Προς το περιεχόμενο

Τέλος εποχής για τα netbooks


dimitris2006

Προτεινόμενες αναρτήσεις

  • Απαντ. 130
  • Δημ.
  • Τελ. απάντηση

Συχνή συμμετοχή στο θέμα

Εχω το Vaio VGN P720K το οποίο έχει Intel Atom 1.33 GHz, 2 GB ddr και έναν 80άρι δίσκο στις 4200.

 

Δυστυχώς σέρνεται επειδή ο δίσκος του είναι για τα μπάζα, και δεν μπορώ να τον αλλάξω, αν μπορούσα θα του έβαζα έναν μικρό SSD και θα ήταν άλλο πράγμα.

 

 

Παρόλο που σαν netbook ήταν πανάκριβο, η πολύ μεγάλη του ανάλυση ήταν αυτή που με έκανε να το προτιμήσω γιατί ήθελα ένα ΠΟΛΥ μικρό laptopάκι για δουλειά.

 

 

Ο μόνος λόγος που τα σκότωσαν είναι απλά αυτό που ανέφεραν και άλλοι, ότι από τα tablets έχουν πολύ μεγαλύτερα περιθώρια κέρδους. Και αυτό εξάλλου ήταν και ο λόγος που η διαφορά του "netbook" με του "ultrabook" είναι ένας καλύτερος CPU και +300€ κόστος...

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Μια και θίχτηκε το θέμα περί netbooks και βλέπω μερικούς να τα υποτιμούν, ας πω και τη δική μου προσέγγιση.

 

Πριν από λίγα μόλις χρόνια, περίπου τρία αν θυμάμαι καλά, πήραμε την απόφαση στο σπίτι να πάρουμε έναν ακόμα υπολογιστή. Θέλαμε να πληροί περίπου τα εξής:

Αρκετά πλήρεις δυνατότητες για τις βασικές Windows εφαρμογές - λειτουργίες

Πλήρως φορητός που να μπορεί όμως να δουλεύει και σα σταθερός με τα κατάλληλα, επιπλέον αλλά κλασικά, περιφερειακά του.

Να μην κοστίζει μια περιουσία.

Ξεκίνησα να το ψάχνω και, τότε, δέσποζαν τα netbooks.

Είπα να πάρω κάτι τέτοιο αλλά κάπως καλό κι ας κόστιζε "το κάτι παραπάνω".

Έτσι, κατέληξα στο Asus Eee PC S101 που μάλιστα το παρήγγειλα από Αμερική καθώς δεν κυκλοφορούσε ακόμα εδώ.

Για να μη σας κουράσω με αναφορές χαρακτηριστικών του, μπορείτε να τα δείτε όλα από τη σελίδα που σας παρέθεσα.

 Να διευκρινίσω μόνο πως, το δικό μας, ήταν ένα σε βαθύ μπλε χρώμα, με τον 16GB SSD και τα Windows XP.

 

Οι "προσθήκες" που αποφασίσαμε να κάνουμε εν καιρώ σε αυτό ώστε να βελτιώσουμε "τη σχέση μας μαζί του" (κατά περίπτωση), ήταν οι εξής:

  1. Ασύρματο σετ πληκτρολογίου & ποντικιού (για καλύτερη χρήση σε "χρέη" σταθερού).
  2. Εξωτερική 20" Wide LCD οθόνη VGA σύνδεσης, 1600x1200 (για καλύτερη χρήση σε "χρέη" σταθερού).
  3. Σετάκι εξωτερικών ηχείων (για καλύτερη χρήση σε "χρέη" σταθερού).
  4. Πρόσθετη καρτούλα φορητής μνήμης, SD 16GB.
  5. Εξωτερικό USB slim DVD recorder.
  6. Αντικατάσταση του ενός module μνήμης του, με άλλο (ebay παραγγελία από Αγγλία) ώστε να φτάσει στα 2GB RAM συνολικά.
  7. Windows 7 Starter edition 32bit.
  8. Αντικατάσταση του 16GB SSD του, με άλλον (ebay παραγγελία από Αγγλία) 64GB SSD.
  9. Windows 8 Pro 32bit!!!

