Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Στην τεχνική υποστήριξη μου λένε ότι για να κοιτάξει ο ΟΤΕ τον χαλκό για βλάβη κλπ πρέπει να έχουμε ταχύτητα <1mbps...

 

Επίσης σωστά, δεν έχουν όλοι πακέτο <24mbps οπότε με θεωρούν normal στην κατηγορία έως 24 με τα 9 που πιάνω τώρα

 

Τελευταίες μετρήσεις:

 

Link Status Connected

Rate (Up/Down) 954/9590 kbps

Noise Margin (Up/Down) 10.2/11.1 dB

Modulation Type ADSL_2plus

Line Attenuation (Up/Down) 8.5/16.1 dB

Output Power (Up/Down) 12.1/17.6 dBm

Data Path (Up/Down) Interleaved/Interleaved

Max Rate(Up/Down) 961/11596 kbps

Interleave depth 8

Annex Type AnnexA

CRC errors 152

 

σου εχουν φορεσει Profile και για αυτο μαλλον εχεις 11 margin στο down οποτε σου κοβει και λιγο ταχυτητα.αν το αφησουν στο free θα παιξει καπως καλυτερα.

εκτος αν δεν εχεις Profile και απλα η γραμμη κανει σκαμπανεβασματα.

Παρολα αυτα δεν υπαρχει αυτο που λενε οτι πρεπει να ειναι λιγοτερο απο 1 mbps για να παει βλαβη.

 

χωρις να σημαινει οτι αμα παει βλαβη θα το φτιαξει ο οτε υποχρεωτικα.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

THOMSON TG585 v7

Wind -> εως 24

Θεσσαλονικη

 

Αξιζει τηλεφωνο για βελτιωση ταχυτητας? Εχω 1-2 αποσυνδεσεις την μερα με αυτα τα δεδομενα. Ειχα περισσοτερα με το ZTE router. Προσπαθησα να κανω update το thomson αλλα επιμενει να βγαζει fail στη διαδικασια (αρχεια της forthnet αν καποιος εχει link με αλλα ας μου στειλει ενα pm!)

post-122780-0-66065700-1397285253_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπε να παιζεις αρκετα παραπανω κανονικα.αν πιανουν τα χερια σου κανε δοκιμη σε κατανεμητη/χωνευτη να δεις τι ταχυτητα εχεις εκει.επισης κανεις το αυτοματο Update με το exe η το κανονικο?αν κανεις το κανονικο τοτε η σε κοβει κανα firewall η πας να το κανεις ασυρματα η δεν εχεις βαλει καρφωτες ip.δοκιμασε και σε αλλη ethernet η δοκιμασε σε αλλο Pc η εστω απο safe mode.εκτος αν πας να περασεις λαθος firmware.στο Modem help uk εχει και εκει firmwares.αλλα θα πρεπε να σου περναει.

αλλιως βαλε καρφωτες Ip και ξεκινα τo thomson με πατημενο το reset μεσα.θα γινει το Power πορτοκαλι μετα απο 2-3 seconds.ασε τo reset και τρεξε το wizard να περασεις το firmware.οσο ειναι με πορτοκαλι Led σημαινει οτι περιμενει τo firmware(tftp mode)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα πρεπε να παιζεις αρκετα παραπανω κανονικα.αν πιανουν τα χερια σου κανε δοκιμη σε κατανεμητη/χωνευτη να δεις τι ταχυτητα εχεις εκει.επισης κανεις το αυτοματο Update με το exe η το κανονικο?αν κανεις το κανονικο τοτε η σε κοβει κανα firewall η πας να το κανεις ασυρματα η δεν εχεις βαλει καρφωτες ip.δοκιμασε και σε αλλη ethernet η δοκιμασε σε αλλο Pc η εστω απο safe mode.εκτος αν πας να περασεις λαθος firmware.στο Modem help uk εχει και εκει firmwares.αλλα θα πρεπε να σου περναει.

αλλιως βαλε καρφωτες Ip και ξεκινα τo thomson με πατημενο το reset μεσα.θα γινει το Power πορτοκαλι μετα απο 2-3 seconds.ασε τo reset και τρεξε το wizard να περασεις το firmware.οσο ειναι με πορτοκαλι Led σημαινει οτι περιμενει τo firmware(tftp mode)

 

