Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  Downstream Upstream Line Coding(Trellis): On On SNR Margin (0.1 dB): 43 75 Attenuation (0.1 dB): 820 328 Output Power (0.1 dBm): 256 126 Attainable Rate (Kbps): 1864 928

 

Καλησπερα σας, σημερα που συνδεθηκα στην hol στο εξοχικο οι τιμες που λαμβανω ειναι πανω κατω αυτες. εχω μεγαλη αποσταση απο το κεντρο περιπου στα 5km. Πιστευεται οτι με μια αλλαγη ρουτερ θα μπορουσε να φτιαξει λιγο το πραγμα? Εχω απο παλιοτερη συνδεση που ειχα κανει το ρουτερ της alcatel cellpipe 7130 και ο τεχνικος που ηρθε μου ειπε οτι αυτα τα ρουτερ δεν κανουν για μεγαλες αποστασεις απο κεντρο και ισως ειναι καλυτερα να παρω αλλο. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω? Η προσφορα ειναι για 24αρι. Ευχαριστω πολυ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

82 atteniuation?δεν παιζει αυτο αλλα ενταξει.δοκιμασε να βαλειςκαι αλλο ρουτερ αλλα αμα εισαι τοσο μακρυα τοτε αστα να πανε.πολυ σταθερα σε μεγαλες αποστασεις ειναι τα thomson/technicolor.αν βρεις κανενα για δοκιμη  θα ειναι ενα ωραιο τεστ.παντως το 82 ειναι παρα πολυ.να δουμε με αλλο ρουτερ τι χαρακτηριστικα γραμμης θα βγαλει.σε τετοιες αποστασεις ναι μην περιμενεις θαυματα.απλα δοκιμη και οτι παιξει πιο καλα.


  Downstream Upstream Line Coding(Trellis): On On SNR Margin (0.1 dB): 43 75 Attenuation (0.1 dB): 820 328 Output Power (0.1 dBm): 256 126 Attainable Rate (Kbps): 1864 928

 

Καλησπερα σας, σημερα που συνδεθηκα στην hol στο εξοχικο οι τιμες που λαμβανω ειναι πανω κατω αυτες. εχω μεγαλη αποσταση απο το κεντρο περιπου στα 5km. Πιστευεται οτι με μια αλλαγη ρουτερ θα μπορουσε να φτιαξει λιγο το πραγμα? Εχω απο παλιοτερη συνδεση που ειχα κανει το ρουτερ της alcatel cellpipe 7130 και ο τεχνικος που ηρθε μου ειπε οτι αυτα τα ρουτερ δεν κανουν για μεγαλες αποστασεις απο κεντρο και ισως ειναι καλυτερα να παρω αλλο. Υπαρχει κατι αλλο που μπορω να κανω? Η προσφορα ειναι για 24αρι. Ευχαριστω πολυ

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Με την γραμμη που εχεις δεν ξερεις αν κατι θα παιξει σταθερα οποτε οτι βρεις δοκιμασε .αλλα μην περιμενεις μεγαλες αλλαγες.το να πας να παρεις ενα ρουτερ με ac wifi κτλ δεν σημαινει οτι θα συγχρονισει παραπανω ή το βασικο οτι θα ειναι σταθερο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Οτιδηποτε βρεις θα ειναι καλο για δοκιμη.

πχ thomson 585v8 ,technicolor 5130,technicolor 5136.δοκιμασε ακομα και αυτο το spare Που εχεις.


ok, εχεις καποιο συγκεκριμενο μοντελο να προτεινεις απο thompson/technicolor?


δοκιμασε και το alcatel για μια δυο μερες να δεις πως θα παιξει και ποσο θα συγχρονισει και ποσο σταθερο ειναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ο τεχνικος που ηρθε το πρωι με τον αναλυτη ειδε 3,8 mbps στην πριζα και εξω 4,1mbps στο κουτι

 

καθως και SNR 6.0 - 8.0

Attenuation 57.0 - 31.0 

 

στην πριζα

 

Τα ιδια περιπου και στο κουτι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καλησπερα και απο μενα. επειδη καθησα λιγο αυτο καιρο και ασχοληθηκα με τον υπολογιστη και το ιντερνετ και θα ηθελα κατι καλυτερο μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να κανω κατι να αυξησω τη ταχυτητα? ειμαι στον οτε (μακρια σχετικα απο το κεντρο της πολης) πληρωνω 24αρα και εχω το modem td-w8970 της tp-link και οι πληροφοριες που παιρνω μετα απο μιση ωρας χρησης μετα απο restart ειναι αυτες στην εικονα.post-143923-0-74107600-1478638098_thumb.png

 

 

σε γειτονικο δικτυου που ειχα μπει πριν κανα τριμηνο με forthnet εποιανε και πανω απο 12mbps και για αυτο λεω μηπως φταιει κατι στη συνδεση και αν μπορω να κανω κατι.. δεν εχω μεγαλη εμπειρια οποτε περιμενω τη βοηθεια σας σαν ειδικοι... ευχαριστω εκ των προτερων.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επισης ο τεχνικος που ηρθε το πρωι με τον αναλυτη ειδε 3,8 mbps στην πριζα και εξω 4,1mbps στο κουτι

 

καθως και SNR 6.0 - 8.0

Attenuation 57.0 - 31.0 

 

στην πριζα

 

Τα ιδια περιπου και στο κουτι

57 atteniation και 4 Mbit Μια χαρα εισαι.να λες και ευχαριστω που εχεις ιντερνετ.

