Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

το router λιγο που εψαξα  δεν γινετε εκτος αν βαλεις αλλο firmware. σαν τσιπακι διαβασα οτι το υποστηριζει αλλα ειναι κλειδωμενο απο τη tp-link. μιλησα με οτε δε μου το κλειδωσαν στο 6 αλλα στο 9 στο οποιο απο τα 4.3 πηγε περιπου στα 5.7. δεν ξερω αν μπορω να κανω κατι αλλο. απο τον οτε παντως μου ειπαν οτι το φυσιολογικο σε 24αρα ειναι πανω απο 7 και το κατω απο 7 το δηλωνουν σαν βλαβη.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

δεν το εχω ψαξει παραπανω.καποιοι ελεγαν οτι γινεται σε καποια μοντελα αλλα δεν το εχω ψαξει παραπανω.εκτος αν μπορει να μπει κανα custom firmware που καποια μπορουν να παρουν και μετα να σε αφηνει να το κανεις.ο οτε δυστυχως δεν δινει 6 και παιζει να ειναι ο μονος παροχος που δεν το κανει.απλα ειπα να δοκιμασεις μηπως και στο κανουν.μετα απο 9 για να το πας στα 6 ή πιο κατω πρεπει να το κανεις μεσα απο το ρουτερ.βεβαια κανα megabit Θα κερδισεις ακομα και κανεις δεν μπορει να σου πει αν θα εισαι σταθερος λογω αποστασης.το φυσιολογικο ειναι παντα σε σχεση με την αποσταση.αν εισαι διπλα στον οτε το φυσιολογικο δεν ειναι 7.οπως αν εισαι με 45 attenuation και παραπανω παλι το φυσιολογικο δεν ειναι το 7


συνηθως σε νορμαλ γραμμες με 6 margin βλεπω 8 Mbit max με 40 attenuation>υπαρχουν και εξαιρεσεις βεβαια παντα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα. επειδη το προγραμμα που εχουμε ειναι υπαλληλικο υπαρχει περιπτωση αν παρει ο πατερας μου (λογω υπαλληλου) να του το κατεβασουν? η δεν το κανουν σε κανενα αυτο? πριν μια βδομαδα περασανε οπτικες ινες και βαλανε στα 50 μετρα καμπινα. υπαρχει καποιος τροπος να μαθω απο ποια εταιρια ειναι και αν τις εχουν συνδεσει?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα,

 

Με τα παρακάτω στατιστικά μπορώ ίσως να πάρω κάτι παραπάνω σε ταχύτητα; Να πάρω στον οτε να τους πω να ρίξουν το snr στο 9;

 

Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 914/8125 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 917/8712 kbps
Noise Margin(Up/Down) 11.1/11.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 17.3/27.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.4/19.9 dBm
Data Path(Up/Down) Interleaved/Interleaved
Interleave Depth(Up/Down) 4/64
Interleave Delay(Up/Down) 8/15 ms
INP(Up/Down) 0.5/1 symbols
Profile N/A
LinkEncap G.992.3_Annex_K_ATM
CRC Errors(Up/Down) 0/185
FEC Errors(Up/Down) 0/21153
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

καταλαβα. επειδη το προγραμμα που εχουμε ειναι υπαλληλικο υπαρχει περιπτωση αν παρει ο πατερας μου (λογω υπαλληλου) να του το κατεβασουν? η δεν το κανουν σε κανενα αυτο? πριν μια βδομαδα περασανε οπτικες ινες και βαλανε στα 50 μετρα καμπινα. υπαρχει καποιος τροπος να μαθω απο ποια εταιρια ειναι και αν τις εχουν συνδεσει?

γενικως οσο ξερω δεν το κανουν.μπορει να μην υπαρχει και σαν επιλογη στο dslam να μην εχει κατασκευαστει.οποτε εκει μονο με δικο σου adsl router που υποστηριζει αλλαγη snr μπορειςνα το κανεις.αν μπηκε καμπινα τοτε ειναι kv του οτε οποτε μπορεις να παρεις vdsl απο εκει.βεβαια εφοσον δωσει ο οτε θα δωσουν και οι αλλοι παροχοι σαν χονδρικη απο την καμπινα του οτε.

