Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για τα netbooks


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

http://www.skroutz.gr/c/1105/tablet/f/343340/10-1-%CE%AD%CF%89%CF%82-11-%CE%AF%CE%BD%CF%84%CF%83%CE%B5%CF%82.html?o=tablets&price_max=300.0&price_min=200.001

 

Σε αναλογία τιμών , σε tablets αγοράζεις τα πάνω και σε netbooks τα κάτω. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Το δικό μου συμπέρασμα, ελέω Win8 πετάμε ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για το πουλμουρ tablet.

 

http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/342273/%CE%88%CF%89%CF%82-12-%CE%AF%CE%BD%CF%84%CF%83%CE%B5%CF%82.html?keyphrase=netbook&price_max=500.001

με λιγα λογια

http://www.pc1.gr/showitem.php?ID=200020852 + 20 euro για 2 γβ μνιμη  δλδ με 260 euro έχεις ένα εργαλείο με πλυκτολογιο κλπ κλπ και παίζει κανονικά windows και όλες της εφαρμογουλες σου

 

το ιδο πράγμα (μάλιστα μάπα μάρκα... turbo-x) χωρίς πληκτρολόγιο με λιγότερο αποθηκευτικό χώρο κοστίζει ....... 550+ δλδ διπλά λεφτά......

 

http://www.plaisio.gr/Laptop-and-Tablet/Notebook/Tablets-iPAD/Turbo-X-Tablet-WiTab-670-3G.htm

 

80% notebook πουλήθηκαν καθαρά λόγο τιμής και δυνατοτήτων που πρόσφεραν............ (ενα μικρο φτηνό pc με χαμηλές δυνατότητες)

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

και έγιναν ακριβά........... εκεί είναι το θέμα τα αγόραζαν γιατί ήταν ένας φτηνός μικρός υπολογιστής που είχε usb θήρες πληκτρολόγιο μεγαλο σκληρό δίσκο (σε σχέση μετά tablets πάντα) και ήταν πολυυυυυυ φτηνό 80+% όσων το πήραν ήταν επειδή ήταν ένας πλήρες υπολογιστής με ελάχιστα λεφτά............

 

 

και έγιναν ακριβά........... εκεί είναι το θέμα τα αγόραζαν γιατί ήταν ένας φτηνός μικρός υπολογιστής που είχε usb θήρες πληκτρολόγιο μεγαλο σκληρό δίσκο (σε σχέση μετά tablets πάντα) και ήταν πολυυυυυυ φτηνό 80+% όσων το πήραν ήταν επειδή ήταν ένας πλήρες υπολογιστής με ελάχιστα λεφτά............

Συμφωνώ. Μικρούς φορητούς υπολογιστές με windows official γύρω στα 200-250 ευρώ σε λίγους μήνες δεν θα βρίσκουμε. 

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

 

κυκλοφορουνε κατι καλες προσφορες ..ψαχτειτε οσοι ενδιαφερεστε
εγω τσιμπησα το παρακατω πριν 2 εβδομαδες στα 289ε
 
specs
 
      Intel Dual Core 887 (1.50 GHz) 2MB L3 cache.
      11.6'' HD 1366 x 768.
      Μνήμη: 4096MB DDR3 1333MH
      hdd:500GB Sata, 5400 rpm.
 
 

Ποιό ήταν φίλτατε ρίξε ένα link να πάρουμε ένα τέτοιο μικρό να δούμε φως...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Συμφωνώ. Μικρούς φορητούς υπολογιστές με windows official γύρω στα 200-250 ευρώ σε λίγους μήνες δεν θα βρίσκουμε. 

ήταν πλήγμα για αυτούς επειδή πάρα πολύς κόσμος τα αγόραζε επειδή απλός δεν τους έφταναν λεφτά η τους καλυπτε....  και τώρα σου λένε η παίρνεις ότι σου πλασάρουμε η δεν έχεις τπτ..... η τα σκας η δεν έχεις.........

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό ήταν φίλτατε ρίξε ένα link να πάρουμε ένα τέτοιο μικρό να δούμε φως...

