Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

fast path = μικροτερο Ping μικροτερη ταχυτητα και πιο μεγαλη ασταθεια στην γραμμη.

interleave -μεγαλυτερο ping μεγαλυτερη ταχυτητα sync και πιο μεγαλη σταθεροτητα στην γραμμη.


εκτος αν μιλαμε για vdsl απο Kv που εκει και Fast path να βαλεις υπαρχει περιπτωση να μην πεσει καθολου η ταχυτητα και απλα να δεις λιγο πιο χαμηλο margin

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

fast path = μικροτερο Ping μικροτερη ταχυτητα και πιο μεγαλη ασταθεια στην γραμμη.

interleave -μεγαλυτερο ping μεγαλυτερη ταχυτητα sync και πιο μεγαλη σταθεροτητα στην γραμμη.

εκτος αν μιλαμε για vdsl απο Kv που εκει και Fast path να βαλεις υπαρχει περιπτωση να μην πεσει καθολου η ταχυτητα και απλα να δεις λιγο πιο χαμηλο margin

ναι δεν αντιλέγω,τα γνωρίζω τούτα :-)

μιλάμε για adsl γραμμή(την δική μου προφανώς)

εχω βάλει fastpath εδώ και κανενα 3χρονο περίπου. Πριν λίγο καιρό γύρισα δοκιμαστικά σε interleave γιατί πλέον δεν ασχολούμαι με online gaming κλπ και δεν είδα την παραμικρή αλλαγή στο sync,μπορεί να ηταν και χειρότερα η τα ίδια.

Οπότε και ξαναγύρισα σε fast.

Να υποθέσω οτι απλά έχει γεμίσει η περιοχή και δεν πάει αλλο; κοφτες κλπ στην γραμμή δεν έχω(μου τους ειχες βγάλει πριν μερικά χρόνια αν θυμάσαι)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι δεν αντιλέγω,τα γνωρίζω τούτα :-)

μιλάμε για adsl γραμμή(την δική μου προφανώς)

εχω βάλει fastpath εδώ και κανενα 3χρονο περίπου. Πριν λίγο καιρό γύρισα δοκιμαστικά σε interleave γιατί πλέον δεν ασχολούμαι με online gaming κλπ και δεν είδα την παραμικρή αλλαγή στο sync,μπορεί να ηταν και χειρότερα η τα ίδια.

Οπότε και ξαναγύρισα σε fast.

Να υποθέσω οτι απλά έχει γεμίσει η περιοχή και δεν πάει αλλο; κοφτες κλπ στην γραμμή δεν έχω(μου τους ειχες βγάλει πριν μερικά χρόνια αν θυμάσαι)

αλλο το ποσο κατεβαζεις αλλο το ποσο συγχρονιζεις.παντα βλεπουμε το ποσο συγχρονιζεις μεσα απο το ρουτερ για να εχουμε σταθερο σημειο.το fastpath θα σου κοψει ταχυτητα εκτος αν καποιος οταν σου αλλαξει το fast σε Interleave ή το αναποδο σου αλλαξει και Profile.

δηλαδη αν εχεις εσυ 6 margin fast και εγω σου βαλω 8 interleave δεν θα αλλαξει ο συγχρονισμος.μιλαμε παντα για το ιδιο margin snr πεστο οπως θες.οσο πιο καλη γραμμη εχεις τοσο πιο πολυ φαινεται η διαφορα αναμεσα σε Margin και Interleave.επισης μπορει να βλεπεις πχ εσυ το ιδιο snr αλλα να ειναι αλλο Profile.δεν σημαινει οτι επειδη βλεπεις 6 οτι εχεις το ιδιο με πριν.μπορει να ειναι 6 με inp 6 με rfi αλλα μπορει να ειναι και 6 χωρις Inp και 6 χωρις rfi.εσυ σε ολα θα δεις 6

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

μηπως μπορεις να μου πεις πως να συνδεσω τ ρουτερ.Εχω προσπαθησει με σπλιτερ αλλα δεν  εδινε internet  μονο το λαμπακι power  αναβει.Μηπως ειναι γιατι ειναι τ typ a οχι το ci  που δινει ο οτε εχω φερει τ ρουτερ απο τν γερμανια.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

μηπως μπορεις να μου πεις πως να συνδεσω τ ρουτερ.Εχω προσπαθησει με σπλιτερ αλλα δεν  εδινε internet  μονο το λαμπακι power  αναβει.Μηπως ειναι γιατι ειναι τ typ a οχι το ci  που δινει ο οτε εχω φερει τ ρουτερ απο τν γερμανια.

σου απαντησα στο αλλο θεμα σου.και χωρις splitter να το βαλεις δεν εχεις θεμα.μας νοιαζει να αναψει το λαμπακι dsl πανω.εκτος αν καποιος το εχει βαλει να συγχρονιζει μονο vdsl οποτε αυτο μετα πρεπει να το δεις εσυ(αν παιζει και vdsl)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

αυτο δεν μπορω να στο πω.πρεπει να το δεις.πολλα μπορει να ειναι.και δεν ξερω αν μπορεις να βρεις generic firmware για να το ξεκλειδωσεις αν ειναι σωστο annex παντα.δεν ξερω αν κανει crossflash.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...
  • 2 εβδομάδες αργότερα...

1470008334324.jpg

 

Έχω vdsl 30mbps. Αξίζει να πάω σε 50άρα ταχύτητα? θα πιάνω πάνω από 45? Η καμπίνα είναι περίπου 300-400 μέτρα από το σπίτι μου

τα πιανεις.εχεις σχεδον 30 margin.

Παιδια πως σας φαινεται η γραμμη μου ? Εχω προβλημα με packet loss σε ( LoL ) κυριως. Το ρουτερ ειναι D-Link 2750B FW eu1.00

 

http://prntscr.com/c3lnl3

η γραμμη ειναι μια χαρα απλα βλεπω πολυ χαμηλο Margin στο down που δεν ξερω αν το εχεις πειραξει εσυ.αλλιως ζητα να σου αλλαξουν κανα Profile γιανα ειναι πιο ψηλα.τοσο χαμηλα μπορει να σου βγαλει αρκετα errors οποτε και μεγαλυτερο Ping.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο ping ειμαι καλα, 57-72 μεγιστο. Το μονο που με χαλαει ειναι η σταθεροτητα της γραμμης λογο packet loss. Αλλα αντε να το εξηγησεις στους "ειδικους" της καθε βλακο-εταιριας, που θυμαμαι τους ειχα παρει μια φορα λεγοντας οτι αντιμετοπιζω το προβλημα αυτο ( ειχα παρει το τεχνικο τμημα ) και η κοπελα δεν ειχε ιδεα για τι πραγμα μιλαγα. Προσωπικα δεν εχω πειραξει το margin της γραμμης μου. Εχω δοκιμασει να αλλαξω dns με αποτελεσμα να ηρεμει προσορινα και μετα παλι τα ιδια. Φαυλος κυκλος.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...