Προς το περιεχόμενο

Dealextreme 100$=50$ christmas offer


kostastnt

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 1k
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Μάλιστα :mad:

Κατά τη φόρτιση του pipo με το φορτιστή του ,κρότος και λάμψη από την πριζα !!!

¨Εσκασε ο φορτιστής και έπεσε η ασφάλεια του πίνακα , ευτυχώς χωρίς άλλες συνέπειες (το pipo ζει )

Προσπάθησα να το φορτίσω από την USB χωρίς αποτέλεσμα (φορτίζει από USB ?), τελικά έγινε δουλειά με ένα φορτιστή κινητου.

attachicon.gif20130130_154922.jpg

 

Βλεπω οτι εχεις χρησιμοποιησει ανταπτορακι για να κανεις την αγγλικη μπριζα, ελληνικη. Επανω βλεπω χαραγμενους χαρακτηρες που λενε ποσο ρευμα δινει κτλ αλλα ειναι θολη η εικονα και δεν διαβαζονται.

Κανε ενα κοπο να πεις τι λεει ακριβως. Γιατι ενα αντιστοιχο κινεζικο ανταπτορακι μετατροπης που εχω λεει max 0,5A ενω ο φορτιστης του pipo αν θυμαμαι λεει 2Α. Το κινεζικο ανταπτορακι δεν το εχω δοκιμασει πουθενα και ουτε προκειται απο οτι φαινεται. Προτιμησε να δωσεις κατι παραπανω αλλα να παρεις ενα καλυτερο/ποιοτικοτερο μετατροπεα.

Μηπως λοιπον η ανοχη του ανταπτορα ηταν μικροτερη απο το ρευμα που τραβαγε ο φορτιστης/καλωδιο του pipo και ειναι αυτος υπευθυνος για το "μπαμ"???

Δεν ειμαι ηλεκτρολογος, μια ιδεα λεω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Απο την προηγουμενη εβδομαδα παρελαβα τα ταμπλετακια . Το pipo την τεταρτη 23-1-13 (παραγγελια στις 28-12-12 ) και το ainol novo7 mars την παρασκευη 25-1-13 ( παραγγελια στις 30-12-12 ) . Δεν εχουν καποιο προβλημα . Το pipo ειναι καλυτερο στα : ποιοτητα κατασκευης ( σε σχεση με το ainol που τριζει το pipo ειναι σαν αλεξισφαιρο ) , επεξεργαστης , οθονη ( παροτι εχει χαμηλοτερη αναλυση υπερεχει σε φωτεινοτητα και γωνιες θεασης ) , εξοπλισμο ( hdmi , ξεχωριστη υποδοχη για την φορτιση ) .

 

Το ainol υπερεχει σε αυτονομια .

 

Το pipo ειχε μαζι τον φορτιστη που εσκασε παραπανω στον φιλο :fear:  ο οποιος ειναι 5V 2A με εξοδο usb αλλα τραγικα κακης ποιοτητας .

 

To αινολ που παραδοξως φορτιζει με 5V 500ma δεν εχει φορτιστη στην συσκευασια παρα μονο ενα καλωδιο mini usb αλλα μπορει να χρησιμοποιηθει οποιοσδηποτε αλλος σε αυτα τα ρευματα ( εγω το φορτισα σε ενα usb hub με εξτρα τροφοδοτικο ) .

 

Μεσω otg παιζουν οποιοδηποτε φλασακι η σκληρο δισκο δοκιμασα ( για τους δυομισαριδες θα χρειαστειτε ενα usb hub με εξτρα τροφοδοσια γιατι  τραβανε παραπανω ρευμα , απο τριαμισαριδες μεχρι και 3 τερα usb3 που δοκιμασα τον παιζουν κανονικα ) .

 

Το πιπο ηδη μου το απαλοτριωσε  με συνοπτικες διαδικασιες ενας φιλος ενω τον ιδιο δρομο θα παρει και το ainol καθως με εχουν κυκλωσει ασπρα και μαυρα κορακια .