το βγάζει το eshop κατά καιρούς, τώρα λογικά δεν θα το έχει διαθέσιμο. Αυτό εδώ είναι. Είναι acer με αξιοπρεπέστατο επεξεργαστή intel 887 καμια σχεση με atom (σκορ 1400 στο cpubenchmark, όταν ο core2duo μου στα 1.7 έχε σκορ 1000 περίπου και ο atom 1.6 280 περίπου). Μονο μείον του η μικρή μπαταρία 4 κελιών.. που όμως λεει του χαρίζει 4 ώρες αυτονομία (αν ισχύει έιναι αψογο)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ποιό ήταν φίλτατε ρίξε ένα link να πάρουμε ένα τέτοιο μικρό να δούμε φως...

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.902674

δυστυχως εξαντληθηκε 5 μερες απο την αγορα μου.

δεν ειχε windows πανω,του περασα windows 7 ultimate 64bit,office 2007 και παει τελεια δεν κολλαει πουθενα!μπαταρια εχει 4 κελιων και κραταει 4ωρες  περιπου οπως λεει ο φιλος  παραπανω...το wifi adapter του ειναι πολυ δυνατο (το ρουτερ ειναι 3ο οροφο και πιανει μια γραμμη σημα στον 1ο) .

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βγάζει το eshop κατά καιρούς, τώρα λογικά δεν θα το έχει διαθέσιμο. Αυτό εδώ είναι. Είναι acer με αξιοπρεπέστατο επεξεργαστή intel 887 καμια σχεση με atom (σκορ 1400 στο cpubenchmark, όταν ο core2duo μου στα 1.7 έχε σκορ 1000 περίπου και ο atom 1.6 280 περίπου). Μονο μείον του η μικρή μπαταρία 4 κελιών.. που όμως λεει του χαρίζει 4 ώρες αυτονομία (αν ισχύει έιναι αψογο)

Όντως είναι μικρή η μπαταρία αλλά ο επεξεργαστής τούμπανο λέμε!!!Χάθηκε να βάλουν μια 6 κελιών μπαταρία να βαρέσουν καμιά 30αριά ευρώ πάνω και να τους πάρει τα βρακάκια;;;

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

το βγάζει το eshop κατά καιρούς, τώρα λογικά δεν θα το έχει διαθέσιμο. Αυτό εδώ είναι. Είναι acer με αξιοπρεπέστατο επεξεργαστή intel 887 καμια σχεση με atom (σκορ 1400 στο cpubenchmark, όταν ο core2duo μου στα 1.7 έχε σκορ 1000 περίπου και ο atom 1.6 280 περίπου). Μονο μείον του η μικρή μπαταρία 4 κελιών.. που όμως λεει του χαρίζει 4 ώρες αυτονομία (αν ισχύει έιναι αψογο)

Βασικά το μονο μειον του ειναι οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο και δε ξερουμε αν και ποτε θα ξαναειναι.

Κατα τα αλλα οι επιδοσεις ειναι αψογες . Η αυτονομια του ειναι λιγο μικρή για Netbook. Για λαπτοπ ειναι μια χαρα.

Οπως και να χει πολύ πιθανό να μη ξαναβγει ποτε οποτε τσαμπα το συζηταμε. .

Επίσης οπως ξαναειπα τα Netbook επιασαν γιατι ειχαν 180-250 ευρω το πολύ στις καλες μερες τους προσφεροντας τελεια αυτονομια (7+ωρες) και χαμηλο βαρος και αποδεκτες επιδοσεις. Πλεον το φθηνοτερο ξεκινα απο τα 250 ευρω και ανεβαινεις.. Και φυσικά πλεον πανε για πληρη καταργηση και αντικατασταση τους από ταμπλετ που γινονται και λαπτοπακια στα 500-600 ευρω.

 

Δε θα με χαλαγε καθολου ενα netbookακι με c-50/c-60/e1-1200  , 4 gb ram 11.6 οθονη και 4 cell battery στα 200 ευρω πάντως. Στα 280 που εχει ομως τα θεωρω πολλά.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

διαφωνω πως πεθανανε τα νετμπουκ, οποιος εχει και τον βολευει θα το κρατησει ωσπου να τα τιναξει το ιδιο το μηχανημα...