καλησπερα και απο μενα. επειδη καθησα λιγο αυτο καιρο και ασχοληθηκα με τον υπολογιστη και το ιντερνετ και θα ηθελα κατι καλυτερο μπορει καποιος να μου πει αν μπορω να κανω κατι να αυξησω τη ταχυτητα? ειμαι στον οτε (μακρια σχετικα απο το κεντρο της πολης) πληρωνω 24αρα και εχω το modem td-w8970 της tp-link και οι πληροφοριες που παιρνω μετα απο μιση ωρας χρησης μετα απο restart ειναι αυτες στην εικονα.attachicon.gifΧωρίς τίτλο.png

 

 

σε γειτονικο δικτυου που ειχα μπει πριν κανα τριμηνο με forthnet εποιανε και πανω απο 12mbps και για αυτο λεω μηπως φταιει κατι στη συνδεση και αν μπορω να κανω κατι.. δεν εχω μεγαλη εμπειρια οποτε περιμενω τη βοηθεια σας σαν ειδικοι... ευχαριστω εκ των προτερων.αν ο αλλος εχει παντως 40 attenuation και πιανει 12 τοτε ειναι θεος.συνηθως με 40 attenuation δεν βλεπεις ευκολα πανω απο 8 ακομα και με Margin 6

αν ο οτε σου ριξει πιο χαμηλα το Margin ισως κερδισεις κανα Megabit ακομα.δεν ξερω αν το Margin σου ειναι 11 απο Default ή απο 9.κανε Reboot το ρουτερ και γραψε απευθειας το Margin στο down.αν ειναι 11 ζητα 9.αν ειναι 9 δεν ξερω αν θα σου βαλουν 6.η Forthnet πχ δινει 6 απο default Οποτε ενας απο τους λογουςπου ο αλλος κλειδωνει παραπανω ειναι το Margin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

σε ευχαριστω πολυ για τις συμβουλες σου αρχικα.

αυτη η φοτο ειναι αμεσως μολις συνδεθηκε στυο Internet μετα το reboot

Χωρίς τίτλο2.png

ζητα 6 margin απο τον οτε αν σου πει οχι ζητα 9.και με 9 θα κερδισεις λιγακι.με 6 αν το κανει ακομα καλυτερα.σε καποια ρουτερ μπορεις να το πειραξεις εσυ και να βαλεις οσο θες
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκκκ σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια θα τους παρω αυριο τηλεφωνο... με αυτο θα χασω κατι αλλο? πχ μπορει να εχω αποσυνδεσεις? η μεγαλυτερο Ping? στο Modem μου tp-link td-w8970 ξερεις αν μπορω να το πειραξω μονος μου?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

οκκκ σε ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια θα τους παρω αυριο τηλεφωνο... με αυτο θα χασω κατι αλλο? πχ μπορει να εχω αποσυνδεσεις? η μεγαλυτερο Ping? στο Modem μου tp-link td-w8970 ξερεις αν μπορω να το πειραξω μονος μου?

θεωρητικα οσο πιο μικρο margin τοσο πιο χαμηλη ταχυτητα.το ping θα παραμεινει το ιδιο.αν εχεις fast path τοτε το interleave Θα σε βοηθουσε και για μεγαλυτερη ταχυτητα και για σταθεροτητα.δεν ξερω αν μπορεις να το πειραξεις στο 8970.σε καποια tp link γινεται αλλα δεν ξερω κατι παραπανω.απο telnet γινεται.επισης προληπτικα στο ρουτερ το τελευταιο firmware.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

χιλια ευχαριστω και παλι. διαβασα και το πρωτο σου ποστ να παρω μια ιδεα... νομιζω οτι προεπιλεγμενη ειναι fastpath στον οτε. παλια που ειχα forthnet σε αλλο σπιτι και ειχα κανει αλλαγη σε Fastpath ειχα χασει περιπου 1mbps στα 14 που κλειδωνα σε download και ειχα κερδισει 10 Ping στο battlefield Που επαιζα. αυριο θα τους παρω τηλεφωνο να μου ριξουν το Margin.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

στον οτε συνηθως προεπιλεγμενο ειναιτο Interleave και margin 9.αν δεν θες fast path τοτε βαζεις Interleave Και οσο μικροτερο margin γινεται γιανα κερδισεις σε ταχυτητα.δεν ξερω βεβαια αν θα σου βαλουν 6 margin


εκτος αν μπορει το ρουτερ σου να ιρξει το Margin κατω απο το 9 και να βαλεις οσο θες εσυ.μερικα ρουτερ το κανουν.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...