 

Σαν συνολικη εντυπωση , το πιπο σε δυνατοτητες βαζει κατω οτι ταμπλετ ειδα σε μαγαζια της πατρας μεχρι ακομα και σε τετραπλασια τιμη απο αυτη της προσφορας του dx . Αλλα και το ainol μια χαρα ειναι σε γενικες γραμμες .

 

ΥΓ : Οσοι πηρατε το πιπο κοιταξτε  για κανενα ποιοτικο φορτιστη γιατι με αυτα τα πραγματα δεν παιζουν . Ηδη παραγγειλα για τον φιλο που το πηρε γνησιο φορτιστη απο ipad  στα 14.5 δολλαρια .



Βλεπω οτι εχεις χρησιμοποιησει ανταπτορακι για να κανεις την αγγλικη μπριζα, ελληνικη. Επανω βλεπω χαραγμενους χαρακτηρες που λενε ποσο ρευμα δινει κτλ αλλα ειναι θολη η εικονα και δεν διαβαζονται.

Κανε ενα κοπο να πεις τι λεει ακριβως. Γιατι ενα αντιστοιχο κινεζικο ανταπτορακι μετατροπης που εχω λεει max 0,5A ενω ο φορτιστης του pipo αν θυμαμαι λεει 2Α. Το κινεζικο ανταπτορακι δεν το εχω δοκιμασει πουθενα και ουτε προκειται απο οτι φαινεται. Προτιμησε να δωσεις κατι παραπανω αλλα να παρεις ενα καλυτερο/ποιοτικοτερο μετατροπεα.

Μηπως λοιπον η ανοχη του ανταπτορα ηταν μικροτερη απο το ρευμα που τραβαγε ο φορτιστης/καλωδιο του pipo και ειναι αυτος υπευθυνος για το "μπαμ"???

Δεν ειμαι ηλεκτρολογος, μια ιδεα λεω.

 

Τα ανταπτορακι ειναι 6Α . Ο φορτιστης ειναι που εχει το προβλημα . Μονο και μονο που το πιανεις στο χερι το πλαστικο μπαινει μεσα και κανει λες και παιζει κλακετες .

 

Υπ οψην οτι ο συγκεκριμενος φορτιστης ειναι επιλογη του dx . Ηρθε σε εξτρα συσκευασια . Μπορει σε αλλα σαιτ να βαζουν αλλον καλυτερο .

 

Επειδη παραγγειλα εχθες αλλο ενα πιπο για φιλο που του αρεσε ( απο το ipad alternative αυτη τη φορα γιατι το βιαζεται ) θα τσεκαρω με τι φορτιστη θα ερθει και θα ενημερωσω .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

<p>Έμενα departed 17/1 κι ακόμα να εμφανιστεί στο ΕΛΤΑ τρακινγκ...μήπως να αρχίσω να ανησυχώ;</p>

Όχι , λογικα σήμερα αύριο θα εμφανιστεί.Εμένα έφυγε από Κίνα 16-1 και εμφανίσθηκε 30-1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημοσ. (επεξεργασμένο)

Έμενα departed 17/1 κι ακόμα να εμφανιστεί στο ΕΛΤΑ τρακινγκ...μήπως να αρχίσω να ανησυχώ;

Μπα δε νομιζω να πρεπει να ανησυχουμε και εμενα 16 εφυγε και τιποτα ακομα ... 

 

 

edit: σημερα παρελαβα τη θηκη ...που μου ειχαν στειλει ξεχωριστα χωρις tracking ... 

χαχα κατι ειναι και αυτο .... 

Επεξ/σία από tigersgate6
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποση χωρητικοτητα σας εμφανιζει "μαμα" το pipo?

Εμενα 1,7gb περιπου στον "κυριως" δισκο και αλλα 4,6gb που τα βαφτιζει αυτο ως "sd card".

