Προς το περιεχόμενο

SNR,Noise Margin,Profiles Παρόχων και Αλλαγές Profiles Για Σταθερότητα.


poulinos

Προτεινόμενες αναρτήσεις

εφοσον δεν το εχεις πειραξει και εχει πεσει στα 2,4 το margin ζητα να στο ανεβασουν  ή δοκιμασε με αλλο ρουτερ να δεις αν θα εισαι πιο σταθερα.με τοσο χαμηλο Margin θα εχεις αρκετα θεματακια.μπορεις να το δεις κιολας αν το Packet loss γινεται οταν πεσει πολυ χαμηλα το Margin σου.θα εχεις και μεγαλυτερο Ping Λογικα εκεινη την στιγμη και παραπανω errors.


οπως και Reboot αμα κανεις θα ανεβει το Margin στα κανονικα του μεχρι να παρει την κατηφορα αλλα λογικα θα παιζεις καλα μεχρι να πεσει.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 1,1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

poulinos μιας και είσαι expert και με την forthnet δε βγάζω νόημα....

Γίνεται να έχω επι μήνες ~2500 upload και ξαφνικά να με ρίχνουν στα ~1400 και να μου λένε οτι είμαι μακρυά για VDSL ?

 

ΟΚ είμαι πάνω απο 800μ αλλά αφού είχα για μήνες ~2500 πως μπορεί να μην μπορούνε να με ξαναπάνε εκεί?

 

με έχουν εκνευρίσει

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

poulinos μιας και είσαι expert και με την forthnet δε βγάζω νόημα....

Γίνεται να έχω επι μήνες ~2500 upload και ξαφνικά να με ρίχνουν στα ~1400 και να μου λένε οτι είμαι μακρυά για VDSL ?

 

ΟΚ είμαι πάνω απο 800μ αλλά αφού είχα για μήνες ~2500 πως μπορεί να μην μπορούνε να με ξαναπάνε εκεί?

 

με έχουν εκνευρίσει

αυτο μπορει να συμβει στον οποιοδηποτε παροχο.

τωρα σχημα λογου παιζεις πχ 3 mbit και μετα πηγαινει 3 mbit.αυτο σημαινει οτι κατι εχει αλλαξει στον χαλκο οπουδηποτε απο το αστικο κεντρο μεχρι εσενα.μπορει να εγινε μετα απο καποια καλωδιακη βλαβη μπορει να εγινε απο crosstalk απο αλλες γραμμες μπορει απο 1002.ο οτε δεν θα το θεωρησει βλαβη κατα 99 τις 100 διοτι θα παρει μετρησεις χαλκου για να δει αν ειναι καλη η γραμμη και οχι συγχρονισμο.και θα πει οτι σε αυτην την αποσταση vdsl δεν παιζει και θα κλεισει η βλαβη.η forthnet εχει δικαιωμα με το αζημιωτο βεβαια να ζητησει αλλαγη ζευγαριου χωρις να σημαινει οτι θα παιξεις καλυτερα.μπορει να ειναι το ιδιο μπορει και χειροτερο.βεβαια οι παροχοι δεν το ζητανε για ψιλου πηδημα διοτι πολυ απλα το πληρωνουν στον οτε συν οτι οπως ειπα δεν εγγυατε κανεις οτι θα πας σε καλυτερο ζευγαρι.οσο περναει ο καιρος ο συγχρονισμος συνηθως πεφτει παρα να ανεβαινει αφου ολο και παραπανω κοσμος βαζει adsl/vdsl συν τα καλωδια κοψε ραψε συνεχεια...

εσυ το μονο που μπορεις να κανεις ειναι αν εισαι σε χωνευτη να δεις ποσο συγχρονιζεις εκει μηπως χανεις μεσα στο σπιτι για καποιο λογο.επισης να ειναι σωστη η καλωδιωση σου https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

.μπορει πχ να ειναι και μια οξειδωση σε καποια χωνευτη απο καποιο εκτεθειμενο καλωδιο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα.