Αποτέλεσμα όλων αυτών;;;

Σε κάθε στάδιο αναβάθμισης ξεχωριστά, το μηχανάκι πέταγε ακόμα περισσότερο!!!

Κανένα από τα στάδια αυτά δεν ήταν κυριολεκτικά απαραίτητο. Ήταν καθαρά δική μας απόφαση για ακόμα μεγαλύτερη ευελιξία!

Να τονίσω πως, κάθε είδους εγκατάσταση (software & hardware), έγινε από εμένα. Η μόνη εγκατάσταση που με "παίδεψε" γιατί ήθελε ιδιαίτερη προσοχή, ήταν μια από τις τελευταίες, αυτή του 64GB SSD του.

 

 

Κι επειδή κάπου είδα να αναφέρθηκε η σχέση ανάλυσης και χρήσης Windows 8, να πω πως, τα Windows 8, μπαίνουν και δουλεύουν μια χαρά και πολύ καλύτερα μάλιστα από οποιαδήποτε προηγούμενα!

Η μόνη "παραχώρηση" που έχει να κάνει κανείς, αφορά στενά τη χρήση των καθαρά Metro UI - Start εφαρμογών που δεν τρέχουν καν στην οθόνη του, λόγω της μικρής κάθετης ανάλυσής της (μόλις 600 εικονοστοιχεία - pixels).

Το ίδιο το Metro UI - Start περιβάλλον ωστόσο, τρέχει κανονικά! Απλώς δεν μπορούν να τρέξουν οι εφαρμογές που είναι φτιαγμένες στενά για αυτό.

Όμως εφαρμογές του κλασικού Windows desktop, εκτελούνται μια χαρά και από τυχόν shortcuts τους στο Metro UI - Start περιβάλλοντος!

Ωστόσο, όταν και αν το netbook συνδέεται σε εξωτερική οθόνη, με κάθετη ανάλυση τουλάχιστον 768 εικονοστοιχείων - pixels (άρα, πρακτικά, σε κάθε εξωτερική οθόνη), όλα δουλεύουν απολύτως κανονικά δηλαδή και οι Metro UI - Start εφαρμογές του!!!

 

 

Προσωπικά, είμαι πλήρως ικανοποιημένος με τα όσα μου δίνει το συγκεκριμένο netbook για τη χρήση που ζητώ από αυτό!

Όχι ότι δεν θα ήθελα να ήταν και touch! Προφανώς και θα το ήθελα κι αυτό αλλά οκ, δεν έπαθα και ζημιά με την έλλειψή του.

  • Like 3
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

By the way, έχω και το iPad1, αλλά όταν πάω κάπου έστω για 1 μέρα, μόνο το netbook θα πάρω, γιατί αν χρειαστεί να γίνει κάποια δουλειά (εταιρία πληροφορικής), σίγουρα δεν γίνεται από το ipad!

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα netbooks ουσιαστικα δεν πεθαναν, αλλα εξελιχθηκαν:

απεκτησαν μεγαλυτερη αναλυση (1366x768 αντι για την τραγικη 1024x600) ,

δυναμωσαν σε επεξεργαστικη ισχυ και σε καρτα γραφικων(πχ amd dual core  e350 με radeon καρτα γραφικων) και

λεπτυναν, πλησιαζοντας τα ultrabooks.