 

 

Καλησπέρα,

 

Με τα παρακάτω στατιστικά μπορώ ίσως να πάρω κάτι παραπάνω σε ταχύτητα; Να πάρω στον οτε να τους πω να ρίξουν το snr στο 9;

 

Link Status Up
Modulation Type ADSL_2plus
Actual Rate(Up/Down) 914/8125 kbps
Attainable Rate(Up/Down) 917/8712 kbps
Noise Margin(Up/Down) 11.1/11.1 dB
Line Attenuation(Up/Down) 17.3/27.5 dB
Output Power(Up/Down) 12.4/19.9 dBm

 

ναι μπορεις να ζητησεις 9.θα κερδισεις κανα megabit.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

θα ξεχασουμε αυτα που ξερουμε?ο οτε εδινε 9 τωρα εκοψε το 9 και δινει μονο 11?οπως γελουσα μια φορα που σε μια γραμμη φιλης ειχε 9 fast Και ζητησαμε 9 interleave και εβαλαν 11 interleave.δεν γινεται να μην δινουν 9 αλλο τοσο να δινουν μονο σε fast.στειλε email.αν παρεις ρουτερ που το ριχνει τοτε το ριχνεις στο 6 .η hol εδινε 11 και μετα βιας εβαζαν 9 και 6 και φτασαμε ο οτε να μην βαζει 9 και η Hol να σου βαζει 6.


Τηλεφώνησα σήμερα και μου λένε ότι εκείνοι δεν μπορούν να το αλλάξουν, μoνο αν το κάνω μόνος μου με άλλο router. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

επανερχομαι στο θεμα για μια ακομα βοηθεια... οπως ειπα πιο πανω βαλανε καμπινα στα 100 μετρα απο το σπιτι μου απλα δεν την εχουν συνδεσει ακομα.. αυτη ειναι οτε? σε αυτη θα συνδεθουν και οι συνδεσεις adsl? Ή οι adsl θα συνεχισουν οπως ειναι απο το κεντρο οποτε και ιδια ταχυτητα με αυτην που ποιανω τωρα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα στείλω email το βράδυ που θα γυρίσω σπίτι και βλέπουμε.

 

ενημερωσε μας

επανερχομαι στο θεμα για μια ακομα βοηθεια... οπως ειπα πιο πανω βαλανε καμπινα στα 100 μετρα απο το σπιτι μου απλα δεν την εχουν συνδεσει ακομα.. αυτη ειναι οτε? σε αυτη θα συνδεθουν και οι συνδεσεις adsl? Ή οι adsl θα συνεχισουν οπως ειναι απο το κεντρο οποτε και ιδια ταχυτητα με αυτην που ποιανω τωρα?

ναι απο το κεντρο οι adsl εκτος πολυ σπανιων περιπτωσεων.ναι λογικα του οτε ειναι.φωτο απο καμπινες θα δεις και στην υπογραφη μου στο θεμα με το adsl

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

εχω το ρουτερ asus dl n14u και προσπάθησα να παίξω λίγο με τις ρυμθισεις αλλά δεν τα κατάφερα,Προσπάθω να κατεβάσω το margin αλλά μετα το restart που κάνει δεν αλλάζει.Παρακάτω είναι τα στοιχεία της σύνδεσης.Μου φαίνονται μια χάρα για να μην πίανω κοντά στα 24 post-221482-0-36888400-1481724385_thumb.pngpost-221482-0-74681900-1481724207_thumb.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα στο forum, έχω cyta και πληρώνω 24αρα γραμμή. 

Το line attentuation είναι 19.5 dB (down) και το rouuter μου συγχρονίζεται στα 14,5 Μbps περίπου. Πιστεύετε ότι είναι εντάξει; Έχω την εντύπωση ότι θα έπρεπε να συγχρονίζομαι πιο πάνω...

Ορίστε και οι λεπτομέρειες : 

Uptime: 4 days, 12:27:46
 
DSL Type: ITU-T G.992.5
 
Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.021 / 14.451
 
Data Transferred (Sent/Received) [MB/GB]: 558,20 / 1,99
 
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,8 / 0,0
 
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,6 / 19,5
 
SN Margin (Up/Down) [dB]: 13,7 / 8,3
 
System Vendor ID (Local/Remote): TMMB / ----
 
Chipset Vendor ID (Local/Remote): BDCM / IFTN
 
Loss of Framing (Local/Remote): 0 / 0
 
Loss of Signal (Local/Remote): 0 / 0
 
Loss of Power (Local/Remote): 0 / 0
 
Loss of Link (Remote): -
 
Error Seconds (Local/Remote): 2.468 / 0
 
FEC Errors (Up/Down): 0 / 0
 
CRC Errors (Up/Down): 0 / 5.176
 
HEC Errors (Up/Down): 0 / 4.255
 
router: thomson tg782
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Θα μπορουσε και καλυτερα.ζητα 6 margin Να κερδισεις κανα Mbit.αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να δοκιμασεις και στον κατανεμητη/χωνευτη για να δεις ποσο συγχρονιζεις εκει μηπως για καποιο λογο χανεις στην καλωδιωση σου.

αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Θα μπορουσε και καλυτερα.ζητα 6 margin Να κερδισεις κανα Mbit.αν πιανουν τα χερια σου μπορεις να δοκιμασεις και στον κατανεμητη/χωνευτη για να δεις ποσο συγχρονιζεις εκει μηπως για καποιο λογο χανεις στην καλωδιωση σου.

αν εχεις συναγερμο θελει φιλτρο.

Ευχαριστώ poulinos,

πώς θα ζητήσω 6 margin; Συναγερμό έχω σπίτι, αλλά γιατί να βάλω φίλτρο;(από περιέργεια ρωτάω) Μέχρι τώρα δεν είχα φίλτρο. Να βάλω ενα adsl filter ; Αυτό θα εννοείς.

 

Επίσης διάβασα, το άρθρο που έχεις στην υπογραφή σου για την εγκατάσταση asdl και συναγερμού, αλλά δεν μπόρεσα να καταλάβω αν πρέπει να βάλω filter + splitter. Ο διαχωρισμός της τηλεφωνίας και του internet σήματος, γίνεται στον router μου, μιας και έχω voip, οπότε που να βάλω το filter μου στον τοίχο, την adsl έξοδο του filter στην θύρα dsl του router και την έξοδο telephony/phone του filter στην θύρα phone του router ; Αυτό δεν μου στέκει, μπορείς να με διαφωτίσεις ; Που θα βάλω το filter ;

 

Update - 18/11 - 7.56 μμ

 

Τηλεφώνησα στο τμήμα τεχνικής εξυπηρέτησης της cyta και ζήτηση margin 6. Επίσης, πρόσθεσα,  φιλτράκια adsl2+ στα τηλέφωνα του σπιτιού. Πλέον, ο router συγχρονίζεται στα 16,1 mbps.

 

Bandwidth (Up/Down) [kbps/kbps]: 1.023 / 16.100

 
Output Power (Up/Down) [dBm]: 12,8 / 0,0
 
Line Attenuation (Up/Down) [dB]: 11,5 / 19,5
 
SN Margin (Up/Down) [dB]: 8,9 / 6,2
 
Μια ερώτηση, τώρα που μου αλλάξαν το margin, να κάνω καμιά επανεκκίνηση τον router; Έχει νόημα;
Ευχαριστώ πολύ για την βοήθεια.
 
Υ.Γ. Ο τεχνικός της cyta ήταν άπειρα ευγενικός και κατατοπιστικός.
Επεξ/σία από Επισκέπτης
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

α.τους παιρνεις τηλεφωνο ή στελνεις email και ζητας 6 margin.
ο συναγερμος αμα ειναι συνδεδεμενος με την τηλεφωνικη γραμμη για να στελνει σηματα ή να καλει
σε κινητο τοτε στην ουσια ειναι σαν ενα τηλεφωνο(σαν ενα modem dial up) οποτε θελει φιλτρο
γιατι παιζει στην συχνοτητα της τηλεφωνιας.
στο συναγερμο βαζεις ενα φιλτρακι μονο.το πως θα το βαλεις σε βοηθαω και εγω δεν ειναι κατι
δυσκολο.αν εχεις voip οπως λες τοτε αλλαζουν ολα γιατι εξαρτατε πως τα εχεις συνδεσει.
εχεις βαλει διπλο πριζακι στην κεντρικη πριζα και στο ενα ειναι η γραμμη απο τον κατανεμητη
και στο αλλο το υπολοιπο σπιτι ή απλα γυρνας την τηλεφωνια διαμεσω του splitter πισω
στον τοιχο?
στην πρωτη περιπτωση δεν θελει πουθενα φιλτρο στην δευτερη περιπτωση που ειναι λιγο πατεντα θελει φιλτρακια παντου.
απο την fxs του ρουτερ που εχεις δωσει?πισω στον τοιχο ή απλα σε μια συσκευη?
καλυτερα ειναι τα 16 mbit.αν πιανουν τα χερια σου ανοιγεις το κεντρικο πριζακι και βλεπεις
τι εχει γινει οπως μπορεις να δοκιμασεις και το ρουτερ απευθειας εκει χωρις να ειναι ολα τα αλλα καλωδια
συνδεδεμενα στο κεντρικο πριζακι(εξαρτατε αν σου εχουν βαλει διπλο πριζακι ή οχι).
reboot δεν θελει το ρουτερ.οταν σου αλλαζουν το margin το ρουτερ χανει το sync και ξανασυγχρονιζει στην νεα ταχυτητα.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...