Θεωρητικα τα 8gb θα ηταν πρακτικα καπου 7-7,2gb καθαρα αν τα υπολογιζω σωστα.

Εμενα το συνολο βγαινει καπου 6,3gb αρα λειπουν περιπου 700mb με 1gb.

 

Τρωει τοσο το "λειτουργικο" χωρις να το απεικονιζει στην ωφελιμη χωρητικοτητα?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα σπιτι και τσεκαρα το κινεζικο ανταπτορακι και ειναι οντως 6Α, αρα γραψτε λαθος για προηγουμενως. Ο φορτιστης του pipo ζηταει 2Α αρα δεν πρεπει να φταιει αυτο.

 

Ας μας πει ο φιλος σε τι πριζα το φορτιζε. Απευθειας απο τον τοιχο, απο απλο πολυπριζο, απο ασφαλειας?

 

Ποσα ampere δινει μια usb θυρα? Θα μπορουσαμε εναλλακτικα να κουμπωσουμε την επεκταση του καλωδιου φορτισης, αντι για το μετασχηματιστη, σε μια usb θυρα του υπολογιστη? Θα εδινε αρκετο ρευμα για φορτιση χωρις παραλληλα να κανει ζημια στην μπαταρια?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Γυρισα σπιτι και τσεκαρα το κινεζικο ανταπτορακι και ειναι οντως 6Α, αρα γραψτε λαθος για προηγουμενως. Ο φορτιστης του pipo ζηταει 2Α αρα δεν πρεπει να φταιει αυτο.

 

Ας μας πει ο φιλος σε τι πριζα το φορτιζε. Απευθειας απο τον τοιχο, απο απλο πολυπριζο, απο ασφαλειας?

Εσύ sebu πως το φορτίζεις?

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μεχρι στιγμης εχω κανει 2 φορτισεις, με τον φορτιστη αλλα το κουμπωνω σε πολυμπριζο ασφαλειας και ενδιαμεσα παρεμβαλλεται ποιοτικο ανταπτορακι (ανοχης μεχρι 16Α ή τουλαχιστον ετσι λεει επανω).

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ας μας πει ο φιλος σε τι πριζα το φορτιζε. Απευθειας απο τον τοιχο, απο απλο πολυπριζο, απο ασφαλειας?

 

Απευθείας από πρίζα στον τοίχο φόρτιζε , δεν ''έσκασε'' αμέσως αλλά μετά από 10-15 λεπτά από την στιγμή που το έβαλα...

Κανένα λινκ για φορτιστή αξιόπιστο υπάρχει ;

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Άνοιξα ticket στο dx.com για το χαλασμένο touch screen του PIPO S1 και μου απάντησαν ότι παρά να το στείλω πίσω και να ταλαιπωρηθώ να αλλάξω την οθόνη σε κάποιο τοπικό κατάστημα. Ως αντάλλαγμα θα μου δώσουν πιστωτικό $8 (ναι καλά διαβάσατε οκτώ!!!)  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  :mad:  για να αγοράσω κάτι άλλο από dx.com.

 

Απ' ότι καταλαβαίνετε οι άνθρωποί δεν πάνε καλά...

 

Στην συνέχεια έκανα μέσω Paypal Dispute a transaction για να μου στείλουν άλλο καινούργιο ή να μου επιστρέψουν τα χρήματα.

 

Δεν θα μας κοροϊδεύουν. Ελπίζω να βγάλω άκρη...

 

 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ναι και εμενα θα με ενδιεφερε κατι πιο "ποιοτικο" (για παν ενδεχομενο).

Εγώ παρήγγειλα αυτό. Δεν ξέρω πόσο αξιόπιστο είναι.

http://viewitem.eim.ebay.gr/Origina-YOOPOO--Four-4-USB-Power-Adapter-Charger-EU-fr-iPod-Shuffle-Mobile-5V-2A/290834584348/item

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...