 

Αλλωστε τα φθηνα ultrabooks χωρις ssd 11-13" ηρθαν για να αντικαταστησουν τα netbooks.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

ναι μονο που με τα νετμπουκ μπορεις να κανεις κ σοβαρη δουλεια ενω με τα ταμπλετ οχι

Με συγχωρείς αλλά εδώ θα διαφωνήσω. Έχω ένα ipad2 και μέχρι τώρα ήμουν γενικά της ίδιας άποψης, ότι αν θέλω να δουλέψω θα πρέπει να κουβαλάω το pc μου. Ωστόσο πρόσφατα είδα αυτό και παρά την αλμυρούτσικη τιμή του αποφάσισα να το χτυπήσω με την ελπίδα ότι δε θα χρειάζεται να κουβαλάω πλέον το laptop. Το δοκίμασα και σε πληροφορώ ότι δεν είχα κανένα πρόβλημα! Για όλα υπάρχουν πολύ καλές εφαρμογές στο ipad (email, word editing, pdf editing) ακόμα και το citrix viewer δουλεύει άψογα και μπορούσα να μπω κανονικά στο εταιρικό περιβάλλον της δουλειάς μου και να διορθώνω έγγραφα. Σώζεις και τα αρχεία που δημιοιυργείς σε dropbox και είσαι κομπλέ! Φυσικά δεν μπορεί να αντικαταστήσει ένα κανονικό pc long term, αλλά για σύντομο χρονικό διάστημα (με τη λογική που δημιουργήθηκαν και τα netbook) μια χαρά είναι.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το θέμα είναι να ξέρεις τι αγοράζεις και γιατί το αγοράζεις. Με αφορμή τη μόνιμη μετάβασή μου στο εξωτερικό πριν από 5 χρόνια, αγόρασα ένα ταπεινό 10άρι netbook τής LG (με μονοπήρυνο atom, μόλις 1gb ram, 160gb δίσκο, και win xp home προεγκατεστημένα) για τους δικούς μου στην Ελλάδα. Ο μόνος σκοπός τότε, ήταν να μιλάμε στο skype. Σημειωτέον ότι, τόσο ο αδελφός μου όσο και οι γονείς μου, ήταν εντελώς ξένοι με το θέμα «υπολογιστής». Εντελώς, όμως! Ούτε καν η ελάχιστη μέχρι τότε επαφή...

 

Το έχουν ακόμα και δουλεύει άψογα. Αποτέλεσε δε το «μέσο», προκειμένου όλοι τους να αναπτύξουν οικειότητα με το περιβάλλον των windows και γενικότερα με τη βασική χρήση ενός υπολογιστή, ενώ πριν, όταν έβλεπαν κάποιον, έβγαζαν σπυριά...

 

Σήμερα, εκτός από τη χρήση του στο skype - για την οποία και αγοράστηκε - με αυτό σερφάρουν στο internet, στέλνουν και λαμβάνουν emails, ακούν μουσική έχοντάς το συνδεδεμένο στο «μεγάλο» ηχοσύστημα του σπιτιού και, με την προσθήκη ενός expansion kit - που είναι βάση ψύξης, δίνει δυνατότητα σύνδεσης ενός επιπλέον hdd αν τον χρειάζεσαι, ενσωματώνει dvd recorder και προσθέτει 4 ακόμα usb θύρες - γράφουν τα δικά τους cd / dvd και γενικότερα, έχουν πλέον ένα πληρέστατο για τις ανάγκες τους φορητό μηχανάκι, το οποίο, σε αυτά που θέλουν να κάνουν, δεν τους περιορίζει πουθενά.

 

Τότε έδωσα €300,00 για να το πάρω (αργότερα οι τιμές έπεσαν κι άλλο). Με τα λεφτά αυτά, αν επιχειρούσα ν' αγοράσω tablet π.χ., θ' αγόραζα - στην καλύτερη περίπτωση - μια κινέζικη μαϊμουδιά, τής οποίας η σοβαρότερη αξιοποίηση, θα ήταν να χρησιμοποιηθεί ως επιφάνεια κοπής ψωμιού στη κουζίνα...