Το εκανα το update, ειχε φαει φρικη ολα κομπλε. Δοκιμαζω πολλα διαφορετικα routerακια (tg585 v7, speed touch 780l [σαυτο μπορω να ριξω και το margin]). Ναι εχει αποσυνδεσεις αλλα ειχα καταντησει να δω 6700 κλειδωμα και τα παιξα. 12 πιανω με 3 margin.. αν ειναι δυνατον..εχω αποσυνδεσεις, λογικο ειναι. αλλα η αληθεια ειναι πως και πριν με 9,5 ειχα 2-3 την μερα, ουσιαστικα δεν αλλαξε κατι. Δεν θελω να ασχοληθω και πολυ γιατι μετακομιζω σε 2 μηνες οποτε... ενα τηλ να 'κοιταξουν' την γραμμη λεω να κανω..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το εκανα το update, ειχε φαει φρικη ολα κομπλε. Δοκιμαζω πολλα διαφορετικα routerακια (tg585 v7, speed touch 780l [σαυτο μπορω να ριξω και το margin]). Ναι εχει αποσυνδεσεις αλλα ειχα καταντησει να δω 6700 κλειδωμα και τα παιξα. 12 πιανω με 3 margin.. αν ειναι δυνατον..εχω αποσυνδεσεις, λογικο ειναι. αλλα η αληθεια ειναι πως και πριν με 9,5 ειχα 2-3 την μερα, ουσιαστικα δεν αλλαξε κατι. Δεν θελω να ασχοληθω και πολυ γιατι μετακομιζω σε 2 μηνες οποτε... ενα τηλ να 'κοιταξουν' την γραμμη λεω να κανω..

αν εχεις αποσυνδεσεις με 9 margin με 3 ειναι λογικο να ειναι χειροτερα τα πραγματα.δεν εχει νοημα να ασχοληθεις ουτε καν να δοκιμασεις κατανεμητη ουτε καν να παρεις τηλεφωνο αφου θα μετακομισεις.γιατι και τηλεφωνο να παρεις θα μπει βλαβη σε οτε κτλ χωρις λογο.αστο οπως ειναι αφου παιζεις και ειναι για δυο μηνες.αν το θες πιο σταθερο πες τους να ανεβασουν margin.απλα θα χασεις σε ταχυτητα αλλα δεν σε νοιαζει αφου θα φυγεις.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

καλησπέρα και από εμένα 

καθώς άλλαξα router (tp - link w8970 )είπα να ασχοληθώ μήπως μπορέσω βελτιώσω την ταχύτητά που έχω καθώς έχω την αμυδρή εντύπωση ότι εχει πέσει συγκριτικά με πριν απο εναν χρόνο  

να πω την αληθεια 2 μέρες διαβαζω αλλα εχω μπερδευτει και θα ηθελα τη βοηθεια σας  

ειμαι στο δυκτιο της forthnet  και στο rooter εχω τα παρακατω 

 

Upstream Downstream Current Rate (Kbps) 1020 10612

Max Rate (Kbps) 1200    11212

SNR Margin (dB) 11.8    7

Line Attenuation (dB) 8.5    36

Errors (Pkts) 0 0

 

 

θεωρείτε οτι παίρνει βελτίωση με κάποιο τρόπο γενικα ?

το snr ειναι νορμαλ σε αυτα τα νουμερα?

δεν έχω κάποια συσκευη τηλεφωνική στο σπιτι το router ειναι απευθείας πανω στο πριζακι αν παίζει καποιο ρόλο

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπέρα και από εμένα 

καθώς άλλαξα router (tp - link w8970 )είπα να ασχοληθώ μήπως μπορέσω βελτιώσω την ταχύτητά που έχω καθώς έχω την αμυδρή εντύπωση ότι εχει πέσει συγκριτικά με πριν απο εναν χρόνο  

να πω την αληθεια 2 μέρες διαβαζω αλλα εχω μπερδευτει και θα ηθελα τη βοηθεια σας  

ειμαι στο δυκτιο της forthnet  και στο rooter εχω τα παρακατω 

 

Upstream Downstream Current Rate (Kbps) 1020 10612

Max Rate (Kbps) 1200    11212

SNR Margin (dB) 11.8    7

Line Attenuation (dB) 8.5    36

Errors (Pkts) 0 0

 

 

θεωρείτε οτι παίρνει βελτίωση με κάποιο τρόπο γενικα ?

το snr ειναι νορμαλ σε αυτα τα νουμερα?

δεν έχω κάποια συσκευη τηλεφωνική στο σπιτι το router ειναι απευθείας πανω στο πριζακι αν παίζει καποιο ρόλο

παντα η ταχυτητα πεφτει αφου συνηθως ενεργοποιουνται και αλλοι συνδρομητες αρα μεγαλυτερο crosstalk αναμεσα στους συνδρομητες αφου ολοι περνανε απο τα ιδια καλωδια.

