κατέβασμα αρχείου που κάπου είχα πετύχει.

ασε τα speedtest.μας νοιαζουν τα χαρακτηριστικα που εγραψες.το βασικο ειναι το ποσο θα συγχρονισεις και οχι το speedtest στην παρουσα φαση.και ναι για αυτην την γραμμη εισαι χαμηλα.22 μπορει να μην πετυχεις  αλλα θα πρεπε να εχεις κανα 15+

 

Αντικαταστάθηκε το αρχικό ZTE ZXV10 H108L με το 

 

NETGEAR PG834G v5

ADSL Link                  Downstream   Upstream

Connection Speed      8190 kbps       947 kbps

Line Attenuation          24.5 db            8.5 db

Noise Margin               9.50 db            10.5 db

 

Στο OoklaSpeedtest ανέβηκε μόνο το Upload από το 0.6Mbps περίπου στο 0.8Mbps, που φαίνεται και από τα παραπάνω.

 

Αν κατάλαβα καλά σχετικά με την συνδεσμολογία:

το καλώδιο που ξεκινά από την πρίζα του τηλεφώνου καταλήγει σε ένα adsl splitter. Αυτό έχει 2 εξόδους, από την έξοδο phone ξεκινά ένα ίδιο καλώδιο με adsl filter επάνω του και καταλήγει στο τηλέφωνο. Από την έξοδο modem ξεκινά ένα ίδιο καλώδιο που καταλήγει στο router που ανέφερα αρχικά.

 

Τα router είναι σε λειτουργία wireless. Συνδέομαι με αυτό : Link.png Site: Netgear wifi usb adapter

 

Η απόσταση από το router μέχρι τον αντάπτορα έιναι περίπου 10 μέτρα και παρεμβάλλονται τοίχοι.

 

edit: Τα παραπάνω αποτελέσματα μένουν ίδια εάν συνδέσω το router απευθείας, χωρίς να παρεμβάλλεται τηλέφωνο και splitter

 

edit2: Μετά από πολλές εναλλαγές με τα 2 router έβαλα πάλι το αρχικό της Wind (μαζί με splitter και τηλέφωνο) και μου χάλασε ακόμα περισσότερο τα νούμερα

 

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 595/7029 kbps

Noise Margin (Up/Down) 9.2/9.1 dB

Modulation Type ADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down) 8.2/14.2 dB

Output Power (Up/Down) 12.1/18.8 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 591/7568 kbps

Interleave depth 4

Annex Type AnnexA

CRC errors 544

 

 

το ενα ρουτερ λεει 14 attenuation το αλλο λεει 22.και στις 2 περιπτωσεις ναι θα πρεπε να ησουν παραπανω αλλα τωρα δεν ξερουμε ποιο ειναι το σωστο.ποιο πολυ πιστευω το Netgear παρα το zte.στο Netgear κανε firmware update μπας και αλλαξει κατι στο attenuatuon.αν πιανουν τα χερια σου θα ηταν καλο να γινει δοκιμη στον κατανεμητη ή στην χωνευτη.αν δεν πιανουν τοσο τα χερια σου μια λυση θα ηταν να γινει δοκιμη στο κεντρικο πριζακι αφου πρωτα το ανοιξεις και αποσυνδεσεις ολα τα καλωδια που πανε στα υπολοιπα πριζακια οπως και το αναπληρωματικο μεχρι τον κατανεμητη(αν ειναι συνδεδεμενο).το λεω αυτο διοτι μπορει να ειναι θεμα γραμμης μπορεις να ειναι και θεμα καλωδιωσης σου.επισης η βαζεις διακλαδωτη ενα σε δυο και στην μια πλευρα φιλτρο και το τηλεφωνο ή βαζεις adsl splitter.και τα 2 μαζι δεν χρειαζονται

αν εχεις adsl splitter το φιλτρο ειναι αχρηστο.επισης η αποσταση δεν μας ενδιαφερει στην παρουσα φαση για το wireless

Επίσης διάβασα αυτό, γνωρίζει κάποιος αν έχει εφαρμογή στην περίπτωσή μου? Δυστυχώς δεν μπόρεσα να βρω τέτοια στοιχεία για τα router που ανέφερα στο προηγούμενο post

δεν ειναι για την περιπτωση σου.μιλαει για cable internet οχι dsl

 

Το μοναδικό φίλτρο που υπάρχει (adsl filter γράφει) είναι στο καλώδιο από το splitter ως το τηλέφωνο, όπως στην εικόνα: Link.png Site: Φίλτρο

 

Το δοκίμασα, αν δεις έκανα edit και update στο πρώτο ποστ.