εχω 11.6 ασους, και παρ'ολο τον πολυ χαμηλο επεξεργαστη, με win8 & KDE Mint, το μηχανημα δουλευει σχεδον απροβληματιστα...ειδικα αν εβαζα κι εναν SSD, θα αλλαζε σιγουρα η συμπεριφορά του...

Ταυτοχρονα εχω κι ενα "κινεζικο" android, 7", στην ουσια ειναι για να βλεπω mail & internet pages...απλα πραγματα, αλλα θεωρω πως τα νετμπουκ ειναι σαφως ανωτερα...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Ίσως η πιο άκυρη και αφελής αγορά που έκανα ποτέ.. Αναφέρομαι στα πρώτα "απλά" νέτμπουκ με Windows 7 Starter που κυκλοφόρησαν και όχι στα μετέπειτα 2πύρηνα. Ακόμα το μετανιώνω.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Βασικά το μονο μειον του ειναι οτι δεν υπαρχει διαθεσιμο και δε ξερουμε αν και ποτε θα ξαναειναι.

Κατα τα αλλα οι επιδοσεις ειναι αψογες . Η αυτονομια του ειναι λιγο μικρή για Netbook. Για λαπτοπ ειναι μια χαρα.

Οπως και να χει πολύ πιθανό να μη ξαναβγει ποτε οποτε τσαμπα το συζηταμε. .

Εχει βγεί 3-4 φορές στα 290€ πάντα (σκέτο σε newsletter, crazy sundays και με λιγο διαφορερικό δίσκο και επεξεργαστή, κοντινό όμως).

 

Από το καλοκαίρι το ζαχαρώνω. Θεωρώ ότι θα ξαναβγεί. O μονος λόγος που δεν το πήρα είναι ότι έχω ένα παλιο netbook και το θεωρώ υπερβολή να πάρω 2ο αφού εχω και λαπτοπ.

 

Αυτά είναι netbook.. (είναι acer βεβαια που τους έχουμε λίγο προκατάληψη, και δεν εχει usb3)

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τελικά η απόλυτη λύση φορητοτητας ειναι να έχεις ένα μικρο 11ρι laptop με καλο επεξεργαστη,ολα τα καλουδια, διχως dvd, και να το συνδυάσεις με μια εξωτερική οθόνη και πληκτρολόγιο. Με 700 ευρώ (με την οθόνη) έχεις μηχανημα που σε βγάζει άνετα 6-8 χρόνια και έχεις και πολύ καλή φορητότητα ενός netbook.

Απλά δε μπορείς να τρέξεις τελευταία games, αλλά αν το laptop είναι custom και του φορέσεις  μια καλή καρτα γραφικών, τότε έδεσες για τα καλά. Ούτε dekstops, ούτε netboobs, ipads ούτε τίποτα άλλο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ας το πεί και κάποιος στην google και την samsung οτι τα netbooks πέθαναν, γιατί βγάζουν ακόμα chromebooks (αυτό και αν είναι netbook) και σχεδιάζουν να βγάλουν και άλλα. Μάλλον κύκνειο άσμα του θα είναι που είναι νο1 bestseller στο amazon.com

 

Netbooks δεν σημαίνει απαραίτητα, intel / amd, x86 cpus και windows.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Εχω ενα lenovo s10-2 εδω και 2 χρονια περιπου.το ειχα παρει απο τα carefour τοτε στα 219 θυμαμαι σε προσφορα(καλη τιμη σε σχεση με τα αλλα που κυκλοφορουσαν τοτε)..του βαλα καπακι 2 gb ram και σειρα εχει τωρα να μπει ο postville πανω γιατι οι hdd 5400rpm που εχουν πανω ειναι απαραδεκτοι..μια χαρα με εχει βολεψει τοσα χρονια,ειδικα οταν πηγαινω στην Καβαλα για τις εξεταστικες αλλα και σαν κατεβαστηρι για να μην εχω ανοιχτο το desktop..

Και dual boot με win 7 starter και ubuntu..

 

Μειονεκτημα βεβαια η 3αρα μπαταρια του συγκεκριμενου..ειλικρινα δεν εχω ξαναδει να τελειωνει τοσο γρηγορα μπαταρια..

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...