αν εισαι σε alcatel dslam λογικα θα μπορεσεις να πας λιγο παραπανω.αν και δεν το κοβω για alcatel με βαση τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου.η forthnet Μπορει να στο πει αυτο.κατα τα αλλα γι 36 attenuation δεν εισαι ασχημα.δεν μιλαω για το μεγιστο θεωρητικο αλλα μιλαω πρακτικα.τα μεγιστα θεωρητικα ειναι οπως λεει η λεξη θεωρητικα.ΠΟΛΥ ΘΕΩΡΗΤΙΚΑ

Λογικα εχεις το default profile που ειναι 6 snr.απο εκει και περα μονο αν το ρουτερ σου υποστηριζι το dmt και ριξεις το margin πιο χαμηλα θα κερδισεις παλι σε ταχυτητα.χλωμο να το υποστηριζει αλλα οκ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές μιλούσα με έναν τεχνικό HOL στο τηλέφωνο σε σπίτι φίλου για να του μειώσουν το SNR και μου ανέφερε πως μπορεί να ρίξει τη μέγιστη ταχύτητα από 24 στα 16 για μικρή αύξηση στο κλείδωμα. Ισχύει κάτι τέτοιο, ή απλά το έκανε επειδή ήταν ο δεύτερος τεχνικός που μιλούσα και ο πρώτος κατάλαβε πως ήθελα να ρίξω την ταχύτητα μου, αντί για το SNR (ψιλοάσχετος) και προσπαθούσε να τον δικαιολογήσει που το κατέβασε στα 16; Ρωτάω μήπως κερδίσω τίποτε στη δική μου γραμμή που συγχρονίζει στα 13 αν το κλειδώσω στα 14, αντι για 24... Ευχαριστώ.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Προχθές μιλούσα με έναν τεχνικό HOL στο τηλέφωνο σε σπίτι φίλου για να του μειώσουν το SNR και μου ανέφερε πως μπορεί να ρίξει τη μέγιστη ταχύτητα από 24 στα 16 για μικρή αύξηση στο κλείδωμα. Ισχύει κάτι τέτοιο, ή απλά το έκανε επειδή ήταν ο δεύτερος τεχνικός που μιλούσα και ο πρώτος κατάλαβε πως ήθελα να ρίξω την ταχύτητα μου, αντί για το SNR (ψιλοάσχετος) και προσπαθούσε να τον δικαιολογήσει που το κατέβασε στα 16; Ρωτάω μήπως κερδίσω τίποτε στη δική μου γραμμή που συγχρονίζει στα 13 αν το κλειδώσω στα 14, αντι για 24... Ευχαριστώ.

ειτε εισαι στα 24 mbit ειτε στα 16 mbit εισαι σε adsl2+.το να σου βαλω εγω οριο τα 16 mbit αντι τα 24 δεν θα αλλαξει κατι.και να στο εξηγησω και με ενα πιο απλο παραδειγμα.

αν εσυ μου πεις οτι μπορεις να τρεξεις 1000 μετρα και εγω σου πω οτι το γηπεδο ειναι 2000 μετα αλλα θα στο κανω 1500 θα αλλαξει κατι?εσυ παλι 1000 μετρα μπορεις να τρεξεις.

τωρα στον παροχο υπαρχουν 2 ορια.

ειτε θα κλειδωσεις στην ταχυτητα χ οπου το margin σου πχ θα ειναι 9 η θα τερματισεις στα 24 mbit.οτι απο τα 2 βρεις πρωτο.στην πραξη πρωτα θα συναντησεις το 9margin παρα τα 24 mbit εκτος αν εισαι αγκαλια με το αστικο κεντρο.οποτε το να σου βαζω τοιχο στα 18 mbit αν δεν τα φτανεις δεν εχει καποιο νοημα.αν εφτανε 23 Mbit και εγω σου εβαζα οριο τα 18 Mbit εκει θα πετυχαινες το αναποδο.δεν θα συγχρονιζες παραπανω αλλα θα εχανες σε ταχυτητα.απλα θα κερδιζες οτι θα ειχες θεωρητικα πιο σταθερη γραμμη.εσυ δεν ζητησες σταθεροτητα εσυ ζητησες καλυτερη γραμμη οποτε δεν εχει νοημα να σε βαλουν στα 16 Mbit.σκοπος ειναι το 11 margin που δινει η Hol να στο ριξουν στο 9 για να κερδισεις.η γραμμη παραμενει 24 Mbit Οπως ειναι.

οποτε εσυ ζητας 9 margin αντι για 11 και οχι η 24 αρα να γινει 16.δεν εχει καποιο νοημα το δευτερο.αν ηθελες να ριξεις την ταχυτητα εκει η σου ανεβαζουν το margin πιο ψηλα απο το 11 ή σου βαζουν πχ οριο στα 16 mbit αν τα ξεπερνας ή θα μπορουσαν να σου βαλουν και πιο χαμηλα ορια πχ στα 8 Mbit.