 

Από αυτά που διαβάζω και σε αυτό το thread Link.png Site: Κλειδώνει το bandwidth η Wind σε χαμηλότερες ταχύτητες; νομίζω θα τους πάρω ένα τηλέφωνο, αν και μου φαίνεται κουλό να με έχουν κλειδώσει σε 8άρα, νόμιζα οτι καταργήθηκε.

δεν νομιζω οτι σε κλειδωνουν πιο χαμηλα.9 αρι profile φορανε συνηθως αν και το zte λεει 6.

 

Βλέποντας το σχήμα σύνδεσης που έχεις αναρτήσει, νομίζω ότι είναι λάθος.

Δεν χρειάζεται το πρώτο (απλό) splitter αλλά αυτό που δίνουν οι πάροχοι και το βρίσκεις στα ηλεκτρονικά που κουμπώνει στην πρίζα και βγάζει 2 εξόδους, phone και adsl.

Βάλε αυτό και δοκίμασε πρώτα χωρίς να συνδέσεις τηλέφωνο. 

αν θελει μπορει να βαλει διακλαδωτη με φιλτρο απο την μια.θα παιξει και αυτο κανονικα.αλλα αφου εχει adsl splitter τοτε ας βγαλει το φιλτρο καλυτερα.

 

Δηλώθηκε ως βλάβη στην Wind, αφού έγιναν κάποιες μετρήσεις και μου είπαν ότι έπρεπε να πιάνω 16. Αναμένουμε.

 

Θα κάνω και αυτό που λες, αφού το setup πριζα-καλωδιο-σπλιτερ-2 νεα καλωδια τρώει απ την ταχύτητα απ ότι το πρίζα-σπλίτερ κουμπωτό-2 καλώδια (αν κατάλαβα καλά)

 

Αν κάτσει και καμια προσφορά σε router της προκοπής θα βελτιωθούν μάλλον τα πράγματα.

 

Ευχαριστώ makfil για τη βοήθεια!

λογικα θα ερθουν για ελεγχο στον χωρο σου πρωτα να δουν αν φταιει κατι στον χωρο σου,.εχεις και χαμηλο Upload κιολας που δεν στεκει.οταν φτιαχτει η γραμμη δοκιμασε και το Netgear και το zte και δες ποιο παιζει καλυτερα.λογικα το netgear θα παιξει καλυτερα.το zte ειναι για πεταμα και απειρα προβληματα με αυτα οποτε δεν αξιζει να το κρατησεις γενικοτερα.

 

Το δεύτερο φίλτρο μετά το splitter δεν χρειάζεται.

Δοκίμασε πρώτα χωρίς τη γραμμή τηλεφώνου.

ποσα ατομα το κανουν αυτο δεν λεγεται.ευτυχως που δεν δημιουργει προβλημα ακομα και να το κανεις.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Ήρθαν οι τεχνικοί, αφαιρέθηκε και το φίλτρο που λέτε (αν και αυτό ήταν το λιγότερο).

 

Συνδέσανε το μηχανηματάκι τους στο κουτί στην είσοδο της πολυκατοικίας και έβγαζε 9mbps -->"είναι έτσι της περιοχής, μακριά απ τον οτε κλπ κλπ"

 

Συνδέσανε το μηχανηματάκι στη πρίζα του σπιτιού, έβγαζε 6mbps-->"φταίει ο χαλκός από κάτω μέχρι την πρίζα μου και αν έχει παλιώσει και να βάλω utp για να πάει απ το 6 στο 9 κλπ"

 

Ωραία κατάσταση. Τουλάχιστον αν είναι έτσι δεν θέλω να με χρεώνουν για 24.