Έβαλα προχθές vdsl wind(ειχα adsl) και μου έστειλαν το Zyxel VMG1312-B10D.

Έχω βάλει τα στοιχεία του υπολογιστή στο port forward,αλλά και στο can you see me αλλά και σε γνωστά τορρεντάδικα μου λένε ότι η πόρτα μου είναι κλειστή.

Στο utorrent δε,το εικονίδιο μια είναι κίτρινο μια,πράσινο,και ενώ κατεβάζω μια χαρά,το upload είναι χάλια μαύρα.

Ιδέες;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

τα πιανεις.εχεις σχεδον 30 margin.

η γραμμη ειναι μια χαρα απλα βλεπω πολυ χαμηλο Margin στο down που δεν ξερω αν το εχεις πειραξει εσυ.αλλιως ζητα να σου αλλαξουν κανα Profile γιανα ειναι πιο ψηλα.τοσο χαμηλα μπορει να σου βγαλει αρκετα errors οποτε και μεγαλυτερο Ping.

Αργησα να απντησω λιγο. Μιλησα με την wind,και οπως και τις υπολοιπες φορες που τους πηρα,μου ειπαν οτι απο την μερια τους δεν βλεπουν κατι.Ρωτησα αν μπορουμε να ανεβασουμε το snr,αλλα επειδη ειμαι σε fast path μου λεει ειναι λογικο να ειναι χαμηλα το snr. Οταν λες να δοκιμασω αλλο profile τι ενοεις ακριβως?Να ξερω πως να του το εξηγησω.Ευχαριστω και παλι

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

θα το αναλυσω απλα.

εχουμε δυο πραγματα .το ενα ειναι αν εισαι Fast ή interleave και το αλλο το Profile το οποιο διαμορφωνεται με βαση το margin/snr που βαζει ο καθε παροχος.

το Interleave εχει καλυτερες ταχυτυτες sync μεγαλυτερο ping και μεγαλυτερη σταθεροτητα.

το fast εχει μικροτερη ταχυτητα sync,Μικροτερη ping και μικροτερη σταθεροτητα.

το margin το βαζει ο παροχος ασχετα με το αν εισαι Fast ή οχι.οποτε δεν υπαρχει το snr ειναι χαμηλα διοτι εχεις fast.

to snr Κανονικα πρεπει να ειναι +-1 απο εκει που το εχουν ορισει.

δηλαδη μπορει να εχεις 6 snr ειτε με fast ειτε με interleave.αντιστοιχα 8 snr ειτε με Fast ειτε με Interleave.αν ομως εισαι 6 fast και δεν παιζεις σταθερα αλλα θες το fast τοτε πας σε snr 8 και Fast.

an δεν σε νοιαζει το Ping  διαλεγεις interleave.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 4 εβδομάδες αργότερα...

Καλησπέρα, έχω τα παρακάτω χαρακτηριστικά γραμμής και το μόντεμ πάει μέχρι τα 28. Η Forthnet μου λέει ότι υπάρχει γείωση στην γραμμή, τι μπορώ να κάνω? Συναδελφος στην δουλειά μου είπε ότι 50 θα πιάσω μόνο με καινούργιο καφαο του ΟΤΕ, ισχύει κάτι τέτοιο?

 

Ευχαριστώ

post-258673-0-99221500-1475151524.png

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

27 attenuation ειναι αρκετα μεγαλο αρα δεν εισαι πολυ κοντα στο αστικο κεντρο οπως καταλαβα.

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι το παρακατω για να κερδισεις λιγο σε ταχυτητα.

https://www.cyta.com.cy/mp/informational/support/files/wiring-guide-for-broadband_GR.pdf

αν καποιος ειναι κοντα στο αστικο κεντρο θα πιασει και 50 χωρις να πεφτει σε καμπινα.αν ειναι πιο μακρυα οπως τοτε ενδεχομενως να μην μπορει να παιξει 50mbit οποτε εκει ειναι μονοδρομος η καμπινα.