 

...για 'μένα λοιπόν, μόνο «αποτυχημένη ιδέα» δε μπορούν να χαρακτηριστούν τα netbooks. Όσοι βέβαια πήραν κάποιο, περιμένοντας να τρέχει απροβλημάτιστα autocad, photoshop και cubase, απογοητεύτηκαν. Δεν τούς φταίει το netbook όμως γι' αυτό. Τα ναρκωτικά που παίρνουν τούς φταίνε...

  • Like 5
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

εξαιρετικά εργαλεία, από ένα τέτοιο γράφω τώρα. Του έχω βαλει και win 7 pro και πετάνε που λεει ο λογος (καλύτερα από xp που είχε).

 

αδικημένα από τους ασθενικούς επεξεργαστές  atom και την πετσοκομένη ανάλυση των οθονών τους (1024Χ600).

 

Νομίζω τα 10'αρια δεν θα βγαίνουν. Υπάρχουν βεβαια και λογικά θα βγαίνουν για πολύ καιρό ακόμα τα 11.6'' mini laptops/netbooks. Δεν εχουν atom αλλα καλύτερους intel / amd επεξεργαστές για αυτό δεν λέγονται netbook (η λέξη netbook αφορά chipset, cpu, gpu, intel και μονο intel).

 

Πχ ο acer που εβγαζε το eshop σιχνά στα 290€ χωρίς λειτουργικό

 

 

       Ιntel Dual Core 887 (1.50 GHz) 2MB L3 cache.
      11.6'' HD 1366 x 768.
      Μνήμη: 4096MB DDR3 1333MH
      hdd:500GB Sata, 5400 rpm.
 
Πετάνε με σκορ επεξεργατή 1400 στο cpubenchmark όταν O core2duo 1,7 έχει 1000, και ο atom 1.66.. 286 (5 φορές γρηγορότερος επεξεργαστής). Αυτά μάλιστα, μια χαρά είναι!!
 
Τα tablet είναι μπούρδα μοδα όχι τα netbook (με την έννοια του μικρού ελαφρυού laptop). Ειδη κυκλοφορούν πληκτρολόγια για tablets που τα κανουν.. netbooks. 
 
Δεν παιθαίνουν τα netbooks ως μικρά laptops. Ο atom πεθαίνει γιατί δεν "εκανε".. άντε και οι οθόνες 10'' (χάριν των 11.6). Σιγά μην ήμαστε αναγκασμένοι να αγοράζουμε 15.6'' λαπτοπσ μονο..
 
Ζήτω τα netbooks!!
 
 
  • Like 2
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Τα netbooks ουσιαστικα δεν πεθαναν, αλλα εξελιχθηκαν:

απεκτησαν μεγαλυτερη αναλυση (1366x768 αντι για την τραγικη 1024x600) ,

δυναμωσαν σε επεξεργαστικη ισχυ και σε καρτα γραφικων(πχ amd dual core  e350 με radeon καρτα γραφικων) και

λεπτυναν, πλησιαζοντας τα ultrabooks.

 

Αλλωστε τα φθηνα ultrabooks χωρις ssd 11-13" ηρθαν για να αντικαταστησουν τα netbooks.

 

και έγιναν ακριβά........... εκεί είναι το θέμα τα αγόραζαν γιατί ήταν ένας φτηνός μικρός υπολογιστής που είχε usb θήρες πληκτρολόγιο μεγαλο σκληρό δίσκο (σε σχέση μετά tablets πάντα) και ήταν πολυυυυυυ φτηνό 80+% όσων το πήραν ήταν επειδή ήταν ένας πλήρες υπολογιστής με ελάχιστα λεφτά............

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το νήμα έχει βγάλει ξεκάθαρο αποτέλεσμα ότι όσοι είχαν Netbook από 1,6 Ατομ και πάνω τα εκτίμησαν και τα εκτιμούν..

Όσοι δεν είχαν έχτισαν ωσ συνήθως για τα Ελληνικά δεδομένα μόνο άποψη.. την οποία υποστηρίζουν κιόλας ..