Θα μιλήσω με τους γείτονες και θα δω, παλιά ένας είχε πει ότι τον είχανε χαμηλά στον ΟΤΕ και τον πήγανε 16+ όταν το ζήτησε. Πάλι μου απαντούσανε "αν έχουν γίνει έργα και έχουν κάνει συνδέσεις στα δικά μου καλώδια...και αν ήταν αυτός ο τυχερός...που μάλλον δεν έχουν γίνει... κλπ κλπ"

 

edit: Κάποια νέα νούμερα

 

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 961/10068 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10/5.4 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 8.4/14.4 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/19 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 958/8472 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 126

 

Επεξ/σία από chicken32
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ήρθαν οι τεχνικοί, αφαιρέθηκε και το φίλτρο που λέτε (αν και αυτό ήταν το λιγότερο).

 

Συνδέσανε το μηχανηματάκι τους στο κουτί στην είσοδο της πολυκατοικίας και έβγαζε 9mbps -->"είναι έτσι της περιοχής, μακριά απ τον οτε κλπ κλπ"

 

Συνδέσανε το μηχανηματάκι στη πρίζα του σπιτιού, έβγαζε 6mbps-->"φταίει ο χαλκός από κάτω μέχρι την πρίζα μου και αν έχει παλιώσει και να βάλω utp για να πάει απ το 6 στο 9 κλπ"

 

Ωραία κατάσταση. Τουλάχιστον αν είναι έτσι δεν θέλω να με χρεώνουν για 24.

Θα μιλήσω με τους γείτονες και θα δω, παλιά ένας είχε πει ότι τον είχανε χαμηλά στον ΟΤΕ και τον πήγανε 16+ όταν το ζήτησε. Πάλι μου απαντούσανε "αν έχουν γίνει έργα και έχουν κάνει συνδέσεις στα δικά μου καλώδια...και αν ήταν αυτός ο τυχερός...που μάλλον δεν έχουν γίνει... κλπ κλπ"

 

edit: Κάποια νέα νούμερα

 

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 961/10068 kbps

Noise Margin (Up/Down) 10/5.4 dB

Modulation Type ADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down) 8.4/14.4 dB

Output Power (Up/Down) 12.1/19 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 958/8472 kbps

Interleave depth 8

Annex Type AnnexA

CRC errors 126

 

μακρια απο τον οτε με 14 attenuation δεν γινεται.οτι οκ φταιει ο χαλκος του οτε ναι ειναι δεκτο.ποτε δεν ξερεις σε τι ζευγαρι θα τυχεις.καλο θα ηταν να μπει μια βλαβη στον οτε απλα δεν σημαινει οτι ο οτε θα κανει κατι για να το φτιαξει.

απο κατω μεχρι πανω μπορει να φταινε πολλα.μπορει να φταιει απο κατω μεχρι πανω μπορει να φταιει απο το πρωτο πριζακι μεχρι το επομενο κτλ.

και συνηθως στα περισσοτερα σπιτια υπαρχει και αναπληρωματικο ζευγαρι.δεν ειναι ευκολο παντα να περαστει νεο καλωδιο.θελει δοκιμη και πανω στο κεντρικο πριζακι ΑΠΟΣΥΝΔΕΟΝΤΑΣ τα υπολοιπα πριζακια για να δεις αν εκει εχεις 9 η οχι.

μπορει αυτο που χανεις να ειναι λογω οτι πχ ειναι συνδεδεμενο και το αναπληρωματικο ζευγαρι.

δυστυχως δεν εχουν ολοι οι παροχοι πακετο μικροτερο του 24.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Στην τεχνική υποστήριξη μου λένε ότι για να κοιτάξει ο ΟΤΕ τον χαλκό για βλάβη κλπ πρέπει να έχουμε ταχύτητα <1mbps...

 

Επίσης σωστά, δεν έχουν όλοι πακέτο <24mbps οπότε με θεωρούν normal στην κατηγορία έως 24 με τα 9 που πιάνω τώρα

 

Τελευταίες μετρήσεις:

 

Link Status Connected
Rate (Up/Down) 954/9590 kbps
Noise Margin (Up/Down) 10.2/11.1 dB
Modulation Type ADSL_2plus
Line Attenuation (Up/Down) 8.5/16.1 dB
Output Power (Up/Down) 12.1/17.6 dBm
Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved
Max Rate(Up/Down) 961/11596 kbps
Interleave depth 8
Annex Type AnnexA
CRC errors 152

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...