Καλησπέρα, έχω τα παρακάτω χαρακτηριστικά γραμμής και το μόντεμ πάει μέχρι τα 28. Η Forthnet μου λέει ότι υπάρχει γείωση στην γραμμή, τι μπορώ να κάνω? Συναδελφος στην δουλειά μου είπε ότι 50 θα πιάσω μόνο με καινούργιο καφαο του ΟΤΕ, ισχύει κάτι τέτοιο?

Ευχαριστώ

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

παιδια με αυτα τα χαρακτηριστικα τι λετε?

 

DSL
Line Status:
Connected
DSL Modulation Type:
ADSL_2plus
Annex Type:
Annex A/L
Upstream Downstream
Current Rate(kbps) 1021 15960
Max Rate(kbps) 1184 16240
SNR Margin(dB) 11.2 5.5
Line Attenuation(dB) 11.1 23.4
Errors(pkts) 4800 33782

 

εχω πολλα errors (για 2 ωρες λειτουργια)

, και μου εχει τυχει καμια φορα οταν χτυπαει το ασυρματο τηλ. να πεφτει, αλλα σπανια , (με φιλτρα κτλ που ηδη εχω βαλει)

η συνδεση ειναι wind
 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια χαρα τα βλεπω τα χαρακτηριστικα της γραμμης σου και τα errors ειναι φυσιολογικα.

δοκιμασε να αλλαξεις φιλτρο.ελπιζω ναμην εχεις ξεχασει να βαλεις κανα φιλτρο σε κανα συναγερμο.ελπιζω η συσκευη σου να μην ειναι καμια 20ετιας:P


παιδια με αυτα τα χαρακτηριστικα τι λετε?

 

DSL
Line Status:
Connected
DSL Modulation Type:
ADSL_2plus
Annex Type:
Annex A/L
Upstream Downstream
Current Rate(kbps) 1021 15960
Max Rate(kbps) 1184 16240
SNR Margin(dB) 11.2 5.5
Line Attenuation(dB) 11.1 23.4
Errors(pkts) 4800 33782

 

εχω πολλα errors (για 2 ωρες λειτουργια)

, και μου εχει τυχει καμια φορα οταν χτυπαει το ασυρματο τηλ. να πεφτει, αλλα σπανια , (με φιλτρα κτλ που ηδη εχω βαλει)

η συνδεση ειναι wind
 


αν πιανουν τα χερια σου κοιτας και γενικοτερα την καλωδιωση μεχρι τον κατανεμητη μηπως υπαρχει καμια μικρη οξειδωση ή τιποτα παραξενο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτρο εχω βαλει και μαλιστα διπλο σε ενα αυρματο philips (καινουργιο) οπως και σε μια αλλη σταθερη συσκευη siemens (καινουργια) . και το μοντεμ μον ο του σε πριζα .

Συνολικα εχω 2 συκευες που ειμαι στο wifi ( κινητο, tablet ) και ενα pc με ethernet .

Μηπως να ζηταγα λιγο ποιο υψηλο snr  για να εχω λιγοτερα errors η δεν παιζει ρολο ?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Φιλτρο εχω βαλει και μαλιστα διπλο σε ενα αυρματο philips (καινουργιο) οπως και σε μια αλλη σταθερη συσκευη siemens (καινουργια) . και το μοντεμ μον ο του σε πριζα .

Συνολικα εχω 2 συκευες που ειμαι στο wifi ( κινητο, tablet ) και ενα pc με ethernet .

Μηπως να ζηταγα λιγο ποιο υψηλο snr  για να εχω λιγοτερα errors η δεν παιζει ρολο ?

με μεγαλυτερο snr γενικως θα εισαι πιο σταθερος και με λιγοτερα errors αλλα θα χασειςκαι σε ταχυτητα.

οπως το θεμα με το τηλεφωνο δεν ειναι σιγουρο οτι θα λυθει διοτι στο 99 των 100 δεν ειναι θεμα Snr

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

  • Δημιουργία νέου...