εσυ και ο φιλος σου θα κερδισετε αν σας ριξουν το Margin απο 11 που ειναι το default τους στο 9.θα κερδισεις εσυ κανα 1,5 mbit περιπου.μπορει να σου πουν οτι μπορεει να εχετε αποσυνδεσεις και τετοιες βλακειες.μην δωσεις σημασια.αν δεν το δοκιμασεις δεν θα δεις ποτε αν θα εχεις αποσυνδεσεις.και το 9 margin που δινουν ειναι πολυ μια χαρα για θεματα σταθεροτητας.μονο η Hol δινει απο default 11.κανεις αλλος.μερικες φορες το κανει και ο οτε οταν εχεις Iptv που σου βαζει 11+ margin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...

Μετα απο αναβαθμιση που εκανα απο το zte h108l της wind που ειχα στο tp-link 8970,το attenuation στο zte ηταν 16.2 με ταχυτητα κοντα στο 14 στο tp-link εχω παλι 14 αλλα το attenuation ειναι στο 23.Εχω κανει αναβαθμισει στο τελευταιο firmware αλλα μαλλον φαινεται να ειναι bug....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μετα απο αναβαθμιση που εκανα απο το zte h108l της wind που ειχα στο tp-link 8970,το attenuation στο zte ηταν 16.2 με ταχυτητα κοντα στο 14 στο tp-link εχω παλι 14 αλλα το attenuation ειναι στο 23.Εχω κανει αναβαθμισει στο τελευταιο firmware αλλα μαλλον φαινεται να ειναι bug....

καθε chipset του ρουτερ καταλαβαινει διαφορετικα το attenuation.υπαρχουν και περιπτωσεις βεβαια που ειναι προβλημα firmware και αναφερει το attenuation λαθος ειτε το αναφερει μηδενικο.εκει καποιες φορες με firmware update στρωνει.

τωρα ποιο απο τα 2 ειναι το σωστο ειναι σχετικο.μπορει να ειναι το 16 αλλα μπορει να ειναι και το 23 το οποιο θα εμοιαζε πιο πιθανο με βαση την ταχυτητα συγχρονισμου.θες και τριτο ρουτερ για να δεις ποσο ακριβως ειναι.αλλα και να μαθεις δεν αλλαζει κατι.θα ειχε νοημα αν σκοπευες να βαλεις vdsl οπου το 16 ειναι καλη φαση ενω το 23 ειναι οριακα για vdsl.αν και με βαση την ταχυτητα σου για vdsl απο το α/κ δυσκολα εκτος αν σου εχουν φορεσει κανα Profile>για αυτο και ειπα οτι το 23 μου μοιαζει πιο πραγματικο συν οτι εμπιστευομαι περισσοτερο το tp link απο το zte.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γραμμη μου ειναι fastpath και snr 6 οποτε κανονικα πιανω κανα megabit παραπανω...Θα δοκιμασω και ενα baudtec που εχω απο οτε και θα το συγκρινω.

Για vdsl δεν ενδιαφερομαι ακομα γιατι δεν εχω δει κανα καφαο που ειναι για vdsl στην γειτονια μου,και οτι ακομα η wind δεν δινει fastpath σε vdsl....

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Η γραμμη μου ειναι fastpath και snr 6 οποτε κανονικα πιανω κανα megabit παραπανω...Θα δοκιμασω και ενα baudtec που εχω απο οτε και θα το συγκρινω.

Για vdsl δεν ενδιαφερομαι ακομα γιατι δεν εχω δει κανα καφαο που ειναι για vdsl στην γειτονια μου,και οτι ακομα η wind δεν δινει fastpath σε vdsl....

αν εισαι fast path πραγματι χανεις σιγουρα ενα megabit.εκει ναι ειναι διλημα αν εισαι 23 ή 16.θα μπορουσες και τα 2.αν εισαι 23 τοτε εχεις μια πολυ καλη γραμμη .αν εισαι 16 εχεις μια φυσιολογικη γραμμη:P

για vdsl αν εχεις 16 attenuation θα μπορουσες να παρεις και απο το αστικο κεντρο.δεν ξερω αν θα σου βαλουν fast path.αν παρεις wind και παρεις απο Kv νομιζω μπορει να μπει κανονικα Fast path αφου στην ουσια η γραμμη αλλα και το dslam ανηκουν στον οτε.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Παιδιά καλησπέρα. 

 

Μετακόμισα και έχω προς το παρόν το εργοστασιακό modem της Forthnet. Το ZXHN H108L

Θα πάρω το 2860 της draytek σε λίγο καιρό.

Το snr margin κυμαίνεται στα Down: 6.2 και Up: 11.2 Δεν είναι πολύ χαμηλά? Με το καινούργιο modem θα βελτιωθεί λέτε?

Στα άλλα είμαι κομπλέ. Line Attenuation: down: 20.5 up: 11.1

Και data rate: down: 19876 up:1020 kbps

 

Τι λέτε?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...