Σας λέω ότι και η δική μου άποψη άλλαξε από την στιγμή που ασχολήθηκα μαζί τους...

Το ότι τα μοίρασαν στα παιδάκια ης 1ης γυμνάσιου και βρήκαν ευκαιρία τα ως συνήθως λαμογια να φέρουν οτι "καρπούζι" φτηνό και μαπα για να μαζέψουν επιδοτήσεις,αυτό έκανε κ κακό στην εικόνα τους,όπως όλοι οι υπολογιστές ήθελαν κ αυτά λίγο ψάξιμο πριν την αγορά.

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

http://www.skroutz.gr/c/1105/tablet/f/343340/10-1-%CE%AD%CF%89%CF%82-11-%CE%AF%CE%BD%CF%84%CF%83%CE%B5%CF%82.html?o=tablets&price_max=300.0&price_min=200.001

 

Σε αναλογία τιμών , σε tablets αγοράζεις τα πάνω και σε netbooks τα κάτω. Τα συμπεράσματα δικά σας.

Το δικό μου συμπέρασμα, ελέω Win8 πετάμε ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για το πουλμουρ tablet.

 

http://www.skroutz.gr/c/25/laptop/f/342273/%CE%88%CF%89%CF%82-12-%CE%AF%CE%BD%CF%84%CF%83%CE%B5%CF%82.html?keyphrase=netbook&price_max=500.001

  • Like 1
Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Το δικό μου συμπέρασμα, ελέω Win8 πετάμε ένα πολύ χρήσιμο εργαλείο για το πουλμουρ tablet.

Η αισθητική παράγοντας της ζωής είναι. Δεν καταλαβαίνω γιατί πρέπει να μην τη συμπεριλαμβάνουμε ή όταν το κάνουμε να είναι κατακριτέο.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

και έγιναν ακριβά........... εκεί είναι το θέμα τα αγόραζαν γιατί ήταν ένας φτηνός μικρός υπολογιστής που είχε usb θήρες πληκτρολόγιο μεγαλο σκληρό δίσκο (σε σχέση μετά tablets πάντα) και ήταν πολυυυυυυ φτηνό 80+% όσων το πήραν ήταν επειδή ήταν ένας πλήρες υπολογιστής με ελάχιστα λεφτά............

Δεν νομιζω οτι ακριβυναν ιδιαιτερα, απλα φθηνυναν τα κανονικα λαπτοπ(τωρα βρισκεις με κατω απο 400€ κανονικο 15" λαπτοπ) και ετσι πολλοι που ειχαν δελεαστει απο την χαμηλη τιμη των netbooks(κ οχι απο το form factor τους), καταληγουν τωρα σε κανονικα λαπτοπ μιας και αρκουν τα χρηματα .

 

Πχ μια χαρα βλεπω τωρα σχετικα δυνατο netbook με 269€ , netbook με 11.6" οθονη 1366x768 και windows 8 με 328€ και netbook με 4gb ram(!) με 360€ .

Παρομοιες τιμες με αυτες που επαιζαν και παλιοτερα τα netbooks. Μονο που τοτε ειχαν τραγικη αναλυση 1024x600, 1gb ram, πετσοκομμενα windows starter edition, αργους atom επεξεργαστες, αργες καρτες γραφικων intel που δεν μπορουσαν ουτε hd youtube να παιξουν ανετα, μικροτερους σκληρους δισκους.

Συνδέστε για να σχολιάσετε
Κοινοποίηση σε άλλες σελίδες

Δημιουργήστε ένα λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είστε μέλος για να αφήσετε σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε με νέο λογαριασμό στην κοινότητα μας. Είναι πανεύκολο!

Δημιουργία νέου λογαριασμού

Σύνδεση

Έχετε ήδη λογαριασμό; Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
  • Δημιουργία νέου...