Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για τα netbooks


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Φίλε ftp, αυτό που γράφεις από ένα σημείο και μετά αρχίζει να γίνεται και λιγάκι μύθος.

Δεν ήταν ξεκάθαρο έτσι όπως το έγραψα. Δεν εννοούσα ότι θα καταφέρει να παίξει εμφανώς καλύτερα το 480ρ σε Lubuntu. Με το "...και γραφικά που ζορίζονται ακόμα και σε 480ρ βίντεο στο youtube..." ανέφερα απλά τα αδύναμα χαρακτηριστικά (cpu,ram κλπ) που είχανε τα netbook πριν 3 με 4 χρόνια και χρησιμοποίησα αυτό το παράδειγμα για το πόσο χάλια είναι τα γραφικά. Αυτό που θέλω να τονίσω είναι ότι με Lubuntu πάνε πιο γρήγορα από άποψη λειτουργικού τα netbook, όπως πολύ σωστά περιγράφεις και σε τέτοια αδύναμα μηχανήματα η διαφορά είναι εμφανής.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • 2 μήνες μετά...
  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Καλησπέρα, μιας και το τέλος έρχεται είπα να το εκμεταλλευτώ να πάρω ένα netbook.

To e-shop έχει το ACER ASPIRE ONE 756 σε ασημί με τον επεξεργαστή Intel Dual Core 1007U (1.50 GHz) στα 269,9€

και το ίδιο σε κόκκινο (που μου αρέσει περισσότερο) με τον επεξεργαστή Intel Dual Core 887 (1.50 GHz) στα 289€.

Τι λέτε ως προς τον επεξεργαστή;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Καλησπέρα, μιας και το τέλος έρχεται είπα να το εκμεταλλευτώ να πάρω ένα netbook.

 

To e-shop έχει το ACER ASPIRE ONE 756 σε ασημί με τον επεξεργαστή Intel Dual Core 1007U (1.50 GHz) στα 269,9€

και το ίδιο σε κόκκινο (που μου αρέσει περισσότερο) με τον επεξεργαστή Intel Dual Core 887 (1.50 GHz) στα 289€.

 

Τι λέτε ως προς τον επεξεργαστή;

To έχω το laptopάκι με τον 1007u. O celeron 1007u είναι καλύτερος επέξ/στης λιγο (πολύ λιγο) από τον celeron 887 και μάλλον με λίγο καλύτερη κατανάλωση (μου κρατάει πάνω από 4 ώρες). Εχει σκορ 1620 στο cpubenchmark.net (πίανει σε απόδοση "μικρούς" παλαιότερους i3 καμία σχέση με atom, c-60). Οπότε πας για τον 1007u. 

 

Για drivers θα χρειαστείς intel wifi, elan touchpad, και καρτα ήχου (για την εγγραφή αλλιως δουλεύει), card reader (support.acer.com). Τα άλλα θα παίξουν μόνα τους σε win8 64 τουλάχιστον.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Αξίζει η τόσο μικρή διαφορά, μπροστά στο πιο "πιασάρικο" χρώμα (που θα με βοηθήσει να το διώξω πιο εύκολα αργότερα);

To ασημένιο που είναι και φτηνότερο και καλύτερο θα φύγει πιο εύκολα. Προσωπικό γούστο είναι αυτό (το ασημένιο είναι καλύτερο και πιο ουδέτερο νομίζω).

Κάνε κίνηση (αγοράς) καθώς αυτά τα συγκεκριμένα netbook νομίζω "ανεβαίνουν" και "κατεβαίνουν" εύκολα στο site του eshop. 

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ακόμη ένα αποτυχημένο πείραμα της Microsoft, απλά. Μπορεί να κοροϊδεύουν κάποιοι την Apple, ωστόσο σε αυτό κανείς δεν μπορεί να την κατηγορήσει. Ότι δηλαδή σέβεται τους πελάτες της και υποστηρίζει μέχρι τέλους τα προϊόντα της.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εγώ ξέρω ότι έβγαλα 2 διετή μεταπτυχιακά με νετμπουκ, έστω και με παραχωρήσεις λόγω μικρής οθόνης...με 200€ κόστος! Λάπτοπ αντίστοιχης τιμής και δεν υπάρχει και δε θα με βόλευε τόσο λόγω αυξημένου βάρους, καθώς είχα συνεχείς μεταφορές.

Μωρε μπράβο! Προσωπικά το νετμπουκ δεν με βόλευε καθόλου για γράψιμο...Τρομερα κουραστικό...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Asus 1005HA 2gb ram 40gb postvile win7 χωρις γραφικα κλπ απο crazy sundays του eshop 240e εδω και 5 χρονια αν θυμαμαι καλα, εβγαλα το πανεπιστήμιο με το asus στην τσαντα μου, διακοπες, δουλεια παντου....

 

Το θεμα ειναι οτι ηξερα τι πηρα και γιατι το πηρα, η δουλεια του απλη mail, office, internet για 11 με 12 ωρες unpluged (μετα το ssd!) βρειτε μου μια ταμπλετα που να κανει ολα τα παραπανω και την πηρα αμεσως, το δοκιμαστικο της θα ειναι να μπορω να γραψω μια εργασια 40 σελιδων μαζι με την ερευνα που θα χρειαστει και την παρουσιαση της....

 

Τα σκοτωσαν για να πεσει ο κοσμος στις ταμπλετες μηδενικο κοστος κατασκευης, λειτουργικο τσαμπα και ολα καλα!!! Εγω παντως δεν θα ψωνισω, Το asus μου εχει πολυ ψωμι ακομα και ας μην εχει οθονη αφης!!!! 

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...